fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať basenjiho

Dnes si predstavíme plemeno, ktoré je takmer úplným opakom väčšiny plemien, basenjiho! Atletická postava, zvedavý výraz a chvost stočený na chrbte sú spolu s faktom, že neštekajú, najtypickejšími znakmi tohto osobitného plemena. Ako sa s basenjim žije a s kým si toto plemeno rozumie? To všetko sa dozviete v dnešnom článku!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ basenjiho

  • Toto jedinečné plemeno je najznámejšie tým, že nešteká. Nevie to, namiesto toho vydáva zvuky podobné jódlovaniu.
  • V svete psov zrejme nenájdete čistotnejšie plemeno. Basenji o seba naozaj dbá a denne trávi veľa času čistením svojej srsti ako mačka.
  • Sú tak trochu nóbl. Keď ich stretnete na ulici, poviete si, že sa nesú ako hviezdy na červenom koberci. A proste sa musíte na chvíľu zastaviť a len sa s obdivom pozerať.
  • Starostlivosť o srsť je u nich tiež minimálna, nemusíte sa ani báť, že by sa váš basenji ušpinil v bahne, títo elegáni nemajú radi vlhko a väčšinou sa všetkému, čo by ich mohlo zašpiniť, vyhýbajú.
  • Má africké korene a tak mu vyhovujú letné teplé dni, ktoré mu nerobia žiadne problémy. Cez zimu radšej trávi väčšinu času doma so svojím pánom.
  • Radi sa hrajú a bavia sa. Najradšej budú niečo chytať a naháňať.
  • Majú ideálnu veľkosť. Nie sú ani veľmi malé, ani veľmi veľké. Často sa tiež stáva, že ľudia nezostanú len pri jednom exemplári.
  • Dokážu byť veľmi akční, chodiť po túrach, prekonávať rôzne prekážky. Ale ak na to dôjde, v pokoji s pánom preležia deň na gauči.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ basenjiho

  • Basenji nepatrí medzi plemená, ktoré vynikajú v poslušnosti alebo psích športoch. Nie sú však hlúpi, ale majú svoj rozum a podľa neho sa rozhodujú.
  • Basenji vás naučí upratovať si svoje veci. Na čo dosiahnu berú ako svoj majetok, čím sa mimochodom nelíšia od mačiek, s ktorými sú si až nápadne podobní. Pár rozhryzených topánok a nabíjačiek vás donúti si dávať na veci pozor.
  • Neočakávajte od neho absolútnu poslušnosť. Basenji sa všetkému naučí rýchlo, ale nikdy z neho nebudete mať psa, ktorý poslúchne akýkoľvek povel v akejkoľvek situácii. Basenji je veľká osobnosť s vlastným mozgom. A to vám bude dávať denne najavo.
  • Lov. To je pre basenjiho vášeň, ktorú neprekoná aj tá najvoňavejšia maškrta. Vôdzka je u nich teda nevyhnutnosť.
  • Sú majstrami úteku. Pokiaľ ide o lovenie čohokoľvek, dokážu prekonať sebevyšší plot.
  • Basenji nie je žiadny otužilec. V zime budete mať problém ich dostať cez prah domu. Za zváženie stojí aj obstaranie kvalitnej funkčnej bundy.
  • Basenji nie je pes na dvor. Jednak by nezvládal nízke teploty v zime, ale hlavne potrebuje kontakt so svojím pánom.
  • Nehodí sa do domácnosti s malými zvieratami. Basenji ich bude brať ako korisť.

Zhrnutie

Basenji je unikátne plemeno s radom zvláštností. Nie je to pes pre každého a nový majiteľ musí vedieť, že z neho nikdy nebude mať klasického psa. Ak sa vám však páči vznešenosť, čistotnosť a istá odmeranosť mačiek a zároveň túžite po parťákovi na výlety, niekom kto vás bude milovať a neignorovať, je basenji správna voľba. Spája totiž to najlepšie z mačiek a psov. Nie náhodou je označovaný za „kočkopsa“.

Všeobecná charakteristika basenji

Menší pes s bohatou históriou a osobitou povahou. Je jasné, že basenji nebude plemeno pre každého. Pokiaľ ale netúžite po športových úspechoch, máte nutnú dávku trpezlivosti a miesto na gauči, mohol by byť basenji správna voľba. Poďme si ale toto nezvyčajné plemeno predstaviť ešte trochu viac!

I. Povaha

Basenji je pes jedného pána. Nie je to tak, že by zvyšok rodiny ignoroval, ale vyberá si jedného člena rodiny, pre ktorého sa rozhodne žiť zvyšok života. A keď píšem, že si vyberá pes, tak je to presne tak. Často sa stáva, že si basenjiho zaobstará jeden člen rodiny, ale pes sa rozhodne, že jeho pánom bude niekto iný z rodiny. Zároveň dokážu byť majstrami v ignorácii. Ak im z nejakého dôvodu nepríde dôležité poslúchnuť, skrátka sa na to vykašlú. Sú to ale tiež veľmi veselí a maznaví psi. Vydržia sa váľať so svojím pánom na gauči celé hodiny. K cudzím ľuďom sú ale skôr odmeraní.

II. Vzhľad

Basenji je stredne veľký atletický pes s ľahkou stavbou tela. Nohy sú v pomere k zvyšku tela dlhšie. Hlava je stredne veľká s úzkym ňufákom. Uši sú špicaté a ak sú vztýčené, tvoria sa na tvárach vrásky. Tmavé oči mandľového tvaru sú široko posadené. Krk je výrazne klenutý a podporuje hrdé držanie hlavy. Chrbát je kratší, rovný. Chvost je vysoko posadený a býva nesený stočený nad chrbtom alebo v blízkosti stehna. Hruď a nohy sú vždy biele, ale zvyšok tela môže mať čiernu, červenú alebo žíhanú farbu srsti. Srsť je hustá, krátka a veľmi jemná. Plemeno má výšku v kohútiku 40-43 cm a v dospelosti dosahuje váhy 9,5-11 kg.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Basenji nepatrí k plemenám, ktoré by boli vhodné k deťom. Vzhľadom k tomu, že majú svoje maniere by mohlo spolužitie s malými deťmi byť stresujúce ako pre psa, tak pre vás. Avšak k väčším deťom, ktoré sa dokážu k psom správať, je basenji dobrou voľbou. V tomto vzťahu však platí rovnováha. Aj basenjiho musíte od šteňaťa viesť k tomu, aby deti toleroval a deti zase musia chápať, že nie vždy má pes náladu na hranie.

S inými zvieratami je to tiež komplikované. Sú to lovci každou časťou svojho tela a tak sa nehodia k malým zvieratám alebo napríklad na vidiek k hospodárstvu. Králik alebo sliepky preňho budú vždy len korisť. S inými psami majú problém najmä samci, ktorí často robia na iné psy „ramená“ a nechajú sa ľahko vyprovokovať. Dôkladná socializácia je teda naozaj dôležitá.

IV. Výchova a výcvik

Pre výcvik basenji potrebujete tri veci: trpezlivosť, čas a maškrty. Učia sa rýchlo a často ho učenie nových cvikov baví. Avšak tiež sa často stáva, že v polovici tréningu sa rozhodne pre inú činnosť a tým pre neho výcvik končí. V takých chvíľach je dôležité nepodľahnúť a neuchýliť sa k fyzickému či psychickému nátlaku. Tým by ste si totiž úplne pochovali dôveru, ktorú vo vás basenji má. Pokiaľ o vás basenji stratil záujem, je potrebné použiť ťažší kaliber vo forme odmeny. Nezaberá piškóta? Použite niečo lepšie. A výcvik si rozdeľte na viac častí, aby sa pes nezačal počas tréningu nudiť.

Aj keď budete pri výcviku dôkladní, z basenjiho nikdy nebude majster poslušnosti. To ale neznamená, že by v niečom nevynikal. Taký coursing je preňho ako stvorený. Tiež agility by mohlo byť pre toto plemeno dobrou voľbou.

V. Zdravie a starostlivosť

Basenji nie je žiadne prešľachtené plemeno, takže netrpí komplikovanými chorobami. Výnimku tvorí takzvaný Fanconi syndróm, čo je smrteľné ochorenie obličiek. U basenji sa našťastie vykonáva genetický test zo slín a podľa toho sa potom musí tvoriť chovný pár. Takže pri basenji s preukazom pôvodu, ktorí sú v SR povinne testovaní na Fanconiho, nemôže dôjsť k ochoreniu.

Starostlivosť o srsť je u basenji hračka. Jeho srsť je krátka a navyše si ju denne čistí sám. Tiež to nie je žiadne prasa a dobrovoľne sa proste nezašpiní. Tým pádom sa nemusíte báť, že sa z prechádzky vrátite so psom, ktorý sa vylepšil nejakú super prírodnú „voňavku“ vo forme hnoja alebo mŕtvej ryby.

VI. Náročnosť

Basenji nie je plemeno, ktoré by ste denne videli na každom kroku. Naopak je u nás stále skôr vzácnosťou. Šteňa basenjiho sa dá zohnať od 600 eur, ceny však môžu byť aj mnohonásobne vyššie. Z hľadiska veterinárnej starostlivosti nebýva s basenjim problém, ak si šteňa vezmete od chovateľa, ktorý svoje chovné jedince testuje. Krmivo vás vzhľadom k jeho 10 kg váhe tiež nezruinuje.

Basenji je ale náročný na výcvik a socializáciu. Počítajte s tým, že ak chcete mať vyrovnaného a v rámci možností poslušného basenjiho, bude v prvom roku a pol života každú voľnú chvíľu zapĺňať práve práca so psom. Či už samotný výcvik, socializácia alebo učenie samostatnosti.

VII. História

Počas 19.storočia boli basenji objavení v samom srdci čierneho kontinentu mnohými cestovateľmi. Tieto psy sa nachádzali buď u Pygmejov, najstaršieho afrického etnika, alebo u domorodých kmeňov, živiacich sa skôr lovom než pastierstvom. Pri love boli psy na voľno a na krku mali priviazané drevené zvonce, aby lovec vedel, kde sa jeho pes nachádza. Práve ich nezávislá povaha a schopnosť samostatného rozhodovania predstavovala výborných pomocníkov pri love a umožnila im tak prežiť tisíce rokov.

Do Európy (Veľkej Británie) sa prvý basenji dostali v roku 1880 a v roku 1895 boli prvýkrát vystavení na Crufts pod názvom Kongo teriér alebo tiež Africký pes z pralesa. Bohužiaľ, tieto prvé importy zomreli krátko po príchode na psinku, na ktorú v tej dobe nebolo žiadne očkovanie. V roku 1923 doviezla do Anglicka lady Hellen Nutting 6 psov, všetky opäť zomreli krátko po príchode, tentoraz po vakcinácii proti psinke. K úspešnému dovozu do Anglicka došlo až v roku 1930 a krátko potom boli psy úspešne dovezené aj do Ameriky. U nás sa basenji chová od roku 1974.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:8-11 kg 
Výška v kohútiku:Psy: 43 cm Sučky: 40 cm
Typický znak:prirodzene vztýčené uši, stočený chvost
Požiadavky na tréning:viac ako 40 minút denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu: nízke
Potreba pozornosti: nízke 
Pôvodné využitie: lov
Dĺžka srsti: krátka
Typ srsti: hladká a jemná
Farba srsti:červeno biela, čiernobiela, tricolora a žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť basenji?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre basenjiho dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka basenjiho na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v ČR

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (14 votes)

Vložiť komentár