fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pražského krysaříka (=ratlík)

Jedno z najmenších plemien sveta, jedno z českých národných plemien, lovec potkanov a verný spoločník, ale aj športovec. To všetko je pražský krysařík. Tento bystrý malý psík prekvapí množstvom energie a zápalom pre vec. Poďme si tohto malého bojovníka predstaviť a zistiť, ku komu sa hodí!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pražského krysaříka

 • Jeho veľkosť je naozaj praktická. Bez problémov ho môžete brať takmer všade so sebou.
 • Ich krátka srsť vyžaduje len minimálnu starostlivosť.
 • V jeho malej hlavičke sa skrýva ozajstný potenciál. Ľahko sa učia a vyrovnať sa svojim väčším psím kolegom je pre nich výzva. Napríklad psík Guliver je žiarivý príklad: Guliver z Fideláku
 • So svojou rodinou si vytvárajú naozaj silné puto. Oddanejšieho psíka ťažšie nájsť.
 • Skvele sa prispôsobia životu v byte. Pri správnej výchove zvládne v pokoji počkať, kým sa vrátite z práce.
 • Nie ste zarytí športovci, ale radi si zájdete cez víkend na výlet? Krysařík sa prispôsobí a pokiaľ mu náhodou dôjdu sily, stačí ho dať do tašky a ide sa ďalej.
 • Najznámejší je čierny krysařík s pálením, vybrať si však môžete aj z iných farieb, ktoré už tak známe nie sú.
 • Kŕmenie a ďalšie potreby pre krysaříka vás rozhodne nezruinujú. Tento drobec toho veľa nezje.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pražského krysaříka

 • Je to lovec. Najmä menšie zvieratá budú pre krysaříka korisť, ktorú je potrebné chytiť.
 • K deťom, a to najmä k malým, nie je krysařík dobrou voľbou. Je to mini pes a k nehode by mohlo dôjsť raz dva.
 • Vzhľadom k jeho veľkosti je pomerne odolný, avšak v zime je vhodné zaobstarať krysaříkovi funkčný oblečok a prechádzky upraviť podľa počasia.
 • Krysařík rozhodne nepatrí na záhradu. Vzhľadom k jeho veľkosti by to nezvládal fyzicky, ale trpel by aj po psychickej stránke. Je kontaktný a bez svojej rodiny bude trpieť.
 • Sú náchylní k tvorbe zubného povlaku a kameňa, je teda dobré psovi zuby čistiť.
 • Majú tenké a krehké kosti a zlomeniny sú u potkaniarikov pomerne častá vec. Preto by nemal krysařík skákať z väčších výšok.

Zhrnutie

Pražský krysařík je jedno z českých národných plemien. Je to malý pes s akčnou povahou. Dokáže sa rýchlo učiť, ale zároveň má silný lovecký pud. Nie je teda vhodný k menším zvieratám. S inými psami vychádza väčšinou bez problémov. Malé deti a krysařík tiež netvoria najlepšiu kombináciu. Prispôsobia sa životnému štýlu majiteľa, ale bez občasného vybitia energie budú trpieť rovnako ako väčšie psy.

Všeobecná charakteristika pražského krysaříka

Malý psík s veľkými očami a srdcom. Krysařík ide do všetkého zapálene a hoci tomu vzhľad nenapovedá, dokáže byť aj výborný športovec. Ich krátka srsť sa najčastejšie vyskytuje v čiernej s pálením ale môžete sa stretnúť aj s inými farbami. Stále váhate, či by bol krysařík pre vás vhodný, alebo len chcete vedieť o tomto českom plemene viac? Potom čítajte ďalej!

I. Povaha

Pražský krysařík je hravý a prekvapivo akčný pes. Rýchlo sa učí a svoju rodinu miluje. Je veľmi maznavý a najspokojnejší je v spoločnosti svojich pánov. K cudzím ľuďom je ale väčšinou nedôverčivý. Kvôli svojej veľkosti nie je vhodný k najmä malým deťom. Nebojí sa hlasno ozvať, keď nie je po jeho. Ak teda bývate v paneláku, rozhodne nepodceňte učenie ako byť pokojný osamote. Nič totiž nenaruší susedské vzťahy viac ako 8 hodín štekajúci krysařík.

II. Vzhľad

Pražský krysařík je malý hladkosrstý pes s kompaktnou stavbou tela. Hlava má typický hruškovitý tvar. Stredne veľké tmavé oči sú posadené široko od seba. Veľké uši sú nasadené vysoko na zadnej strane lebky a bývajú nesené vztýčene. Primerane dlhý krk je elegantne klenutý. Telo je kompaktné s mierne vtiahnutým bruchom. Chvost je nasadený na úrovni chrbtovej línie a býva ponechávaný v prirodzenej dĺžke alebo môže byť kupírovaný. Končatiny sú rovné, pevné a svalnaté. Najčastejšie sfarbenie je čierna alebo hnedá so znakmi, ale prípustná je aj žltá s pálením, červená alebo merle varianty uvedených farieb. Pražský krysařík má výšku v kohútiku 20-24 cm a v dospelosti dosahuje hmotnosť okolo 2,6 kg.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Potkaniarik je malý pes, preto nie je najlepšou voľbou k deťom. Malé deti budú psa stresovať, navyše môže v momente prísť k nehode. Deti školského veku by sa už mohli s potkaniarikom zžiť lepšie. Avšak sú určite plemená k deťom vhodnejšie. Ak sa predsa len pre krysaříka rozhodnete, je dôležité aby deti vedeli, ako sa k nemu správať a boli na psíka opatrné.

 Potkaniarik je lovec a tak najmä malé zvieratá budú pre nich korisť. S inými psami bude vychádzať dobre, ak nepodceníte socializáciu. Je ale potrebné ich strážiť keď sa budú hrať s väčšími psami, tí by im aj nechtiac mohli ublížiť.

IV. Výchova a výcvik

Veľký pes v malom tele. Pražský potkaniarik je skvelým psím spoločníkom. Je prirodzene šikovný, učenlivý a hravý. Dá sa ľahko vycvičiť a vďaka svojej veľkosti ho zvládnu aj starší ľudia. Aj keď je malý a roztomilý, nemalo by mu vďaka tomu prechádzať zlé správanie. Výcvik a najmä výchova je pri krysaříkovi nemenej dôležitá ako pri iných plemenách. Je dôležité, aby psík spoznal čo najviac psov, ľudí, dopravných prostriedkov a ďalších vecí. Čím viac toho spozná ako šteňa, tým vyrovnanejší bude v dospelosti. S nácvikom samoty je tiež dobré začať hneď, aby sa predišlo v budúcnosti problémom s ničením domu alebo štekaním.

V. Zdravie a starostlivosť

Pražský potkaniarik je síce malý, ale veľmi odolný pes, ktorý vo väčšej miere netrpí dedičnými chorobami. Aj u neho však v priebehu života môže dôjsť k výskytu niektorých chorôb. Objaviť sa môže luxácia pately, choroby zubov a ďasien, hypotyreóza, epilepsia alebo rôzne formy alergie. V horúcich letných dňoch by psy nemali tráviť veľa času na slnku, aby nedošlo k ich prehriatiu a mala by sa venovať väčšia pozornosť dostatočnému prísunu čistej vody. Tiež by nemali skákať z veľkých výšok, často sa takéto skoky nezaobídu bez zranení.

VI. Náročnosť

Prvou investíciou je obstarávacia cena šteňaťa. Cena krysaříka sa priemerne pohybuje v rozmedzí 470 až 630 eur. Bežné pravidelné výdavky však nebudú príliš vysoké. Potkaniarik je drobček a veľa toho nezje. Aj keď zvládne aj šport a iné aktivity, nemusíte sa báť, že by ste ho neunavili. Krysařík je tolerantný a nepotrebuje denne hodiny aktivity. Ani starostlivosť o srsť vám veľa času nezaberie, naopak by ste ale mali venovať pozornosť zubom. Malé plemená majú totiž sklony k tvorbe zubného kameňa. Nie je teda od veci psíkovi denne zuby čistiť.

VII. História

V Česku je chov drobných psov ratlíkov a pinčov tradičný. Pôvodne sa títo drobní psi používali na lov potkanov a iných hlodavcov, ale boli obľúbení aj medzi šľachtou. Neskôr sa od lovu potkanov presunul do ľudských obydlí ako spoločník. Cielený chov tohto plemena to ale ešte nebol, jednalo sa o ratlíkov. Neskôr v 19. storočí došlo k úpadku jeho obľuby a plemeno takmer zaniklo. Vďaka niekoľkým nadšencom sa ale plemeno podarilo zachovať a dnes jeho obľuba stále rastie. FCI ho ale uznalo až v máji tohto roku (2019).

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:cca 2,6 kg
Výška v kohútiku:21-23 cm
Typický znak:prirodzene vztýčené uši
Požiadavky na tréning: 20 minút denne
Energia: priemerná
Dĺžka života:14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:mierne
Sklony k hrabaniu:mierne
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie: lov potkanov
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:čierna s pálením, hnedá s pálením, plavá, červená, merle
Potrebná starostlivosť o srsť: nízka

Kde kúpiť pražského krysaříka?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pražského krysaříka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka potkaniarika na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku:

Chovateľské stanice v Česku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (16 votes)

Vložiť komentár