fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať boloňského psíka

Verte, že hľadať boloňáčika medzi plyšiakmi je ako hľadať ihlu v kope sena. Napriek jeho plyšovému vzhľadu sa vnútri tohto fešáka ukrýva hromada empatie a hravosti, ktorú by ste pri detskej hračke hľadali len ťažko. Ak pokukujete po menšom psíkovi, ktorý vám dá v jednom pohľade dennú dávku roztomilosti, niet o čom diskutovať!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ boloňského psíka

  • Boloňáčik nepotrebuje veľa životného priestoru – spokojný bude v garsónke, v 3 + 1 aj v domčeku so záhradou.
  • Mierna povaha v kombinácii s hravosťou napovedá, že je boloňáčik ideálny uchádzač na pozíciu rodinného psa.
  • S ostatnými miláčikmi nemáva boloňský psík vôbec žiadny problém. Ľudia ho často chovajú spolu s inými zvieratami.
  • Hoci boloňák pripomína cukrovú vatu, rozhodne z cukru nie je. Rád si pretiahne nôžky na dlhších prechádzkach a dokonca ho niekedy môžeme vidieť pri psích športoch.
  • Srsť boloňáčika nepĺzne, čo je veľké plus pre alergikov.
  • Spotreba kvalitného krmiva nie je nijak veľká – boloňák vás určite finančne nezruinuje.
  • Toto plemeno nepotrebuje žiadny zložitý výcvik. Vystačíte si s privolaním a základnými povelmi.
  • Inteligencia boloňáčika vás prekvapí – tieto psíky sa veľmi rýchlo učia a majú veľký zápal pre tréning nových kúskov.
  • Toto plemeno môžeme často vidieť po boku seniorov, ktorým vyhovuje jeho mierna, spoločenská povaha a tiež ľahká manipulácia.
  • Boloňské psíky sú relatívne zdravé plemeno, ktoré sa vo väčšine prípadov dlho teší dobrej kondícii a dožíva sa celkom vysokého veku.
  • Sú to ideálne psíky pre canisterapiu! Každý si ich hneď zamiluje a pre ich drobnú veľkosť nevyvolávajú v ľuďoch strach.

PÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ boloňského psíka:

  • Plyšová fazóna boloňských psíkov potrebuje častú starostlivosť – z nadýchaného kožúška sa ľahko stane chumáč chuchvalcov. Veľa ale záleží na type srsti.
  • Hoci je boloňáčik celkom odolný psík, určite nie je vhodné chovať ho celoročne na záhrade.
  • Boloňáčik nerád zostáva odlúčený od pána. Nie je to psík pre ľudí, ktorí trávia väčšinu dňa v práci, či tam, kde s nimi psík nemôže byť.
  • Sú to citliví psíci, ktorí veľmi zle znášajú nešetrné zaobchádzanie, ale aj rodinné spory.
  • I keď sa jedná o vcelku aktívne plemeno, je nutné podotknúť, že sa nehodí pre extrémne náročné disciplíny.

Zhrnutie

Boloňský psík je skvelým spoločníkom, ktorý vďaka svojej skladnej veľkosti a úžasnej povahe zapadne snáď všade. Niet divu, že je obľúbený predovšetkým u starších ľudí, či v rodinách s deťmi – má veľmi miernu, priateľskú povahu, vďaka ktorej vychádza nielen s ľuďmi ale aj ostatnými zvieratami. Ani s výcvikom si nemusíte robiť ťažkú ​​hlavu! Boloňáčik nepatrí k plemenám, ktoré treba nejako prehnane drviť tréningom, najmä vďaka jeho báječnému charakteru. Ak sa však rozhodnete naučiť ho pár kúskov, určite vás prekvapí jeho inteligencia a radosť z učenia. Prekvapiť vás môže tiež citlivá duša tohto psíka – ľahko ho rozrušia hádky, nervozita, pánov stres a niekedy tiež samota. Našťastie je boloňáčik také živé, veselé antidepresívum v nadýchanom kožúšku, o ktorý je však nutné sa pomerne často starať prečesávaním.

Hoci je boloňský psík celkom aktívny, dobre sa hodiaci pre dlhé prechádzky i psie športy, určite z neho neurobíte vrcholového športovca ani vonkajšieho strážneho psa (napriek tomu, že štekať vie na jednotku). Huňatá srsť síce vyzerá hrejivo, ale vďaka chýbajúcej podsade príliš nezahreje. Na druhú stranu je však výhodou, že nepĺzne a alergici ju znášajú o niečo lepšie. Výhodou je tiež dobré zdravie týchto psíkov, vďaka ktorému vám môžu robiť spoločnosť približne pätnásť rokov – samozrejme pri dobrej starostlivosti, kvalitnej strave a troche šťastia z zhora.

Všeobecná charakteristika boloňského psíka

Zaujal vás boloňáčik? Niet divu! Je to psík mnohých kladov, ktorý rád postráži teplo rodinného krbu. Ak máte ešte pochybnosti, či je pre vás boloňský psík ten pravý, určite neváhajte čítať ďalej!

I. Povaha

Povaha boloňáčika vás do blázinca určite neprivedie – ich veselá povaha v kombinácii s roztomilým vzhľadom naopak pôsobí ako balzam na dušu. A to je dobre, pretože boloňské psíky veľmi zle znášajú všetok stres, či dokonca hádky. Tento krásny, malý psík si rád užíva domáceho pokoja a pohody, najmä v spoločnosti rodiny, ktorú bezhranične miluje. Nemyslite si však, že je to len gaučový povaľač! Loptičky, preťahovadlá a pískacie hračky rozhodne patria k povinnej výbave pri kúpe boloňského psíka – koniec koncov ich vonku môžete často stretnúť s loptičkou alebo inou hračkou, ktorú si radi nechajú hádzať. Športu boloňáčik však poväčšine nevenuje toľko energie, ako napríklad jack rusell teriér a voľný čas radšej venuje maznaniu s pánom.

Voči cudzím ľuďom bývajú títo bieli fešáci sprvu trochu rezervovaní, alebo dokonca bojazliví. Agresia je však u boloňáčika veľmi nepravdepodobná – vždy ale záleží na povahe psíka, na socializácii a tiež životných skúsenostiach.

Obľúbená maškrta či hračka ale väčšinou prelomí ľady a cudzinec sa rýchlo dostane na boloňáčikov „friendlist“.

II. Vzhľad

Boloňáčik je malý a statný psík, s nápadne nadýchanou srsťou, ktorá svojou štruktúrou aj farbou pripomína bavlnu. Tento psík nepatrí k plemenám, ktoré oplývajú priehrštím rôznych sfarbení a môžeme ho tak vidieť len v čisto bielej farbe. Farebnejšiu alternatívu boloňáčika predstavuje plemeno ruská farebná boloňka, ktorá je v ponuke sfarbení štedrejšia, než snehobiely boloňáčik.

Nášho dnešného hrdinu si ľudia často pletú s bišónikmi, maltezákmi či havanským psíkom, ktorí sú síce podobní, ale majú úplne odlišný typ srsti. Zaujímavosťou je, že sa vyskytujú boloňské psíky bez podsady aj s podsadou – oba typy sú však povolené.

Hlavu boloňského psíka zdobia veľké oči s iskrivým výrazom, vysoko nasadené zvesené uši a drobný nos, ktorý musí byť vždy čierny. Krk boloňáčika je primerane dlhý, nadväzujúci na rovný chrbát. Svoj chvostík si tieto psíky nosia stočený nad chrbtovou líniou.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Boloňáčik sa radí k mierumilovným plemenám, ktoré môžu bez problému žiť spolu s inými zvieratami. Ako pri každom psovi je však potrebné prihliadnuť na jeho individuálnu osobnosť a tiež na to, či je na prítomnosť iných chlpáčov zvyknutý. Hoci niektorí boloňáci aktívne nevyhľadávajú psiu spoločnosť, agresívni bývajú naozaj zriedka. Väčšina z nich si stretnutie s inými psíkmi užíva.

Ani deti nie sú prekážkou k obstaraniu boloňáčika – naopak by im mal byť ideálnym kamarátom, ak sa k nemu dokážu dobre správať. S mladšími ratolesťami ale nenechávajte boloňského psíka osamote bez dozoru, aby neprišlo k úrazu na oboch stranách.

IV. Výchova a výcvik

Výchova boloňáčika nie je nijako zložitá, takže si ho môže zaobstarať aj začínajúci psíčkar, ktorý nemá veľa skúseností. Len je potrebné myslieť na to, že hoci je boloňský psík takpovediac príručnej veľkosti, určite výchovu potrebuje. Hlavné je, aby bolo šteňa od skorého veku riadne socializované a nemalo neskôr problém vysporiadať sa s bežnými nástrahami života. Zle socializovaní psíci môžu byť nedôverčiví alebo bojazliví. Zamerať by ste sa mali aj na to, aby si váš chlpatý miláčik včas zvykol byť doma sám – boloňské psíky sa veľmi upínajú na svojho majiteľa a ich nesúhlas s odchodom pána susedia rozhodne neprepočujú. Nemusíte sa však báť – ak začnete s tréningom skoro, pes si ľahko zvykne byť v čase vašej neprítomnosti v pokoji a vy si tým ušetríte veeeeeľa nervov so susedmi.

O výcviku boloňského psíka musíte vedieť hlavne to, že je potrebné postupovať pozitívne – citlivý boloňáčik sa vám totiž pri náznaku hrubosti ľahko „zasekne“ a stratí svoju prirodzenú radosť z tréningu. Zachovajte si teda pozitívny prístup, ktorý bude zo strany vášho chlpatého kamoša odmenený množstvom nadšenia do práce. Potom už to vďaka inteligencii boloňáka pôjde samo.

V. Zdravie a starostlivosť

Ani malé plemená, bohužiaľ, nie sú ušetrené od problémov s pohybovým aparátom – iné to nie je ani pri boloňáčikovi, kde sa môže vyskytnúť dysplázia bedrového kĺbu, luxácia pately, či choroba zvaná „Legg-Calve-Perthes disease“, ktorá spôsobuje zlé prekrvenie hlavice stehennej kosti.

K častejším problémom sa radia problémy s chrupom, ktoré postihujú menšie plemená vďaka veľkosti ich čeľuste. Rozhodne teda dbajte na prevenciu a dostatočné kontroly zubov (zdroj). Vzácnejšie sa môžu objaviť alergie, očné choroby či napríklad epilepsia. Vyberajte teda šteňa z prevereného chovu, po testovaných rodičoch.

Boloňský psík sa všeobecne označuje za zdravé plemeno, pri ktorom sa zdravotné ťažkosti nevyskytujú príliš hojne. S trochou šťastia si teda vystačíte iba s preventívnymi kontrolami a očkovaním. Napriek tomu odporúčame pravidelne prehliadať uši, oči a chrup, aby ste prípadne objavili všetky lapálie v zárodku. Samozrejmosťou je starostlivosť o srsť, ktorá závisí od jej typu – odporúča sa denné prečesávanie, ale nie vždy je taká frekvencia nutná.

VI. Náročnosť

Boloňské psíky sú veľmi obľúbené aj pre svoju celkovú nenáročnosť – ak teda opomenieme častejšiu údržbu ich srsti, ktorá je snáď jediným menším mínusom tohto plemena. Boloňský psík nemá nijak veľké nároky na pohyb, výcvik ani na veľkosť domu, či bytu. Prispôsobí sa životnému štýlu pána a užíva si chvíle strávené s ním.

Kvôli obstaraniu šteniatka určite nemusíte vylúpiť banku, či vyhrať športku. Je však nutné podotknúť, že sa oplatí priplatiť si za šteňa od kvalitného chovateľa – inak by ste mohli ľahko naletieť množiteľom, ktorí predávajú šteniatka bez zdravotných testov, alebo priamo šteniatka choré. Cena boloňáčika s PP sa pohybuje niekde medzi cca tristo až šesťsto eurami. (zdroj) Záleží ale na chovateľskej stanici a pôvode psíka. Samozrejme nesmiete zabudnúť na kvalitné krmivo, vyhovujúcu kefu na srsť a bez pochyby tiež na maškrty a hračky, ktoré spestria spoločné chvíľky.

VII. História

História boloňských psíkov siaha až do ďalekého stredoveku, kde robili spoločnosť panovníkom a svojou prítomnosťou zdobili ich hrady – toto úžasné plemeno robí ľuďom radosť viac ako 2000 rokov. Všetko však začalo malými bielymi psíkmi zvanými „melitensis“, ktoré boli veľmi rozšírené po Stredomorí a sú vzdialenými bratrancami mnohých dnešných spoločenských plemien (napr. maltezáčikov, havanských psíkov, bišónov, či bavlniek).

Boloňské psíky mali v časoch renesancie veľmi dôležité poslanie, a to slúžiť ako luxusný darček, ktorý si medzi sebou odovzdávala šľachta. Boli považované nielen za symbol bohatstva, ale aj za nepostrádateľnú výbavu každej ženy z dobrej rodiny. Svojho psíka si ženy rady udržiavali krásneho a voňavého, pomocou púdrov a parfumov. Svojej sláve sa boloňské psíky tešili po dlhé stáročia, kedy robili spoločnosť naozaj veľkým osobnostiam svetovej histórie.

S uvädajúcou silou aristokracie sa začali počty boloňských psíkov rapídne znižovať až na hranicu zániku, od ktorého bolo plemeno zachránené skupinou nadšencov z Talianska, Francúzska a Holandska. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 2,5 – 4 kg; Sučky: 2,5 – 4 kg 
Výška v kohútiku:Psy: 27 – 30 cm; Sučky: 25 – 28 cm
Typický znak:nadýchaná, čisto biela srsť, previsnuté uši a čierny nos 
Požiadavky na výcvik: nízke
Energia: priemerná
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti: priemerná
Pôvodné využitie: luxusný spoločník
Dĺžka srsti: dlhá
Typ srsti: nadýchaná, bez podsady (niekedy sa však môže vyskytnúť)
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť: pravidelné vyčesávanie

Kde kúpiť boloňského psíka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre boloňského psíka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka boloňáčika na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v ČR

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (13 votes)

Vložiť komentár