fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať britskú mačku

Britská mačka je plemenom s dušou princeznej. Na svojej rodine nie je závislá, niekedy vás až ignoruje. Je lenivým povaľačom, ktorý zvládne aj víkend osamote. Zaujme svojou pokojnou povahou, plyšovým kožúškom a nepreberným množstvom farebných kombinácií. Bude britská mačka to najlepšie plemeno pre vás? To si môžete prečítať v tomto článku.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať britskú mačku

  • Britská mačka je plemenom, ktoré nebude vyžadovať príliš pozornosti, väčšinou si vystačí sama.
  • Toto plemeno môžete nechať doma cez víkend a bez obáv tráviť celé dni v práci.
  • Britská mačka je veľmi nekonfliktná. Znesie ostatné zvieratá v domácnosti, zaobíde sa však aj bez nich.
  • Nepotrebuje príliš veľkú starostlivosť – stačí ju občas vyčesať, prípadne umyť šampónom.
  • Ide o jedno zo zdravších plemien, netrpia závažnými genetickými ochoreniami.
  • Britská mačka s vami bude naozaj dlho – môže sa dožiť aj 20 rokov.
  • Chovateľská základňa tohto plemena je obrovská, môžete si tak mačiatko vyberať z mnohých kvalitných chovateľských staníc.
  • Britská mačka bola vyšľachtená v desiatkach farebných variantov a kresieb. Čo napríklad krásna modrá farba alebo kresba, označovaná ako whiskas?
  • Britská mačka sa s vami rada občas pohrá, nepotrebuje ale žiadne špeciálne vybavenie do svojho domova a hodí sa pokojne aj do bytu.

SEDEM dôvodov, prečo si (ne)obstarať britskú mačku

  • Britská mačka je flegmatik. Toleruje vás, ale nebude vás vítať pri dverách ako psík.
  • Britská mačka je jednoducho kráľovná. Celý deň rada pospáva a nechá sa obsluhovať.
  • Nie je príliš maznavá. Pre pohladenie si príde sama, ale potom sa zase vráti na svoje miestečko. Väčšina britských mačiek nemá rada zdvíhanie a nosenie v náručí.
  • Britská mačka sa nič moc nenaučí. Nevyniká prehnanou inteligenciou, takže aportovanie od nej rozhodne nečakajte.
  • Toto plemeno môže mať pri zlej výžive sklony k obezite, kvôli ktorej potom trpia kĺby. Je potreba strážiť správne dávkovanie krmiva.
  • Britská mačka má skôr kratšie nohy a guľaté telo s hustou srsťou, nejedná sa o príliš elegantne vyzerajúceho tigríka. Pokiaľ chcete elegantné plemeno, skúste sa pozrieť napríklad na bengálsku mačku.
  • V prípade britskej mačky môžete pri zlom výbere mačiatka ľahko naletieť podvodníkom. Keďže je u nás toto plemeno tak rozšírené, veľa „chovateľov“ ho ponúka bez PP. Mohli by ste tak mať doma úplne inú mačku, než ste si predstavovali.

Zhrnutie

Britská mačka je pokojné, flegmatické plemeno, ktoré si od človeka príliš nenechá rozkazovať. Je samostatná a dobre sa prispôsobí živote v byte aj v dome. Pokiaľ nebude mať možnosť výbehu, nevadí jej to. Výhodou tohto plemena je, že mačku môžete nechať samotnú napríklad aj cez víkend, nebude kvôli tomu trpieť. Nepotrebuje ani žiadnu zvieraciu spoločnosť, vystačí si sama.

Všeobecná charakteristika britskej mačky

Britská mačka je plemeno, ktoré sa zabaví samo. Na svojho majiteľa nie je príliš silno viazaná. Najradšej celý deň pospáva na svojom miestečku, neoplýva prehnanou mierou energie. Má plyšový kožúšok a krásne oči, väčšinou sfarbené do oranžova. Vďaka svojej hebučkej srsti je živým plyšákom.

Povaha

Britská mačka je veľmi svojhlavá. Ako mačiatko je veľmi hravá, v dospelosti sa výrazne upokojí. Povahou je britská mačka veľký flegmatik. Nepatrí medzi príliš kontaktné plemená. Rozhodne za vami nebude chodiť, vítať vás pri dverách alebo sa vám nejakým spôsobom vnucovať. Má vás rada, ale po svojom. Keď má náladu, príde, nechá sa pohladiť a potom zase odíde. Správanie ani pradenie na vašom lone si s britskou mačkou príliš neužijete.

Britská mačka vďaka svojej samostatnej povahe zvláda aj samotu. Ak často odchádzate na víkendy, zvládne dve aj tri noci sama doma, stačí zabezpečiť dostatok krmiva a vody a môžete pokojne odísť. Toto plemeno je pomerne nekontaktné voči cudzím ľuďom, vaše návštevy bude najskôr ignorovať. Keďže je britská mačka nekonfliktná a pokojná, výborne sa hodí aj do bytu bez možnosti vonkajšieho výbehu. Nepohrdne ale ani domom so záhradou, zo svojich vonkajších výprav vám občas aj niečo prinesie. (zdroj)

Vzhľad

Britská mačka je stredne veľkého vzrastu a váži približne 4-8 kg. Má zavalitejšie, svalnaté telo s kratšími nôžkami, širokým hrudníkom a s krátkym chvostom s guľatým koncom. Labky sú zaguľatené a veľké. Hlava je tiež guľatá s veľkými očami, posadenými trošku ďalej od seba.

Srsť britskej mačky je nádherne jemná, pripomenie vám plyšáčika. Britská mačka bola doteraz vyšľachtená v neprebernom množstve farebných variantov. Asi najznámejšou farbou je modrá (tj. svetlosivá). Z ďalších farieb to môže byť napríklad čierna, biela, krémová, modrokrémová, lila, čokoládová, červená, škoricová … Britská mačka môže mať ale aj zaujímavú kresbu – napríklad tigrovanú, mramorovanú alebo tzv. Whiskas, čo je striebristá čierno mramorovaná kresba, ktorú môžete poznať napríklad z televíznej reklamy. Srsť britskej mačky je nenáročná na údržbu.

Oči mačiatok sú na začiatku modrej, potom sa farba zmení väčšinou na oranžovú, medenú alebo zlatú. Britská mačka môže mať tiež rôznofarebné oči (odd-eyed). (zdroj)

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Britská mačka je pokojným, nie prehnane spoločenským plemenom. Nemusíte jej kupovať parťákov, s prehľadom zvládne život osamote. Pokiaľ ale predsa len chcecte dve mačky, kúpte rovno mačiatka z rovnakého vrhu. Tak budete mať záruku, že sa vaša britská mačka s kamarátom dobre znesie. Väčšinou ale dobre zvláda aj iné zvieratá, nie je voči nim ani prehnane priateľská.

Britská mačka je trpezlivá a nie je agresívna. Znesie aj občasné „horšie“ zaobchádzanie zo strany detí, ak im vysvetlíte, ako sa nabudúce k mačke majú správať. Ocenia spoločné aktivity a hry na lov, pretože potrebuje pohyb, do ktorého sa sama príliš nehrnie. Pri nedostatku pohybu by mohla priberať.

Zdravie a starostlivosť 

Britská mačka patrí medzi najzdravšie mačacie plemená. Väčšinou sa s vaším veterinárom stretnete len na pravidelnom očkovaní a občasnej kontrole. Aj britská mačka ale môže trpieť niektorými chorobami, prenášanými z rodičov na potomkov. Môže mať napríklad sklony k srdcovému ochoreniu nazývanému HCM a tiež k hemofíliu B. Druhej spomínanej chorobe možno  ale bez problémov predchádzať testovaním rodičov a ich prípadným vylúčením z chovov, čo slušné chovateľské stanice robia. Pri vhodnej starostlivosti sa môže britská mačka dožiť až 20 rokov.

Kvôli mohutnejšiemu telu môže mať britská mačka sklony k nadváhe. Preto musíte vhodne zvoliť a dávkovať kvalitné krmivo s prípadnými doplnkami stravy. Britská mačka tiež potrebuje dostatok pohybu – zapojte ju do spoločných hier alebo jej umožnite prístup na záhradu.

Srsť britskej mačky je hustá, veľmi jemná a zvyčajne jej stačí občasné vyčesanie kefkou. V období výmeny srsti na letnú alebo na zimnú môžete vyčesávať častejšie, ak chcete udržať vašu domácnosť v čistote; občasné kúpanie tejto mačke tiež neuškodí.

U britskej mačky dávajte dobrý pozor na výber mačiatka. Rôzni množitelia často tvrdia, že nimi ponúkané mačiatko je „po rodičoch s PP“. Nič také však neexistuje – mačiatko aj rodičia buď papiere majú alebo nemajú. Nie je dôležité, či pre vašu mačičku plánujete výstavný život – slušné chovateľské stanice s platnými povoleniami k chovu totiž svoje mačičky testujú na rôzne genetické choroby, ktorá by mohli získať ich potomkovia.(zdroj)

Výchova a výcvik

Britská mačka je flegmatik a je priemerne inteligentný. Nie je to plemeno, ktoré by sa nechalo nútiť do cirkusových kúskov a malo by z nich radosť. Rada si robí svoje, pravdepodobne vás nebude všade nasledovať ako psík. Občas sa s vami pohrá alebo sa prejde vonku, avšak cvičiť sa od vás pravdepodobne nenechá. Ak predsa len chcete niečo skúsiť, kúpte mačacie vodítko a uvidíte, ako na neho bude vaša britská mačka reagovať. Možno ste natrafili na tú, ktorá sa s vami vydá aj na prechádzku.

Náročnosť 

Britská mačka je v Európe jedným z najpopulárnejších plemien s obrovskou chovateľskou základňou. To platí aj u nás – mačiatko miláčika kúpite už okolo 200€. Výstavný šampión vás môže vyjsť na 500€ a viac, záleží na pôvode mačky. Kvôli obrovskej popularite tohto plemena sa môže stať, že tieto mačky objavíte aj v útulkoch. Tam ale môžu byť krížené s inými plemenami.

Keďže britská mačka nie je závislá na človeku ani na spoločnosť iných zvierat, stačí zaobstarať len jednu. Pokiaľ už ale doma máte inú mačku alebo psíka, britská mačka ich bude dobre znášať.

Britská mačka potrebuje pohyb, aby nepribrala. Nakúpte jej dostatok hračiek, môžete skúsiť aj vodítko. Pokiaľ má britská mačka možnosť vonkajšieho výbehu, chodiť s ňou von určite nemusíte. Nezabudnite pre ňu zaobstarať stabilné škrabadlo na brúsenie pazúrikov a odpočinok. Okrem toho nie je potrebné kupovať žiadnu špeciálnu výbavu.

V jedle nie je toto plemeno vyberavé. Zvoľte také kvalitné krmivo, kvôli ktorému mačka nebude zbytočne priberať na váhe. Vhodne tejto mačke krmivo dávkujte a môžete pridať ďalšie doplnky stravy podľa potreby. Britskú mačku stačí raz za čas vyčesať, prípadne vykúpať. Kontrolujte uši, pazúriky a zúbky a za svojím veterinárom sa vydajte na pravidelné očkovanie a vo vyššom veku mačky tiež na kontrolu zdravotného stavu.

História 

Moderná história britskej krátkosrstej mačky je dobre zmapovaná, ale toto plemeno má pravdepodobne niekoľko stáročnú históriu. Jedna z možných teórií o vzniku tohto plemena hovorí, že Rimania pri invázii doviezli do Británie mačky, ktoré tu po ich odchode zostali a začali sa krížiť s miestnymi mačkami.

Ku koncu 19. storočia sa vo Veľkej Británii začali cielene vyberať mačky s požadovanými rysmi a z nich sa postupne vyvinulo toto plemeno až do dnešnej podoby. Zaujímavé u tohto plemena je, že si veľmi dlho drží svoj vzhľad a štandard sa príliš nemení. Pôvodným určením týchto mačiek bolo držať hlodavce ďalej od domov a pritom robiť ozdobu svojmu majiteľovi. Počas II. svetovej vojny toto plemeno rovnako ako mnoho ďalších takmer vymizlo. Našťastie sa po týchto udalostiach obnovila chovateľská základňa a dnes je britská mačka jedným z najrozšírenejších európskych plemien. (zdroj)

Dôležité informácie  

Hmotnosť:4-8 kg
Typické znaky:mohutné telo, guľatá hlava, hebká, plyšová srsť
Farba očímodrá, zelená, medená, zlatá, odd-eyed (oči rôzne farby)
Energia: stredná
Dĺžka života:14- 20 rokov
Potreba pozornosti:nízka
Sklony k pĺznutie:stredná
Dĺžka srsti:krátka
Farba srsti: jedno-, dvoj- i viacfarebná, biela, modrá, čierna, krémová, červená, striebristá a mnoho ďalších
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, bodkovaný, tigrovaná
Starostlivosť o srsť:stredná náročnosť
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Krajina pôvodu:Veľká Británia
Orientačná cena:200 – 500€

Kde kúpiť britskú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre britskú mačku dobrým majiteľom ? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka britskej mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

3.5/5 - (123 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať britskú mačku”

  1. Opravujem mala som Britskeho kocurika a bol nad mieru pritulny laskavy a dokazal dat nekonecne vela lasky a taktiez nevydrzal dlho sam ledva cakal kedy pridem domov s prace tolko lasky kolko mi dal nas Britsky kocurik by asi nedokazala dat ziadna ina macicka

    Odpovedať

Vložiť komentár