fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pyrenejského horského psa

Impozantný, ale napriek tomu odstrašujúci výzor, robí z tohto bieleho medvedíka veľmi dobrého strážcu. Ale je naozaj taký? Má nám kontakt s ním naozaj naháňať hrôzu alebo je všetko úplne inak? Poďme sa na to spoločne pozrieť!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

SEDEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pyrenejského horského psa

  • Jedná sa o nekompromisného strážcu. S týmto psom na dvore si môžete byť istí, že sa k vám či vášmu majetku nepriblíži nepozvaný hosť.
  • Má rád prechádzky, ľahko zvládne aj dlhšie túry. Je ideálnym spoločníkom pre aktívnejšiu rodinu.
  • Dáva prednosť celoročnému pobytu vonku s možnosťou ukryť sa v búde alebo otvorenom koterci.
  • Je dobre cvičiteľný, avšak jeho výcvik vyžaduje autoritu.
  • Je pokojný a dobre prispôsobivý svojej rodine, skvelý spoločník do nepohody.
  • Miluje deti, k ich hrám je otvorený. Deti bude strážiť ako oko v hlave.
  • Medzi jeho ďalšie kladné vlastnosti patrí bezpochyby vhodnosť k ďalším psom aj domácim miláčikom.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pyrenejského horského psa

  • Štekot! O tomto plemene je známe, že veľmi rado a často šteká. Pokiaľ máte susedov, ktorí majú radi pokoj, môže sa obstaranie tohto chlpáča stať klinom v dobrých vzťahoch.
  • Veľkosť – nie každému môže vyhovovať váha presahujúca 60 kíl.
  • Pyrenejský horský pes má stredne dlhú srsť, ktorú treba pravidelne vyčesávať, predovšetkým v období pĺznutia. Inak plstnatie a robia sa dredy.
  • Fakt, že sa jedná o pastierskeho psa, ktorý bol zvyknutý myslieť sám za seba, nám môže komplikovať výcvik. Musíme teda vzbudzovať dostatok autority.
  • K cudzím je veľmi odmeraný a podozrievavý. V prípade, že očakávame návštevu, je dobré nepodceňovať aj zoznámenie s vaším psím miláčikom.
  • Vyžaduje veľké množstvo priestoru a aj napriek tomu je potrebné ho častejšie venčiť. Pohyb je pre zdravie tohto plemena veľmi dôležitý.
  • Okrem srsti je nutné venovať zvýšenú pozornosť ušiam, očiam a papuli. Sú to chúlostivejšie partie.

Zhrnutie

Aký by mal byť ideálny majiteľ pyrenejského horského psa? Bezpochyby by mal mať veľkú a prirodzenú autoritu, avšak istú dávku citlivosti ďalej potom nesmieme zabúdať, aby sa jednalo o aktívneho človeka. Myslíte, že tieto vlastnosti spĺňate dokonale? Potom ste ideálnym pánom pre toto veľké, biele plemeno s hrejivým, až zasneným pohľadom. Stane sa vaším stredobodom všetkého diania a život už bude iný. Získate nekompromisného strážcu, ale zároveň oddaného priateľa do nepohody.

Všeobecná charakteristika pyrenejského horského psa

Mohutne stavané psie plemeno, pôvodne určené k ochrane stád. Ochrana osôb aj majetku je naďalej doménou pyrenejského horského psa. Veľmi často klame vzhľadom, vyzerá ako biely medvedík so zasneným pohľadom, no svoju prácu odvedie veľmi dobre. Je veľmi inteligentný, jeho silu a energiu nespoznáte, kým k tomu nebude mať pes naozajstný dôvod.

I. Povaha

Pokojný. To je slovo, ktorým by sa dal presne charakterizovať. Je milý a vľúdny spoločník do každej rodiny, ktorú bude chrániť vlastným telom. Miluje deti, bude ich kamarátom a veľmi jemne a ohľaduplne ich bude kontrolovať. Vďaka jeho nadmerne dobrému sluchu veľmi často a intenzívne šteká.

II. Vzhľad

Hlava pomerovo zodpovedá zvyšku tela, uši drží pri hlave zložené do trojuholníka. Má krátky, silný krk s lalokom, čo priamo nadväzuje na obrovské, silné telo. Je veľmi svalnatý. Má silnú a hustú podsadu, ktorá je krytá dlhou jemnejšia srsťou. Nosná huba je vždy čierna. Pyrenejský horský pes má srsť vo farbe bielej alebo bielej so sivými, žltými alebo oranžovými škvrnami na hlave, ušiach, pri koreni chvosta a niekedy aj inde po tele. Priemerná výška v kohútiku je 65-80 cm a váha sa pohybuje v rozmedzí 40 až 65 kg.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

K deťom má nadmieru kladný vzťah, je veľmi pokojný a opatrný. Preto sa hodí aj k menším deťom. Bude mať zvýšenú potrebu deti ochraňovať. Nebude od nich odchádzať, a je potreba deťom vysvetliť, že i dobrý pes nie je hračka a musí byť pod dozorom. Je málo pravdepodobné, že by pyrenejský horský pes bol agresívny, ale „istota je istota“.

Veľmi dobre sa hodí do psej svorky, nemá tendencie vyvolávať konflikty. S ďalšími psami rovnakého plemena vytvoria veľmi hlasité spoločenstvo.

Dobre toleruje ďalšie zvieratá, vrátane mačiek.

IV. Zdravie a starostlivosť

Všeobecne je toto plemeno veľmi odolné a húževnaté, ale často sa, ako pri každom veľkom psovi, objavujú rôzne problémy s kĺbmi, napr. dysplázia či artróza. Pri akomkoľvek zákroku treba myslieť na vyššiu citlivosť na lieky a anestetiká.

Z dôvodu hrubej podsady musíme veľmi často vyčesávať, najlepšie niekoľkokrát v týždni a v období pĺznutia musíme intenzitu zvýšiť na raz denne.

V. Výchova a výcvik

Pyrenejský horský pes je veľmi inteligentný pes. Základnú poslušnosť zvládne na jednotku, ale za určitých podmienok. Predtým sa kládol dôraz na to, aby sa pes vedel rozhodovať sám, preto je teraz zložitejšie psa prinútiť počúvať. Od nás sa teda vyžaduje naozaj veľká trpezlivosť a hlavne prirodzená autorita. Krik a násilie bude mať za následok, že vás NIKDY neposlúchne. Takže najlepšie pochodíme s láskou a dôverou. Ak pyrenejský horský pes uzná, že je potrebné brániť majiteľa alebo jeho rodinu, väčšinou povel neposlúchne.

VI. Náročnosť

Cena šteňaťa s PP je cca 1 000 až 1 400 eur. Výška samozrejme záleží na chovateľovi, ktorý ju zhodnotí podľa kvality spojenia, zdravotných vyšetrení, vhodnosti do chovu…

Z hľadiska ďalších nákladov nie je pyrenejský horský pes náročnejší než iné, rovnako veľké plemená. Dôležitá je kvalitná strava, na ktorej by ste nemali šetriť a výcvik, ktorý zase zaberie pomerne dosť času.

Z časového hľadiska nie je príliš náročným psom. Je pokojnej povahy, ale pre jeho zdravý vývoj je nutné ho denne venčiť aj mimo jeho priestorov (záhradu).

VII. História

V Pyrenejach je známy už od stredoveku, kde tento veľký pes bránil svojich majiteľov a ich majetok. V 17. storočí bol ceneným spoločenským psom, objavil sa aj na dvore Ľudovíta XIV. Avšak podrobný opis je známy až z roku 1897. O desať rokov neskôr bol založený klub plemena a od roku 1923 bol známy prvý štandard. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:40-65 kg
Výška v kohútiku:Psy: 70-80 cm, Sučky: 65-75 cm
Typický znak:prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning:viac ako 60 minút denne
Energia:pokojný
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:nenáročný
Pôvodné využitie:ochrana stád – pastiersky pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti: hladká
Farba srsti:biela + rôzne znaky
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť pyrenejského horského psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pyrenejského psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka pyrenejských horských psov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (10 votes)

Vložiť komentár