fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bengálsku mačku

Energická, vznešená mačka s nezameniteľným kožúškom s výraznou kresbou. Tygrík, ktorý si vás získa svojou inteligenciou a učenlivosťou. Síce bengálska mačka vyzerá ako z divočiny, prekvapí vás svojou priateľskou povahou a sklonom k hrám a vylomeninám. Bude bengálska mačka tým správnym plemenom pre vás? Čítajte ďalej! 

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bengálsku mačku

 • Chcete aktívneho, hravého tygríka divokého vzhľadu ? Bengálská mačka bude to pravé plemeno vďaka svojmu exotickému kožúšku!
 • Potrebujete verného mačacieho parťáka, ktorý vás bude mať rád a bude s vami chcieť tráviť čas? Super! Bengálská mačka toto výborne spĺňa !
 • Bengálské mačky sú nesmierne inteligentné, takže ich môžete naučiť rôznym kúskom. Budú s vami radi tráviť čas aj vonku na vodítku. Pokiaľ nechcete psa ale aj tak hľadáte parťáka na výlety, bengálská mačka je to pravé plemeno.
 • Bengálské mačky nie sú príliš vyberavé ani náročné v jedle, takže tomuto aspektu nemusíte venovať zvýšenú pozornosť. 
 • Toto plemeno sa výborne prispôsobí štýlu života svojho majiteľa a tiež prostrediu, pokiaľ v ňom bude mať dostatok podnetov a možností sa vyšantiť. Bengálská mačka bude najspokojnejšia vonku; zvládne ale aj život vnútri, pokiaľ má možnosť výbehu.
 • Bengálské mačky potrebujú pozornosť a intenzívny kontakt. Sú společenským, aktivnym plemenom a nenechajú vás nikdy o samote.
 • Máte väčšie deti, ktoré ocenia hravého spoločníka, ktorého ale nemusia venčiť ? Bengálská mačka toto splní na sto percent. Zamiluje si vás aj celú vašu rodinu.
 • Ak chcete mačku, o ktorú sa nemusíte príliš starať, vyberte si bengálsku mačku. Jej srsť je jemná, krátka a toto plemeno příliš často neplzne. 
 • Pokiaľ bengálskej mačke zaistíte domácnosť plnú hračiek a mačacích škrabadiel, bude z nich mať obrovskú radosť a odvďačí sa vám za ne svojimi bláznivými kúskami.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bengálsku mačku

 • Ak chcete tichú, kľudnú mačku, ktorá bude celý deň vyspávať na gauči, poobzerajte sa radšej po inom plemene. Bengálské mačky sú veľmi energické a ukecané.
 • Bengálská mačka potrebuje dostatok podnetov vo svojom okolí. Pokiaľ sa nudí, včas vám to dá najavo svojim vystrájaním.
 • Bengálská mačka je tak chytrá a šikovná, že vám bude otvárať skrine a dvierka a vyťahovať von veci, ak nebude mať dostatok zábavy. To vám môže liezť na nervy.
 • Pokiaľ chcete mačku, ktorá sa zabaví sama aj v dobe vašej neprítomnosti, bengálská mačka nebude tá pravá.
 • Pozor na spoločnosť menších zvierat! Bengálská mačka má totiž veľmi silný lovecký inštinkt. Ak ju budete nechávať bez dozoru so škrečkom či iným hlodavcom, je veľmi pravdepodobne, že hlodavec dlho neprežije.
 • Pokiaľ chcete cenovo dostupnú mačku s preukazom pôvodu “na maznáčika”, skúste iné, bežnejšie plemeno. Bengálské mačky sú pomerne drahé, pretože sa jedná o exotické a u nás stále málo rozšírené plemeno.
 • Kvalita stravy, ktorú svojej bengálskej mačke poskytujete, sa bude odrážať v kvalite jej srsti. Bengálská mačka nie je síce príliš vyberavá, ale aj tak je potrebné venovať pozornosť výberu vhodného krmiva.
 • Pokiaľ chcete mačku, ktorá sa nechá hladiť kedykoľvek si spomeniete, zvoľte radšej nejaké prítulnejšie plemeno. Bengálská mačka sa len tak nenechá držať v náručí a celé dni hladiť. Maznať sa bude len keď sama chce.
 • Bengálská mačka je pomerne teritoriálna. Pokiaľ chcete chovať viac mačiek alebo k nej dokúpiť psíka, najlepšie je si ich obstarať súčasne. Inak môže dochádzať ku konfliktom.

Zhrnutie

Bengálská mačka je malá šelmička divokého vzhľadu, ktorá vás zaujme svojou hravosťou a loveckými inštinktami. Je tiež veľmi inteligentná takže pokiaľ vás baví zvieratko trénovať a venovať sa mu, bude tým pravým zvieratkom pre vás. Ak ale trávite veľa času mimo domov alebo chcete kľudnú, prítulnú mačku na maznanie, nebude bengálska mačka tou správnou voľbou.

Všeobecná charakteristika bengálskej mačky

Bengálska mačka patrí medzi stredne veľké plemená. Má dlhé, atletické telo, ktoré odpovedá jej loveckému zameraniu. Toto plemeno je tiež veľmi zvedavé a hravé. Jej názov má pripomínať divoký pôvod, keďže bengálská mačka vznikla krížením mačky domácej a divokej, ktorej tiež vďačí za svoje exotické sfarbenie.

Povaha

Bengálska mačka si vás získa svojou priateľskou, milujúcou povahou. Akonáhle vás raz prijme za svojich, bude vás všade nasledovať – napríklad aj na vonkajšie prechádzky na mačacom vodítku. Je tiež schopná sa naučiť veľkému množstvu rôznych kúskov. Miluje šplhanie a hrátky s vodou.

Bengálska mačka sa hodí hlavne do takého prostredia, kde bude mať možnosť vonkajšieho výbehu. Pokiaľ bude zavretá v byte bez dostatkov podnetov, nebude nikdy úplne šťastná. Má totiž silné lovecké inštinkty, ktoré môže naozaj uplatniť jedine pri pobytu vonku. Tam tiež vybije svoju energiu a domov z lovu sa vám vráti ako mierumilovný tygrík. Často samozrejme aj so svojím úlovkom, ktorý vám hrdo prinesie so sebou.

Bengálska mačka je veľmi ukecané plemeno. Jej charakteristické mňaukanie sa podobá skôr psiemu štekaniu. Bude sa s vami chcieť rozprávať a prekvapí vás širokým repertoárom zvukov, ktoré vie vydávať. Pokiaľ sa jej ale niečo neľúbi, dá vám to tak hlasito najavo. 

Vzhľad 

Bengálska mačka je plemeno, ktoré viac než iné plemená jasne odkazuje na svoj divoký pôvod. Po svojich divokých predkoch zdedila aj veľké množstvo energia. Telo bengálskej mačky je štíhle, dlhé a dobre osvalené. Je posadené na vyšších, silných končatinách. Na väčšiej, širokej hlave zaujmú zagulatené uši menšej veľkosti rovnako ako oči v tvare mandlí s výrazným čiernym orámovaním. Chvost je tenký, stredné dlhý, s typicky čiernym koncom. (zdroj)

Srsť bengálskej mačky je kratšia a hustá, na slnku sa krásne leskne. Štandard pripúšťa hneď niekoľko farebných variant od striebornej cez oranžovú, hnedú či zlatú až po kombinácie farieb. Kožúšok má charakteristické veľké škvrny a môže byť v mramorovanom či bodkovanom variante. Fliačky na tele u bengálskej mačky krásne kontrastujú so svetlým bruchom. Jedná sa o naozaj nádherne sfarbené, originálne plemeno, ktoré vás uchváti na prvý pohľad.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Bengálska mačka sa s vami bude chcieť neustále hrať. Potrebuje, aby sa jej majiteľ dostatočne venoval. Je totiž veľmi sociálna narozdiel od mnohých iných mačacích plemien, ktoré preferujú väčší kľud a samotu. Preto bude výbornou voľbou aj pre rodinu s deťmi. Deti si s ňou totiž môžu hrať a tým jej pomôžu zmysluplne využiť jej energiu. Budú tiež nadšené z jej kontaktnosti a z toho, že ju môžu venčiť na vodítku.

Bengálska mačka nechce byť sama. Má rada spoločnosť a zamiluje si aj vášho psa. Veľmi dobre znáša tiež prítomnosť iných mačiek, obzvlášť keď prídu do novej domácnosti zároveň. Dobrú spoločnosť jej môžu poskytovať tiež britské krátkosrsté mačky a iné kľudné, miernejšie plemená. Čo sa týka menších zvierat, je potrebné dávať pozor na to, že je bengálska mačka bude brať predovšetkým ako lovnú korisť. Lepšie sa preto zžije skôr s inými mačkami alebo psami.

Zdravie a starostlivosť 

Bengálska mačka je veľmi mladým plemenom. Síce sa väčšinou teší nadmieru dobrému zdraviu, nesie si so sebou predispozície k niektorým chorobám a problémom podobne ako iné plemená. 

U tohto plemena môže dôjsť napríklad ku genetickému ochoreniu sietnice, ktoré môže viesť až ku slepote. Veľa jedincov je tiež veľmi citlivých na správnu výživu, predovšetkým na prípadné baktérie v strave. Je dôležité bengálsku mačku kŕmiť preverenými krmivami, pretože nekvalitná strava môže skončiť závažnými zdravotnými problémami či otravami. (zdroj)

Z hľadiska starostlivosti je bengálska mačka nenáročná. Vyčesať ju stačí len občas – jej krátka, hustá srsť nepotrebuje časté česanie. Venujte ale pozornosť jej ušiam. Je dobré ich z času na čas vyčistiť, aby sa nezanášali. Pokiaľ uvidíte, že si vaša bengálska mačka uši škrabe a javí známky nepohody, navštívte rovno veterinára. 

Výchova a výcvik

Bengálska mačka je vysoko inteligentné plemeno. Nie je žiadny problém ju naučiť veľa povelom, napríklad s využitím pomôcky pre výcvik psov (napr. clicker). Je tiež ochotná a poslušná a bude rada plniť vaše povely, pokiaľ bude nasledovať očakávaná odmena.

Niekedy môže mať bengálska mačka sklony k divokosti a miernej agresivite. Je preto potrebný skúsený majiteľ, ktorý výchovu mačky povedie tým správnym smerom. Keďže má toto mladé plemeno stále geny šelmy, rozhodne nepatrí do rúk začiatočníka. Povaha bengálskej mačky sa tiež silno formuje v prvých týždňoch jej života a preto je potrebné, aby boli mačiatka odchované kvalitnou chovateľskou stanicou. V tomto prípade viac než kedy inokedy platí nasledujúce : rozhodne sa vyhnite “nepapierovým” chovom, aj keby sa vás taký chovateľ snažil presvedčiť, že sa jedná o “čistokrvné mača bez PP”!

Náročnosť  

Keďže sa jedná o mladé a moderné plemeno s jedinečným sfarbením kožuchu, jeho kúpna cena je pomerne vysoká. Začína okolo 480 € u mačky maznáčika, ale cena jedinca so skvelými génmi a s potenciálom pre výstavy či do chovu sa môže vyšplhať aj na 1600 €. Záleží tak len na vás, akú budúcnosť pre svoju bengálsku mačku chystáte. 

Pretože sa jedná o stredne mačacie plemeno, nie je potrebné počítať so zvýšenou dávkou krmiva. Kvôli citlivosti bengálskych mačiek na baktérie a mikroorganizmy je ale nutné dbať na kvalitné krmivo, ktoré môžete obohatiť výživovými doplnkami podľa vášho uváženia. 

Srsti bengálskej mačky nie je potrebné venovať zvýšenú pozornosť. Bežne sa toto plemeno teší veľmi dobrému zdraviu. Z tohto pohľadu vám bude prinášať skôr radost než starosti a zvýšené veterinárne náklady. Dajte si ale pozor na starostlivý výber mačiatka.

Domov bengálskej mačke vybavte čo najviac mačacími stromami, preliezkami a rôznymi zábavnými prvkami. Keďže má veľa energie, potrebuje mať možnosť sa vyšantiť. Bengálska mačka je lovec a tygrík srdcom aj dušou, ktorému sa ale musíte venovať. Mačací alebo psí spoločník ju iste poteší, ale nezastúpi vás.

História 

Predkovia bengálskej mačky sú divoké mačky pôvodom z Ázie. Môžeme medzi nimi nájsť napríklad tiež egyptskú mau či exotické plemeno ocicat. Pretože toto plemeno pôvodom z USA vzniklo len nedávno (FIFe ho uznala až v roku 1998), stále sú bengálske mačky naozajstné šelmy. V Českej republike sa prvý krát objavili v prvej polovici deväťdesiatych rokov. Preto sú u nás stále považované za veľmi exotické, luxusné plemeno.

V prípade bengálskej mačky sa chovatelia snažili šľachtením vytvoriť prítulné, aktívne plemeno s charakteristickým vzhľadom divokej šelmy. To všetko samozrejme v menšom, krotkejšom prevedení. Prvé pokusy v šesťdesiatych rokoch 20. storočia ale viedli k zrodu mačiek s krásnou kresbou, ale nie veľmi priateľskou povahou. Dochádzalo tak postupne k ďalším pokusom o kríženie, pričom až o niekoľko generácií neskôr bola vyšľachtená bengálska mačka tak, ako ju poznáme dnes. Šľachtenie bengálskych mačiek naďalej pokračuje v niektorých chovateľských staniciach s cieľom zvýrazniť požadované vlastnosti a potlačiť tie nežiadúce. (zdroj)

Dôležité informácie 

Hmotnosť :3,5-7 kg
Typické znaky:škvrnité sfarbenie srsti, mandľové oči s čiernym orámovaním
Farba očízelená, modrá
Energia: veľmi vysoká
Dĺžka života:9-13 rokov
Potreba pozornosti:vysoká
Sklony k plznutiu:nízke
Dĺžka srsti:krátka
Farba srsti: strieborná, oranžová, hnedá, sépiová, biela, kombinácie farieb 
Charakteristická kresba srsti:mramorovaná, bodkovaná
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť 
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:stredná až vysoká
Zem pôvodu:USA
Orientačná cena:480 – 1600 €

Kde kúpiť bengálsku mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre bengálsku mačku dobrým majiteľom ? Tak teda dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka bengálskej mačky na predaj. 

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku 

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár