fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať cavalier king charles španiela

Zaujal vás na prvý pohľad tento malý psík s veľkými očami, ktorý si pohľadom priamo žiada o pomaznanie? Učaroval vás svojou priateľskosťou k ľuďom, psíkom alebo svojou hravosťou? Alebo zo všetkého niečím? Vôbec sa vám nečudujem, ale poďme sa naňho spolu pozrieť zo všetkých stránok!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ cavalier king charles španiela

 • Máte deti? Bude ich bezhranične milovať tak, ako ony jeho.
 • Patrí medzi psov prirodzene inteligentných a hravých, takže naučiť ho akékoľvek psie kúsky nebude problém.
 • Radíte sa medzi aktívnych ľudí? Tento psík s vami bude držať krok v horách či na prechádzkach parkom, ale v psích športoch sa tiež nestratí. Vyniká najmä v agility, dogdancingu, flyballe, dogfrisbee, avšak ani ostatné športy mu nie sú cudzie.
 • Je to zviera nesmierne prispôsobivé. Jeden deň sa spolu môžete túlať po horách a druhý pokojne celý preleňošiť v posteli.
 • Nachádza sa vo vašom okolí väčšie množstvo psov? To iste nebude prekážkou, má rád snáď všetky psy.
 • Vašich známych si tiež veľmi obľúbi, je to veľmi priateľský pes.
 • Miluje spoločnosť kedykoľvek a kdekoľvek. Takže už ani pri ceste do kúpeľne nebudete sami.
 • Nepatríte medzi skúsených kynológov? To vôbec nevadí! Je vhodný aj pre úplných začiatočníkov.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ cavalier king charles španiela

 • Je to obrovský milovník všetkých, takže až bude sám doma, bude mu po vás veľmi smutno. Samotu neznáša a môže pre vás doma pripravovať nepríjemné prekvapenia.
 • Keď ste ho prvýkrát videli, tiež ste mali chuť mu dať niečo pod zub? Budete musieť prehliadať jeho prosebné oči, mávajú totiž sklony k obezite.
 • Vadia vám chlpy v byte? Tak hľadajte ďalej vhodné plemeno pre vás. Títo psi pĺznu celoročne, najviac na jar a jeseň, kedy menia srsť. O tú je tiež potrebné sa pravidelne starať, česať ju a kefovať.
 • Niektorí majú sklony k prenasledovaniu menšej zveri.
 • Ak psy vychovávate tvrdou rukou, zvoľte iné plemeno. Je to nesmierne citlivé zviera, ktoré musíte vychovávať pozitívne.
 • Ak hľadáte psa čisto na záhradu, u tohto sa ani nepozastavujte. Sú to skutoční závisláci a pobyt vonku bez vás by pre nich nebol tým pravým.
 • Niektorí psi mávajú problémy so srdcom alebo majú rôzne ochorenia očí.
 • Z dôvodu častého ochorenia dosť psov zomiera predčasne.

Zhrnutie

Cavalier king charles španiel je pes milujúci všetkých ľudí, psov, detí, svojich pánov a rodinu úplne zo všetkého najviac. Je tým správnym parťákom snáď pre všetko. Bude s vami robiť akúkoľvek aktivitu, ale tiež sa bude rád váľať na gauči pri TV. Musí sa ale vychovávať citlivo, s tvrdou rukou ďaleko nezájdete. Tiež je potrebné brať zviera z overených chovateľských staníc po vyšetrených rodičoch, pretože niektorí trpia predovšetkým na ochorenia srdca a očí.

Všeobecná charakteristika cavalier king charles španiela

Je len málo ľudí, ktorí by odolali veľkým, tmavým očiam a stále vrtiacemu sa chvostíku cavalier king charles španiela. Toto spolu s jeho obrovským srdcom pre všetkých, a jeho veľmi prispôsobivou povahou, z neho robia skvelého parťáka na všetko.

I. Povaha

Jemný, hravý, inteligentný, so zásobou lásky pre všetkých – tak by sa dal skvele definovať. Je to pes na všetko, ktorý je spokojný kedykoľvek, len nech môže byť so svojou rodinou. Rýchlo sa učí novým veciam a môžete ho naučiť takmer čokoľvek. Je hneď kamarát snáď s každým, či už sa jedná o ľudí alebo zvieratá. Jeho veľkým plusom je tiež jeho obrovská prispôsobivosť. Nerieši, či práve dnes pôjdete behať alebo sa povaľovať doma. Ak je niečo, čo naozaj neznáša, tak to je byť osamote.

II. Vzhľad

Jedná sa o psa menšieho vzrastu s jemnou stavbou tela. Jeho charakteristickým znakom sú veľké, tmavé oči, ktorými ste stále bedlivo pozorovaní. Uši má spustené dole pozdĺž hlavy. Jeho lebka je takmer rovná. Srsť je dlhá a hodvábna. Nápadné je tiež bohaté osrstenie uší, hrudi, chvosta a končatín.

Vyskytuje sa vo viacerých farebných variantoch: čierna s pálením, biela so sýto gaštanovými znakmi, gaštanová a trojfarebná.

III. Vzťah k deťom a domácim zvieratám

Deti miluje a bude im trpezlivým spoločníkom. Rád sa s nimi bude hrať na záhrade, túlať sa na prechádzkach, výletoch alebo sa trebárs váľať doma na gauči. Bude ich rešpektovať a učiť, tak ako ony jeho. Pri vzájomnom spolužití sa čoskoro stane ich verným kamarátom a tiež oporou. S domácimi zvieratami nemá problém, každopádne by sa spolu mali najskôr poriadne zoznámiť. Hlavne teda pri menších zvieratách, ktorým by mohol ublížiť. Po ich riadnom zoznámení vedľa seba môžu spokojne žiť niekoľko rokov.

IV. Zdravie a starostlivosť

Cavalieri sú celkovo zdraví, ale je potrebné počítať s určitými chorobami, ktoré sa ich môžu týkať. Je vhodné kúpiť psa z overenej chovateľskej stanice a nekupovať psa bez PP. Môžu trpieť na ochorenia srdca, očí, uší či pohybového aparátu.

Zvýšená starostlivosť je treba o jeho srsť, ktorú je nutné aspoň raz za týždeň kefovať. Hlavne teda v oblasti hrudníka, končatín a uší, kde je dlhšia.

V. Výchova a výcvik

Výcvik musí byť vedený citlivo vzhľadom na povahu psa. Zvládnu ho aj kynológovia, ktorí s ním nemajú veľké skúsenosti. Je to zviera prirodzene inteligentné a učenlivé. Ľahko ho podplatíte maškrtami, za ktoré urobí takmer čokoľvek. Vďaka nim budete tiež robiť vo výchove cavaliera veľké pokroky. Sú to tiež malí športovci, takže ak sa budete chcieť venovať psím športom (agility, dogdancing, flyball, atď.), určite si s ním nikde neurobíte hanbu a čoskoro sa spolu budete môcť postaviť na štart na pretekoch.

VI. Náročnosť

Keďže sa jedná o malé plemeno, dá sa počítať s menšími výdajmi za krmivo, než je to u plemien veľkých. To by ale malo byť určite kvalitné, ak chcete mať psa zdravého.

Zo zdravotného hľadiska určite musíte počítať s pravidelným očkovaním, určitá časť z nich trpí na niektoré ochorenia, hlavne teda srdca a očí.

Cena šteňaťa cavaliera sa pohybuje okolo 400 – 650 eur, záleží na rodičoch. Ak má rodičov veľmi úspešných, dá sa počítať aj s cenou vyššou. (Zdroj)

VII. História

História plemena siaha až k 15. storočiu, kedy boli podobné typy vyobrazované na maľbách po boku kráľov. Veľkým chovateľom bol anglický kráľ Karol I., podľa ktorého vzniklo aj pôvodné plemeno king charles španiela. Vtedy boli psy väčšie, s dlhším ňufákom ako dnes. Preto sa začali krížiť s mopsom. Pôvodný vzhľad takmer vymizol. Roku 1920 prišiel obrat, kedy Roswell Eldridge ponúkol peňažnú sumu za vystavenie king charles španiela s dlhým ňufákom.

Oficiálne rozdelenie plemien vzniklo roku 1945, kedy bol vydaný štandart plemena a bolo pridané pred meno slovo „cavalier“.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:5,4 – 8 kg
Výška v kohútiku:31 – 33 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning:< 20 minút/deň
Energia:priemerná
Dĺžka života:9-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:spoločenský pes
Dĺžka srsti:stredná
Typ srsti:hodvábna, bez kaderí
Farba srsti:čierna s pálením, biela so sýto gaštanovými znakmi, gaštanová a trojfarebná
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť cavalier king charles španiela?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre cavaliera king charles španiela dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka španielov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (19 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať cavalier king charles španiela”

 1. Je to miláčik celej rodiny. Ten psík snáď aj rozumie ľudskej reči, doslova na nás visí a veľmi rád sa túli a hladká. Nie je však vhodný do domácnosti s alergikom, tej padajúcej srsti je naozaj dosť aj keď psíky sú čistotné a radi sa kúpu a češú.

  Odpovedať

Vložiť komentár