fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bulmastifa

Statočný obranár, hrdý strážca, verný parťák aj skvelá opatrovateľka pre deti? To všetko je bulmastif! Asi by ste si nepovedali, že tento mohutný kolos aj so svojou vysokou váhou dokáže rýchlo a obratne behať. Alebo, že aj so svojou veľkosťou sa hodí k malým deťom. Čím ešte nás tento rodinný, nežný obor dokáže prekvapiť?

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bulmastifa

 • Bulmastif je skvelý strážca. Nielen, že svojím dominantným vzhľadom dokáže odohnať nejednu nepozvanú návštevu, ale tiež bude strážiť váš majetok, ako najlepšie dokáže.
 • Svojou vytrvalosťou a statočnosťou sa hodí aj ako služobný pes pre prácu u polície. (zdroj)
 • Pre svoju pokojnú a vyrovnanú povahu sa stáva skvelým kamarátom pre malé deti. Dokáže rozoznať detskú hru od ozajstného nebezpečenstva a preto by sa na ňom dalo aj drevo rúbať.
 • Ak hľadáte spoľahlivého ochrancu, hľadáte práve bulmastifa. V prípade ohrozenia jeho pána, či rodiny rýchlo koná a položil by za nich aj život.
 • Kefy a nožnice môžete schovať do zásuvky, pretože bulmastif je vďaka svojej krátkej, priľahlej srsti takmer „bezúdržbový“.
 • Aj keď sa to napriek veľkosti nezdá, je bulmastif veľmi skladný pes, preto s vami môže bývať aj v malom byte uprostred ruchu veľkomesta.
 • Hlasného strážnika v ňom nehľadajte, svoju silu nepotrebuje obhajovať štekaním. Takže si môžete v pokoji dať kávu na záhrade a počúvať štebot vtákov. (zdroj)
 • Ak nie ste vyslovene športová rodina a bojíte sa, že bude toto veľké plemeno vyžadovať štvorhodinové prechádzky alebo beh pri bicykli, buďte pokojní. Bulmastif sa rád prispôsobí chodu vašej domácnosti a bude pokojne ležať na gauči a pozerať s vami televíziu. Avšak nemýľme si jeho pokoj s lenivosťou. Rád sa prebehne a miluje zábavné hry.
 • Veľkým plusom tiež je, že sa znesie aj s drobnými hlodavcami a ďalšími zvieracími členmi vašej domácnosti.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bulmastifa

 • Bulmastif je veľký, neohrozený a tvrdohlavý pes a pri zlej, nedôslednej výchove vám ľahko prerastie cez hlavu.
 • Aj keď pekne vychádza s malými, domácimi zvieratami, častokrát má problém s ďalšími dominantnými psami. Pri kontakte s iným veľkým psom preto radšej buďte na pozore.
 • Už od šteňaťa je potrebná pevná ruka a dobrá socializácia. Ak teda nemáte pevnú vôľu, obstaranie tohto giganta starostlivo zvážte.
 • Kvôli svojej krátkej srsti bez podsady nie je vhodný pre celoročný pobyt vonku. Radšej by dal prednosť teplému gauču a vašej bezprostrednej blízkosti.
 • Toto anglické plemeno je tiež dosť finančne náročné, nielen kvôli veľkému množstvu kvalitnej potravy, ale tiež kvôli drahej veterinárnej starostlivosti. Bulmastif jednoznačne nie je lacná záležitosť. (Zdroj)
 • Ak ste premýšľali, že budete so svojím novým spoločníkom robiť napr. agility, dogfrisbee, alebo canicross, nie je pre vás bulmastif ten pravý. Kvôli jeho váhe a stavbe tela nie je vhodný pes pre psie športy, ktoré sú náročné na kĺby.
 • Ak si zakladáte na čistote a hygiene, nebude to s týmto psom najľahšie. Vďaka kratšiemu ňufáku a veľkej papuli často slintá, rád sa okúpe v bahne, alebo svojou neohrabanosťou zhodí vázu po babičke. Samozrejme, ak ho milujeme, odpustíme mu všeličo – napríklad aj rozhryzené papuče.

Zhrnutie

 Toto odvážne, pokojné a spoľahlivé plemeno sa skvele hodí do rodiny s deťmi. Je to tvrdý obranca a strážca, ale aj milý a hravý kamarát. K ostatným ľuďom a psom je obozretný a svoju rodinu bezhranične miluje a bráni. Bulmastif je vhodný pre skúsených pánov s dôslednou výchovou a chuťou s ním pracovať. Je finančne náročný a nehodí sa do koterca. Rád pracuje a snaží sa splniť svojmu pánovi každé jeho želanie. Myslíte, že je to ten pravý pes práve pre vás?

Všeobecná charakteristika bulmastifa

Bulmastif je plemeno psa, ktoré bolo pôvodne určené na stráženie a pri jeho šľachtení bol daný dôraz na to, aby bol vytrvalý, silný a rýchly. Dnes ho môžeme vidieť aj ako domáceho spoločníka, alebo rodinného psa.

I. Povaha

Ideálny bulmastif je nebojácny, sebavedomý, inteligentný a samostatný. Miluje svojich pánov a snaží sa vyplniť každú ich požiadavku, ako najlepšie zvládne. Je rešpektovaným strážcom rodiny a pokojným, vyrovnaným spoločníkom. Bulmastifovia boli vyšľachtení aby boli tichými strážcami. Je veľmi priateľský k deťom aj k drobným cicavcom. Na cudzie psy môže byť agresívny.

II. Vzhľad

Bulmastif má typickú buldočiu hlavu s kratšími a previsnutými ušami do tvaru V. Má tmavé previsnuté pysky a zrazený ňufák. Získa si vás inteligentným, mierumilovným výrazom. Má veľmi krátku a tvrdú srsť, o ktorú nie je nutné starať. Krk je svalnatý a silný. Môže mať žíhanú, žltohnedú, červenú, alebo pieskovú farbu. Typická je preňho čierna maska ​​na tvári. Môžete si ho spliesť napríklad s anglickým mastifom, boerboelom, nemeckým boxerom, alebo s bordeauxskou dogou.

III. Vzťah k deťom a ostatným zvieratám

Veľkou výhodou bulmastifa je jeho viac než kladný vzťah k deťom a menším domácim miláčikom. Bulmastifovia milujú hry s deťmi, sú trpezliví a tolerujú aj tých najmladších. Snažia sa ich strážiť a brániť. (zdroj)

Sú skvelé pestúnky, ale kvôli svojej veľkosti môžu nechtiac zhodiť, alebo švihnúť chvostom vašu ratolesť, preto je dôležité mať psa i dieťa vždy pod dohľadom.

Malé hlodavce a iné druhy zvierat tolerujú, ale pri iných psoch rovnakého pohlavia sú už obozretní. Dokážu dať jasne najavo, kto je dominantnejší a neboja sa ani poriadnych psích bitiek. Je veľmi dôležité psa socializovať a už od šteňaťa ho nechať zvykať si na iných psích kamarátov. Rovnako ako ľudia si kamarátov vyberá, a neznesie sa len tak s každým.

IV. Zdravie a starostlivosť

Bulmastif je pes, ktorý sa dokáže dobre prispôsobiť väčšine domácich prostredí, aj keď jeho veľkosť ho robí najvhodnejším pre dom s oploteným dvorom a pobytom vnútri. Rovnako ako iné molosoidné plemená, aj bulmastif má mnoho zdravotných problémov. Bežne sa dožíva 9 až 10 rokov. Títo psi trpia najčastejšie na dyspláziu bedrového kĺbu, zníženú činnosť štítnej žľazy a na rakovinu lymfatických uzlín. Veterinárna starostlivosť je po finančnej stránke veľmi náročná. (zdroj)

Na rozdiel od financií je srsť bulmastifa takmer nenáročná, takže jej nemusíte venovať skoro žiadnu pozornosť. Stačí vyčesať raz za 14 dní.

V. Výchova a výcvik

Pri tomto veľkom plemene musíme dávať dôraz na dôslednú výchovu. Bulmastif sa rýchlo učí, ale často je tvrdohlavý a skúša, čo si u vás môže dovoliť.

Pevná ruka, dôsledný prístup a pozitívna motivácia vám z vášho obra urobia skvelého parťáka a vychovaného psa, ktorý počúvne na slovo. Rád sa potom bude chváliť svojou poslušnosťou pred rodinnými príslušníkmi.

VI. Náročnosť

Bulmastif je relatívne samostatný a zvládne byť po väčšinu času doma sám. Avšak neskôr mu to musíte nahradiť dlhšou prechádzkou, zábavnou hrou, alebo úspešným výcvikom. Vstupné výdavky sú rozhodne najvyššie a cena tohto krásneho psa sa pohybuje okolo 780 eur.

 Nie je dobré na obstarávacej cene šteniatka šetriť, pretože často potom platí, že čím vyššia cena za šteňa, tým menej miniete neskôr na veterinárnej klinike. Asi vás neprekvapia ani vyššie výdavky za stravu tohto giganta.

VII. História

Bulmastif patrí medzi jedno z najstarších plemien. Zmienky o podobnom psovi nájdeme už v hlbokej histórii, ale oficiálne bol uznaný až roku 1924.

Pes bol vyšľachtený z anglického mastifa a anglického buldoga na účely stráženia, a musel byť schopný vytrvalo prenasledovať pytliakov, ktorých dokázal zastaviť a zraziť svojou váhou k zemi.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Pes: 49-59 kgSučka: 41-49 kg
Výška v kohútiku:Pes: 64-69 cmSučka: 61-66 cm
Typický znak:tmavá maska
Požiadavky na tréning:40 minút/deň
Energia: stredná
Dĺžka života:8 až 10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke 
Potreba pozornosti:stredné
Pôvodné využitie:strážca
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: rovná
Farba srsti:červená, plavá, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť bulmastifa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bulmastifa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bulmastifov na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku:

Chovateľské stanice v Česku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár