fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať portugalského vodného psa

Tento „čudne ostrihaný pudel“ ešte nedávno štekal v Bielom dome. V Slovenskej či susednej Českej republike naňho zasa tak často nenarazíte. Reč je o portugalskom vodnom psovi, ktorého si vďaka zvlnenej až kučeravej srsti a nápadnému strihu naozaj veľa ľudí pletie s jeho bratrancom – pudlom. Toto málopočetné plemeno má veľa skvelých vlastností. Dovoľte, aby sme vám portíka, ako ho chovatelia láskyplne prezývajú, predstavili bližšie.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ portugalského vodného psa

 • Portugalský vodný pes je inteligentný, pracovitý a odolný chlapík. S ním po boku vám nikdy nebude hroziť nuda.
 • V minulosti toto plemeno žilo prevažne na rybárskych lodiach. Portugalčan má v krvi „nezavadzať“. Aj v malom byte si nájde svoj kútik, kde bude trpezlivo čakať, kým pán zavelí k aktivite.
 • Ako jedno z mála plemien nemá klasickú psiu srsť s podsadou. Keď trpíte alergiou na chlpy, portugalský vodný pes by mohol byť tým správnym kamarátom práve pre vás.
 • K srsti tohto psíka sa viaže ešte jedna pozitívna vec – nepĺzne. Chlpy sa obnovujú pozvoľna v priebehu celého roka ako ľudské vlasy.
 • Portugalský vodný pes je pomerne dlhoveké plemeno, ktoré sa nezriedka dožíva aj pätnástich rokov.
 • K jeho rybárskej minulosti sa viaže ešte jedno plus. Portugalec takmer nikdy nešteká.
 • Portugalský vodný pes je veľmi zdravý psík a jeho majitelia a chovatelia väčšinou navštevujú veterinárnu ordináciu len kvôli povinnému očkovaniu.
 • Môžeme ho s kľudným srdcom odporučiť aj ako prvého psíka pre úplného začiatočníka. Vďaka jeho citlivej povahe a komunikatívnosti je ľahko ovládateľný a cvičiteľný.
 • Portugalský vodný pes miluje deti. Od tých maličkých, ku ktorým je veľmi jemný a trpezlivý, až po väčších nezbedníkov, ktorým nepokazí žiadnu zábavu.
 • S inými psami alebo zvieratami v domácnosti sa bude bez problémov tolerovať, ak na to bude od šteňaťa vedený.
 • Hodí sa pre rozsiahle množstvo aktivít. Nech už bude sprevádzať majiteľa pri kondičnom behu, na bicykli či kolobežke, alebo sa bude venovať psím športom, všetko bude robiť rád. Lásku k ľuďom uplatní tento sympaťák aj ako canisterapeut. Portugalský vodný pes, ako už názov napovedá, miluje vodu a aktivity s ňou spojené. Vďaka vynikajúcemu čuchu sa skvele hodí aj k záchranárskym prácam.

PÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ portugalského vodného psa

 • Rast srsti portugalského vodného psa je prakticky nepretržitý. Preto je nutné s touto skutočnosťou počítať a svojho psíka brať pravidelne do psieho salónu na strihanie.
 • Najmä v období puberty, kedy sa šteňacia srsť mení štruktúrou na dospelácku, má táto tendencie sa zamotávať. Bez pravidelnej starostlivosti a kvalitnej kozmetiky sa nezaobídete.
 • Portík je veľmi inteligentný, čo svojím spôsobom jeho držanie aj sťažuje. Pri nesprávnej výchove sa z neho môže stať „prúserár“. Veľmi šikovný prúserár.
 • Vďaka jeho veľkej fixácii na rodinu sa toto plemeno vyložene nehodí na držanie v koterci alebo osamote na záhrade.
 • Zamestnanie jeho chytrej hlavičky je pre bezproblémové spolužitie s týmto psíkom absolútne kľúčové. Ak nemáte na prácu s psíkom dostatok času alebo nálady, radšej voľte iné plemeno.

Zhrnutie

Vďaka originálnemu a elegantnému výzoru portugalca budete vždy stredobodom pozornosti nielen v psích parkoch. Aj keď je starostlivosť o jeho srsť trochu náročnejšia, určite vám to vynahradí svojou skvelou povahou. Portugalský vodný pes nie je žiadny psí extrémista – ako exteriérom, tak povahou. Ideálna stredná veľkosť, nepĺznuca ​​srsť, absencia zvukových prejavov a pokojná, mierumilovná a vo všetkých smeroch vyrovnaná povaha z neho robia úplne dokonalého rodinného psa. Bude skvelým partnerom mladej rodine s deťmi, fanúšikovi psích športov aj aktívnejším seniorom.

Všeobecná charakteristika portugalského vodného psa

Toto plemeno je veľmi univerzálne. Aj keď je v dnešnej dobe prevažne chovaný ako spoločník, má mnoho vynikajúcich vlastností pracovného psa. Hoci nie je prvoplánový obranca, dokáže si svoju rodinu spoľahlivo ochrániť. Vďaka vynikajúcemu nosu sa uplatní aj pri pachových prácach, v poľovníctve alebo záchranárčine. Portugalský vodný pes je aj neobyčajne mrštný a vrtký, teda je sním možné prevádzkovať takmer akýkoľvek psí šport. Jeho prirodzená inteligencia a ochota spolupracovať ho predurčuje aj ku klasickému výcviku poslušnosti.

I. Povaha

Portugalský vodný pes sa vyznačuje výnimočnou inteligenciou, chápe a počúva s radosťou všetky povely svojho pána. Je to pes temperamentný, pracovitý, hrdý, ostrý, nenáročný a odolný voči únave. Jeho výraz je prísny, pohľad je živý a prenikavý. Je to výborný a vytrvalý plavec a potápač, nerozlučný sprievodca rybárov, ktorým preukazuje nespočetné služby nielen pri rybolove, ale aj ako strážca ich člnov a majetku. Počas rybolovu skáče spontánne do vody a pláva, aby mohol priniesť rybu, ktorá uniká. Koná tiež v prípade, ak sa pretrhne sieť alebo rozviaže lano. Tento pes je tiež využívaný ako spojka medzi člnom a brehom alebo opačne, aj keď vzdialenosť je úctyhodná. (zdroj)

II. Vzhľad

Portugalský vodný pes je stredne veľký, takmer kvadratického rámca, brakoidného typu. Jeho proporcie pôsobia harmonicky, vyvážene, je silný a svalnatý. Jeho osvalenie, ktoré sa vyvíjalo v nadväznosti na neustále plávanie, je obdivuhodné. Ideálna výška v kohútiku psov je 54 cm (50 – 57 cm), súk 46 cm (43 – 52 cm). Váha psov sa pohybuje v rozmedzí 19 – 25 kg, pri sučkách je to 16 – 22 kg.

Hlava portugalského vodného psa je vyvážených proporcií, silná a široká. Nos je v závislosti na sfarbení srsti čierny alebo hnedý v zodpovedajúcom odtieni, nikdy nie mäsový (ružový). Čeľuste musia byť silné, zuby majú nožnicový alebo kliešťový skus. Stredne veľké oči sú čierne alebo hnedé. Zadný okraj zvesených uší trochu odstáva. Sú tenké a majú tvar srdca.

Krk je krátky, rovný a svalnatý, bez kožných rias a laloku. Hrudník portugalského vodného psa je priestranný, hlboký s dostatočným objemom. Chrbtová línia je vodorovná, brucho nie príliš veľké a elegantne utvárané. Prirodzene dlhý chvost nesmie siahať ďalej než k pätám, pri vzrušení môže byť nesený do prstenca. Je vynikajúcim pomocníkom pri plávaní a potápaní.

Končatiny sú rovné, silné a svalnaté. Medziprstové blany na labkách dosahujú takmer až ku koncom prstov.

Celý povrch tela je pokrytý bohatou a odolnou srsťou. Nemá podsadu. Sú dva typy srsti: jedna varieta je dlhá zvlnená srsť, druhá je kratšia a kučeravá. Dlhá srsť je trochu lesklá a jemnej konzistencie. Kratšia srsť je hustá, bez lesku, s valcovitými kučerami. S výnimkou podpazušia a triesel je celý povrch tela porastený rovnakú srsťou. Srsť tvorí na temene chumáč zvlnenej srsti pri prvej variete, alebo kučeravý pri druhej. U dlhosrstej variety je o niečo dlhšia srsť na ušiach.

Sfarbenie je čierne alebo hnedé rôznych odtieňov, alebo celé biele. U jedincov čiernych a hnedých sa pripúšťa biela farba na nosnom chrbte, čele, krku, hrudi, bruchu, na konci chvosta, na koncoch končatín, pod lakte a pod päty. Biele sfarbenie nesmie byť albinického založenia, teda nosná huba, pysky a sliznice musia byť čierno pigmentované – ako pri čiernych a hnedo pigmentované pri hnedo sfarbených jedincoch. Čiastočný strih je typický pre toto plemeno, lebo srsť býva príliš dlhá. Títo psi sa strihajú od zadku až do polovice tela, tiež sa upravuje ich ňufáková partia a chvost, nikdy sa nestrihá chochol na hlave. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Pokojná, mierna a jemná povaha portugalského vodného psa priamo predurčuje k tomu, aby bol skvelým rodinným psom. K deťom nie je nikdy agresívny alebo bojazlivý, naopak oplýva k nim až veľkou trpezlivosťou. Ak je ich hra preňho príliš bláznivá alebo tvrdá, radšej odíde. Napriek tomu by sme ani takto pokojné a vyrovnané zviera nemali nechávať s deťmi nikdy osamote.

K ostatným psom a iným zvieratám je portugalský vodný pes obyčajne veľmi vhodným parťákom, najmä, ak je na ich prítomnosť zvyknutý od šteňaťa.

IV. Výchova a výcvik

Ako sme spomenuli vyššie, portugalský vodný pes je plemeno veľmi inteligentné. To si vyžaduje od jeho budúceho majiteľa láskavú avšak dôslednú výchovu. Portugalec veľmi ochotne spolupracuje so svojím majiteľom a pri správnej motivácii maškrtou, hračkou alebo „iba“ vľúdnym slovom či pohladením, je spolupráca s ním veľmi jednoduchá. Vďaka jeho mrštnosti, obratnosti, vynikajúcemu zraku i čuchu a ochote spolupracovať, sa hodí ku všetkým kynologickým disciplínam. Nestratí sa pri všestrannom výcviku (poslušnosť, obrana, stopa), v poľovníctve ani vo všetkých druhoch psích športov. Vďaka jeho mierumilovnej a pokojnej povahe je aj výborným canisterapeutickým psom.

V. Zdravie a starostlivosť

Ak plánujete so svojím portugalským vodným psom výstavnú kariéru, bude vás starostlivosť o jeho srsť stáť trochu viac času. Už od chovateľa si odveziete šteniatko vo výstavnom strihu, ktorý je nutné vždy po niekoľkých týždňoch obnovovať. Tí odvážnejší sa do strihania pustia sami, ostatní budú musieť vyhľadať odborníkov v psom salóne.

Portugalec je pomerne zdravé plemeno, avšak ani jemu sa nevyhli niektoré geneticky prenosné ochorenia. V chove sa sleduje predovšetkým dysplázia lakťových a bedrových kĺbov a PRA (progresívna atrofia sietnice) a rozumné je aj testovanie chovných zvierat na gangliosidózu – neurologické onemocnenie. (zdroj)

VI. Náročnosť

Ak opomenieme starostlivosť o srsť portugalského vodného psa, spomínanú v predchádzajúcom odseku, nie je starostlivosť o toto plemeno nijak náročná. Náročnejší je len čo sa týka zamestnania jeho podnikavej mysle. Kontrola očí, zubov, uší a pazúrov je rovnaká ako u akéhokoľvek iného plemena. Vďaka svojej prirodzenej vitalite navštevujú portugalské vodné psy veterinárnu ordináciu spravidla len preventívne. Pretože sa nejedná o miniatúrneho psíka, je potrebné počítať s primeranými nákladmi za kvalitné krmivo.

Obstarávacia cena portugalského vodného psa s PP sa pohybuje okolo 1 200 eur. Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca, nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už pri veľmi malých šteniatkach môže poznať, či sú vhodné skôr na maznáčika (pet kvalita – farba alebo rozloženie znakov…) alebo majú drobnú vývojovú chybu, vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku…). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie, než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Predtým, než si obstaráte portugalského vodného psa od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte, prosím, adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Jedná sa o naozaj starobylé plemeno, ktoré možno vysledovať až do približne 6. storočia pred n. l. Vodné psy boli v tej dobe veľmi cenené a považované až za posvätné. Za ich zabitie boli ukladané veľmi prísne tresty. Známy bol tiež Rimanom, ktorí ho nazývali „levím psom“. Jedna teória sa prikláňa k rozšíreniu portugalského vodného psa zo Stredomoria, druhá vsádza skôr na Áziu. Doložiť odkiaľ skutočne toto plemeno pochádza je však veľmi ťažké. Traduje sa však, že portugalský vodný pes je zakladateľom plemien ako sú pudle, barbeti, flat a curly coated retrievery, írski vodní španieli, a snáď ovplyvnili aj kerry blue teriéra. Niekto tvrdí, že je to naopak. Či tak alebo onak, faktom je, že podobnosť týchto plemien je viac než nápadná.

Prvé skutočne doložené písomné zmienky o portugalskom vodnom psovi spadajú do roku 1297. Išlo o správu portugalského mnícha popisujúceho psa, ktorý zachránil život topiacemu sa námorníkovi. Vykresľuje ho ako psa s dlhou čiernou srsťou, oholenou zadnou časťou tela až k poslednému rebru, a s chocholom srsti na chvoste.

Začiatkom 20. storočia však portugalcovi takmer zvonila hrana, zostávalo ich iba okolo sto jedincov. O obnovu plemena sa zaslúžil najmä Vasco Bensaúde a neskôr aj Dr. António Cabral. V roku 1981 bol dokonca zapísaný v Guinessovej knihe rekordov ako najvzácnejšie psie plemeno na svete. Vďaka úzkej spolupráci chovateľov z Portugalska a USA sa toto skvelé plemeno podarilo obnoviť a v súčasnosti je registrovaných po celom svete viac ako 10.000 jedincov tohto plemena.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:psy: 50 – 57 cmsučky: 43 – 52 cm
Výška v kohútiku:psy: 19 – 25 kgsučky: 16 – 22 kg
Typický znak:zvlnená dlhá srsť v typickom levom strihu
Požiadavky na výcvik:vysoké
Energia:vysoká
Dĺžka života:10-15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:rybársky pes, spoločník
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:kučeravá alebo zvlnená
Farba srsti:čierna, hnedá (aj s bielymi znakmi), biela
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť portugalského vodného psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre portugalského psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka portugalského vodného psa na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomocou portugalským vodným psom.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Útulky, dočasné starostlivosti a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (10 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať portugalského vodného psa”

 1. Dobrý deň,
  krásne spracovaný.
  článok.Som chovateľka PWD.
  Meno mojej chovnej stanice je Estrela de Aqua.Mam sučku z CHS Espirito de Aqua.
  S pozdravom
  Jana Marmanová

  Odpovedať

Vložiť komentár