fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať rodézskeho ridgebacka

Toto plemeno, ktoré má pôvod v Afrike, si so sebou nesie iskru a divokosť tejto krajiny. A niet divu. Ridgeback vo svojej domovine mal za úlohu loviť levov. Dnes ho ale skôr uvidíte zápasiť o miesto na gauči, než s levom. Vznešenosť a statočnosť nie je to jediné, čo na ridgebackovi možno obdivovať. Aký je to pes, a kto je preňho ideálny pán zistíte v našom dnešnom článku.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ rodézskeho ridgebacka

  • Typický pruh na chrbte, atletická postava a iskra v očiach robia z ridgebacka psa, ktorý vzbudí pozornosť.
  • Veľa ľudí sa pýta, či toto plemeno naozaj lovilo levov. Áno, lovilo. A okrem levov tiež medvede a diviaky. Tento psí drsňák však má prekvapivo jemnú dušu.
  • Ridgeback je plemeno, ktoré si zachováva dôstojnosť. K cudzím ľuďom bude rezervovaný, ale pre svoju rodinu je tichý a oddaný spoločník.
  • Ak bude potreba, bude svoj domov a rodinu brániť. Málokto by sa tiež dal dobrovoľne do sporu s lovcom levov.
  • S deťmi vychádza dobre, ale mali by ste byť pozornejší v prípade batoliat. Pokiaľ ale bude mať ridgeback svoje miesto, kde ho deti nebudú rušiť, zvládne spolužitie aj s drobčekmi.
  • Rodézsky ridgeback síce pĺzne, ale oproti iným plemenám je množstvo chlpov zanedbateľné. Jeho krátka srsť nevyžaduje veľkú starostlivosť.
  • Ak máte radi šport, je ridgeback skvelá voľba. Dlhé výlety prírodou, beh pri bicykli alebo canicross. To sú aktivity, ktoré bude ridgeback milovať. Nie je to totiž žiaden pecivál.
  • Ridgeback patrí k plemenám, ktoré príliš neštekajú a ak majú dosť vyžitia, sú to pokojní spoločníci.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ rodézskeho ridgebacka

  • Ridgeback nepatrí k psom, ktoré by boli vhodné pre začiatočníkov. Je to veľký, šikovný a silný pes. Ak nemáte príliš veľa skúseností, bolo by lepšie sa poobzerať po inom plemene.
  • Jeho pôvodné využitie bol lov šeliem. Niet preto divu, že lovecký pud má silne zakorenený v povahe. Ak dostane možnosť, s chuťou preženie susedovu mačku, zajaca alebo napríklad veveričku.
  • Má bystrú hlavu. Čo môže byť pri správnom vedení plus, na druhú stranu dokáže byť tiež veľmi tvrdohlavý. Aby výcvik fungoval, musí mať ridgeback dostatočnú motiváciu.
  • Znudený ridgeback je skvelá voľba, ak plánujete rekonštrukciu bytu. Pokiaľ nemá dostatok vybitia, stáva sa z neho demolačná čata.
  • Ridgeback dokáže vymyslieť 1000 + 1 spôsobov, ako sa dostať cez plot a ak sa nedostane vrchom, skúsi to spodkom. Pevný a vysoký plot je nevyhnutnosť, ak sa rozhodnete zaobstarať si ridgebacka.
  • Samce môžu byť v dospelosti nepriateľské voči iným psom. Je preto dôležité nepodceniť socializáciu a s týmto faktom počítať najmä v období dospievania.
  • Ak neholdujete aktívnemu športu a dávate prednosť teplu a pohodliu domova, nie je ridgeback správna voľba. Denne potrebujú ako fyzicky, tak psychicky zamestnať.

Zhrnutie

Rodézsky ridgeback je lovecké plemeno s typickým pruhom na chrbte. Pýši sa nielen okúzľujúcim vzhľadom, ale aj vysokou inteligenciou. Voči svojej rodine je oddaný a dokáže ju ustrážiť. Ich povaha je jemná a tvrdá zároveň. Dokážu si postaviť hlavu a tiež vzhľadom k svojej veľkosti, nemusia byť najšťastnejšou voľbou pre človeka bez skúseností so psami. Tiež majú kopec energie, ale ak im dáte možnosť „vybiť baterky“, sú z nich milí, pokojní spoločníci, ktorí sa pri troche snahy a výcviku hodia aj do rodiny s deťmi.

Všeobecná charakteristika rodézskeho ridgebacka

Toto veľké lovecké plemeno sa pýši lesklou, pšenične sfarbenou srsťou. Okrem pruhu na chrbte je pre ne typický sústredený pohľad, ktorý ešte viac podtrhnú čierne linky okolo očí. Majú ľahkú atletickú postavu, ktorá ale zároveň pôsobí silno. Ich povaha je komplikovanejšia, sú chytrí a oddaní, na druhú stranu dokážu byť veľmi tvrdohlaví a odmeraní.

I. Povaha

Rodézsky ridgeback je plemeno nezávislé a veľmi bystré zároveň. Táto kombinácia môže byť pre majiteľov tak zábavná, frustrujúca ale aj hodnotná. Záleží na každom, ako bude k ridgebackovi pristupovať. Snažiť sa z neho urobiť ovčiaka alebo kóliu by mohla byť cesta do pekiel. Pokiaľ ho ale pochopíte a budete tolerovať jeho povahu, stane sa z neho verný a vychovaný psí parťák.

II. Vzhľad

Ridgeback má krátku a lesklú srsť, ktorá má vždy pšeničnú farbu. Srsť ridgebacka zapácha o dosť menej, než srsť iných plemien. Má klopené uši a celkovo by mal pôsobiť atleticky, ale zároveň odolne. Charakteristický vzpriamený pruh na chrbte rastie opačným smerom ako zvyšok chlpov, začína pri kohútiku a končí pri bokoch. Starostlivosť o srsť nie je príliš náročná, stačí raz týždenne vykefovať a utrieť vlhkou handričkou.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Ridgeback je voči deťom tolerantný, je to však pomerne veľké plemeno a tak je dôležité naučiť deti ako ku psovi pristupovať a ako sa k nemu správať. A najmä malé deti nikdy so psom nenechávať osamote. Ak máte malé deti, vyhraďte nejaký priestor, kam dáte psovi pelech a pre deti bude toto miesto zakázané. Tak bude mať ridgeback možnosť pratať sa z cesty, keď budú deti príliš pojašené a hlučné.

Ak plánujete obstaranie ridgebacka a máte doma iných domácich miláčikov, je dôležité ich so šteňaťom dôkladne zoznámiť. Spravidla ridgeback toleruje zvieratá v dome, ale cudzie alebo divé zvieratá nemilosrdne vyhodnotí ako korisť, ktorú je potrebné uloviť.

IV. Zdravie a starostlivosť

Ridgeback nepatrí medzi plemená, ktoré by boli zaťažené chorobami. Avšak, ostatne ako pri všetkých plemenách, aj pri ňom sú niektoré ochorenia bežnejšie ako iné. Ako väčšina veľkých plemien, ani ridgeback sa nevyhol ochoreniam kĺbov a to prevažne dysplázii bedrových kĺbov a lakťov. Toto ochorenie je ovplyvnené okrem iného aj stravou, a teda najmä v období rastu je dôležité dopriať psovi kvalitné krmivo. Druhé, pre ridgebacka typické ochorenie, je tzv. dermoid sinus, čo je zjednodušene povedané zhutnené tkanivo v okolí chrbtice. Ak zasahuje až do miechy, dochádza k poruchám pohybového aparátu. Toto ochorenie je dedičné. Ak teda budete vyberať šteňa z overenej CHS, nemali by ste sa tohto ochorenia obávať.

V. Výchova a výcvik

Ridgeback je chápavý, ale pri výcviku je dôležité byť už od šteňaťa dôsledný, nie však výbušný. Pri výcviku je dôležité psovi porozumieť a nesnažiť sa ho porovnávať s inými plemenami. Ridgeback bol šľachtený tak, aby sa dokázal sám rozhodovať a je teda jasné, že nikdy nebude fungovať rovnako ako ovčiak, ktorý bol pre spoluprácu s človekom stvorený.

Ak sa však s ridgebackom navzájom pochopíte, rozhodne mu nič nebude brániť byť skvelým psím športovcom. Ridgeback má skvelú pamäť a pevnú vôľu. Napríklad vo svojej domovine ho využívajú aj ako policajného a armádneho psa.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa rodézskeho ridgebacka s PP sa pohybuje od 600 do 1 000 eur. Sučky sú spravidla drahšie ako psi. Ak sa však rozhodnete investovať do kvalitného šteňaťa od chovateľa, môžete tým predísť neskorším vysokým nákladom za veterinára. Je tiež dobré počítať s tým, že to nie je malá čivava a tak aj krmivo bude stáť viac peňazí. Navyše neradno na ňom šetriť. Rovnako ako pri deťoch, tak aj pri šteňatách hrá kvalitná strava dôležitú úlohu pre rast.

Ridgeback je tiež náročný z hľadiska času a to najmä v mladšom veku, kedy bude prechádzať šteňacím období a potom pubertou. Zvážte, či budete mať denne čas na výcvik a ďalšie aktivity so svojím novým psím parťákom. Nevychovaný a nevybláznený puberťák v podaní ridgebacka je totiž pekný problém. Všeobecne platí, ako pri väčšine plemien, unavený pes = dobrý pes.

VII. História

História ridgebacka siaha až do dávnej minulosti (cca 4000 rokov pred naším letopočtom). Tieto prvé zmienky o psovi s obrátene rastúcou srsťou na chrbte pochádzajú z Egypta. V krvi dnešných ridgebackov koluje tiež krv európskych loveckých plemien (bloodhound, nemecký stavač alebo napríklad pointer či doga), ktorá sa do Afriky dostala s prisťahovalcami a kolonistami.

Prvý štandard plemena bol vytvorený v roku 1922 a do ČSR sa prvé jedince dostali v roku 1987. Za vznik tohto plemena vďačíme najmä týmto trom pánom: Charles Helms, ktorý psy s typickým pruhom na chrbte doviezol do Rodézie, Cornelius van Royeen, ktorý tieto psy krížil s európskymi plemenami a v neposlednom rade Francis R. Barnes, ktorý založil Parent Club v Rodézii a vytvoril prvý štandard plemena, vďaka ktorému dostal chov tohto plemena poriadok a smer.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 34-38 kg, Sučky: 30-34 kg 
Výška v kohútiku:Psy: 63-69 cm, Sučky: 60-66 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning: viac ako 40 minút denne
Energia: veľmi energický
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:krátka s typickým pruhom
Typ srsti: hladká
Farba srsti:odtiene pšeničnej farby
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť rodézskeho ridgebacka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre rodézskeho ridgebacka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka ridgebacka na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

3 komentáre k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať rodézskeho ridgebacka”

  1. Už len na začiatku tu máte niekoľko mýtov. RR NIKDY nelovil levov, jeho úlohou bolo leva (a iné zvieratá) zahnať k lovcovi. RR ani vo svorke nemá šancu zabiť leva, ani žiadne iné veľké zviera ako tu píšete.

    Odpovedať
  2. A ja som našla ďalšie nezrovnalosti. Cena RR sa pohybuje podľa toho či je štandard alebo nie a horná hranica je vyššia ako uvádzate a váha RR tiež vyššia, 30 kg fena by bola kosť a koža.

    Odpovedať
  3. A tiež sklony k slintaniu sú vysoké, skony k chrapaniu a hrabaniu tiež vysoké, rovnako sklon k pozornosti by sa dalo napísať, že veľmi vysoký. RR potrebuje svojho pána nielen vidieť, ale podľa možností sa ho aj dotýkať. Je to pes durič, korisť vydurí a naženie k lovcovi, neuloví ju sám, loví vo svorke. Jeho úlohou bolo levy odohnať od dobytka, nie ich zabiť.

    Odpovedať

Vložiť komentár