fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať ruskú modrú mačku

Obľúbenec ruských cárov s krátkou, plyšovou srsťou. Plemeno, ktoré sa citovo naviaže na svojho majiteľa, je nenáročné a hodí sa aj do bytu. Ruská modrá mačka dáva prednosť pokojnému prostrediu a je tiež kľuďná. Bude tým najlepším plemenom práve pre vás? Prečítajte si všetky potrebné informácie v tomto článku a možno sa rozhodnete práve pre ruskú modrú mačku.

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ ruskú modrú mačku

 • Ruská modrá mačka je nenáročné plemeno, vhodné aj do rúk chovateľa začiatočníka, ak dokáže rešpektovať jej osobnosť.
 • Hodí sa aj do bytu, stačí, keď ju občas „vyvenčíte“ na vodítku.
 • Je to plemeno, ktoré nie je príliš aktívne – domov si donesiete kľudného miláčika, ktorý bude pol dňa pospávať na vašom gauči.
 • Má veľmi rada svoju rodinu, nie je ale z mačiek, ktoré by sa vám vnucovali.
 • Ruská modrá mačka bude vychádzať aj s deťmi vyššieho veku, ktoré už sú schopné pochopiť, že nebude ich hračkou.
 • Je veľmi inteligentná, môžete ju aj niečo naučiť. Bude vám aportovať papierové guličky a bez problémov si zvykne na vodítko.
 • Ruská modrá mačka je veľmi nenáročná na starostlivosť, vyčesávať ju nemusíte vôbec.
 • Kožúšok ruskej modrej mačky má unikátnu striebristú farbu a je hebký ako plyš. Hladenie ruskej modrej mačky si budete užívať. 🙂
 • Pokiaľ máte doma iných miláčikov, bude s nimi ruská modrá mačka výborne vychádzať. Má veľmi nekonfliktný povahu.
 • Ruská modrá mačka s vami bude veľmi dlho – napríklad aj 20 rokov.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ ruskú modrú mačku

 • Ruská modrá mačka vás má rada, ale nebude sa vám vnucovať a je skôr tichšia.
 • Táto mačka nepatrí k malým deťom! Má rada pokojnú atmosféru a nebude deťom robiť hračku.
 • Ak často cestujete alebo máte radi zmeny, vedzte, že ruská mačka toto neocení. Má rada stále rovnaké prostredie.
 • Nie je to ani mačka, ktorá ocení časté návštevy u vás doma. Nebude ich vítať s veľkým nadšením, skôr sa pôjde schovať.
 • Ak sa vám nepáči orientálny vzhľad, táto mačka vás asi príliš nenadchne. V tom prípade zvážte skôr okrúhlu a mohutnú britskú mačku. Tá má ale samostatnejší povahu.
 • Pokiaľ chcete mačku, ktorú môžete denne hladkať, prečítajte si napríklad článok o perzskej mačke. Ruská modrá mačka vašu starostlivosť takmer nepotrebuje.
 • Táto mačka má na vás veľké nároky. Akonáhle prídete z práce, budete ju musieť zabaviť. Má rada pravidelné rituály a čistý záchodík.
 • Ruská modrá mačka má rada hračky. Potrebuje ich dostatok, aby sa nenudila, najmä ak žije v byte. Budete sa musieť zapojiť do jej hier.

Zhrnutie 

Ruská modrá mačka je pomerne nenáročné plemeno, ktoré nepotrebuje prehnanú starostlivosť. Pokiaľ ju ale chováte v byte, po návrate z práce ju budete musieť zabaviť spoločnými hrami. Má tiež rada svoj pokoj, preto neznesie malé deti. Zvládne však spolužitie s ostatnými miláčikmi a svoju rodinu si veľmi obľúbi. Ak hľadáte pokojného, chytrého maznáčika zaujímavej farby, môže byť ruská modrá mačka tou pravou.

Všeobecná charakteristika ruskej modrej mačky

Ruská modrá mačka má pokojnú, mierumilovnú povahu. Obľúbi si svoju rodinu a ak sa k nej budete správať s pokojom a rešpektom, odmení sa vám svojou mazlivostí a pozornosťou. Má krátky kožúšok striebornej farby, ktorý nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť. Na jej tvári vás zaujmú hlboké zelené oči.

Povaha

Ruská modrá mačka má rada svojho pána a je mu verná. Vašu spoločnosť si vypýta, keď bude mať sama chuť; nenechá sa hladiť a nosiť, kedykoľvek sa vám zachce. Napriek tomu je skôr maznavá a ocení vašu priazeň. Ruská modrá mačka patrí k menej aktívnym plemenám. Zvláda aj život v byte, pokiaľ jej ponúknete dostatok zábavy. Hodí sa ale aj do domčeka s bezpečným výbehom alebo záhradkou.

Prostredie a životnému štýlu svojich majiteľov sa bez problému prispôsobí. Vo svojich hlasových prejavoch je skôr tichšia. Nie je hyperaktívna – niektoré dni prespí na vašom gauči. Bude sa s vami cítiť dobre v pokojnej domácnosti a rada sa od vás nechá hladkať.

Vzhľad 

Ruská modrá mačka je stredne veľkým plemenom s váhou medzi 3.5 a 5.5 kg, kocúri bývajú mohutnejšie ako mačky. Silné, svalnaté telo s dlhšími končatinami jej umožňuje rýchly beh. Aj preto je ruská modrá mačka obratným lovcom. Labky sú malé a oválne, chvostík dlhší a zašpicatený. Hlava s nápadne veľkými ušami má tvar trojuholníka. Tvár tvorí rovný výrazný nos a guľaté oči typicky zelenej farby, posadené ďaleko od seba.

Srsť ruskej modrej mačky má veľmi unikátnu štruktúru – je krátka a veľmi hustá. Jej farba je svetlo šedá (modrá) na celom tele. Vďaka svojej srsti vyzerá ruská modrá mačka mohutnejšie než naozaj je. Keby ste ju oholili, hneď uvidíte prečo (to ale neodporúčame). Toto plemeno tiež takmer nepĺzne a produkuje menej alergénov než ostatné plemená. V tom má ruská modrá mačka veľkú výhodu. (zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Ruská modrá mačka dáva prednosť pokojnému domácemu prostrediu. Nemá rada príliš hluku a časté zmeny vo svojom domove. Preto sa nehodí k malým deťom, ktoré nedokážu plne rešpektovať jej osobnosť. Nie je ale zlá, s väčšími deťmi bude vychádzať bez problémov. Naopak: bude vďačná za spoločné hry.

Toto plemeno veľmi dobre vychádza s ostatnými zvieratami v domácnosti. Nebude mať problém s mačkami ani so psami, pokiaľ ju znesú. Keďže je pokojná a múdra, na nikoho nebude sama od seba útočiť a ocenia aj spoločné hry s ostatnými zvieratkami. Je ale možné, že bude u vás doma veliť práve ona. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Ruská modrá mačka sa ako plemeno väčšinou teší dobrému zdraviu. Vďaka tomu sa často dožíva aj 20 rokov. Dobrou správou pre majiteľa je, že u tohto plemena nie je známa žiadna dedičná choroba, ktorá by mohla mačiatka ohroziť. V prípade príbuzenského kríženia aj cez jednu či dve generácie ale môže mať problémy, ako sú napríklad polydaktýlia (nadbytočný počet prstov na labkách) alebo HCM (srdcové ochorenie).

Okrem spomínaných chorôb môže byť ruská modrá mačka náchylnejší k niektorým infekčným a parazitickým ochoreniam, ako sú mačacie AIDS alebo chlamýdie. Množstvu problémov sa ale vyhnete pravidelnými prehliadkami u vášho veterinára spolu s očkovaním a odčervením.

Srsť tejto mačky má dve vrstvy a je veľmi hustá. Česanie nie je prakticky nutné, stačí mačku v období pĺznutia ľahko prejsť handričkou alebo prečesať veľmi jemnou kefou. Ruská modrá mačka síce nie je hyperaktívna, ale potrebuje aj pohyb – či už v podobe spoločných hier alebo prechádzok na vodítku.

Výchova a výcvik

Ruská modrá mačka je veľmi inteligentné plemeno. Rada vás bude nasledovať na prechádzky na vodítku, okrem toho ju ale môžete naučiť rôzne povely. Ak začnete odmalička, je veľká šanca, že sa vaša mačka naučí aportovať, otvárať dvere alebo si sadať na povel. Akonáhle svoju mačku raz naučíte otvoriť dvere, určite to využije práve vo chvíli, keď nebudete doma.

Táto mačka nie je hyperaktívna, potrebuje ale určitú dávku pozornosti. Ocení, keď zamestnáte jej telo aj mozog spoločnými prechádzkami alebo učením rôznych kúskov. Pokiaľ bude spokojná, rada sa za vami na konci dňa príde pomaznať.

Náročnosť 

Ruská modrá mačka nie je tak rozšíreným a populárnym plemenom, ako farebne podobná britská mačka. Preto je jej obstarávacia cena o niečo vyššia a chovateľov. Mačiatko ruskej modrej mačky maznáčika vás bude stáť okolo 350 €, výstavný jedinec 700€ a viac. Pozor na podobnosť tejto mačky s inými plemenami modrej farby. Vyberajte z naozaj overených chovateľských staníc (zoznam nájdete na konci článku) a neverte predajcom mačiek „bez PP s rodičmi s PP“. Vyhnete sa tak rôznym krížencom, ktorí navyše môžu mať aj mnohé choroby, ktoré sa prejavia až neskôr.

Ruská modrá mačka nepotrebuje celodennú pozornosť a zvládne všedné dni bez vašej neustálej prítomnosti. Spoločnosť ostatných zvierat jej nevadí. Potrebuje však zábavu – bývanie jej preto vybavte dostatkom hračiek a škrabadiel, na ktorých si môže brúsiť svoje pazúriky a odpočívať. Okrem toho kúpte tiež vodítko na spoločné prechádzky.

V krmive nie je ruská modrá mačka príliš vyberavá. Stačí zvoliť kvalitné krmivo podľa jej chutí. Budú sa vám hodiť aj maškrty pre výcvik. Srsť tejto mačky prakticky nemusíte vyčesávať. Veterinára uvidíte pri pravidelnom očkovaní, odčervení a kontrole zdravotného stavu vašej mačky.

História 

Presný pôvod tohto plemena nie je známy, asi pochádza zo severného Ruska z okolia prístavu Archangeľsk. Svoji majiteľa tieto mačky sprevádzali aj na lodiach, kde boli cenenými lovcami myší. Kvôli unikátnemu kožúšku bola ruská modrá mačka využívaná aj ako kožušinové zviera – v ruských múzeách môžete nájsť rôzne artefakty, šité z kožúška ruskej modrej mačky.

Ruská modrá mačka bola vďaka svojmu elegantnému vzhľadu veľmi populárne medzi ruskými cármi. Do Anglicka sa toto plemeno dostáva v 19. storočí. Štandardy v rôznych krajinách sú odlišné – nájdete anglický, americký a sibírsky typ ruskej modrej mačky.

K útlmu chovu tohto plemena došlo tak ako u mnohých iných plemien v období druhej svetovej vojny. Po nej toto plemeno opäť nabralo na popularite. Roku 1965 bol vytvorený štandard a ruská modrá mačka bola uznaná organizáciou FIFe. V Česku sa prvýkrát objavila v prvej polovici 70. rokov. (zdroj)

Dôležité informácie

Hmotnosť:3.5-5.5 kg
Typické znaky:hlava tvaru trojuholníku, zelené oči, plyšová srsť 
Farba očí:zelená
Energia: stredná 
Dĺžka života:15-20 rokov
Potreba pozornosti:nízka
Sklony k plznutiu:nízke
Dĺžka srsti:krátka
Farba srsti: modrá
Charakteristická kresba srsti:žiadna 
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť 
Vhodnosť pre alergikov:vysoká
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:Rusko
Orientačná cena:350 – 900€

Kde kúpiť ruskú modrú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre ruskú modrú mačku dobrým majiteľom ? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka ruskej modrej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.5/5 - (50 votes)

Vložiť komentár