fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bulteriéra

Typická klabonosá hlava, hora energie a plamienky v očiach. Bulteriér je pes s množstvom energie, večne má niečo na práci a vždy je pripravený vás rozosmiať. Bulteriér rozhodne nie je pes pre každého, ale ak si ho raz zamilujete, iné plemeno už chcieť nebudete. Ste teda vhodnými pánmi pre veselého, energiou nabitého bulteriéra?

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bulteriéra

  • Typicky zaoblený nos je hlavným poznávacím znakom tohto plemena. Ak si ho zaobstaráte, budete určite stredobodom pozornosti.
  • Je medzi chovateľmi známy tiež pre svoju veselú a hravú povahu. Je pre každú srandu a s „bulíkom“ po boku sa vás chmáry a zlá nálada nikdy nebudú dlho držať.
  • Majú krátku a hladkú srsť, ktorá nevyžaduje veľkú starostlivosť. Ak si teda nepotrpíte na denné vyčesávanie, je toto plemeno skvelá voľba.
  • Bulteriéri sú často prezývaní „deťmi v psom tele“. Všeobecne nie sú kvôli svojej energetickej povahe vhodní k malým deťom. Pre väčšie deti budú ale skvelými spoločníkmi.
  • Miluje svoju rodinu a pri správnej výchove a výcviku budú skvelými parťákmi ako pre väčšie deti, tak pre bezdetné páry.
  • Vďaka svojej akčnej povahe budú s vami s radosťou chodiť na výlety i športovať. Pre aktívneho človeka je to skvelý pes.
  • Bulteriér sa chová v dvoch veľkostiach. Klasický bulteriér a miniatúrny bulteriér. Ich povaha je rovnaká, takže si môžete vybrať, či chcete väčšieho alebo menšieho psa a vždy dostanete tú istú bulteriérsku povahu, len v rôzne veľkom balení.
  • Bulteriéri sa vyskytujú v rozmanitých farbách a žiadny tak nie je rovnaký.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bulteriéra

  • Jeho výcvik nie je najjednoduchší, môžu byť tvrdohlaví a nie je ľahké udržať si ich pozornosť. Trpezlivosť a dôslednosť je pri ich tréningu veľmi dôležitá.
  • V niektorých štátoch je chov bulteriérov zakázaný a tak je potrebné si pred vycestovaním zistiť, či je v danej krajine bulteriér povolený. V SR/ČR chov obmedzený nie je.
  • Hoci je to k ľuďom priateľské plemeno, nie je vhodný pre začiatočníkov a jemné povahy. Je to akčný a statný pes a jeho pán by mal byť podobnej povahy.
  • Môžu byť v dospelosti agresívni voči iným psom. Dôslednou socializáciou a výcvikom sa tomu ale dá predísť.
  • Sú to stále teriéry a tak sa snažia loviť menšie zvieratá, a „zdokonaliť“ u nich privolanie je naozaj kumšt.
  • Ak nemajú možnosť sa unaviť, môžu ničiť nábytok a dosť hlasno sa prejavovať.
  • Bulteriéri svojich pánov naozaj milujú a ťažko nesú odlúčenie. Je teda dôležité ich od malička učiť samote a byť v tomto ohľade trpezliví.
  • Majú krátku srsť a nie sú príliš odolní voči mrazu. Nie je to pes, ktorý by mohol byť celoročne vonku, a vo veľkých mrazoch je lepšie mu zaobstarať oblečenie, ktoré ho pred mrazom ochráni.

Zhrnutie

Bulteriér je veselý pes s hravou povahou. Miluje ľudí, ale k ostatným zvieratám sa môže prejavovať agresívne, je teda dôležité nepodceniť u neho socializáciu. Má rád deti, ale je vhodný skôr k odrastenejším deťom. Je vhodný do aktívnej rodiny, ak nebude mať ako vybiť energiu, môže sa správať deštruktívne. Chová sa v dvoch variáciách, štandardný bulteriér a minibulteriér a v rozmanitých farbách. Ich srsť nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť, ale v zime je lepšie zaobstarať im oblečenie.

Všeobecná charakteristika bulteriéra

Bulteriér je aktívne plemeno s veselou povahou. Miluje ľudí, ale k iným psom sa môže prejavovať agresívne. Vyžadujú veľa pohybu a nie sú vhodní k malým deťom.

Povaha

Sú často označovaní za šašov psieho sveta, aj tí najväčší mrzúti sa nad ich vystrájaním pousmejú. Je to psí extrovert, ktorý je vždy pripravený k akcii a vždy svojich pánov nadšene víta. Bojazlivý a plachý bulteriér rozhodne nie je normálnym javom. Je veľmi priateľský k ľuďom ale neodporúča sa chovať s inými psami, ku ktorým sa môže správať dominantne.

Vzhľad

Typická je pre bulteriéra klabonosá hlava a veselý výraz. Pôsobí mohutným dojmom a telo má štvorcový rámec. Výška sa pohybuje v rozmedzí 50-56 cm ale štandardom nie je limitovaná, rovnako ako hmotnosť, tá sa najčastejšie pohybuje medzi 22-35 kg. Sfarbenie sa vyskytuje biele, čierne, plavé, červené a žíhané. Prípustná je aj tricolora.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Bulteriér je priateľský pes a miluje svoju rodinu. Môže byť vzhľadom na jeho energiu neopatrný, a tak nie je vhodný k úplne malým deťom. S väčšími deťmi bude vychádzať skvele. Platí pri ňom, tak ako pri iných plemenách, že na spoločné spolužitie musí byť ako pes, tak deti pripravení a vedieť, ako sa jeden k druhému správať.

 S inými psami je vzťah menej dobrý. Často robia “ramená” a spolužitie s inými psami všeobecne nerobí dobrotu. Môžu mať tendenciu chcieť loviť menšie zvieratá, avšak pri správnej výchove a socializácii s nimi ale dokážu žiť v jednej domácnosti.

Zdravie a starostlivosť

Bulteriéri sú všeobecne zdravé plemeno, rovnako však ako pri iných plemenách je aj bulteriér náchylný k určitým ochoreniam. Dobrí chovatelia nechávajú svoje chovné psy testovať na dyspláziu, srdcové chyby a ochorenie štítnej žľazy. Pri bielych jedincoch sa navyše robí vyšetrenie BAER-sluch.

Výchova a výcvik

Bulteriér je pomerne tvrdohlavé plemeno a nie je vhodné pre začiatočníkov. Vo výcviku vyžaduje dôslednosť a zároveň je potrebné ich dostatočne motivovať. Pokiaľ ho tréning nebude baviť, nebude spolupracovať a tvrdohlavo si bude stáť za svojím. Má lovecký pud a o to náročnejší môže byť jeho výcvik.

Pri bulteriéroch je veľmi dôležité nepodceniť socializáciu v šteňacom veku. To, čo si tento pes zažije ako šteňa, si bude pamätať aj v dospelosti a vaše spolužitie tak bude o to príjemnejšie.

Náročnosť

Minibulteriér je všeobecne drahší ako klasický bulteriér. Cena šteňaťa bulteriéra sa pohybuje od 470 do 800 eur. U minibulteriérov je cena vyššia a pohybuje sa v rozmedzí 900 do 1400 eur. Spotreba krmiva závisí na veľkosti, pohlaví a záťaži daného jedinca. Všeobecne sa ale dá povedať, že je úmerná jeho veľkosti.

Starostlivosť o srsť vám zaberie minimum času. Naopak budete potrebovať veľa času na výcvik a unavenie týchto aktívnych psov.

História

Bulteriér bol vyšľachtený v 19. storočí v Anglicku. Krížením anglického buldoga, manchester teriéra a dnes už neexistujúceho bieleho anglického teriéra. Často sa mylne udáva, že bol vyšľachtený na zápasy v aréne alebo na lov ošípaných. V skutočnosti bol šľachtený ako potkaniar. Klabonosá hlava je len estetická záležitosť, s ktorou ani pôvodný šľachtiteľ nepočítal. Psy boli používané v aréne, ale nešlo o boj pes vs. pes, ale o to, koľko potkanov zvládol bulteriér zahryznúť v danom časovom limite.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 26-35 kgSučky 22-30 kg
Výška v kohútiku:50-56 cm
Typický znak: klabonosá hlava, vzpriamené uši
Požiadavky na tréning: 40 minút denne
Energia: veľmi vysoká
Dĺžka života:11-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: potkaniar
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:biela, plavá, červená, čierna, žíhaná, tricolora
Potrebná starostlivosť srsť: nízka

Kde kúpiť bulteriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bulteriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bulteriérov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku 

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (13 votes)

Vložiť komentár