fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať chodského psa

Nenechajte sa zmiasť – tento sympatický chlpáč nie je nemecký ovčiak, ale chodský pes! Ak vám meno tohto krásavca nič nehovorí, neviete o čo prichádzate! Energia na rozdávanie a láska k ľuďom sú len drobným výťažkom z výpočtu pozitívnych vlastností chlpatého chodáka.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ chodského psa

 • Chodský pes oplýva hromadou temperamentu, ktorý sa dá využiť v nespočte rôznych aktivít. Tohto obratného chlpáča teda ocenia najmä aktívni páničkovia.
 • Lásku k ľuďom chodáci jednoducho nezaprú. Ich srdce nie je nikdy zaplnené natoľko, aby si nemohli obľúbiť ďalšieho dvojnožca – samozrejme po opatrnom zoznámení. Svoju rodinu chodáci z celého srdca milujú!
 • Veľké srdce a hromada trpezlivosti sú skvelými benefitmi chodského psa, ktoré ocenia najmä páni, ktorí majú alebo plánujú rodinu.
 • Hoci môže vďaka svojej bujnej hrive budiť dojem mohutného psa, veľkostne chodský pes nepatrí medzi obrov. Naopak je to relatívne skladný pes, ktorý sa pri určitých podmienkach a dostatku vonkajších aktivít prispôsobí životu v byte.
 • K ďalším plusom tohto plemena patrí určite jeho dobrá ovládateľnosť, vďaka ktorej sa môže majiteľom chodáka stať aj psíčkar začiatočník.
 • Viete, že je chodský pes skvelý, veľmi inteligentný pracant? Nadšenie a usilovnosť z neho robia skvelého psa pre psie športy. Jeho nátura navyše hravo zvládne aj náročnejší tréning pracovných psov.
 • Hustý kožúšok chodského psa napovedá, že ho rozmary počasia len tak nerozhádžu. Nielen, že vaše spoločné prechádzky nebudú limitované počasím, ale svojho psieho parťáka môžete bez obáv celoročne ubytovať vonku.
 • Hoci je chodský pes milovníkom ľudí, zlodejom by poriadne vyprášil kožuch! S týmto plemenom sa určite nemusíte báť ani na samote pri lese.
 • Napriek dobrým strážnym schopnostiam nebývajú chodské psy prehnane uštekané – naopak sú obvykle tichšie.
 • S ostatnými miláčikmi vychádzajú chodské psy väčšinou dobre – najmä, ak v ich blízkosti vyrastali. Agresia voči iným psom je tiež skôr výnimkou vo svete týchto priateľských chlpáčov.
 • Ak vás láka niektorý zo psích športov, športová kynológia alebo zháňate psíka, ktorý zastane post pracovného parťáka, určite zapíšte chodáka na zoznam adeptov.
 • Čo je snom každého pána? Predsa zdravý pes! Chodský pes sa radí medzi psíky, ktoré sa vo veľkej väčšine prípadov tešia dobrému zdraviu a po boku svojich pánov žijú dlho.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ chodského psa

 • Aj tento psík sa radí k plemenám, ktoré milujú a potrebujú pohyb. Hodia sa teda pre pánov, ktorí majú na svojho maznáčika dostatok času a budú s ním zdieľať radosť z prechádzok.
 • Okrem pohybu je pri týchto psíkoch veľmi dôležitá aj mentálna aktivita – cvičenie a spoločné tréningy psom nielen veľmi prospievajú, ale aj utužujú puto s pánom.
 • Hoci sa chodský pes môže prispôsobiť životu v byte, potenciálny pán musí počítať s faktom, že toto plemeno horšie znáša vysoké teploty. V lete je teda potrebné zabezpečiť, aby sa chodský pes vo svojom hustom kožúšku neprehrial. Horúce dni vnútri paneláku pomôže prekonať napríklad chladiaca podložka, alebo jednoducho výlet k vode.
 • Vzhľadom k svojej vysokej aktivite potrebuje toto plemeno veľmi kvalitné a vyvážené krmivo, ktoré dodá jeho organizmu potrebné množstvo živín. Granule či vyvážený BARF môžu celkom výrazne zasiahnuť do vášho rozpočtu.
 • Chodský pes, ktorý nie je svojím majiteľom dostatočne zamestnaný, môže ľahko ventilovať svoju frustráciu ničením interiéru či nevyžiadanou úpravou záhrady.
 • Pre niekoho sú psie chlpy súčasť života, ale niekto z nich radosť mať nemusí. Hoci je srsť chodského psa relatívne nenáročná na údržbu, je potrebné počítať so zvýšenou potrebou vyčesávania najmä v období pĺznutia, kedy sa chlpy uvoľňujú vo veľkom.

Zhrnutie

Chodský pes je ideálny takmer pre každého, kto má dostatok miesta v srdci a ozajstnú chuť venovať sa svojmu štvornohému priateľovi. Elán, ktorým oplýva chodský pes, neubúda ani v daždi, či snehu. Ba naopak! Sneh a voda sú živly, ktoré toto plemeno často priamo vyhľadáva. Pánovi teda nezostáva nič iné, než navliecť teplé ponožky, pláštenku či perovú bundu, a vydať sa prevetrať svojho chlpáča. Našťastie je radosť chodských psov neskutočne nákazlivá, takže ani prechádzka v daždi neuberie človeku na nálade. A presne to je tá vec, ktorú si ľudia na chodákoch okamžite zamilujú – tá ich pozitívna energia! Radosť z práce robí z tohto plemena veľmi atraktívneho psíka pre všetkých psíčkarov zapálených do psích športov, kynológie či pre svoju prácu, ku ktorej je psí kamoš potrebný. Univerzálnosť tohto stredne veľkého plemena je až úctyhodná. Nie je to však len vynikajúci pracant ale aj skvelý rodinný pes, ktorý by za svojou rodinou išiel skutočne na sveta kraj. Nezáleží ani na tom či je vaša rodina zložená iba z dospelých, máte desať detí alebo len dve, a k nim navrch ďalších pár psov i s mačkou – chodský pes je pripravený zamilovať si všetkých bez výnimky a tiež bez výnimky ochraňovať. Vedeli ste, že vám po výcviku dokáže ustrážiť aj stádo ovečiek? Čoby nie, však je to ovčiak! Tvrdý pes, miliónový pracant, skvelý strážca a milujúci spoločník, ktorý vám môže robiť spoločnosť nielen na záhrade, ale vďaka svojej tichšej povahe tiež v byte. Ak budete dbať na dobrú fyzickú a mentálnu kondíciu svojho chodského psa a doprajete mu kvalitné krmivo, môže po vašom boku pri troche šťastia vydržať dlhé roky.

Všeobecná charakteristika chodského pes

Vôbec by nás neprekvapilo, keby sa vám chodský pes zapáčil. Tento krásavec nie je však napriek množstvu pozitívnych vlastností rozšírený do podvedomia verejnosti natoľko, nakoľko by si zaslúžil – a to je škoda! Ak máte ešte chvíľku, určite neprestávajte čítať, nech sa o tomto skvelom plemene dozviete viac.

I. Povaha

Vždy nabitý pozitívnou energiou, neskonale verný a milujúci pes – tak by sa dala definovať povaha tohto plemena. Od tohto psíka určite nečakajte žiadne zákernosti alebo agresivitu. Chodák je dobrák od kosti, ktorý vás úplne uchváti svojou energetickou, láskyplnou povahou. Tú prejavuje najmä svojej rodine. Ak by si mohol vybrať, najradšej by mal všetkých jej členov neustále pohromade a na dohľad. Cudzí ľudia môžu niekedy zápasiť s opatrnosťou a nedôverou pri zoznamovaní sa so zástupcom tohto plemena. To zvyčajne rýchlo opadne, ak vchádzate do jeho teritória s dobrými úmyslami. Chodský pes ale rozhodne nie je žiadna ustrašená bábovka! Ak sa objaví hrozba, ktorá by mohla ohroziť svorku, nebojí sa vyceriť zuby a brániť svoju rodinu hlava nehlava.

Jeho tesáky dokážu napáchať značné škody nielen na človeku so zlými úmyslami, ale spoľahlivo aj na nábytku či vybavení domu, alebo bytu. V takýchto prípadoch je však vo väčšine prípadov na vine psychická nepohoda psa, ktorú môže spôsobiť aj obyčajná nuda. Spokojný pes s dostatočným fyzickým vyžitím a dostatkom mentálnej činnosti nemá zálusk na deštrukciu nábytku – ak teda vynecháme možné šteňacie experimenty s hryzením všetkého, čo príde do cesty. Chodský pes býva naopak tichší a bez známok nervozity, vďaka čomu sa využíva ako skvelý vodič pre slepcov, či ako pomocník pre inak handicapovaných. Je to skrátka milujúci pracant, maznáčik a obranár, ukrytý v huňatej srsti.

II. Vzhľad

S týmto prekrásnym chlpáčom po boku zaujmete nejedného okoloidúceho. Niet sa čomu diviť! Majestátna hriva v kombinácii s ladným pohybom a iskrivým výrazom jednoducho budí dojem – ale poďme vzhľad tohto plemena prebrať poporiadku a trochu detailnejšie.

Hoci sa chodský pes radí medzi psov stredného vzrastu, disponuje trochu drobnejšou postavou než napríklad nemecký ovčiak. Svoju výšku však zvláda s prehľadom vykompenzovať harmonickou, obdĺžnikovou stavbou tela, ktorá pôsobí veľmi ladne a kompaktne – najmä v pohybe.

Na majestátnosti mu rozhodne pridáva jeho krásna, dlhá srsť s hustou podsadou, ktorá môže svojím objemom v oblasti šije pripomínať leviu hrivu. Bohato osrstený je tiež chvost, ktorý je zvyčajne spustený v ľahkom oblúku a dosahuje k pätám psa.

Pri chodskom psovi však určite neočakávajte veľký výber rôznych sfarbení – prípustná je totiž iba čierna srsť so sýto žltým pálením typu black and tan. Čím sú odznaky sýtejšie, tým lepšie vyhovujú požadovaným štandardom. Sýta má byť aj maska, ktorá zdobí tvárovú časť hlavy. Tú však nezdobí iba maska, ale tiež dlhý ňufák typický pre ovčiaky, sýto čierny nos a tmavé oči mandľového tvaru s výrazom plným energie.

Korunou chodských psov sú ich krátke, vztýčené uši trojuholníkového tvaru, ktoré sú veľmi bohato osrstené. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Chodský pes je bezpochyby plemeno, ktoré sa skvele hodí k rodinám s deťmi. Najmä staršie deti určite ocenia jeho veselý temperament, dobrú ovládateľnosť a neuveriteľnú hravosť, ktorá zvládne zabaviť celú rodinu. Chodský pes zvláda na jednotku tiež funkciu vrchného miláčika – za poškrabkanie či pohladenie bude deti milovať.

Čo sa týka mladších ratolestí, budeme sa s naším výrokom opakovať: hoci sú chodské psy veľmi láskyplné, nenechávajte ich s malými deťmi nikdy spoločne bez dozoru. Predídete tak nehodám, ktoré nemusia vždy dopadnúť dobre.

Bezproblémovosť chodských psov sa zvyčajne premieta aj v ich vzťahu k ostatným domácim miláčikom. S inými zvieratami nemávajú problém – najmä ak sú na ne zvyknuté zo šteňacieho obdobia. Je tiež dobré spomenúť fakt, že bol chodský pes plemenom pôvodne využívaným pre pasenie dobytka a pre túto činnosť sa vďaka svojim skvelým schopnostiam využíva stále. Priateľský býva aj k ostatným psom a nepovažuje sa za plemeno, ktoré by rado vyvolávalo konflikty. Spoločnosť iných psov naopak prispieva k jeho psychickej pohode.

IV. Výchova a výcvik

Veľkou výhodou plemena je jeho vysoká inteligencia a ľahká ovládateľnosť, vďaka ktorej je vhodný aj pre pánov s minimom skúseností. K tomu, aby z chodáka vyrástol spoľahlivý, sebavedomý pes akým má byť, potrebuje od začiatku dobrú socializáciu a samozrejme dôslednú výchovu, ktorej základom by mala byť motivácia a pochvala. Tvrdosť si pri výchove týchto krásavcov určite odpustite a stavte radšej na hravú formu učenia, z ktorej budete mať radosť vy aj pes. Dril, tresty a jednotvárnosť sú pri výchove chodského psa úhlavnými nepriateľmi a citlivej povahe mladého psa môžu skôr uškodiť. Priateľmi pozitívneho tréningu sú naopak maškrty a najmä hračky (napr. obľúbený aport), ktoré dokážu psíka skvele motivovať.

Chodské psy nepatria medzi plemená, ktoré by sa nejako problematicky vychovávali. Niekedy však tiež zatúžia porušovať zákazy – hlavne ak pán zmizne z dohľadu. S tým si však s trochou nadhľadu a vynaliezavosti určite poradíte. (Zdroj)

Výcvik by mal rovnako ako výchova prebiehať čo najviac pozitívne a hravo, s množstvom maškŕt alebo s obľúbenými hračkami. Takáto práca chodské psy baví a vďaka nej sa tiež efektívnejšie učia. Pri tomto neuveriteľne chápavom a pracovitom plemene máte naozaj široký výber možných aktivít, ktorými si môžete spestriť spoločné chvíle. Okrem základnej poslušnosti možno s nimi prevádzkovať i športovú kynológiu, agility, alebo napríklad nosework, pre ktorý je vďaka svojmu skvelému čuchu ako stvorený. Ak máte potrebu pomáhať ľuďom, môžete sa zamerať na canisterapiu, záchranárske skúšky či výcvik pre asistenčné psy. Chodský pes sa v neposlednom rade hodí aj ako výborný pomocník ku stádam oviec, či iným hospodárskym zvieratám.

V. Zdravie a starostlivosť

Ako už sme spomenuli, chodský pes má často dar v podobe pevného zdravia, ktoré nebýva príliš ovplyvnené dedičnými ochoreniami a dožíva sa vyššieho veku. Za to môžeme poďakovať predovšetkým starostlivým chovateľom, ktorí do chovu pripúšťajú iba zdravé a testované jedince. Napriek týmto opatreniam sa, bohužiaľ, stále objavuje strašiak v podobe dysplázie bedrového kĺbu, ktorá môže psíkom pôsobiť veľké problémy s pohybom a hlavne veľmi nepríjemnú bolesť. Táto genetická porucha je najčastejším zdravotným problémom chodských psov. Okrem tejto poruchy sa pri tomto plemene môžeme stretnúť aj s inými zdravotnými neduhmi – napríklad s nebezpečnou torziou žalúdka, dyspláziou lakťových kĺbov, so zápalmi uší či očnými ochoreniami (najčastejšie to býva luxácia šošovky, progresívna retinálna atrofia, entropium, alebo ektropium). (Zdroj)

Starostlivosť o chodského psa závisí najmä v starostlivosti o jeho srsť, ktorá nie je na údržbu náročná toľko, ako by sa mohlo zdať. Kožuštek mu stačí raz do týždňa poriadne vyčesať psou kefou – nie je treba psa strihať, ani často kúpať. Zvýšenú starostlivosť si srsť zaslúži v období pĺznutia, kedy je vhodné pomôcť uvoľneným chlpom z kožuchu von. Vtedy môžete určite kefovať častejšie.

Nezabúdajte tiež na pravidelné prehliadky uší, očí a chrupu, nech neprehliadnete napríklad začínajúci zápal. Tiež odporúčame zaobstarať vhodné antiparazitikum, ktoré ochráni vášho chlpáča pred blchami a kliešťami – tie by sa vám v takom kožuchu hľadali veľmi zle.

VI. Náročnosť

Ak máte prirodzene aktívnu náturu a chuť žiť so značnou porciou každodenného pohybu, pravdepodobne nebudete chodáka považovať za nijak výnimočne náročného psa. Nájdu sa však ľudia, ktorí majú radšej pokojnejší štýl života a pokrytie pohybových požiadaviek chodského psa by mohli brať ako príťaž – pre takých ľudí toto plemeno naozaj nie je. Chodák potrebuje človeka, ktorý s ním bude zdieľať radosť zo spoločne stráveného času ale aj človeka, ktorý mu bude oplácať jeho veľkú lásku.

Nemyslite si však, že je toto plemeno neskrotná a divoká strela, ktorá vás nenechá relaxovať a užiť si chvíľku pokoja! Chodský pes je neuveriteľne prispôsobivý spoločník, ktorý nemá problém ľahnúť si k pánovi nohám a nechať ho vychutnať si napríklad dobrý obed vo vonkajšom posedení v reštaurácii – hlavné preňho je, že môže sprevádzať svojho dvojnožca a najlepšie celú rodinu, bez ktorej duševne chradne. To by mohol byť veľký problém v prípade, že by ho majiteľ trvalo choval na záhrade, či v koterci a odrezal by ho od kontaktu s ostatnými. Ak sa však pán stará o to, aby boli sociálne potreby psa úplne naplnené, nie je celoročný pobyt vonku pre chodského psa vôbec na škodu – naopak je preňho ideálny! Stačí opatriť búdu, ktorá bude útočiskom v nepriaznivom počasí, ale zároveň bude umiestnená tak, aby psík nebol úplne odrezaný. (Zdroj)

Náročnejší môže byť výber správneho a vyváženého krmiva, vhodného pre aktívne plemená. Dobré granuly stoja často nemalý peniaz, podobne ako doplnky stravy v podobe kĺbovej výživy či rôznych olejov. Alternatívou môže byť aj vhodne zložený BARF, ktorý musí mať hlavu a pätu, aby psovi skôr neuškodil.

Kúpa šteniatka tiež nie je zanedbateľný zásah do rozpočtu – ak plánujete obstaranie chodského psa, pripravte si zhruba 470 až 650 eur.

VII. História

Tiež si hovoríte, že sa tak ušľachtilé a majestátne plemeno muselo zákonite zrodiť v nejakom veľmi malebnom kraji? Nemýlite sa! Pôvod plemena nás totiž privádza priamo do susedného Česka – konkrétne medzi šumavské kopce a lesy. Tu sa počas trinásteho storočia zrodilo plemeno, ktoré bolo dostatočne húževnaté a odolné, aby mohlo sprevádzať Chodov, ktorí tu strážili cestu od Domažlíc do Nemecka. Ochrana hranice s Bavorskom však nebola jedinou povinnosťou týchto psov. Na pleciach vtedajších chodských psov ležalo tiež pasenie stád, či stopovanie zveri pri love.

Tieto psy pri svojom pôvodnom využití môžete zahliadnuť v umeleckom stvárnení rukami Mikoláša Aleša na listoch románu „Psohlavci“ od Aloisa Jiráska. Tu sa motív chodského psa často opakuje. Toto však nebolo jediné literárne dielo, ktoré chodský pes ovplyvnil – priamo o predkoch plemena písal Jindřich Šimon Baar, vo svojich spomienkach na históriu rodného Chodska. Už vtedy si ľudia cenili húževnatosť a odolnosť tohto plemena, ako bolo popísané v diele spomínaného autora. Ani tieto vlastnosti však nezabránili pádu do zabudnutia, ktorý chodského psa po vojne postihol rovnako, ako mnoho ďalších plemien.

Vzkriesiť plemeno pomohol Ing. Jan Findejsa, ktorý sa v roku 1984 snažil pomocou výzvy v kynologickej tlači osloviť majiteľa oných psov, ktorí ho toľko učarovali z dobových fotografií. S regeneráciou chovu značne pomohla tiež Ing. T. Schmidtová, ktorá výrazne prispela s posúdením a zostavením prvého chovného páru tak, aby sa čo najviac zhodoval so zachovanými kresbami a písomnosťami. Na základe úspešného výberu páru bola plemennou knihou ČSCH registrovaná chovateľská stanica chodských psov „na Barance“, ktorú spravoval pán Ladislav Hykl. Prvý vrh čítajúci pol tucta nádejných šteniat sa narodil v roku 1985, zo spojenia psa Dixiho a suky Bessy. O rok neskôr nasledoval ďalší vrh o šiestich šteniatkach, ktorého otcom bol tentoraz pes Blesk.

Do roku 1992 bolo odchovaných 35 vrhov, ktoré boli v priebehu prvých piatich rokov oživené novou, starostlivo vybranou krvou úplne vyhovujúcich psov, ktorí geneticky posilnili žiaduce vlastnosti plemena. Na posilňovanie žiaducich rysov chodského psa mali veľký vplyv roky 1993 až 1995, kedy sa pôsobením plemenných psov pracovalo na zjednotení typu plemena a v neposlednom rade aj na ustálení kohútikových výšok. Zvláštne zásluhy patria plemenníkovi Birrimu (celým menom Birri Chodský pes), ktorý svojim potomkom odovzdával rysy, ktoré sú pre dnešné chodské psy typické – perfektný typ, ideálna výška, sýty pigment a bohatá srsť. Tiež predkovia tohto psa boli vysoko kvalitní plemenníci, ktorí bohato prispeli k tomu, aby bol chodský pes tak impozantný svojím vzhľadom a skvelým charakterom. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 16-25 kg, Sučky: 16-25 kg 
Výška v kohútiku:Psy: 52-56 cm, Sučky: 48-52cm
Typický znak:prirodzene vztýčené uši, dlhšia hustá srsť
Požiadavky na výcvik: stredné
Energia: vysoká
Dĺžka života:12-15 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: stredné
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: ochrana hraníc, pasenie stád, stopovanie zveri
Dĺžka srsti: dlhá
Typ srsti: s podsadou
Farba srsti:čierna s pálením
Potrebná starostlivosť o srsť: priemerná

Kde kúpiť chodského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre chodského psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka chodákov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (29 votes)

Vložiť komentár