fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať welsh corgi pembroke

Pre toto plemeno sa klasická rozprávka, kedy sa chudobný pastier stal kráľom, stala realitou. Roztomilý, robustný, krátkonohý psík s veľkými ušami a hlavou líšky, prenikol až do Buckinghamského paláca. Tam, spolu s kráľovnou Alžbetou, už „kraľuje“ niekoľko desiatok rokov. Predstavujeme vám plemeno welsh corgi pembroke. Poďme zistiť, či sa tento miláčik hodí aj pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DVANÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ welsh corgi pembroke

  • Je skladný. Malý corgi nezaberie veľa miesta a pravdepodobne nebudete mať problém sa s roztomilým psíkom ubytovať ani na dovolenke.
  • Agility, flyball, hoopers, dogdance, pasenie, obediencia ale aj všestranné skúšky – tam všade môže corgi uplatniť svoju mrštnosť, obratnosť a inteligenciu. Corgi je športovec.
  • Corgi síce nikdy nebol vyložene strážny pes, ale nepozvané návštevy spoľahlivo ohlási.
  • S deťmi si rozumie. Svojou veselou a hravou povahou do ich kolektívu zapadne. Ak corgiho necháte zvykať si na deti od šteňaťa, budú nerozluční priatelia.
  • S ostatnými psami a domácimi zvieratami corgi vychádza väčšinou bez problémov.
  • Corgi miluje pohyb a zábavu, ale zvládne aj odpočívať po boku svojho pána.
  • Tento psík je veľmi inteligentný a pomerne ľahko cvičiteľný.
  • Zvládne ho aj začiatočník. S láskavou a dôslednou výchovou a základným výcvikom si u corgiho v pohode vystačíte.
  • Vďaka hustej podsade zvládne welsh corgi pembroke aj celoročný pobyt vonku.
  • Corgi nemá túlavé topánky. Pôvodným zameraním sa jedná o ovčiarske plemeno a to svoje „stádočko“ neopustí.
  • Je veselý, hravý, roztomilý a veľmi fixovaný na svojho pána.
  • Nemusíte sa báť, že vás corgi čoskoro opustí. Svojho nového kamaráta si užijete v priemere 13 – 15 rokov.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ welsh corgi pembroke

  • Corgi, rovnako ako jazvečík alebo baset, má pomerne dlhý chrbát. Prílišná chôdza do a zo schodov vôbec jeho zdraviu neprospieva. Byt na štvrtom poschodí bez výťahu preňho nebude práve vhodný.
  • Aj keď sa dá tento neduh pomerne dobre korigovať výcvikom, nie je corgi práve tichý maznáčik.
  • Corgi je ďalšie z plemien, ktoré ocenia milovníci vysávania a kefovania – najmä na jar a na jeseň, kedy pes mení srsť. Keď nechcete mať „o chlp“ lepší život, nie je corgi ideálny spoločník.
  • Je to maznák – doslova. Vyžaduje pomerne veľa pozornosti a pri nedôslednej výchove sa z ľudského pohľadu môže stáť až žiarlivým.
  • Nadanie pre pasenie, ktoré každý corgi v rôznej miere má, je vlastne modifikovaný lovecký pud. V tomto prípade platí to, čo pri „žiarlení“. Bez dôslednej výchovy môže byť z corgiho zdatný lovec.
  • Veríme, že odolať roztomilému pohľadu líščej hlavičky môže byť pre mnohých problém. Corgi má sklony k priberaniu a obezita neprospieva ani psíkom.

Zhrnutie

Welsh corgi pembroke je naozaj nezameniteľný. Hoci nie je práve rozšírený, vďaka jeho popularite na dvore kráľovnej Alžbety nikto nezostane na pochybách o tom, akého že si to vediete psíka. Aj keď je postavou ako stvorený na bývanie v byte, vďaka jeho odolnosti a kvalitnej srsti môže byť celoročne vonku. Bohužiaľ, hustota jeho kožúška sa minimálne 2x ročne prejaví mohutným pĺznutím. Ani so štekotom na tom corgi nie je práve najlepšie, aj keď vhodným výcvikom a dostatočným unavením psa pred odchodom sa aj tejto jeho záľube dá predísť.

Všeobecná charakteristika welsh corgi pembroke

S corgim sa rozhodne nudiť nebudete. Určite nie vtedy, ak sa bude nudiť corgi. Tento inteligentný pes potrebuje dostatočne zamestnať svoju líščiu hlavičku. Ak bude rásť ako drevo v lese, stane sa z „dobrého sluhu zlý pán“. Aj keď samozrejme dokáže aj odpočívať, rád si vonku poriadne prevetrá svoje krátke nôžky. Pokiaľ bude mať dostatok pohybu a zábavy, môžeme corgiho smelo odporučiť aj aktívnejším seniorom. Kde však bude corgi v siedmom nebi, to je kynologické cvičisko alebo výcvik pasenia. Aj napriek jeho občasnej tvrdohlavosti sa s ním skvele pracuje a je veľmi ochotný plniť (so správnou motiváciou) prianie svojho majiteľa. Iste by našiel, ak vynecháme rôzne pohybové disciplíny, uplatnenie aj vo všestrannom výcviku a záchranárčine. V minulosti zložil corgi aj najvyššie skúšky (zdroj).

I. Povaha

Povahovo je pembroke typickým ovčiakom – teda temperamentný, aktívny ale nikdy agresívny, skôr veselý. K cudzím ľuďom spočiatku nedôverčivý, ale nie nepriateľský. Spolužitie s ostatnými psami, domácimi zvieratami ani s deťmi mu pri správnom vedení nerobí ťažkosti. Problémy môže spôsobovať jeho sebavedomie, ktoré je určite potrebné pri práci so stádom, ale dokáže potrápiť neskúseného pána. Pembroke má zvláštny zmysel pre čierny humor, môže sa dokonca zdať, že skúša, čo všetko majiteľ vydrží a či sa vie sám sebe zasmiať. Môže sa javiť až ako škodoradostný. Je však ľahko motivovateľný maškrtou, takže sa jeho „žravosť“ dá výborne využiť pri pozitívnom tréningu (zdroj).

II. Vzhľad

Pembroke je nízky, robustný pes, ktorý pôsobí dojmom mohutnosti v malom formáte. Štandard určuje výšku 25 – 30 cm v kohútiku a váhu od 9 do 12 kg. V podstate sa jedná o stredne veľkého psa na krátkych nôžkach, ktorý by svojím vzhľadom mal pripomínať líšku. Prispieva k tomu aj jeho typické sfarbenie, červené s bielymi znakmi. Ďalšie prípustné farby pembroke sú sobolia a trikolóra, čierna s pálením je povolená, ale v súčasnej dobe raritná. Okrem povolených farieb odlišuje pembroke od príbuzného welsh corgi cardigan hlavne menšia veľkosť, trochu jemnejšia stavba tela a výraz v tvári, tvar uší a v niektorých prípadoch aj chýbajúci chvost. Ten je v ideálnom prípade prirodzene krátky, prevažná väčšina šteniat sa však rodí s dlhým chvostíkom. V minulosti boli dlhé chvosty krátené, dnes sa dáva prednosť chvostu ponechanom v prirodzenom stave. Srsť pembroke je dokonale prispôsobená celoročnému pobytu vonku, odolá dažďu i snehu a sama sa čistí. Podsada je veľmi hustá, preto z neho v období pĺznutia vyčešete pomerne veľké množstvo odumretých chlpov. Vyskytujú sa tiež pembroky s neštandardným, dlhým (tzv. fluffy) osrstením, ktoré neodoláva tak dobre vplyvom počasia a vyžaduje zvýšenú starostlivosť. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Táto „ušatá líška“ sa hodí do akokoľvek veľkej rodiny, avšak za predpokladu, že si aj naňho rodina urobí dosť času a nebude ho mnohokrát nechávať doma samotného. Sporný je názor, či je welsh corgi vhodný k deťom. Chovatelia či majitelia corgi majú na otázku detí rozdielne názory. Jedni ho k deťom vrelo odporúčajú, iní ho pri malých deťoch nevidia práve radi. Dôvodom môže byť aj strach predávať svoje šteňatá do rodín k deťom, aby tieto roztomilé psíky neboli obyčajnou hračkou pre deti, alebo tiež možnosť, že pes nemusí byť z detí práve nadšený – pri opomenutí vhodného zoznámenia velškorgiho s deťmi v období socializácie.

Vďaka ovčiarskej minulosti tohto psíka obvykle, pri správnom zoznámení sa v mladom veku, nemávajú corgi s ostatnými zvieratami v domácnosti problém. Predovšetkým mu treba hneď v zárodku zaraziť akékoľvek lovecké výpravy na vlastnú päsť. Samce môžu byť v dospelosti k ostatným samcom trochu drzejšie. Ale opäť platí – čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel.

IV. Výchova a výcvik

Jeho výchova je jednoduchá a je vhodný aj pre začiatočníkov. Len je dôležité dodržiavať dôslednosť a uvedomovať si učenlivosť, ktorú rád využije aj k svojmu prospechu. Každopádne aj corgi potrebuje správnu a bohatú socializáciu, ktorá z neho robí bezproblémového spoločníka. Nevyhnutná je aj dôsledná výchova, ako ostatne pri každom inom plemene. Nevychovaný pes obťažuje svoje okolie a je zlou vizitkou svojho majiteľa.

Má rád pohyb, hry a vždy byť niečím zamestnaný. Corgi bude veľmi rád spolupracovať, športovať či pracovať. A možností je u tohto psa veľa. Je učenlivý, športovec a rád pláva. Chce a potrebuje akokoľvek vybiť prebytočnú energiu. Je hravý, do všetkého sa hrnie, oplýva vynaliezavosťou a je prekvapivo energický (zdroj).

V. Zdravie a starostlivosť

Starostlivosť o corgiho nie je nijako náročná. Hustú krátku srsť mimo obdobia pĺznutia stačí raz týždenne prečesať. Nemá sklon k plstnateniu, teda tento úkon nezaberie príliš veľa času. Pravidelná kontrola uší, očí, zubov a pazúrov by mala byť rovnaká, ako u ktoréhokoľvek iného plemena.

Corgi nie je plemeno, ktoré by bolo nejako zásadne zaťažené genetickými chorobami. Na druhú stranu je potrebné sledovať výskyt dedičných chorôb, ktoré môžu toto plemeno postihovať. Ide o dyspláziu bedrového a lakťového kĺbu, degeneratívnu myelopatiu, von Willebrandovu chorobu a dedičné očné vady. V súčasnosti naši chovatelia začínajú s testovaním svojich chovných jedincov na tieto choroby. Pembroke netrpí na luxáciu pately ako iné malé plemená, ani nie je toľko náchylný na problémy s medzistavcovými platničkami ako iné plemená s dlhým chrbtom. Napriek tomu sa v čase vývoja šteňaťa odporúča opatrnosť pri zdolávaní schodov a vynechanie častých skokov, napr. pri tréningu agility. Pembroke sa v priemere dožíva 12 – 14 rokov. (Zdroj).

VI. Náročnosť

Corgiho náročnosť vidíme v potrebe dostatočného zamestnania ako pohybom, tak výcvikom alebo učením nových trikov a zručností. Čo sa týka starostlivosti o telo, tá je v podstate pri tomto plemene minimálna. Vďaka chovateľskej práci a testovaniu chovných párov, sú návštevy veteriny skôr preventívneho charakteru. Ani na množstvo kvalitného krmiva nie je corgi nijako, vzhľadom k svojej veľkosti a váhe, náročný.

Obstarávacia cena welsh corgi pembroke s PP sa pohybuje okolo 1200 eur. Rozhodne odporúčame zaopatriť si šteniatko z preverenej chovateľskej stanice. Predtým, než sa rozhodnete si zaopatriť corgiho od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História

Kým história pôvodnejšieho plemena cardigan nás zavedie až k dávnym Keltom, pôvod pembroke siaha pravdepodobne do r. 1107, kedy do Británie prišli flámski tkáči. Tí sa usadili v oblasti juhozápadného Walesu, kde používali psy k práci okolo poľnohospodárskych usadlostí. Pembroke má teda blízko k dnešnej šiperke a iným európskym ovčiarskym psom. Ku zblíženiu oboch plemien došlo zrejme v prvej polovici 19. storočia, kedy boli na juh – do grófstva Pembroke, predávané šteňatá psov z grófstva Cardigan. Až v r. 1927 boli plemená welsh corgi pembroke a welsh corgi cardigan prvýkrát vystavované samostatne na londýnskej výstave Cruft's. Anglický The Kennel Club ich uznal ako oddelené plemená v r. 1934.

Počiatky chovu pembroke na našom území boli strastiplné, a to predovšetkým preto, že sa odohrávali za železnou oponou. Keď sa zakladateľovi chovu PhDr. Vladimírovi Mojžíšovi konečne v roku 1973 podarilo získať zo SRN fenku Ynghariad-i-Weichsel, zďaleka nebolo vyhrané. V jeho chovateľskej stanici Moravia Mefistofeles sa v septembri 1974 narodil prvý vrh pembroke v ČSSR. Vďaka práci Vladimíra Mojžíša a jeho priateľov a známych bolo počas 70. a 80. rokov dovezených niekoľko jedincov zo „západu“ a chov sa naďalej rozvíjal. Tieto pembroky boli prvými predstaviteľmi svojho plemena v strednej a východnej Európe (Zdroj).

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 10 – 12 kgSučky: 9 – 11 kg
Výška v kohútiku:Psy aj sučky: 25 – 30 cm
Typický znak:dlhé telo, krátke nohy, vzpriamené uši
Požiadavky na výcvik:stredné
Energia:vysoká
Dĺžka života:12 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:stredné
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:ovčiarsky pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká s podsadou
Farba srsti:červená, sobolia, tricolora – s bielymi znakmi, čierna s pálením
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť welsh corgi pembroke?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre corgi pembroke dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka corgi na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamom chovateľských staníc uvádzame kontakty na organizácie, ktoré sa zaoberajú záchranou corgi.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Útulky a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (14 votes)

Vložiť komentár