fbpx

19 dôvodov, prečo si (ne)obstarať perzskú mačku

Exotický pôvod a niekoľko desiatok farebných variant. Ušľachtilé plemeno, obľúbené u celebrít aj kráľovských rodín. Lesklá, dlhá srsť a plochá tvár, ktorá delí chovateľov mačiek na milovníkov a odporcov tohto plemena. Perzská mačka je jedným z najpopulárnejších mačacích plemien na celom svete. Chcete ju mať doma aj vy? Poďme spolu zistiť, či bude perzská mačka tou správnou spoločníčkou práve pre vás!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ perzskú mačku

 • Hľadáte ušľachtilé, obľúbené plemeno so storočnou históriou a kráľovskou povahou? Perzská mačka je presne to pravé. Medzi jej majiteľov sa zaradili osobnosti ako napríklad Marilyn Monroe či kráľovná Victoria (zdroj).
 • Pokiaľ si vyberáte kľudného spoločníka, ktorý s vami bude spokojne tráviť večery na gauči, obstarajte si perzskú mačku.
 • Perzská mačka nie je kvôli svojej telesnej stavbe žiaden skokan a preto sa nemusíte bát, že si z vášho bytu urobí překážkovú dráhu a zničí vám nábytok. Drží sa radšej pri zemi.
 • Ak hľadáte verné plemeno, ktoré sa vami rado nechá česať a bude k vám aj vašej rodine priateľské, tým pravým maznáčikom do vašej domácnosti môže byť práve perzská mačka.
 • Perzská mačka sa zžije nielen s celou vašou rodinou vrátane detí, ale správa sa veľmi priateľsky aj k ostatným mačkám v domácnosti.
 • Toto plemeno je výborným spoločníkom aj v prípade, keď pre ňu chystáte život v byte. Narozdiel od mnoho aktívnejších plemien jej byť nevadí – táto mačka je priamo určená pre život vnútri.
 • Pokiaľ trávite čas mimo domov, perzská mačka s tým nebude mať problém. Síce je väčšinou maznavá, nie je závislá na vašej prítomnosti a zvládne to doma aj bez vás.
 • Perzská mačka je veľmi kľudným, tichým plemenom. Nemusíte sa báť, že po vašom návrate z práce nenájdete veci na svojich miestach. A vašu perzskú mačku veľmi pravdepodobne nájdete tam, kde sa nachádzala pri vašom odchode.
 • Pokiaľ si chcete kúpiť ušľachtilú, “papierovú” mačku na maznanie ale neplánujete do nej na začiatku investovať stovky eur, zvoľte perzskú mačku. Je totiž vďaka svojej rozšírenosti jedným z najlacnejších plemien, ktoré dostať v čistokrvnom variante.

DESAŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ perzskú mačku

 • Chcete mačku, o ktorej srsť a vzhľad sa nemusíte príliš starať a nemusíte ju zakaždým kúpať v niekoľko špeciálnych prostriedkoch? Skúste zvoliť plemeno s kratšou, menej hustou srsťou. Srsť perzskej mačky vyžaduje každodennú starostlivosť a časté kúpanie a toto plemeno má veľké sklony k plznutiu.
 • Pokiaľ sa vám páči typické telo perzskej mačky ale chceli by ste radšej maznáčika s kratšou srsťou, skúste sa poobzerať radšej po mačke exotickej.
 • Hľadáte odolné plemeno, ktoré nie je dlhým šľachtením náchylné k veľa rôznym chorobám? Perzská mačka nebude to pravé, môže totiž trpieť veľa závažnými chorobami a problémami, ktoré si nesie vo svojej storočnej genetickej výbave.
 • Pokiaľ máte malé, hlučné deti, ktoré vašu mačku nenechajú na pokoji, poobzerajte sa po inom plemene. Na hluk si perzská mačka zvykne len ťažko – má totiž rada svoj kľud. 
 • Nepáči sa vám typický tvar tváre tejto mačky? Nie každého jej výraz priťahuje, v tom prípade skúste zvoliť iné plemeno s “klasickejšou” tvárou.
 • Pokiaľ chcete plemeno, ktoré nebudete musieť kvôli neprirodzenej deformácií tváre denne riešiť problémy s očami a nosom, hľadajte ďalej. Ak na perzskej mačke napriek tomu trváte, zvoľte si tú s menej vpadnutým nosom.
 • Ak hľadáte aktívne plemeno, ktoré si s vami bude rado hrať napríklad na lov alebo vás bude nasledovať na vonkajšej prechádzke, perzská mačka nebude tým správnym. Nevyniká totiž svojou aktivitou a jej obľúbené miesto je doma na gauči.
 • Perzská mačka nebude tým vhodným plemenom na vašu záhradku. Keďže sa jedná o jedno z najviac domestikovaných plemien na svete, preferuje život v byte. Naviac jej nosu rozhodne nesvedčí prach a pele – môže kvôli ním veľmi trpieť.
 • Perzská mačka sa ľahko ľaká neobvyklých zvukov a môže sa tak stať veľmi nervóznou, pokiaľ bude žiť v hlučnom a pre ňu nebezpečnom prostredí (zdroj). V žiadnom prípade si nehraje na nebojácneho, neohrozeného lovca.
 • Perzská mačka sa radí skôr k menej inteligentným mačacím plemenám – určite vám nebude aportovať papierové guličky ani plniť vaše povely.

Zhrnutie 

Ak hľadáte do vášho bytu gaučového povaľača, ktorý sa rád občas nechá pohladiť a zároveň nevyniká prehnanou aktivitou, perzská mačka bude dokonalým maznáčikom. Veľmi rada bude zdieľať domácnosť s vami, vašimi (staršími a kľudnejšími) deťmi aj s inou mačkou. Pokiaľ ale nie ste ochotný venovať svoj čas každodennej náročnej starostlivosti o jej srsť alebo sa vám nepáči její bojácnejšia povaha a nie úplne oslnivá inteligencia, skúste sa na našom webe popozerať po inom plemene, ktoré by vám mohlo viac vyhovovať.

Všeobecná charakteristika perzskej mačky

Perzská mačka patrí medzi plemená strednej veľkosti. Toto plemeno má veľmi dlhú históriu a svojim menom odkazuje k svojim pravdepodobným predkom v Perzii (dnešný Írán). Perzská mačka sa stala veľmi populárnym maznáčikom na kráľovských dvoroch nielen vo Francúzsku. Od tej doby sa veľmi rýchlo šírila po celom svete a plemeno si získavalo stále väčšiu obľubu. 

Povaha

Perzská mačka je jedno z najkľúdnejších plemien, určených pre život v byte. Neoplýva silnými loveckými inštinktmi, zvedavosťou ani príliš vysokou inteligenciou; napriek tomu je toto plemeno veľmi populárne. Je citlivá, mierumilovná a kľudná. Často ju budete počuť pradieť, nechá sa od vás hladiť a bude rada za vašu starostlivosť a pozornosť, pokiaľ nebude prehnane častá. Keď má náladu na kontakt, prijde sama – je totiž pomerne tvrdohlavá a nenechá sa od nikoho hladiť, ak o to sama nestojí.

Kam ju položíte, tam zostane; nebude vám ničiť váš byt žiadnymi hyperaktívnymi výlevami. Perzská mačka vyzerá ako veľký plyšiačik, ale nenechá sa hladiť od každého – viaže sa na svoju rodinu a neznáša príliš dobre votrelcov u vás doma. Nie je to žiadna mačka, ktorú by ste mohli predvádzať svojim kamarátom – dá vám najavo čo si o nich myslí tým, že sa pred nimi pôjde radšej schovať. Pokiaľ jej poskytnete hračky a menší mačací strom, zabaví sa sama a potom nepotrebuje vašu prehnanú pozornosť.

Perzská mačka bude najspokojnejšia, keď bude mať dostatok pelieškov a skrýší. Má rada poriadok a veci na svojich miestach. Nie je príliš otvorená častým zmenám – tie toto plemeno skôr stresujú. 

Vzhľad 

Perzská mačka je plemeno, ktoré sa radí do kategórie dlhosrstých mačiek. Zaujme vás na nej robustná stavba tela, krátka tvár s typickým nosom, huňatý chvost, kratšie nohy s guľatými labkami a veľmi hustá srsť. Na guľatom tele nesie zaoblenú hlavu s ušami, zaguľaténými v ich hornej časti. Oči perzskej mačky sú veľmi často sfarbené do oranžova. Podľa farby srsti môžu byť ale aj modré, zelené či rôznofarebné (tzv. odd eyed). Existujú dva varianty tohto plemena. Prvý z nich má typicky krátky, vpadnutý nos. Druhý, pôvodný variant perzskej mačky má dlhší nos. Pokiaľ sa vám nepáči kratší nos perzskej mačky, môžete si obstarať toto plemeno v jeho pôvodnej verzii. 

Perzská mačka sa dnes vyskytuje v neprebernom množstve farebných variant (napr. krémová, čokoládová, lila, biela, modrá aj červená, jednofarebná aj korytnačková, prípadne aj s odznakmi rôznej farby). Srsť perzskej mačky vyžaduje každodenné kartáčovanie a občasné kúpanie vrátane špeciálnych prostriedkov. Pri správnej starostlivosti je srsť jemná ako hodváb a krásne sa leskne. 

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Perzská mačka bude najspokojnejšia v rodine, kde sú väčšie deti, ktoré dokážu rešpektovať a tolerovať jej svojskú povahu. Pokiaľ bude mať náladu, sama príde a vypýta si pohladenie. Vo vzťahu ku svojej rodine je pomerne maznavá, nenechá sa ale do ničoho nútiť. Aj preto sa príliš nehodí do rodiny s malými deťmi, ktoré jej povahu nedokážu úplne pochopiť. Nebude im totiž žiadnym plyšákom ani hračkou. Preferuje pobyt na gauči pred lovom hračky, ktorou sa ju budete snažiť zaujať. Ak sa chce hrať, vypýta si to sama. Je to totiž mačka s osobnosťou, ktorá sa nenechá do ničoho nútiť.

Perzská mačka je mierumilovná, kľudná a najspokojnejšia je vo svojom bezpečnom prostredí medzi svojimi ľuďmi. Pokiaľ chcete obstarať viac maznáčikov, Perzská mačka ich ochotne prijme za svojich parťákov, aj keď ich bude skôr znášať než sa zapájať do spoločných aktivít. Nemá problém vychádzať ani s ostatnými mačkami. Ide totiž skôr o flegmatické plemeno nevyhľadáva konfliktné situácie. 

Zdravie a starostlivosť 

U perzskej mačky je starostlivosť o jej srsť vaším spoločným každodenným rituálom. Zanedbaná starostlivosť môže viesť k nutnému ostrihaniu zplstnatelej srsti, ktoré pro mačku ani pre vás nebude rozhodne žiadnym príjemným zážitkom. Ak aa ale o jej srsť poctivo staráte, bude krásne hebká a lesklá a vaša mačka bude spokojná. Starostlivosti o srsť sa musí Perzská mačka privykať od útleho veku, ešte u pôvodného chovateľa. Takto zvyknutá mačka ju potom znáša veľmi dobre.

Po zdravotnej stránke je Perzská mačka náchylná k niektorým dedičným ochoreniam, ktoré sa vyvinuli v priebehu jej šľachtenia. Venujte preto dostatočnú pozornosť výberu toho najlepšieho mačiatka. Choroby, ku ktorým je toto plemeno náchylnejšie, zahŕňajú napríklad polycystické ochorenie obličiek, ktoré často končí ich zlyhaním. Nie je od veci tomuto ochoreniu čo najviac predchádzať včasnou diagnostikou a to najlepšie už v mačaciom veku, aby sa choré mačky nezaradili do chovu.

Ďalším častým problémom tohto plemena je slzenie očí, problémy s nosom a dýchaním a to najmä u perzských mačiek s kratším nosom. Dnes sa ale niektoré chovateľské stanice pokúšajú vrátiť perzskú mačku späť k jej pôvodnému vzhľadu s dlhším ňufáčikom preto, aby zbytočne netrpela (zdroj).  Navyše si ako budúci chovateľ môžete pri svojom výbere zaobstarať takú perzskú mačku, ktorá bude mať dlhší noštek a tak sa vyhnete týmto potenciálnym problémom.

Výchova a výcvik

Perzská mačka nie je tým najinteligentnejším plemenom na svete. Nehodí sa preto pre všetko a keďže je veľmi málo aktívna, nebude s vami chodiť von na vodítku. Chce si jednoducho užívať pokoj vo svojom bytíku. Ak sa ju teda budete pokúšať niečomu naučiť, veľmi pravdepodobne neuspejete. Ak túžite po plemene mačky, ktorú môžete niečomu naučiť, čo takto napríklad mačka bengálska či mainská mývalia?

Náročnosť  

Keďže je perzská mačka jedným z najobľúbenejších plemien na svete, cena týchto mačiatok môže začínať už okolo 80€. Pokiaľ chcete výstavný exponát, priplatíte si: perzská mačka na výstavy či do chovu vás môže vyjsť na 400€ aj viac, záleží na jej pôvode. Toto plemeno je tak obľúbené, že sa jeho chovom zaoberá nepreberné množstvo chovateľských staníc v Českej aj Slovenskej republike. Je teda z čoho vyberať nielen čo sa týka pôvodu mačiatka, ale aj farebného prevedenia a tvaru tváre (zdroj).

Keďže sa jedná o stredne veľké plemeno, dávky krmiva nebudú príliš vysoké. Kocúry samozrejme zjedia viac ako mačky. Keďže je perzská mačka málo aktívne plemeno, je nutné jej regulovať dávky krmiva tak, aby nepribrala. Treba dávať pozor na kvalitu krmiva, pretože perzské mačky majú predispozície k problémom s obličkami.

Čo sa týka starostlivosti o srsť, musíte investovať aj do niektorých špeciálnych prípravkov. Starostlivosť o srsť je u perzskej mačky nutné venovať zvýšenú pozornosť. Inak nie je perzská mačka príliš náročná na starostlivosť.

Pretože perzské mačky nie sú príliš aktívnym plemenom, stačí im poskytnúť jeden mačací strom a pár hračiek a ony sa dostatočne zabavia. Nie je nutné kvôli nim váš byt vybavovať žiadnym zvláštnym spôsobom.

História 

História perzské mačky je veľmi dlhá, nájdeme v nej ale aj plno nejasností. Prvá perzská mačka pochádza pravdepodobne zo 16. storočia (zdroj). Perzská mačka ako plemeno pochádza pravdepodobne z Perzie (dnešného Iránu). Je ale možné, že prapredkovia perzskej mačky pochádzajú skôr z Ruska, možno aj z Veľkej Británie. Historiek ohľadom ich pôvodu je veľa.

Požiadavky na vzhľad perzskej mačky sa v priebehu rokov veľakrát zmenili. Predovšetkým v USA v 50. rokoch 20. storočia začali chovatelia dávať prednosť perzským mačkám s veľmi krátkym nosom a vypuknutými očami. Jednalo sa o genetickú mutáciu, ktorá sa v tejto dobe v chove prejavila a následne dochádzalo k cielenému kríženiu týchto jedincov. Tieto mačky s príliš krátkym nosom si so sebou ale niesli mnohé zdravotné problémy, súvisiace s deformáciou ich tváre.

Dnes sa našťastie do módy čím ďalej viac vracia pôvodný variant perzskej mačky s dlhším nosom. Je to výborná správa pre tieto zvieratá, ktoré často kvôli príliš krátkemu nosu neúmerne trpeli a to len kvôli ambíciám chovateľov. Naviac sa dnes na výstavách posudzovatelia snažia dávať pozor, aby boli ocenení takí jedinci, ktorí nemajú zásadné problémy s dýchaním alebo slzením očí a aby sa ti problematickí nezaraďovali do chovu. K nám sa toto plemeno so svojim charakteristickým vzhľadom a krátkym ňufáčikom dostalo v 90. rokoch minulého storočia. Organizácia FIFe ho oficiálne uznala v roku 1949 (zdroj).

Dôležité informácie 

Hmotnosť:3,5-7 kg
Typické znaky:kratší chvost, dlhá, veľmi hustá srsť, guľaté uši,u niektorých jedincov vpadnutý nos a vypuknuté oči
Farba očíoranžová, zelená, modrá alebo oči rôznej farby
Energia: nízka
Dĺžka života:8-11 rokov 
Potreba pozornosti:nízka
Sklony k plznutiu:vysoká
Dĺžka srsti:dlhá s hustou podsadou
Farba srsti: nepreberné množstvo variant, napríklad biela, červená, krémová, čierna, modrá, hnedá 
Charakteristická kresba srsti:jedno-, dvoj- a trojfarebná, dymová, s odznaky
Pôvodné využitie: obľúbený maznáčik kráľov 
Starostlivosť o srsť:vysoká náročnosť 
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:neistá – možno Perzia, Rusko či Veľká Británia 
Orientačná cena:80 – 400 €

Kde kúpiť perzskú mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre perzskú mačku dobrým majiteľom ? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár