fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mainskú mývaliu mačku

Priateľská, prispôsobivá povaha. Mohutný chvost, uši so štetinkami a obrovské srdce. Taká je mainská mývalia mačka. Pokiaľ ju prijmete do svojej rodiny, odvďačí sa vám svojou spoločnosťou a veľkou hravosťou. Bude ideálnym plemenom, s ktorým si budete rozumieť ? Poďme to spolu zistiť!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mainskú mývaliu mačku

 • Pokiaľ hľadáte ideálneho rodinného maznáčika, mainskú mývaliu berte všetkými desiatimi ! 
 • Máte doma psa, ktorý znesie mačky? Výborne! Môžete k nemu dokúpiť tiež mainskú mývaliu mačku.
 • Toto plemeno sa výborne prispôsobí takmer akémukoľvek prostrediu a  životnému štýlu svojho majiteľa.
 • Mainská mývalia mačka bude vďačná za vašu pozornosť. Pokiaľ chcete hravého, aktívneho jedinca, ktorý sa naučí napríklad aj aportovat, skvelá voľba !
 • Srsť mainskej mačky síce vyžaduje istú starostlivosť, ale keďže je jemná, nemá tendenciu plstnatieť. Keď mačku jeden deň nevyčešete, nič hrozné sa nestane.
 • Mainská mývalia mačka si obľúbi aj vaše deti, ak sa k nej budú správať priateľsky. Ocenia ich prítomnosť a radi sa s nimi zapoja do hry.
 • Je to veľmi komunikatívna a kontaktná mačka – celý deň sa s vami bude rozprávať. Jej tiché mňaukanie sa podobá vrkaniu holubice.
 • Mačiatka mainskej mývalej mačky sú jedny z najroztomilejších mačiatok vôbec a sú tiež neuveriteľne fotogenické. Stačí sa pozrieť na fotky z chovateľských staníc a hneď si vás získajú…
 • Mainské mývalie mačky majú úžasnú osobnosť. V mnohom sa podobajú psom, radi s vami budú chodiť napríklad aj na prechádzky.
 • Vďaka mainke nebudete nikdy sami. Veľmi často sa rozhodne poctiť vás svojou prítomnosťou.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mainskú mývaliu mačku 

 • Keďže má mainska mývalia mačka dlhšiu, hustú srsť, musíte ju vyčesávať častejšie než iné plemená a starať sa o srsť tak, aby nestratila svoj lesk a kvalitu. 
 • Mainská mývalia mačka je naozaj VEĽKÁ. Však sa jej tiež hovorí “nežný obor”. Pokiaľ máte malý bytík bez možnosti vonkajšieho výbehu, zvoľte radšej iné, menšie plemeno. 
 • Je to plemeno, ktoré sa potrebuje z času na čas vyšantiť. Keď sa pustí do zbesilého behu po vašom byte, nenechá nič na svojom mieste. Potrebuje tiež veľa hračiek a veľké mačacie stromy, na ktorých sa rada s chuťou prelezie. 
 • Toto plemeno má tendenciu k priberaniu či strate váhy, pokiaľ nemá správnu výživu. Je preto veľmi dôležité zaistiť pravidelný, dostatočný prísun granulí či kapsičiek spolu s pitnou vodou.
 • Ak ste veľmi často preč, bude mainská mývalia mačka vo vašom dome osamieť. Nie je vhodná pre toho, kto sa jej nemôže príliš venovať.
 • Toto plemeno trpí na niektoré dedičné choroby a nie všetky z nich viete odhaliť už v momente kúpu maznáčika. Niektoré sa môžu prejavu až oveľa neskôr a to aj u kontrolovaných jedincov s preukazom pôvodu. 
 • Mainská mývalia mačka vás bude brať ako svoj majetok. Pokiaľ sa na vás uvelebí a rozhodne sa, že vás nepustí zo svojej blízkosti, nenechá vás len tak odísť. Naviac bude automaticky zaberať vždy to najlepšie miesto na vašom gauči.
 • Ak chcete kľudné, tiché plemeno, poobzerajte sa radšej inde. Mainská mývalia mačka sa s vami bude chcieť neustále rozprávať a zapojiť vás do svojich hier a vylomenín.

Zhrnutie 

Pokiaľ máte radi neustálu spoločnosť vašej mačky, mainská mývalia mačka bude tou pravou voľbou. Nie je príliš náročná na starostlivosť a rada sa vám prispôsobí. Musíte jej ale venovať dostatok svojho času a poskytnúť priestranné bývanie. Ak nie ste ochotní sa jej venovať alebo vám vadí, že vás bude považovať za svoj majetok, poobzerajte sa radšej po inom, menej spoločenskom a aktívnom plemene.

Všeobecná charakteristika mainskej mývalej mačky

Mainská mývalia mačka patrí medzi väčšie plemená. Kocúr môže byť aj výrazne väčší než mačka. Toto plemeno pochádza z Ameriky a bolo pôvodne chované ako vonkajšia mačka na farmách a na lodiach, kde chytala myši. Názov tohto plemena v češtine aj angličtine odkazuje na podobnosť chvosta tejto mačky s chvostom mývalím.

Povaha

Aj napriek pôvodnému loveckému využitiu tohto plemena je mainská mývalia mačka priateľská a jemná. Rada sa prispôsobí každému prostrediu, pokiaľ má priestor sa vyšantiť. Rada sa s vami bude hrať a užívať si vašu plnú pozornosť.

Mainské mývalie mačky sú veľmi komunikatívne – budú na vás jemne pomňaukávať hoc aj celý deň. Svojim mäkkým, jemným hlasom vám dajú najavo svoju prítomnosť a chcú vašu pozornosť. 

Tieto mačky potrebujú dostatočný priestor pre vybitie svojej energie. Pokiaľ máte malý byt pravdepodobne v ňom nebudú šťastné. Ak ale máte dom so záhradou alebo vonkajšiu voliéru, vyšantí sa a potom budú spokojne priasť u vás na gauči.

Vzhľad 

Na mainskej mývalej mačke vás zaujme huňatý, dlhý chvost a typické strapce na vzpriamených ušiach, ktoré jej dodávajú divoký vzhľad. Toto plemeno oficiálne patrí do kategórie polodlhosrstých mačiek. Medzi prstami na labkách má dlhé chĺpky. Štandard povoľuje veľa rôznych farebných variant od čiernej, bielej, krémovej, korytnačkovej, až po sfarbenie mramorové či tygrované. Každý si tak môže vybrať ten farebný variant, ktorý sa mu ľúbi najviac. Typickým znakom veľa jedincov tiež býva biely golier, ktorý ale táto mačka mať nemusí. Zaujímavé u mainskej mývalej mačky tiež je, že s chvostom môže merať až 1 meter a rast jej tela a srsť prebieha až do tretieho a štvrtého roku jej života (zdroj).

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Toto plemeno bude skvelým parťákom nielen pre vás, ale aj pre vašu rodinu. Naviac má tendenciu svoju rodinu strážiť. Ocenia pozornosť detí, pokiaľ sú schopné pochopiť, že nebude ich hračkou. Mainská mývalia mačka si s celou rodinou bude ale veľmi rada hrať. 

Toto plemeno je až na výnimky veľmi maznavé a kontaktné. K maznaniu sa nenechá nútiť, ale rada za vami príde sama a potom si vašu pozornosť priamo užíva.

Mainská mývalia mačka príjme za svoje aj ďalších domácich maznáčikov, pokiaľ k nej budú priateľskí. Psy berie ako sebe rovných. Pri pohybe mainskej mývalej vonku alebo pri jej venčení je preto potrebné dávať pozor na agresívnejšie psie plemená, ktoré by mohli tejto priateľskej mačke ublížiť.

Zdravie a starostlivosť 

Keďže je mainská mývalia mačka náchylná na niektoré genetické problémy, je potrebné si starostlivo vybrať chovateľskú stanicu aj konkrétneho jedinca. 

Mainské mývalie mačky najviac trpí na dedičné ochorenia ľadvín. Dalšie nebezpečie pre ne predstavujú aj choroby srdca zvané HCM a nedostatok enzýmu puryvátkinázy, kedy je v tele jedinca nižšia životnosť krvných buniek erytrocytov. Tiež môžu trpieť na dysplázie bedier a artritídu z dôvodu jej veľkého tela (zdroj). Tieto problémy často vedú k úpadku zdravia jedinca a môžu skončit aj jeho smrťou, aj keď sa majiteľ snaží ju zachrániť.

Výchova a výcvik

Mainská mývalia mačka je plemenom veľmi inteligentným, je preto ľahké ju naučiť základným psím kúskom, ako sú například aportovanie alebo pohyb vonku na vodítku. Nie vždy se ale tejto mačke do učenia chce, nemôžete od nej očakávať aj psiu povahu a oddanosť.

Mainská mývalia tiež miluje vodu, takže ju môžete naučiť aportovať predmety z vody. Pije tak, že si vodu naberá do labiek a kontakt s vodou si užíva. Doma je potrebné dbať na dostatočne veľké mačacie stromy a pelechy väčších rozmerov, aby sa do nich tento obor vošiel. Ocení všetky možné bláznivé aktivity, ku ktorým ju povediete, a bude vám za ne vďačná.

Náročnosť 

Orientačná cena tohto plemena sa pohybuje medzi 600 – 1200 €. Mačka ako maznáčik bude lacnejšia než dokonalý výstavný jedinec alebo zviera do chovu. Aj cez vyššiu cenu je u nás o toto plemeno obrovský záujem a jeho chovu sa venuje nepreberné množstvo chovateľských staníc.

Kvôli mohutnosti mainskej mývalej mačky je potrebné predovšetkým u kocúrov počítať s väčšími dávkami krmiva, než je to u drobnejších plemien mačiek. U mainskej mývalej mačky je viac než u iných plemien potrebné dbať na vysokú kvalitu krmiva, a to nielen kvôli citlivým ľadvinám. V pripade mainskej mývalej mačky ďalej hrá svoju úlohu aj starostlivosť o srsť, ktorá je jemná a pomerne dlhá a v zime hustne. Ideálne je každodenné vyčesávanie a z času na čas aj kúpeľ. Dôkladne vyčesať potrebuje približne raz týždenne.

Pokiaľ budete mať šťastie na zdravého jedinca, veterinárne náklady budú porovnateľné s ostatnými plemenami. Mainské mývalie mačky však do vienku dostali náchylnosť k niekoľko chorobám a aj preto je dôležitý starostlivý výber mačiatka.

Keďže sú mainské mývalie veľmi aktívnym plemenom, je nutné im domov patrične dovybaviť stromami a hračkami tak, aby mali neustále dostatok zábavy.

História 

Toto plemeno je pôvodom zo štátu Maine na východe USA. Je považované za jediné dlhosrsté plemeno, pochádzajúce zo Spojených štátov. Legenda hovorí, že vzniklo skrížením mačky a mývala, čo ale samozrejme nie je možné. Táto legenda pravdepodobne vznikla práve podobou chvosta mainskej mývalej mačky s chvostom mývala. Toto americké plemeno sa tiež veľmi podobá Nórskej lesnej mačke takže je pravdepodobné, že mainské mývalie mačky a Nórske mačky majú spoločných predkov (zdroj).

Historicky bola mainská mývalia mačka využívaná ako pracovné plemeno na lodiach a farmách pre lov myší, keďže sa jedná o mohutné, silné plemeno. Jej rola jej svedčila a jej pozostatky sú na týchto mačkách viditeľné dodnes, hlavne v ich aktivite a silných loveckých inštinktoch. 

Ako samostatné plemeno bola mainská mývalia mačka oficiálne uznaná v roku 1976 v Amerike, v celom svete organizáciou FIFe až v roku 1983.

Dôležité informácie  

Hmotnosť:mačky: 5-7 kg, kocúri: 9-11 kg, výnimočne aj viac
Typické znaky:golier okolo krku, štetinky na ušiach, mohutný a dlhý chvost 
Farba očímedená, zelená, zlatá alebo rôznej farby
Energia: vysoká
Dĺžka života:10-14 rokov 
Potreba pozornosti:stredná až vysoká
Sklony k plznutiu:vysoká
Dĺžka srsti:stredne dlhá až dlhá
Farba srsti: biela, čierna, modrá, červená, krémová, hnedá, striebristá, zlatá 
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, tygrovaná, bodkovaná, korytnačková
Pôvodné využitie: lov myší na farmách a lodiach 
Starostlivosť o srsť:stredná až vysoká náročnosť 
Vhodnost pre alergikov:nízka 
Hlučnosť:stredná až vysoká
Zem pôvodu:USA, štát Maine
Orientačná cena:600 – 1200€

Kde kúpiť mainskú mývaliu mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre mainskú mývaliu mačku dobrým majiteľom ? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka mainskej mývalí mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.3/5 - (25 votes)

Vložiť komentár