fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať psa bez PP

Naša nádherná zem je domovom miliónov psov najrôznejších plemien, s najrôznejším pôvodom. Zatiaľ čo pôvod niektorých maznáčikov potvrdzuje ich preukaz pôvodu, u iných chlpáčov sa môžeme iba domnievať čo sú zač a v akých podmienkach prišli na svet. Síce si rovnakú lásku zaslúžia nesporne všetky psy bez ohľadu na takzvané papiere, dnešná spoločnosť je rozdelená na priaznivcov a odporcov kúpy psov, ktorí PP nemajú. Prečo to tak je? To sa dozviete v tomto špeciálnom článku, kde si túto problematiku trochu poodhalíme.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

PÄŤ dôvodov, prečo si obstarať psa bez PP

 • Máte radi prekvapenia? Tak to je pre vás pes bez PP bezpochyby dobrou voľbou! Budúcu povahu, vzhľad a veľkosť ,,nepapierových“ šteniatok môžete iba odhadovat. 
 • Obstaraním psíka bez PP môžete urobiť dobrý skutok – ale samozrejme  záleží na tom, odkiaľ si ho beriete. Pokiaľ z nejakého dôvodu nechcete psíka s PP, určite sa choďte pozrieť do útulkov. Práve tam sú obrovské počty hlavne nepapierových psov, ktorí túžia po svojom domove. Takého psíka samozrejme môžete adoptovať aj od ľudí, ktorí sa ho musia z nejakého dôvodu vzdať. Uvidíte, ako vám bude vďačný !
 • Ani pre psy bez preukazu pôvodu nie sú sútaže krásy a výcviku zakázané ! Aj s orieškom sa môžete účastniť veľkého množstva akcií – či už tých športových, alebo iných. 
 • Každý oriešok je niečim osobitý a zaujímavý. Málokedy sa stáva, že sú si dvaja orieškovia nachlp podobní – niet sa čomu diviť, keď majú často absolútne originálnu receptúru !
 • Zaujímavou skupinu v tejto téme tvoria psíci, ktorí sa narodili pri účelovom krížení. Síce sa také kríženie robili oddávna a vďaka ním dnes máme tak širokú škálu psích plemien, môžeme sa stretnúť s množstvom odporcov ďalších krížení. No praktikuje sa aj dnes pre pracovné, estetické, či povahové účely. Viac napríklad tu a tu.

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si neobstarať psa bez PP

 • Pokiaľ si obstaráte pejska bez PP od cudzích ľudí, nikdy predtým neviete, čo vám z psíka vyrastie. Síce môžu údajní rodičia psích šteniatok vyzerať ako zdravé, charakterovo vyvážené, čistokrvné psy, nemôžete tušiť, či nemajú v krvi predka iného plemena so zdravotnými problémami a agresivnou povahou. Všetky tieto aspekty sa môžu u šteniatok prejaviť.
 • Krásné inzertné fotky načančaných šteniatok na saténovom podklade kanape dokážu často dôveryhodne zastierať hroznú realitu psích množiarní. Ako sa ale pri kúpe psa bez PP skutočne presvedčiť, či majú šteňatá aj ich rodičia vyhovujúce podmienky k životu? Nekryjú majitelia sučku každé háranie? Množitelia sú stále viac vynaliezaví a dokážu záujemcu o šteňa skutočne oklamať. 
 • V ,,papierových“ chovoch sa zdravotné testy nerobia pre nič za nič. Síce vám bude veľa ľudí tvrdiť, že sú psíci bez PP zdravší, než tí prešľachtení z chovateľských staníc, jedná sa o hlúposť. Žiadne testy vám síce nikdy nezaručia, že váš pes nikdy neochorie, ale u šteniatka s preukazom pôvodu máte istotu zdravých rodičov, testovaných na geneticky prenosné choroby typické pre konkrétne plemeno. Je však nutné podotknúť, že niektoré plemená povinným testovaním neprechádzajú – napr. jorkšíri. 
 • Veľa ľudí upřednostňuje psa bez PP hlavne kvôli kúpnej cene, ktorá nie je tak vysoká, ako za šteňa z chovateľskej stanice. Väčšinou. Ak nechcete žiariť vo výstavných kruhoch, alebo sa zapojiť do chovu, môžete sa poobzerať po psovi s PP, ktorý vďaka estetickej vade nevyhovuje štandardu – tí bývajú o niečo lacnejší a napriek tomu sú úplne zdraví, po testovaných rodičoch. Cena týchto tzv. neštandardoch nie je často o veľa vyššia, než cena ,,čistokrvného psa bez PP“.
 • Ako spoznáte, že váš pes bez PP nepochádza z príbuzenskej plemenitby? Nie je otcom vašej fenky zároveň jej dedo ? Pokiaľ nemáte psa od niekoho, koho dobre poznáte, či priamo z CHS, môžete len polemizovať o predkoch vašeho chlpáča. Krížením medzi príbuznými pritom môže mať značné dopady na zdravie – nielen u psov. Ku šteňaťu s PP samozrejme dostanete rodokmeň, kde budú zápisaní rodičia, rodičia rodičov a tak ďalej…
 • Ku šteňaťu s PP získate vo väčšine prípadov okrem rodokmeňa aj chovateľský servis, ktorý naozaj oceníte, keď si nebudete vedieť rady s čímkoľvek ohľadne svojho psa. Dobrý chovateľ vám určitě rád pomôže, keď sa naňho obrátite so žiadosťou o radu. Taký servis u predajcu šteniat bez preukazu pôvodu skôr neočakávajte. 
 • Zháňate určité plemeno kvôli jeho predpokladom k športu, alebo napríklad pre prácu so zverou? V takom prípade je najlepšie nájsť si chovateľskú stanicu určitého plemena, ktorá ponúka šteňatá po rodičoch, ktorý sa požadovanej aktivite venujú – u šteniat z nadaných rodičov je veľmi vysoká šanca, že dané predpoklady podedí. U šteniat bez PP naopak nemôžete očakávať žiadne fyzické, ani iné predpoklady typické pre plemeno, ktorému sa môžu vizuálne podobať. 
 • Pre psy bez PP sú dvere do kruhov oficiálnych výstav pochopiteľne uzavreté. Pokiaľ sa chcete takých výstav účastniť, rozhodne sa váš psík bez PP nezapojí. 
 • Bez preukazu pôvodu sa váš pes neobíde ani v prípade, ak máte túžbu po vlastnom odchove psích bábätiek. Pokiaľ nechcete byť označovaný za ,,domácu množiareň” a prehĺbiť tak problém s plnými útulkami. Viac na http://nemnozdoma.cz/
 • Vedeli ste, že psom s preukazom pôvodu môžete v niektorých poisťovniach uzavrieť životnú poistku na úmrtie či utratenie? Samozrejme, že vám žiadne peniaze milovaného psa nevrátia, ale môžu poslúžiť napríklad ku kúpe nového chlpáča. U psov bez dokladu o pôvode si musí majitelia vystačiť s poistením proti úrazu, chorobe, či spôsobenej škode.
 • Na majiteľov bezpapierákov sa obvykle znáša vlna kritiky, ak spomenú, že si svojho mazlíčka kúpili za nemalé peniaze a od predajcu, čo si hovorí chovateľ. Pokiaľ tak podporíte takého akože chovateľa, určite sa s tým nechváľte – najmä na sociálnych sieťach, kde sa denne inzerujú tisíce psov, ktorí by konečne chceli opustiť brány útulku.

Zhrnutie 

Ak ste dočítali článok až do konca, zrejme už máte aspoň drobný prehľad rizík, ktoré prináša kúpa šteniatka bez PP z inzertných stránok a bazárov. Kúpa takého šteňaťa je jeden veľký skok do neistoty – nemôžete totiž tušiť, aké gény ovplyvní jeho vzhľad, povahu a v neposlednej rade veľmi podstatné zdravie. Obrovská produkcia orieškov znamená problém nielen pre preplnené útulky, ale najmä pre samotné psy, ktorých je aktuálne viac, než zodpovedných domovov. Lásku a spokojný život si zaslúži každý chlpáč, či už je s PP, alebo nie. Ak s nami tento názor zdieľate, nepodporujte prosím utrpenie psov z množiarní, ktorí slúži ako zárobková továreň na šteňatá a často živoria v otrasných podmienkach bez veterinárnej starostlivosti. Práve ich potomkovia tvoria nezanedbateľné množstvo ponúk na inzertných portáloch, kde sa pod načančanými fotkami roztomilých guličiek zobrazujú ešte načančanejšie reči o exkluzívnych šteňatách po rodičoch s PP. Ak túžite po konkrétnom plemene, vyhľadajte kvalitnú chovateľskú stanicu, ktorá ponúka šteňatá po zdravých a povahovo vyrovnaných rodičoch. A ak na konkrétnom plemene netrváte, skúste si prejsť ponuku útulkov, depozit a dočasiek, ktoré ponúkajú nespočetne veľa jedinečných psov, túžiacich po milujúcom domove.

Stále nemáte jasno? Pre taký prípad sme pre vás vytvorili menšie, praktické zhrnutie: 

Za akých okolností je vhodné obstarať psa bez PP?

 • Adopcie z útulku, depozít, či dočasky.
 • Adopcie priamo od majiteľa, ktorý sa o svojho psa nemôže ďalej starať. 
 • Kúpa šteňaťa od človeka, ktorému sa sučka okotila neplánovane, Cena by však mala byť naozaj symbolická (poplatky za očkovanie, odčervenie apod.)
 • Prípadný nález psíka, o ktorého sa nikto nehlási.
 • Obstaranie šteňaťa z účelového kríženia, po zdravých rodičoch z dobrých podmienok. 

Názory dalších chovatelů (videa)

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár