fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať frízskeho koňa

Lesklá, čierna srsť, dlhá hriva a chvost. Ohromne elegantné konské plemeno s ladným pohybom – taký je frízsky kôň. Zaujme vás na prvý pohľad a obľúbite si ho vďaka jeho sile, ochote k práci a vytrvalosti. V tomto texte zistíte, či bude frízsky kôň tým najlepším konským parťákom pre vás.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ frízskeho koňa 

 • Frízsky kôň je plemeno s dlhou a zaujímavou históriou. Pôvodne bol rytierskym koňom, neskôr sa využíval v poľnohospodárstve, ako klusák aj do ťahu.
 • Jedná sa o veľmi všestranné plemeno, ktoré sa umiestni v pretekoch na vysokej úrovni, pri zapriahaní do koča ale napríklad aj ako luxusný hobby kôň.
 • Frízsky kôň je veľmi inteligentný a učenlivý, rád svojmu jazdcovi vyhovie vo všetkých smeroch a snaží sa pochopiť, čo po ňom chcete.
 • Má naozaj luxusný farbu. Je celý čierny, môže mať len malú bielu hviezdu na čele. Jeho srsť sa na slnku oslnivo leskne.
 • Frízsky kôň má tiež veľmi dlhú, hustú hrivu a krásny chvost. Na nohách má vlasy, ktoré mu v cvale dodávajú čaro.
 • Tieto kone sú veľmi energické a pritom ľahko ovládateľné.
 • Neznáme situácie zvláda väčšinou s pokojom. To oceníte najmä ak nie ste veľmi skúseným jazdcom.
 • Tento kôň sa vám stane najlepším kamarátom a neopustí vás, nech sa stane čokoľvek.
 • Pri výbere žriebäťa sa môžete zamerať podľa vašich požiadaviek – nájdete jedinca, stavbou tela aj svojou povahou vhodnejšieho na drezúru, iný bude zase stavaný skôr do ťahu.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ frízskeho koňa 

 • Frízsky kôň má väčšinou kratšie nohy, nie je to typicky elegantný drezúrák. Ak ste drezúrny jazdec a hľadáte elegantného koňa pre toto využitie, pozrite sa aj na iné plemená.
 • Farebný variant je len čierny. Ak sa vám čierne kone nepáčia, nebude frizák tým pravým.
 • Hoci je frízsky kôň snaživý, nepatrí k plemenám, ktoré sa učia sami. Z hľadiska tréningu je náročnější.
 • Nie každý frízsky kôň vyniká športovým nadaním. Pri jeho kúpe je potrebné toto brať do úvahy a dobre si ho preveriť podľa vašich požiadaviek.
 • Hriva, chvost a vlásie potrebujú kvalitnú starostlivosť. Inak sa budú zamotávať a už ich nerozčešete.
 • V Českej republike sa dajú zaobstarať väčšinou nie príliš kvalitné importované žriebätá. Je potrebné veľmi dobre vyberať, prípadne si koňa doviezť rovno zo zahraničia.
 • Kvalitný frízsky kôň vás vyjde na tisícky €, nehľadiac na ďalšie náklady, spojené s jeho chovom.

Zhrnutie 

Frízsky kôň je veľmi staré plemeno s všestranným nadaním. Uspokojí vás ako kôň do vysokého športu, parťák na vychádzky do lesa alebo ťažný kôň. Je pokojný a učenlivý, snaží sa majiteľovi vyhovieť a k ľuďom je priateľský. V Českej republike ale nie je príliš rozšírený a kvalitný kôň tohto plemena vás preto môže stáť nemalé peniaze.

Všeobecná charakteristika frízskeho koňa 

Frízsky kôň patrí medzi teplokrvníky. Zaujme vás lesklou čiernou srsťou, dlhými vlasmi a hrivou. Je to inteligentné konské plemeno, ktoré ochotne a rado pracuje. Existujú tri rôzne typy frízskych koní, líšiace sa telesnou stavbou a určením.

Povaha

Frízsky kôň je veľmi unikátnym plemenom s dlhou históriou. Tieto kone sú veľmi chytré, ale nie sú plemenom, ktoré sa všetko okamžite naučí. Je to všestranne zameraný kôň, ktorý sa snaží svojmu majiteľovi vyhovieť. Je tiež dobre ovládateľný a k ľuďom priateľský.

Vzhľad 

Frízsky kôň je vraník – má čiernu kožu a na nej čiernu srsť. Čierna je u neho dnes jedinou uznanou farbou. Tento kôň ale môže mať malú bielu hviezdičku na čele. Hriva je mohutná, dlhá a hustá, rovnako tak aj chvostové vlásie tohto koňa. (zdroj)

Rozoznávame tri typy frízskych koní, líšiace sa stavbou tela – barokový (dnes zastaraný), stredný a moderný typ. Stredný typ býva univerzálny a môže sa využívať do záprahu, aj pod sedlo. Moderný typ je ľahší a hodí sa viac pod sedlo. Ten sa dnes využíva predovšetkým do drezúry. (zdroj)

Tento kôň má mohutne osvalené telo na kratších nohách. V kohútiku typicky dosahuje 155-165 cm. Na nohách nájdete čierne vlásie, ktoré je tak ako hriva a chvostové vlásie zvlnené. Chvost a vlásie sa týmto koňom väčšinou nestrihajú a chvost môže dosahovať až po zem. Hlavu nosí frízsky kôň vysoko. Nohy sú svalnaté ale elegantné. (zdroj)

Zdravie a starostlivosť 

Frízsky kôň potrebuje viac starostlivosti ako iné konské plemená práve kvôli svojej dlhej hrive a chvostovým vlasom. Tie musia byť pravidelne vyčesávané s prípadným využitím prostriedkov proti zamotaniu. Rovnako tak sa musí chovateľ starať o vlásie na sponkách koňa.

Chvostové vlásie môžete aj ľahko zastrihávať, ak koňu siahajú až na zem. V tom prípade sa na ne zachytáva blato a špina. Hriva sa väčšinou necháva dlhá. (zdroj)

Toto plemeno sa bohužiaľ často nedožíva príliš vysokého veku, priemerne to býva okolo 16 rokov. Frízsky kôň je náchylný mnohým genetickým problémom – napríklad k chronickému rozšíreniu pažeráka, ruptúre aorty alebo vodnateľnosti hlavy. Ďalšie možné genetické problémy frízskych koní sú dnes stále predmetom výskumov. U chovných koní je vždy najlepšie testovať rôzne genetické poruchy a pokiaľ možno problematické kone z chovu vylúčiť ešte predtým, než stihnú svoje gény odovzdať ďalej. (zdroj)

Využitie plemena

Keďže bol frízsky kôň v minulosti využívaný na všetky možné účely, má všestrannosť v krvi. Možno ho využívať na rekreačné účely, ale niektorí jedinci majú veľmi dobré športové predpoklady – záleží na ich pôvode, nadaní a tréningu. Tieto kone majú aj veľkú silu, preto sa hodia aj k zapriahaniu do kočiarov. Frízsky kôň je učenlivý a ochotný, ale pochopenie vašich pokynov mu môže trvať dlhšiu dobu.

Najviac dnes tieto kone vynikajú v drezúre (modernej aj klasickej), ale iste vás nadchnú aj ako luxusné rekreačné kone. Podľa pôvodu a určenia vášho koňa sa tiež líšia cena. Žriebätá u nás môžete zaobstarať už okolo 2000 €, často sú to ale tie, ktoré nemajú príliš dobrý pôvod. Kvalitný frízsky kôň do športu vás môže vyjsť na desiatky tisíc €.

Mimo spomínaného využitia môžete tieto kone vidieť aj vo filmoch, na vojenských prehliadkach aj v cirkusoch a v minulosti tiež kvôli svojej čiernej farbe sprevádzali pohrebné vozy.

História 

Frízsky kôň je jedným z najstarších domestikovaných európskych plemien, ktoré pochádza z Holandska (oblasť Frízska). Najskôr bol využívaný ako vojenský a pracovný kôň. V 17. storočí sa objavuje v mnohých jazdeckých akadémiách pri výučbe klasického jazdenia. Veľmi žiadaný bol tiež do záprahu a na drezúru.

V 18. a 19. storočí sa vo Frízsku využíval pre zábavu, napríklad pre klusácke dostihy. Na farmách bol pracovným koňom v 19. a začiatkom 20. storočia. S nástupom mechanizácie toto plemeno postihla prvá kríza. Druhá prišla v 60. rokoch 20. storočia, kedy už si ho nemohli ľudia dovoliť čisto pre potešenie kvôli nedostatku financií a času.

Koncom 20. storočia sa našťastie ekonomická situácia zlepšila natoľko, že sa chov frízskeho koňa začal obnovovať a tento kôň sa stal parťákom mnohých jazdcov predovšetkým pre voľnočasové aktivity. Vďaka tejto obnove chovu plemeno nakoniec nevymizlo. Dnes sa frízske kone objavujú ako veľmi reprezentatívne kone v rôznych disciplínach, ale aj ako luxusné hobby kone. (zdroj)

Dôležité informácie 

Výška v kohútiku:155-165 cm
Hmotnosť:600 kg
Farba srsti:lesklá čierna 
Zvláštne znaky:zvlnená hriva a chvost, môže mať bielu hviezdu na čele
Zem pôvodu:Holandsko
Pôvodné využitie:rytiersky kôň , v poľnohospodárstve 
Dĺžka života:16 rokov 
Orientačná cena:2000 – 10 000€

Kde kúpiť frízskeho koňa ?

Všetko ste zvážili a dospeli ste k záveru, že toto plemeno je pre vás to pravé? Pozrite sa na stránky nižšie. Starostlivo ale vyberajte. Ak ešte len zvažujete, že začnete jazdiť, pozrite sa na náš článok o tom, prečo (ne)začať jazdiť na koni

Tu nájdete zoznam internetových stránok, ktoré sa venujú predaju frízskych koní.

4.7/5 - (11 votes)

Vložiť komentár