fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mačku plemena birma

Nádherne sfarbená mačka s tajomným pôvodom a zvláštnym správaním. Posvätné plemeno, ktoré takmer vymizlo, ale po druhej svetovej vojne zažilo svoj veľký comeback. To je Birma, termperamentní a hravý tigrík, milujúci svoju rodinu a zaujímajúci sa o všetko okolo seba. Birma je pokojná mačka, ktorá sa vyhýba konfliktom a nie je problematická. Bude sa hodiť práve do vášho domova? Zistite to v článku nižšie.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mačku plemena birma

 • Mačka plemena Birma je pokojná, vyrovnaná a zamiluje si vašu rodinu aj ostatné zvieratá v domácnosti.
 • Birma je plemeno, ktorému nemusíte venovať neustálu pozornosť – stačí mu zaobstarať zvieracích parťákov.
 • Birma vás zaujme svojim nádherným bielym kožúškom s tmavými znakmi na niektorých častiach tela.
 • Mačky tohto plemena milujú hry a zábavu. Ocenia inteligentný hračky. Pri hrách navyše nevyťahujú pazúriky, sú k svojej rodine veľmi jemné!
 • Narozdiel od siamskej mačky je Birma pokojná a tichá, ale aj napriek tomu vás bude všade nasledovať.
 • Mačky plemena Birma sú polodlhosrsté. Ich elegantná srsť ale nie je príliš náročná na starostlivosť – stačí jemne vyčesať raz týždenne.
 • Birma je kráľovná s osobnosťou. Chvost nosia hrdo vztýčený a keď prjide do miestnosti, dá o sebe vedieť.
 • Birma vás zaujme svojimi nádherne modrými očami a bielym golierom okolo krku, ktorý jej dodáva vzhľad šelmy.
 • Pokiaľ chcete chovať originálne, nie príliš obvyklé plemeno, vyberte si práve birmu. V slovenských chovoch stále nie je príliš rozšírená a svojimi vlastnosťami nápadne pripomína Siamskú aj Perzskú mačku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mačku plemena birma

 • Birma je plemeno, ktoré za sebou bude nechávať chlpy. Ak sa tomuto chcete vyhnúť, čo tak mačka plemena Sphynx?
 • Pokiaľ sa bude nudiť, pochutí si vaša Birma trebárs na povrázku, detských hračkách a ďalších predmetoch, ktoré nie sú na jedenie. Pokiaľ ju nebudete dobre strážiť, môžete tiež skončiť na veterine …
 • Mačka plemena Birma sa nehodí do domácnosti ako jediný maznáčik. Zvierací kamarát je pre ňu nutnosťou!
 • Birma musí mať dostatok pohybu a správnu dávku krmiva, inak môže trpieť nadváhou.
 • Ak nechcete do mačiatka investovať príliš veľkú čiastku, zbystrite: cena mačiatok plemena Birma s preukazom pôvodu začína okolo 400€.
 • Birma je inteligentné, hravé plemeno. Ak jej neposkytnete dostatok inteligentných hračiek a hlavolamov, bude vymýšľať hlúposti a vyčíňať vo vašom byte.
 • Ak hľadáte vonkajšie plemeno, nebude Birma tým pravým. Prispôsobí sa rôznym prostrediam, ale viac sa hodí dovnútra.
 • Mačka plemena Birma patrí k tým dlhovekými. Môžu sa dožiť napríklad aj 20 rokov. Ak si teda nie ste istí takto dlhým záväzkom, čo tak plemená ako Mainská mývalia mačka, Bengálska mačka či Ragdoll?
 • Ak by ste chceli plemeno do chovu, je Birma veľmi náročná. V chovateľských štandardoch je u tohto plemena kladený obrovský dôraz (nielen) na stopercentnú súmernosť a tú správnu veľkosť jej bielych ponožiek.

Zhrnutie 

Majestátna mačka plemena Birma si vás podmaní svojou hebkou srsťou s bielymi ponožkami aj svojou inteligenciou a láskou, ktorou zahrnie svojich majiteľov. Nie je to ale plemeno, ktoré by bolo vhodné úplne pre každého. Musí mať dostatok zábavy, inak sa začne nudiť a vymýšľať hlúposti. Pokiaľ s Birmou nie ste neustále doma, kúpte jej zvieracích kamarátov.

Všeobecná charakteristika mačky plemena birma

Plemeno Birma nemá úplne jasný pôvod. Hoci svojím vzhľadom pripomína Siamskú mačku s dlhšou srsťou, má trošku iný charakter. Oproti Siamskej mačke je Birma menej ukecaná a nemá príliš silné lovecké pudy. Mačka plemena Birma je vznešená mačacia dáma so silnou osobnosťou a s kožušinkou, hebkou na dotyk. Stále sa nechá hladkať a svojej rodiny sa drží.

Povaha

Birma je múdra, zvedavá mačka. Je inteligentná a rada skúma svoje prostredie. Pozor ale na možné pasce pri vašom odchode z bytu (pootvorené okná či zle zatvorené dvere) – Birma ich určite objaví. Ocenia spoločnosť ostatných zvierat, pretože neznáša príliš dobre dlhú samotu.

Birma je veľký maznáčik – nechá sa od vás nosiť a hladkať ako malé dieťa. Bude vás nasledovať z izby do izby, rada je súčasťou diania. Keď ale nebude mať na vašu prítomnosť chuť, pokojne sa vytratí na svoje miestečko. (zdroj

Birma nemá problém s návštevami u vás doma. Väčšinou ich prijíma veľmi dobre a nechá sa hladkať aj od nich. Zaobstaraním mačky plemena Birma získate nádherného maznáčika s osobnosťou, ktorá vás očarí.

Vzhľad 

Birma vás zaujme svojím fascinujúcim vzhľadom. Ide o stredne veľké, polodlhorsté plemeno s typickým golierom dlhších chlpov na krku. Golier je najviac viditeľný, keď má Birma zimnú srsť. Labky s bielymi ponožkami sú v pomere k telu skôr kratšie, chvost nosí Birma hrdo vztýčený. Oči na okrúhlej hlave sú stredne veľké a prenikavo modré.

Jej mačiatka sa podobne ako u siamskej mačky rodia celé biele. Plného sfarbenia dosiahnu niektoré Birmy až okolo štyroch rokov veku. Znaky sa u nich vyvíjajú postupom času, tmavšiu farbu máva špička chvosta, labky, hlava a uši. Aj s pribúdajúcim vekom Birma postupne tmavne.

Srsť tohto plemena je dlhšia. Nie je príliš náročná na starostlivosť, pretože nemá tendencie k zachuchvalcovaní vďaka veľmi krátkej podsade. Srsť má bielu alebo krémovú farbu, odznaky môžu byť napríklad červenohnedé, čokoládové, červené, lila, ale aj korytnačej či s kresbou. (zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Birma je mačka, ktorá sa spriatelí nielen s celou vašou rodinou, ale aj s inými zvieratami v spoločnej domácnosti. Na svojich majiteľov sa citovo viaže a nedá na nich dopustiť. Zamiluje si vaše deti a znesie od nich aj kadejakú nepríjemnosť, ak svojim deťom vysvetlíte, ako sa majú v budúcnosti správne správať.

Keďže Birma potrebuje každý deň dostatok pohybu, aby nepriberala na váhe, môžu sa s ňou deti naozaj vyhrať. Táto mačka nie je za žiadnych okolností agresívna a jej hry sú veľmi jemné, pretože pri nich väčšinou nepoužíva pazúriky. Pokiaľ sa ale bude Birma nudiť, môžu sa u nej vyvinúť niektoré zlozvyky – môže vám ničiť veci alebo jesť povrázky a ďalšie drobné predmety.

Birma je plemenom, ktoré sa dobre znesie s akoukoľvek inou mačkou aj s psíkom. Spoločne sa nebudú nudiť. Nie je vhodná k samotárskemu životu. Návštevníkov doma Birma znáša pomerne dobre. Niekedy sa s nimi príde aj zoznámiť, inokedy sa schová pod gauč. Záleží na každej mačke a na jej momentálnej nálade. Nie je to ale žiadne vystrašené plemeno. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Plemeno Birma patrí medzi tie s dlhším životom, väčšinou sa tiež teší dobrému zdraviu. Birma nie je príliš náročná na špeciálnu starostlivosť, neznáša ale dobre samotu a preto by jej nemala byť vystavovaná príliš často.

Toto plemeno mohutnejšieho vzrastu máva často tendencie k nadváhe. Je nutné vhodne dávkovať krmivo a doplnky stravy tak, aby vaše Birma nepriberala na váhe. Samozrejmosťou je neustále dostupná čerstvá voda. S kŕmením Birmy súvisí aj dostatok pohybovej aktivity.

Srsť Birmy aj napriek jej dĺžke nevyžaduje prílišnú starostlivosť. Stačí ju raz za týždeň vyčesať jemnou kefou. Z čas na čas skontrolujte uši a zuby vašej Birma, prípadne jej zastrihnite pazúriky podľa potreby. Pravidelné očkovanie u vášho veterinára je samozrejmosťou; pri tej príležitosti požiadajte o kontrolu zdravotného stavu vašej mačičky. Môžete sa tak do budúcna vyhnúť mnohým nepríjemnostiam.

Birmy si v génoch nenesú predispozície k mnohým ochoreniam, pretože je ich chov dobre strážený a venuje sa mu veľa kvalitných chovateľských staníc po celom svete. Narozdiel napríklad od Britskej krátkosrstej mačky nie je tak ľahké toto plemeno zohnať tzv. „bez papierov“. Aj tak ale dávajte pozor, kde si vaši birmu zaobstaráte, kvalita rôznych chovov sa môže líšiť. Aj napriek väčšinou dobrému zdraviu je toto plemeno náchylné napríklad k častému ochoreniu srdca mačiek menom HCM.

Výchova a výcvik

Mačky plemena Birma sú inteligentné, hravé a zvedavé. Milujú rôzne interaktívne mačacie hračky a hlavolamy – napríklad tie, z ktorých musia svojimi šikovnými tlapičky vyslobodiť maškrty. Vaše každodenné zapojenie do hier s týmto plemenom je nutnosťou.

Birmy sú veľmi učenlivé a snažia sa vyhovieť svojmu majiteľovi. Často tiež napodobňujú vaše činnosti – môžu sa napríklad naučiť otvárať dvere. Potom sa vám a vašim návštevám budú predvádzať s novými kúskami, ktorými vás pobavia. Dávajte ale pozor – pri odchode z domu radšej zamykajte.

Náročnosť  

Keďže u nás plemeno Birma nie je príliš rozšírené, zohnať mačiatko môže byť o niečo zložitejšie ako u bežných plemien, ako sú napríklad Britská krátkosrstá alebo Perzská mačka. Cena mačiatka Birma maznáčika začína okolo 400 €. Birma s výstavnými predpokladmi alebo s potenciálom do chovu vás môže stáť 800€ a viac. Výhodou tohto plemena ale je, že nie je zaťažené toľkými genetickými problémami a tak s vami bude pravdepodobne dosť dlhú dobu.

Mačka plemena Birma potrebuje byt vybaviť nielen škrabadlom, ale hlavne dostatkom hračiek. Ocenia aj zasieťovaný balkón s možnosťou výhľadu. Bude rada za spoločné aktivity s vami a rada sa naučí rôznym kúskom.

Birma nie je príliš náročná v starostlivosti o srsť – stačí ju raz týždenne vyčesať jemnou kefou. Pozornosť venujte jej ušiam, zubom a pazúrikom, v prípade potreby navštívte veterinára. Keďže môže mať Birma sklony k nadváhe, je dôležité jej krmivo vhodne dávkovať tak, aby zbytočne nepriberala. Birma má tiež rada čistý záchodík, je to taká mačacia princezná.

História 

Plemeno Birma má veľmi nejasný pôvod. Vo svojich génoch má možno siamských, angorských či perzských predkov. Legendy hovoria, že toto plemeno pochádza z Barmy; ako pravdepodobnejšia krajina pôvodu sa ale javí skôr Francúzsko. Tam sa Birma celkom iste objavuje v 20. rokoch 20. storočia.

Počas 2. svetovej vojny Birma ako plemeno takmer vymizla. Po nej sa ale jej chov začal obnovovať, zaoberalo sa ním viac a viac chovateľských staníc a v niektorých (napríklad Škandinávskych) krajinách sa Birma stala veľmi populárnym mačacím plemenom, ktorým je dodnes.

Vo Veľkej Británii je Birma uznaným plemenom od polovice 60. rokov 20. storočia, potom sa záujem o ňu presúva aj do USA a aj tam je toto plemeno uznané. Od týchto rokov sa ako plemeno zúčastňuje svetových mačacích výstav. (zdroj)

Dôležité informácie 

Hmotnosť:2,5-6 kg
Typické znaky:límec na krku, bílé ponožky, modré oči
Farba očí:modrá
Energia: stredná
Dĺžka života:12-16 rokov
Potreba pozornosti:stredná
Sklony k pĺznutiu:stredné
Dĺžka srsti:stredne dlhá
Farba srsti: biela či krémová
Charakteristická kresba srsti:odznaky rôznych farieb (lila, červená, červenohnedá, čokoládová, korytnačia, s kresbou a ďalšie)
Starostlivosť o srsť:stredná náročnosť
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka až stredná
Zem pôvodu:Barma či Francúzski, neistá
Orientačná cena:400 – 800€

Kde kúpiť mačku plemena birma?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre mačku plemena Birma dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka mačky plemena Birma na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.6/5 - (12 votes)

Vložiť komentár