fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať pomeraniana

Pomeranian bezpochyby patrí k plemenám, ktoré poznajú recept na popularitu a vedia si človeka dokonale omotať okolo labky len pohľadom. Ťažko povedať, či za ich globálnou obľubou stojí ich neskutočne roztomilý vzhľad či skvelá, priateľská povaha. Nech je to už tak či onak, v nasledujúcich riadkoch sa pokúsime poodhaliť to kúzlo, ktorým títo malí chlpáči dobývajú svet.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ pomoranského špica

  • Tento drobný psík nebude zaberať príliš miesta vo vašom príbytku – naopak je neuveriteľne skladný a k spokojnosti mu postačí kúsok miesta čo najbližšie pri pánovi. Aj cestovanie vám bude veľmi uľahčené jeho drobnými rozmermi a mušou váhou, vďaka ktorej ho môžete brať takmer všade so sebou.
  • Veselý, hravý a stále pozitívny! S týmto chlpáčom sa určite nudiť nebudete. Rád je stredobodom pozornosti a užíva si čas strávený so svojimi pánmi.
  • Malý vzrast im rozhodne nezabraňuje v tom aby vyvádzali či športovali. Nemusíte sa báť vziať ho na dlhšiu prechádzku či výlet, alebo s ním vyskúšať niektorý zo psích športov, ktorý je prispôsobený tým najmenším psím atlétom.
  • Mierna a láskyplná povaha robí z týchto psíkov skvelých spoločníkov do rodiny s deťmi. Najmä pre staršie deti bude pomík báječným kamarátom.
  • Pomeranian je okrem iného tiež veľmi inteligentný! Veľmi rád sa učí a tréning mu ide jedna báseň.
  • Že máte doma ďalšie zvieratá? Nevadí! Dobre vychovaný pomoranský špic nemáva vo väčšine prípadov problém s inými psami, ani s ostatnými členmi zvieracej ríše. Chce to však rozhodne dobrú socializáciu.
  • Tohto krásavca si môže zaobstarať aj úplný začiatočník, alebo pán v rokoch – pomeranian je totiž ľahko ovládateľný a jeho výchova nebýva problematická.
  • Pomík nepatrí medzi psov, ktorí potrebujú denné túry o desiatkach kilometrov vo svižnom tempe. Hoci bezpochyby potrebujú dostatok pohybu, určite im budú stačiť vychádzky, ktoré zvládne človek bez športových ambícií.
  • Malý psík, rovná sa malá spotreba! Pomeranian nie je žiadny obor, ktorý chrúme granule po kilách – jeho apetít vás na mizinu určite neprivedie.
  • Toto plemeno zvyčajne nemáva veľa zdravotných problémov a často vydrží po boku svojho majiteľa mnoho rokov.
  • Pohľad na túto chlpatú guľôčku skrátka vie zdvihnúť náladu – je tak neuveriteľne roztomilý! Navyše si môžete vybrať z mnohých farebných variácií tohto psíka. Musíme však poznamenať, že vôbec nie je ľahké si vybrať, pretože na zožratie sú úplne všetci.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ pomoranského špica

  • Štekanie je u niektorých „pomíkov“ veľmi obľúbenou aktivitou, ktorou vyjadrujú množstvo pocitov – od radosti, po nedostatok pozornosti.
  • Krásna srsť tohto plemena potrebuje častú starostlivosť.
  • Drobné plemená majú aj svoje nevýhody. Jednou z nich je nutnosť stále sa pozerať, kam šliapete, aby váš psí miláčik neprišiel k úrazu. Tiež vonku sa musíte mať na pozore! Tak malý psík môže veľkým psom pripadať ako ľahká korisť – rovnako, ako veľkým dravým vtákom.
  • Ani cez všetky tie chlpy nie je pomeranian vhodný adept na celoročný pobyt vonku. Ak však máte záhradu, určite mu cez deň skvele poslúži ako útočisko v dobrom počasí. V horúcich letných dňoch ho však chráňte pred vysokými teplotami, aby u psíka nedošlo k prehriatiu.
  • Áno, aj tak malý pes potrebuje výchovu! Nevychovaný pomeranian môže svojmu pánovi spôsobiť pekné nepríjemnosti v čase jeho neprítomnosti. Nesocializovaný pomík môže vyvolávať konflikty s inými psami, ktoré preňho nemusia končiť dobre.
  • Chov pomoranského špica sa vďaka jeho popularite rozšíril aj k nezodpovedným chovateľom, ktorí množia šteňatá za účelom zisku a neoverujú zdravotný stav rodičov. Takéto šteňatá môžu niesť veľa zdravotných problémov – preto odporúčame investovať do šteniatka s preukazom pôvodu a nepodporovať množiteľa. Cena „papierových“ pomeranianov ale rozhodne nie je malá.

Zhrnutie

Túto extrémne roztomilú guľôčku si môže zaobstarať takmer každý milovník psov. Určite nemusíte oplývať kynologickými znalosťami, alebo športovými ambíciami. Pomoranským špicom bohato postačí, keď im doprajete kúsoček miesta na vašom lone a o trochu viac miesta pri sebe v srdci – to je jediné miesto, ktoré celkom naplnia svojou načechrenou prítomnosťou. Ich veľkosť je totiž neuveriteľne praktická, ak eliminujeme riziko prišliapnutia, či únos dravcom, ku ktorému však dochádza naozaj veľmi zriedka. Pomíkovu skladnosť ocenia napríklad cestovatelia, ktorí si môžu nechať svoj psí sprievod pri sebe počas cesty lietadlom a nemusia ho odkladať do nákladného priestoru. Čo si budeme hovoriť – pre mnohých je mušia váha tohto krásavca jedným z hlavných dôvodov, prečo si ho zaobstarávajú.

Pomoranského špica si tiež kupujú rodiny s deťmi, pre ktoré je skvelým priateľom a stále zábavným spoločníkom. Môže sa naučiť veľa zaujímavých trikov. V učení nových kúskov, či v tréningu poslušnosti vám veľmi pomôže jeho múdra hlavička, do ktorej sa vojde viac, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Fyzická zdatnosť tohto drobca tiež nie je vôbec na zahodenie. Hoci má krátke nôžky, zvláda ujsť dlhšie trasy, alebo sa môže zapojiť do psích športov pre malé plemená. Špicom však stačia aj štandardne dlhé prechádzky, vďaka čomu sú vhodní i pre postarších majiteľov. Výhodu majú majitelia domčekov s oplotenou záhradkou, kde sa títo chlpáči náramne vybláznia. V každom prípade je dobré vziať do úvahy, že ide o plemeno, ktoré nie je vhodné pre celoročný pobyt vonku – a to aj napriek jeho huňatej srsti, vďaka ktorej lepšie znáša chladnejšie teploty. Letné horúčavy by však mohli znamenať problém v podobe prehrievania, ku ktorému sú náchylní. Inak sa ale považujú za zdravé plemeno bez závažnejších zdravotných ťažkostí, a svojim pánom môžu robiť radosť aj šestnásť rokov.

Základom je výber šteniatka z kvalitnej chovateľskej stanice, ktorá eliminuje riziko výskytu dedičných ochorení testovaním rodičov šteniat. Kvalitná chovateľská stanica by mala tiež poskytovať servis vo forme poradenstva – môžete sa opýtať na čokoľvek ohľadom starostlivosti o srsť, alebo napríklad ohľadom základného výcviku, ktorý je potrebný aj u takých malých psíkov. Tiež výber správneho krmiva môže byť pekný oriešok. Hoci toho príliš veľa nezjedia, určite je potrebné staviť na kvalitné krmivo prispôsobené potrebám tých najmenších ňufákov. V každom prípade treba počítať s investíciou nielen do kvalitnej potravy, ale tiež do samotného šteňaťa, ktorého cena sa ľahko vyšplhá do niekoľkých stoviek eur.

Všeobecná charakteristika pomoranského špica

Už si vás tento chlpatý krásavec získal? Výborne! Poďme si o ňom povedať ešte trochu viac, nech máte jasno, či je práve on ten pravý psík pre vás.

I. Povaha

Nemecké trpasličie špice sú známe svojou neuveriteľne veselou náturou, ktorá dokáže byť vyložene nákazlivá. Nie sú to však iba blázniví šašovia! V ich malom tele sa skrýva taktiež veľká inteligencia a obrí charakter, vďaka ktorému vedia dokonale predviesť svoju hrdosť a sebavedomie. Práve zdravé sebavedomie môže niekedy trochu prerastať v aroganciu, čo nie je pri zoznamovaní sa s inými chlpáčmi úplne ideálne. Dobre socializovaný pomeranian však drží svoje ego na uzde a býva veľmi priateľský k psom, aj k ľuďom. Obzvlášť láskyplne sa chová k svojim pánom, ktorých vyložene zbožňuje a je vždy pripravený chrániť ich pred každým nebezpečenstvom. K cudzím ľuďom môže byť pomík trochu nedôverčivý, čo jeho strážne schopnosti ešte umocňuje. Strážne ambície pomoranského špica sú založené hlavne na ich výraznom hlasovom fonde, ktorý dokáže vyprodukovať ťažko prepočuteľný štekot. Tým však neupozorňujú len na potencionálne nebezpečenstvo, ale tiež ním môžu vyjadrovať radosť, alebo napríklad frustráciu z nedostatku pozornosti, či odlúčenie od pánov. Tendencia k štekaniu však nie je ničím, s čím by sa nedalo pracovať a určite by nemala byť dôvodom, ktorý by odrádzal od obstarania inak bezproblémového plemena.

II. Vzhľad

Hoci je pomeranian veľmi drobný, určite ho neprehliadnete – jeho krásny, bohatý kožúšok z neho často robí stredobod pozornosti, ktorý si priam hovorí o pohladkanie.

Pomoranské špice dorastajú do výšky okolo dvadsiatich dvoch centimetrov (v USA 27,9 cm), takže zrejme nikoho neprekvapí fakt, že sa radia medzi trpasličie plemená. Jeho drobné telíčko môže vďaka nadýchanej srsti budiť trochu robustný dojem – v pohybe však pôsobí veľmi energicky a ladne.

Ľudia si môžu pomoranského špica ľahko pomýliť s nemeckým špicom, pod ktorého pomeranian na výstavách oficiálne spadá. Rozdiel medzi nimi je ale predovšetkým v stavbe tela, ktoré je u tých trpasličích kompaktnejšie, rozloženejšie, s krátkym chrbtom. Práve krátky chrbát umožňuje špecifické výstavné postavenie, kedy sa vysoko nesený chvost takmer dotýka hlavy.

Tiež nôžky pomeranianov sú kratšie a silnejšie, než u nemeckých špicov.

Rozdiely by ste našli aj na hlave, ktorá je guľatá, s kratším ňufáčikom, tmavými očami a ušami v tvare trojuholníka.

Dominantou plemena je určite jeho toľkokrát spomínaná srsť, ktorá vzhľad pomoranského špica dotvára k dokonalosti. Huňatý, nadýchaný kožúšok tvorí hlavne veľmi bohatá a hustá podsada, ktorá vytvára populárny plyšový dojem (ten nemecký špic nemá vďaka dlhšej srsti s viacerými piestikmi). Za povšimnutie stojí aj pomíkova majestátna hriva, tvorená dlhými chlpmi v oblasti krku. (Zdroj)

Z farebných variantov pomoranských špicov si vyberie snáď každý – okrem klasickej bielej, čiernej, či červenej srsti si môžete vybrať z nespočetného množstva ďalších sfarbení (viac tu).

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Pomíci sú skvelými spoločníkmi nielen pre bezdetné, ale aj pre veľké rodiny s deťmi rôzneho veku – tie si pomoranského špica skutočne zamilujú a budú sa baviť jeho veselými číslami. Menšie deti budú týmto chlpatým fešákom určite fascinované a budú si chcieť poriadne pomaznať jeho plyšový kožúšok. Nezabúdajme však, že napriek svojmu roztomilému vzhľadu je pomeranian stále psík a nie plyšová hračka, čo si nechá všetko páčiť. Rozhodne ho teda nenechávajte bez dozoru s deťmi, ktoré nedokážu odhadnúť správne správanie k živému tvorovi. Týmto predídete možným nehodám a zraneniam na oboch frontoch. Dobrý vzťah psíka k deťom podporíte tiež skorou socializáciou šteňaťa s detičkami – z takéhoto stretnutia by si pes nikdy nemal odniesť zlé spomienky.

Socializácia je dôležitá aj pre dobrý vzťah pomíka k iným chlpáčom. Niektoré pomoranské špice môžu mať totiž problém s príliš vysokým sebavedomím, ktoré sa ostatným chlpáčom nemusia dvakrát pozdávať. Nutné však podotknúť, že sami od seba nie sú pomoranské špice nikdy agresívne k iným psom, ani ostatným zvieratám – naopak si ich môže zaobstarať majiteľ iného chlpatého, opereného, ​​alebo šupinatého miláčika.

IV. Výchova a výcvik

Výchova pomeraniana nie je síce nijako náročná, ale určite je dôležité pre hladké spolužitie nielen s vami, ale s tiež celým okolitým svetom.

Okrem výchovy k čistote a zoznámením psieho drobca so základnými domácimi pravidlami, treba šteňa nechať postupne zvykať na fakt, že niekedy zostane doma samotné. Pomoranské špice sú veľmi fixované na svojho pána a veľmi neradi ho opúšťajú – čo môžu dať najavo rôznymi spôsobmi. Nepríjemnostiam vo forme štekania, či dokonca ničenia nábytku sa však môžete vyhnúť práve tým, keď šteňaťu ukážete, že sa z vášho odchodu nemusí stresovať a ide o úplne bežnú vec. V každom prípade je dôležité vyhnúť sa fyzickým trestom a postupovať pozitívne. Usilovnosť a trpezlivosť vám určite prinesú svoje ovocie.

Aj tu opäť zmienime, ako nutná je dôsledná socializácia, vďaka ktorej sa psík naučí správne reagovať na nástrahy každodenného života a nebude na ne reagovať bojazlivo. Socializácia tiež výrazne podporí dobrý vzťah pomíka k iným psom, zvieratám, alebo napríklad k deťom. Po základnej vakcíne sa teda nebojte vziať svojho pomeraniana do ulíc, aby poznal všetko, čo ho môže stretnúť.

Výcvik týchto chlpáčov nie je žiadny oriešok, ak je vedený správne a je podmienený dobrou motiváciou. Verte, že sa vám aspoň základná poslušnosť bude veľmi hodiť – najmä, ak má psík chodiť bez vôdzky. Pomeranian vám celý výcvik veľmi uľahčí svojou veľkou inteligenciou, obrovskou chuťou učiť sa nové veci, a tiež túžbou urobiť pánovi radosť. Toto plemeno môže cez svoj malý vzrast vykonávať veľa aktivít – je len na vás, akú si zvolíte.

V. Zdravie a starostlivosť

Rovnako, ako každé plemeno, môže aj pomeranian mať zdravotné ťažkosti. Nech už sú to menej závažné, alebo závažnejšie. Nutné však podotknúť, že sa pomíkom často vyhýbajú vážnejšie ťažkosti a svojím pánom robia radosť až šestnásť rokov (v zriedkavých prípadoch dokonca aj dlhšie).

Poďme sa ale oboznámiť s tými najčastejšími problémami, ktoré plemeno postihujú. Rozhodne nesmieme opomenúť vykĺbenie jabĺčka čiže luxáciu pately, zníženú funkciu štítnej žľazy, alebo pretrvávanie šteňacích zubov. Z tých závažnejších môžeme spomenúť napríklad hypoglykémiu alebo tracheálny kolaps. (Zdroj)

Pre zdravie pomoranských špicov je tiež veľmi dôležité kvalitné krmivo, ktoré mu dá všetko potrebné. Majitelia by si však mali dať pozor na prekrmovanie a následnú nadváhu – tá môže spôsobiť veľa vedľajších ťažkostí.

Samozrejmosťou by mali byť pravidelné kontroly očí, uší a chrupu, ktoré by mohli odhaliť potencionálne neplechy. Najmä chrup môže byť náchylný k usadzovaniu plaku a následným zápalom.

 Starostlivosť o srsť huňatého pomíka spočíva v jej pravidelnom vyčesávaní, ktorým sa udržuje jej kvalita. Odporúča sa denne psíka bežne vykefovať a zhruba dvakrát týždenne srsť poriadne vyčesať – to však nie je pravidlom. Chovatelia odporúčajú česať psov proti smeru rastu srsti, aby sa ľahšie odstránila odumretá podsada a srsť zostala krásne nadýchaná. Časté kúpanie nie je nutné a ak sa psík vyložene nezašpiní, s vaňou si vystačíte dvakrát do roka. Viac informácií o úprave srsti pomíkov nájdete TU.

VI. Náročnosť

Pomeranian je všeobecne nenáročné plemeno, ktoré nemá príliš veľa požiadaviek pre spokojný život – teda okrem milujúceho domova, samozrejme. Z predchádzajúcich odsekov už viete, že pomíci nepotrebujú príliš veľa priestoru, že s nimi nemusíte denne hodiny športovať, a ich výchova tiež nie je nijako náročná. V čom teda tkvie náročnosť týchto drobných krásavcov? Pre mnohých by mohla byť náročná najmä obstarávacia cena šteňaťa s PP, ktorá sa pohybuje v rádoch stoviek eur. Pokiaľ si vyberiete šteňa od tuzemského chovateľa, počítajte s čiastkami okolo dvetisíc eur. Ak však máte záujem o import psieho drobca zo zahraničia, zaplatíte ešte vyššie čiastky – k tým si ešte pripočítajte cenu za dopravu, ktorá tiež nie je malá. Detailnejšie informácie o dovoze a cene šteniatok nájdete TU. Hoci je cena za šteňa s PP naozaj vysoká, rozhodne neodporúčame kúpu maznáčika bez preukazu pôvodu – taký psík by nielen nemusel odpovedať štandardu, ale hlavne by mohol mať veľa zdravotných problémov.

V tomto odseku je tiež na mieste spomenúť nutnú starostlivosť o srsť, ktorú sme prebrali vyššie – pre mnohých pánov by totiž mohla znamenať nemalú komplikáciu v živote s pomeranianom.

VII. História

Hoci sa tomu ťažko verí, pomeranian vznikol z vlkosivého pastierskeho psa, ktorý vážil tridsať kilogramov a jeho údelom bolo okrem iného stráženie oviec v Pomoransku. Zvrat v osude týchto chlpáčov nastal niekedy v polovici osemnásteho storočia, kedy sa z trávnatých plání dostali do vznešenej spoločnosti anglickej kráľovskej rodiny. Za to môžu vďačiť lordovi Haarcourtovi, ktorý daroval dvoch pomeranianov anglickej kráľovnej Charlotte – meklenburskej princeznej a manželke Juraja III. Lord Haarcourt v sprievodnom liste uvádza, že ako dar kráľovnej doviezol dva „Pomeranian dogs, from Pomerania“ – odtiaľ teda pramení ich dnešný názov. Oficiálne sa však tieto dva darčeky volali Phoebe a Mercury.

Táto dvojica sa veľmi skoro začlenila do kráľovskej rodiny a stala sa ozajstnými miláčikmi všetkých jej členov, takže nesmela chýbať ani na spoločných portrétoch.

Napriek obľúbenosti v kráľovskej rodine nebolo plemeno príliš známe až do roku 1870, kedy bolo oficiálne uznané anglickým Kennel Clubom, s pomenovaním Spitz dog – teda Špic.

Lásku k plemenu zdieľala aj kráľovná Viktória, ktorá si v roku 1888 priviezla oranžového pomeraniana z Florencie. Práve kráľovná Viktória započala globálnu popularitu plemena a mala vplyv na postupné zmenšovanie jeho proporcií. V ten istý rok, keď si táto panovníčka doviezla oranžového pomeraniana z Florencie, bol tiež dovezený pomeranian menom Dick do USA, kde bol zapísaný do American Kennel Clubu. V roku 1892 bol Dick prvým zástupcom plemena na výstave psov v New Yorku, a odštartoval jeho popularitu, ktorá sa v štátoch šírila obrovským tempom. Hoci AKC pomeraniana uznalo už v roku 1900, Americký Pomeranian Club bol za člena tejto organizácie uznaný až v roku 1909. V roku 1938 bol do Spojených štátov dovezený pomeranian Sealand Moneybox, ktorý bol zakúpený v Anglicku za neuveriteľných 2500 dolárov.

Do polovice storočia sa z pomíka stal jeden z najpopulárnejších psov v Amerike a v sedemdesiatych rokoch minulého storočia obsadil štrnástu priečku zo stopäťdesiatich piatich psích plemien registrovaných v AKC. Od tých čias zmenili štruktúru a bohatosť srsti, ich kostra zmohutnela a pozmenilo sa tiež uhlenie hrudných a panvových končatín – tým došlo aj k zmene pohybu. Ďalej sa vyvíjala tiež povaha plemena.

(Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 1,9 – 3,5kg Sučky: 1,9 – 3,5 kg
Výška v kohútiku:Psy: do 22 cm, Sučky: do 22 cm (CZ) 
Typický znak:prirodzene vztýčené uši
Požiadavky na výcvik: priemerné
Energia: vysoká 
Dĺžka života:12-16 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké 
Sklony k hrabaniu: nízke 
Potreba pozornosti: priemerná
Pôvodné využitie:spoločník
Dĺžka srsti: polodlhá
Typ srsti:s podsadou, rovná
Farba srsti:všetky farby a vzory povolené
Potrebná starostlivosť o srsť:pravidelná

ZAUJÍMAVOSŤ: Hoci je pomeranian v mnohých iných štátoch považovaný za samostatné plemeno, v našej republike stále spadá pod nemeckého trpasličieho špica a posudzuje sa podľa jeho štandardu.

Kde kúpiť pomeraniana?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre pomeraniana dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka pomeraniana na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku:

Chovateľské stanice v Česku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (16 votes)

Vložiť komentár