fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pudla

Extravagantný vznešený aristokrat alebo sympatický kudrnáč? Pudel môže byť oboje. Malý vreckový psík, alebo radšej akčný športovec? Čierna, biela, alebo hnedá? Pudel je pes mnohých tvárí, zároveň je však stále rovnaký. Veselý, milý, bystrý a učenlivý pes, ktorého pozná aj zarytý nepsíčkár. Poďme sa na toto populárne plemeno pozrieť viac zblízka!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pudla

 • Pudel je psí intelektuál. Učí sa bleskovou rýchlosťou a ide do všetkého naplno.
 • Pudel nepĺzne, čo je skvelá správa ak uvažujete o psovi, ale desí vás predstava bytu plného psích chlpov.
 • Je to sympaťák. Milujú ľudí a radi sa predvádzajú. S týmto fešákom nikdy nebudete sedieť v kúte!
 • Chcete psieho športovca, alebo radšej spoločníka pre pokojné večery? Pudel je variabilné plemeno, malý toy sa uspokojí aj s kratšími prechádzkami, veľký pudel zase bude nadšene skákať cez prekážky, behať preteky alebo cvičiť poslušnosť.
 • Vďaka jeho dobráckej a miernej povahe sa hodí aj pre neskúsených majiteľov.
 • Pudel stokrát inak. Môžete si vybrať zo 4 veľkostí a niekoľkých farebných variantov.
 • Dieťa a pudel? Rozhodne áno! Stredný pudlík je navyše ideálna váhová kategória pre staršie deti, ktoré s trochou snahy zvládnu aj jeho výcvik.
 • Aj keď pudel vyzerá trochu ako psia primadona, v skutočnosti sú to nadšení plavci a športovci, ktorých nepriazeň počasia príliš nerozhádže.
 • Výstavný elegantný strih, alebo praktický športový zostrih? Aj keď si zaobstaráte pudla, nemusíte mať doma cukrovú vatu.
 • Pudel patrí k dlhovekými plemenám, priemerne sa dožíva 16 rokov, ale staršie psy nie sú výnimkou.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pudla

 • Pudel nepĺzne, ale ich srsť neustále rastie. Je nutné ju pravidelne strihať. Najlepšie je navštíviť psí salón, ale môžete ich strihať i doma.
 • Nie sú z cukru a prechádzky si užívajú. Menej si však budete užívať príchody domov, do srsti sa často zapichnú bodliaky a iné nečistoty. Tiež milujú vodu a tak starostlivosť o srsť zaberie pomerne dosť času.
 •  Najmä kráľovský pudel a stredný pudel potrebujú pomerne dosť aktivity. Síce budú radi ležať na gauči ale predtým je potrebné ich unaviť.
 • Toy a trpasličí pudlíci sú zase pomerne hlasní a zle znášajú samotu. Trénujte teda už so šteniatkom samostatnosť a pokoj v dobe keď nie ste doma.
 • Sú to psy do domu alebo bytu. Či už malý alebo veľký, pudel bude na záhrade trpieť. Milujú totiž svoju rodinu a byť bez nej väčšinu dňa je pre nich nepredstaviteľné.
 • Niektorí ľudia majú pudlov stále zaškatuľkovaných ako „dekoráciu“. Nenechajte sa týmito názormi zmiasť. Ako sa hovorí: nesúď knihu podľa obalu.

Zhrnutie

Pudel je plemeno, ktoré sa dlhodobo teší pomerne veľkej obľube. Vyskytuje sa v 4 veľkostiach a niekoľkých farbách. Toy a trpasličie pudle sú vhodné ako spoločníci, stredný pudel a kráľovský pudel sú tiež skvelými parťákmi ale zároveň vyžadujú aj viac pohybu. Plemeno je veľmi učenlivé a vďaka tomu sa tiež hodí aj pre začiatočníkov alebo väčšie deti. A ako bonus navyše toto plemeno nepĺzne, nemusíte sa tak stresovať neustálym vysávaním.

Všeobecná charakteristika pudla

Kučeravý elegán, rôznych farieb a veľkostí. U pudla si skrátka vyberie každý. Tieto vitálne akčné psy očarili nejedného človeka. Ak chcete vedieť viac, čítajte ďalej!

I.Povaha

Pudel je známy pre svoju inteligenciu. Dlhodobo je označovaný za jedno z najinteligentnejších plemien a to iste zaslúžene. Zároveň je to tiež komik, ktorý ide do všetkého naplno. Dokáže ale aj odpočívať. Vďaka veľkej variabilite, čo sa veľkosti týka, si našiel priaznivcov naprieč vekovými kategóriami. Malí pudlíci sú väčšinou spoločníci pre starších ľudí, ale dokážu držať krok aj s ich väčšími príbuznými. Veľký pudel je o poznanie aktívnejší a náročnejší na pohyb ako toy alebo trpasličí pudlík. Jedno majú ale všetci spoločné, sú neskonale oddaní svojej rodine.

II. Vzhľad

Psí elegán s harmonickou, vyrovnanou a štíhlou postavou a typickou kučeravou srsťou. Podľa variantu sa ich výška v kohútiku pohybuje od 24 do 62 cm. Vyskytuje sa v niekoľkých farbách a to v striebornej, čiernej, aprikot, biela, hnedá, svetlohnedá a harlekýn (dvojfarebný jedinec). Chvost je nesený šikmo nahor a predtým bol u tohto plemena kupírovaný. 

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Ak sa o niektorých plemenách dá povedať, že sú vhodné k deťom, pudel by medzi nimi rozhodne bol. Toto veselé plemeno je s deťmi jedna ruka, neodmietne žiadnu príležitosť k hre a aj detský krik zvláda s prehľadom. Len najmenší toy a trpaslík nie sú najvhodnejšou voľbou k najmenším deťom. Títo drobci sú totiž pomerne krehkí a tak by spolužitie s batoľaťom nemuselo dopadnúť najlepšie. Naopak stredný a veľký pudel v pohode zvládnu aj bábätká. Aj pri týchto priateľských kučeravých aristokratoch je ale dôležité mať vždy deti a psa pod kontrolou, naučiť deti ako sa ku psovi chovať a umožniť mu odpočinok niekde, kde ho nikto nebude rušiť.

S inými psami sú pudle väčšinou za dobre, ak sú od šteňaťa socializované. Niektorí psí chlapci môžu v dospievaní robiť ramená na ostatné samce, ale všeobecne to nie sú agresívne psy. S inými zvieratami tiež nebýva problém, ale je dobré, keď je na ne pes zvyknutý od malička. 

IV. Výchova a výcvik

Pudel je veľmi inteligentné plemeno, ktoré je pre každú zábavu a dokáže sa naučiť všemožné triky. Aj preto boli využívaní už v minulosti v cirkusoch a iných predstaveniach. Veľmi rýchlo chápe, čo po ňom pán chce a ochotne spolupracuje. Pudel je veľmi obľúbený v oblasti psích športov ako je agility, flyball, dog frisbee, ale nestratí sa ani v oblasti poľovného výcviku, pachových prác alebo poslušnosti.

Vďaka jeho priateľskej povahe a ochote pri výcviku sa pudel hodí aj pre začiatočníka. Ani pri tomto plemene by sa však nemala podceniť socializácia a výchova. Najmä toy a trpasličí pudlíci majú sklony k hlasnému prejavu nesúhlasu. Ak teda chcete mať spokojného psa aj susedov, zvykajte šteňa už od začiatku na samotu.

V. Zdravie a starostlivosť

Pudel patrí k plemenám, ktoré sa dožívajú pomerne vysokého veku. Ale aj pri nich sa niektoré choroby vyskytujú viac, ako iné. Dedičné ochorenia sa v chove rozširovali vždy s nárastom popularity. Predtým tiež nebola možnosť genetických testov, ktoré sú dnes v chove už bežné. Najčastejšie sa však u pudla môžeme stretnúť s týmito chorobami: očné ochorenia (progresívna retinálna atropia, katarakt, dystrofia rohovky, abnormality slzného kanálika), kožné ochorenia (neurogénna dermatitída, atopia, zápal tukových kožných žliaz), Addisonova choroba (hypoadrenokorticismus – jedná sa o endokrinologické ochorenie), torzia žalúdka (vyšší výskyt u veľkého pudla), luxácia pately (vyšší výskyt pri menších druhoch pudlov), dysplázia lakťového či bedrového kĺbu, ochorenie ďasien.

Pri pudlovi je tiež potrebné počítať so starostlivosťou o srsť, ktorá sa musí pravidelne strihať. Aj v nej často nosia nečistoty z prechádzok a je nutné ich pravidelne kúpať. Na druhú stranu pudel nepĺzne a vďaka tomu vám odpadne starosť s chlpmi po celom dome.

VI. Náročnosť

Obstarávacia cena pudla sa okrem iného odvíja tiež od ich veľkosti. Najdrahšie sú najmenšie toy pudle a najväčšie kráľovské pudle, ich cena sa pohybuje v rozmedzí 400 až 800 eur. Stredný a trpasličí pudel sa dá zaobstarať za nižšiu sumu, a to od 250 do 550 eur.

Aj ďalšie výdavky sa budú líšiť podľa veľkosti. Trpaslík toho rozhodne nezje toľko ako jeho veľký príbuzný. Kráľovský pudel je tiež o dosť náročnejší na pohyb než napríklad toy. Je tiež nutné počítať s pravidelnou úpravou srsti. 

VII. História

Presný pôvod pudla nie je doteraz známy, ale psy podobné pudlom možno nájsť už na antických reliéfoch. V Európe je toto plemeno známe minimálne 400 rokov. Boli to pôvodne poľovné psy, ktoré sa používali prevažne na prácu vo vode. Časom sa ale začali používať viac ako spoločníci. Slovo “pudel“ v preklade z nemeckého Pudelhaas znamená „premoknutý na kosť“. Existuje domnienka, že medzi predkov pudla patrí retriever a írsky vodný španiel.

Veselý a inteligentný spoločník robil sprievod svojmu pánovi na love i v súkromí. S pudlom sa bolo možné stretnúť ako v bitkách, tak pri love a samozrejme tiež v cirkuse. V 19. storočí bol pudel pravdepodobne najobľúbenejším psom. Vo Francúzsku, v Nemecku a v Anglicku bol chovaný v mestách aj v šľachtických sídlach, chovali ho chudobní aj bohatí.

VII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:podľa veľkosti (1-32 kg)
Výška v kohútiku:podľa veľkosti (23-62 cm)
Typický znak:prirodzene zvesené uši, dlhý ňufák
Požiadavky na tréning: viac ako 40 minút denne
Energia: vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: vodné plemeno 
Dĺžka srsti: dlhá
Typ srsti: kučeravá
Farba srsti:všetky bežné farby bez znakov a harlekýn
Potrebná starostlivosť srsť: vysoká

Kde kúpiť pudla?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pudla dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka pudlov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (12 votes)

Vložiť komentár