fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bígla

Malý, odolný a vždy dobre naladený bígl je aktívny pes, ktorý miluje ľudí. Sú to veselí a zábavu milujúci psi. Niet divu, že vás očaril. Ich gaštanovo hnedé, hlboké psie oči nenechajú chladných ani tých najväčších zlých chlapcov. Čo by vás ale mohlo pri tomto milom psíkovi nemilo prekvapiť? To zistíte v našom článku venovanom psiemu komikovi menom bígl!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si ZAOBSTARAŤ bígla

 • Máloktoré plemeno má tak roztomilý pohľad ako bígl. Nejde ich nemilovať!
 • Sú veselí a vždy nájdu spôsob, ako vás rozosmiať.
 • Sú malí, majú krátku srsť, ale aj tak sú vytrvalí a odolní. Takže sú ideálni spoločníci na rôzne výlety a túry.
 • Sú vhodní aj k deťom. Ak im ukážete, ako sa majú k sebe navzájom správať, budú sebe navzájom skvelými parťákmi.
 • Boli chovaní vo veľkých svorkách, nemajú tak problém vyjsť s inými psami a naučia sa žiť napríklad aj s mačkami.
 • Milujú jedlo. A radi preň budú tiež cvičiť. Ak nepodceníte socializáciu, nemusíte mať so psami žiadne väčšie skúsenosti.
 • Milujú ľudí. Sú roztomilí a za maškrtu sa naučia veľa trikov, takže aj ľudia, ktorí k väčšine psov nemajú dôveru, sa nad bíglom určite roznežnia.
 • Ich krátka srsť nevyžaduje príliš veľkú starostlivosť. Čas, ktorý vďaka tomu ušetríte, môžete využiť napríklad na učenie nových trikov.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bígla

 • Majú silný lovecký pud. A akonáhle ňufák vášho bígla zachytí zaujímavý pach, pravdepodobne na určitú dobu “ohluchne”.
 • Niektorí jedinci zle znášajú samotu a dokážu to dať hlasno najavo. Aj to je potreba pred kúpou zvážiť.
 • Sú tvrdohlaví a ak sa rozhodnú, že nemajú práve náladu vás poslúchať, skrátka neposlúchnu. Je preto lepšie mať svojho bígla zaisteného vôdzkou, ak sa práve nenachádzate na oplotenom pozemku.
 • Ich srsť je síce krátka a nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť, avšak aj bígl pĺzne a to najmä na jar a jeseň. Ak sa teda pre bígla rozhodnete, stane sa súčasťou domácnosti nielen pes, ale aj jeho všadeprítomné chlpy.
 • Milujú jedlo, čo je skvelé pre výcvik, ale je potreba strážiť ich kŕmnu dávku, pretože majú sklony k nadváhe.
 • Tiež si môžu prehnane strážiť svoju misku. Najmä ak máte deti, je dôležité toto správanie nepodceniť.
 • Bígle všeobecne majú problém s ochoreniami očí a kĺbov. Tiež sa pri nich častejšie vyskytuje epilepsia. Výber nového parťáka teda neuponáhľajte a vyberajte starostlivo.

Zhrnutie

Bígl je menší veselý pes, ktorý miluje ľudí a je skvelým prírastkom do aktívnej rodiny s deťmi. Ak sú dobre vychovaní a deti vedia, ako sa ku psom správať, sú pre ne skvelými kamarátmi. Okrem ľudí milujú tiež jedlo, kvôli ktorému by pokojne robili aj kotrmelce. Stále je to však lovecké plemeno a tak dosť často lovecký pud vyhrá nad maškrtami. Inak je to ale roztomilý a akčný spoločník, ktorý vám vždy zaručene zlepší náladu.

Všeobecná charakteristika bígla

Bígl je lovecké plemeno strednej veľkosti, ale dnes si ho ľudia často kupujú ako rodinného spoločníka. Je to plemeno so silným loveckým pudom a naozaj miluje jedlo. Okrem jedla tiež aj ľudí a ak sa dobre socializujú, sú skvelými parťákmi aj k deťom a ďalším psom.

Povaha

Bígl je často označovaný za šaša psieho sveta. Sú láskyplní, roztomilí a smiešni. Dokážu vás ľahko rozosmiať, ale je tiež možné, že pri výcviku budete mať slzy na krajíčku. Sú to totiž tvrdohlaví lovci a ak ich pustíte z vôdzky, dosť často “ohluchnú” a nevrátia sa, kým si neočuchajú, čo potrebujú. Doma vám po kúpe bígla pravdepodobne tiež ubudne pár topánok a zrejme aj ďalších vecí. Na druhú stranu stačí, aby svojho pána prepichli ich typickým psím pohľadom, a bude zaručene všetko odpustené.

Vzhľad

Bígl je pes menšieho vzrastu. V kohútiku meria do cca 38 cm a váži od 8-15 kg. Sfarbenie je povolené akékoľvek uznané pre duričov. Najčastejšie je ale sfarbenie tricolora (biela, čierna a hnedá). Prípadne bicolor, v kombinácii bielej s čiernou, alebo biele s hnedou v rôznych odtieňoch.

Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Bígle sú priateľskí psi a svoju rodinu milujú. Pri správnej socializácii budú skvelými parťákmi aj pre deti. Niekedy môžu mať tendenciu chytať všetko do papule, robia to v hre a dá sa to odnaučiť. Avšak, žiadny pes, nech je akokoľvek priateľský, by nemal zostávať s deťmi osamote. A deti by mali vedieť, ako sa k psovi chovať.

Bígle boli využívané a chované vo svorkách, ocenia teda spoločnosť iného psa a bez problémov si zvyknú aj na mačaciu spoločnosť.

Zdravie a starostlivosť

Aj napriek tomu, že je bígl pes menšej veľkosti, môže trpieť ochoreniami kĺbov a to ako dyspláziou, tak luxáciou. Ďalším častým problémom bíglov sú ochorenia očí ( „cherry eye“, PRA a ďalšie), ale aj epilepsia. Je rozumnejšie investovať do psíka s preukazom pôvodu, pretože oficiálny chov je kontrolovaný a zvieratá, ktoré nie sú zdravé, sa do chovu nedostanú…

Starostlivosť o bígla nie je nijako náročná, jeho krátka srsť nevyžaduje žiadnu väčšiu údržbu. Je dobré psíkovi pravidelne kontrolovať zuby, uši a pazúriky. A najmä pri bígloch tiež strážiť kŕmnu dávku. Prípadná nadváha so sebou totiž nesie veľa ďalších zdravotných rizík.

Výchova a výcvik

Bígl nie je všeobecne považovaný za najinteligentnejšie a najposlušnejšie plemeno. Je to z časti aj kvôli ich silnému loveckému pudu, vďaka ktorému sa môže zdať, že neoplývajú veľkou inteligenciou. Sú to ale veľmi vynaliezaví psi a pokiaľ ide o jedlo, dokážu sa k nemu dostať aj cez dôkladné zabezpečenie. Dá sa teda ľahko nadchnúť k výcviku cez maškrty. Pozitívnou motiváciou vám pôjde výcvik jedna báseň.

Bígle tiež ťažko nesú odlúčenie od svojich majiteľov a dávajú to niekedy dosť hlasno najavo. Je teda obzvlášť dôležité nepodceniť výchovu a odchod z domu starostlivo natrénovať. Ak nie ste vo výcviku psov príliš zbehlí, je dobré nájsť si cvičisko a prihlásiť sa na kurz poslušnosti alebo do šteňacej škôlky, kde vám radi poradia.

Náročnosť

Ako pri všetkých plemenách, prvou investíciou je obstarávacia cena šteňaťa. Pri bígloch sa cena šteniat pohybuje od 300 do 600 eur. Ďalšie výdavky sú za krmivo, ktoré je najmä u šteňaťa vo vývoji dôležité nepodceniť, a tiež za prvú výbavičku pre šteňa. Ak si kupujeme psa, musíme počítať aj s výdavkami za veterinárnu starostlivosť.

Okrem finančnej stránky je dobré sa zamyslieť aj nad náročnosťou z hľadiska času a nutného výcviku. Aj keď bígl nepatrí k najaktívnejším plemenám, nie je dobré z neho robiť gaučového povaľača, pretože majú tendencie k nadváhe. Je dobré ho denne aktívne zamestnať a vzhľadom k tomu, že je to stále lovecké plemeno, zaberie vám čas aj výcvik, a to najmä privolanie psa.

História

Bígl je najmenší a najstarší durič. Jeho pôvod siaha až do antického Grécka. Od roku 1300 existujú malé duriče, ktoré sprevádzali lovca pri love zajacov a králikov. Názov bígl sa prvýkrát objavil v roku 1475. Názov je pravdepodobne odvodený od staroanglického slova „begle“, čo znamená malý.

Bígle boli veľmi obľúbené aj v kráľovskej rodine a klub chovateľov bol v Anglicku založený v roku 1890. V dnešnej dobe je ale chovaný skôr ako spoločník než lovecký pes.

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 10-14 kgSučky: 8-12 kg
Výška v kohútiku:26-36 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning: 20-40 minút denne
Energia: priemerná
Dĺžka života:12-15 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: durič
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:tricolora, bicolor- hnedá, čokoládová, krémová, čierna
Potrebná starostlivosť srsť: nízka

Kde kúpiť bígla?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bígla dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bígla na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku 

 Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (20 votes)

Vložiť komentár