fbpx

32 dôvodov, prečo si (ne)obstarať psa

Chýba vám vo vašom živote verný priateľ, ktorý vás bude všade nadšene sprevádzať a vždy vás nadšene privíta, keď prídete domov ? Pokiaľ ste na predchádzajúcu otázku odpovedali kladne, možno je čas popremýšľať nad obstaraním psieho kamaráta, ktorý by dozaista zaujal rolu najlepšieho priateľa a tiež by s hrdosťou plnil funkciu vrchného vítača. To ale samozrejme nie je všetko – pes vám toho môže ponúknuť oveľa viac!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

V následujících riadkoch sa spoločne pozrieme na veľa dôvodov, prečo sa stať, alebo naopak nestať majiteľom tak úžasného tvora, akým pes nesporne je. Nie nadarmo sa totiž hovorí, že je pes jediné šťastie, ktoré sa dá kúpiť za peniaze.

ŠESTNÁSŤ dôvodov, prečo si obstarať psa

 • Samote a zlej nálade môžete dať s kúpou psa zbohom. Psy sú totiž priekopníci v zaháňaní depresií a dokážu človeka rozveseliť.
 • Aké iné zviera svojho pána miluje natoľko, že by za ním šlo až na koniec sveta ? Psy sú výnimočné svojou vernou povahou a bezmedznou láskou k ľuďom. 
 • Pre mnohých z nás nie je úplne jednoduché zdvihnúť sa z gauča a prijmúť svoje telo ku športu – s chlpatým spoločníkom to však ide oveľa lepšie ! Zo spoločného pohybu budete mať radosť vy, aj pes. Skúste napríklad psie športy !
 • Síce boli psy na stráženie využívané hlavne predtým, túto funkciu plní väčšina z nich na jedničku taktiež v súčasnosti. Pokiaľ však vyberáte ideálneho strážcu, určite zvoľte plemeno, ktoré pri prvnom podozrivom zvuku nezalezie pod posteľ.
 • Štvornohý kolega je niekedy vážne na nezaplatenie – pre mnohé povolania je dokonca priamo neoddeliteľnou súčasťou týmu! Pokiaľ máte povolanie, kde by ste uplatnili pomocnú labku, určite túto možnosť využite.
 • Vedeli ste, že pes dokáže liečiť telo aj dušu ? Okrem svojej prirodzenej schopnosti človeka rozveseliť, tiež dokáže pomáhať ľuďom pri tzv. Canisterapii. Tá je veľmi prínosná nielen pre fyzicky,či mentálne postihnutých, ale aj pre seniorov, či deti. 
 • Poznáte pravidlo päť sekúnd ? Pokiaľ máte psa, automaticky pre vás tento zákon zaniká – psík totiž často zje všetky padajúce dobroty už počas letu a podlaha tak zostáva čistá. 
 • Snáď každý psíčkar vám potvrdí, že so psom zažijete obrovskú kopu srandy. Život so psom je autorom nespočetne neuveriteľných historiek.
 • Zoznamovanie nikdy nebolo ľahšie ! Psíčkari sa radi stretávajú na verejných priestranstvách a vzájomnú konverzáciou si kráti chvíľu, keď sa ich psí priatelia hrajú. 
 • Okrem nových ľudí môžete spoznať aj kopu nových miest, pretože cestovanie so psom môže byť skvelým zážitkom !
 • Existuje toľko plemien rôznych veľkostí s toľko vlastnosťami a povahami! Tu si príde na svoje naozaj každý a vyberie si psa presne pre seba.
 • Názor, že pes patrí len na záhradu, je už dávno prežitkom. Niektoré plemená sa skvelo hodia aj do malého panelákového bytu. Príjemnou výhodou je tiež fakt, že psy narozdiel od mačiek zanechávajú svoje exkrementy vonku a ich prítomnosť tak nie je doma cítiť. 
 • Pes je skvelým spoločníkom nielen pre ľudí, ale vo veľa prípadoch je to skvelý kamarát aj pre iné domáce maznáčiky. Niektoré plemená sú dokonca priamo určené pre prácu s hospodárskymi zvieratami.
 • Pokiaľ si obstaráte psíka s preukazom pôvodu, môžete prispieť k rozšíreniu  plemena. Ak splní psík podmienky uchovnenia, nič nestojí v ceste za malými chlpatými šteniatkami.
 • Niektoré psie plemená sú neuveriteľne nenáročné. Denné česanie a neustále kúpanie určite nie je pre každého. Naopak sa nájdu psíci, ktorí si vystačia s minimálnou údržbou srsti.
 • Kúpou psa môžete urobiť dobrý skutok – pokiaľ nechcete určité plemeno s preukazom pôvodu, určite sa choďte pozrieť do útulku, kde na nový domov túžobne čaká plno krásnych psíkov. Prosíme, nepodporujte psie trápenie a týranie v množiarňach.

ŠESTNÁSŤ dôvodov, prečo si neobstarať psa

 • Pes je tvor, ktorý vám môže robiť spoločnosť veľmi dlho. Túto skutočnosť si musí uvedomiť každý, kto jeho kúpu hoc len trochu zvažuje. Za psov život máte plnú zodpovednosť od chvíle, čo si ho obstaráte.
 • Finančná istota majiteľa je veľmi dôležitá. Nemusíte mať na záhrade zakopanú zlatú truhlu, ale rozhodne je potrebné počítať s výdajmi za kvalitné kŕmenie a veterinára. V prípade choroby, či zranenie psa môžu ísť účty za veterinu do 400 €. Tiež kúpna cena psov nebýva malá, pokiaľ investujete do „papieráka“. Pokiaľ za psa nechcete dať celú výplatu, určite skúste zapátrať po útulkoch. 
 • Veľa psích plemien má taký typ chlpov, ktoré držia lepšie na všetkom ostatnom, než na samotnom psovi. Pokiaľ si nechcete kúpiť „nahého“ psíka, či niektoré plemeno bez podsady, kúpte si najprv kvalitný vysávač a odchlpovací valček na oblečenie.
 • Výchova je základom u každého psa – aj čivava by mala zvládať základnú poslušnosť, najmä pokiaľ chodí bez vodítka. Správnou výchovou svojho psa uľahčíte život sebe, aj ľuďom naokolo. Zle vychovaný pes môže byť v krajnom prípade nebezpečný pre svoje okolie.
 • Alergia na psa môže byť pre čerstvých majiteľov nepekným prekvapením. Síce sa s ňou dá vo veľa prípadoch po boku psieho kamaráta vcelku normálne žiť, určite sa to nezaobíde bez určitých opatrení. (zdroj)
 • Detské ihrisko, obchodné centrá, či nemocnice – to sú miesta, ktoré sú psím návštevníkom často zakázané. Takých miest je však oveľa viac a každý majiteľ musí s týmto faktom počítať. S niektorými plemenami môžete mať problém pri cestovaní mimo republiku, pretože sú v určitých krajinách označené ako nebezpečné a ich dovoz je buď obmedzený, alebo dokonca zakázaný. To sa týka predovšetkým plemien, ktoré sú v médiách s obľubou označované ako bojové.
 • Aj keď je vonku pod psa a je zima, nemôžete svojmu chlpáčovi uprieť právo na vykonanie potreby a trochu pohybu na čerstvom vzduchu. Venčit sa skrátka musí, aj keby traktori padali.
 • Závislosť na psoch prichádza pomaly a nenápadne, ale máva na život svoje obete značný dopad. Z jedného psa je zrazu psov päť a namiesto za oblečenie utrácate veľké peniaze za hračky, pamlsky a obojky. Veeeľa obojkov.
 • Šteňacie zúbky môžu zanechať plno škôd, než sa ich nositeľ naučí, čo sa sluší a patrí. Rozhodne je dôležité dbať na bezpečnosť šteňaťa a odstrániť z jeho dosahu všetky predmety, o ktoré by si mohlo ublížiť. 
 • Domček so záhradou je pre veľa psov raj na zemi. Pokiaľ si však obstaráte psíka s dobrodružnou povahou, určite bude potrebné riadne zabezpečiť pozemok vhodným oplotením. Niektorí chlpáči sú vynaliezaví zdrhači a môže byť veľmi náročné zaistiť im bezpečný výbeh.
 • Správný psíčkar má kapsy plné sáčkov, a je vždy pripravený vydať sa do trávy pre smradľavý poklad. Že vám toto info nevoní? Dávajte si pozor – zabudnutá nádielka vás môže stáť riadnu pokutu.
 • Nie každý s vami bude zdieľať nadšenie z kúpy nového psa. Pokiaľ nebývate na samote, dosť možné že sa v okolí nájde pár susedov, ktorí vám svojimi sťažnosťamii na vašeho psa dokážu pekne zdvihnúť mandle. Ešte horšie môže psieho nájomníka prijať majiteľ bytu, kde majiteľ býva – a že také spory s domovníkom dokáže pekne ztrpčit život. 
 • Psa má v tejto dobe kade kto, ale zodpovedných majiteľov už toľko nie je. Naopak sa budete určite stretávať s ľuďmi, ktorí by mali psa vymeniť za prášky na hlavu – mierne povedané. Nezvládateľný, či až agresívny pes bez vodítka je dnes asi nový trend.
 • Niektoré psy prostě nemajú v láske iné maznáčiky – či už tie psie, alebo pre istotu úplne všetky. Síce sa dá tento problém vo veľa prípadoch nejak riešiť, niekedy však ostáva len zvyknúť si, že budete ostatné psy obchádzať oblúkom. 
 • Nie každý môže vziať svojho štvornohého parťáka so sebou, keď odchádza preč. Preto je dobré zvážiť, či máte pre psíka potencionálne stráženie ešte skôr, než si ho obstaráte. 
 • Keď príde čas lúčenia, nič nezaženie ten horký žiaľ, ktorý po odchode psieho priateľa zostane. Ostanú len krásne spomienky na spoločné chvíľky, ktoré sa vám do srdca zapíšu navždy.

Zhrnutie 

Pes je verný priateľ do nepohody, ktorý sa postará o veľa zábavných zážitkov a úžasných chvíľ, ktoré si budete pamätať už navždy. Tieto stvorenia toho pre nás robia už dlhé roky naozaj veľa, napriek tomu, že toho sami príliš nežiadajú. V dnešnej dobe je na svete tak obrovské množstvo najrôznejších psích plemien, že si podľa svojich požiadavkov vyberie naozaj každý, kto o kúpe štvornohého parťáka uvažuje. Napriek tomu je potrebné dôkladne zvážiť, či bude vaším vyvoleným maznáčikom práve pes – život s ním totiž obnáša viac, než len kŕmenie, alebo venčení spojené zo zbieraním bobkov. Ľudia často zabúdajú, že je pes záväzkom na dlhé roky a často sa ho zbavujú prii prvnom probléme, či pri zistení, aké obmedzenia im prináša. 

Pokiaľ ste však rozhodnutí priviesť do svojho života tohto úžasného tvora, veríme, že vám bude tým najlepším priateľom, ktorý vám bude robiť radosť veľa rokov.

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (13 votes)

1 komentár k “32 dôvodov, prečo si (ne)obstarať psa”

 1. nemam partnera, mam iba psa a pravda je, že ked prijdem domov s depkou, hned to na mne pozna a pomože mi. Takže niečo na otm bude. Pes je pre mna niečo ako psychohygiena

  Odpovedať

Vložiť komentár