fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať mačku plemena Sphynx

Neobvyklé plemeno, ktoré vyzerá ako z inej planéty. Bez srsti, s vrásčitú kožou a jemným páperím po tele. Mačka plemena Sphynx je hravá, aktívna a nevyžaduje nadmernú starostlivosť. Zaujme vás svojou priateľskou a milujúci povahou, ocení spoločnosť ľudí aj zvieracích kamarátov. Bude sa plemeno Sphynx hodiť práve k vám? Aj to sa dozviete v ďalšom texte.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si obstarať mačku plemena Sphynx

 • Mačka plemena Sphynx bude výbornou voľbou, ak hľadáte aktívneho, energického parťáka, ktorý bude stáť o vašu pozornosť.
 • Sphynx je maznavé plemeno, ktoré sa kvôli svojej povahe výborne hodí predovšetkým do rodín.
 • Sphynxov nemusíte česať a starať sa o jeho srsť – kefy na mačaciu srsť nebudú potrebné.
 • Pokiaľ máte radi čistú domácnosť a hľadáte maznáčika, ktorý nepĺzne, je to Sphynx. Nemusíte sa báť, že vašu domácnosť zaplnia chumáče chlpov.
 • Plemeno Sphynx si bude užívať vašu starostlivosť. Nechá sa hladkať ako dieťa pri (občasnom) kúpaní.
 • Ak máte radi doma teplo, Sphynx ocenia váš vyhriaty domov. Kvôli chýbajúcemu kožúšku sa totiž jedná o teplomilné plemeno.
 • Chcete maznáčika, ktorého budete môcť obliekať ? Sphynx je to pravé plemeno. Oblečenie tejto mačičke pomáha so zahriatím holého tela. Je ale potrebné dávať pozor, ktoré oblečenie vašej mačičke vyhovuje a ktoré jej vadí.
 • Mačiatko rasy Sphynx si môžete zaobstarať aj v prípade, že máte doma psíka, ktorý dobre znáša mačky.
 • Plemeno Sphynx bude vhodným parťákom pre rodinu s deťmi, ktoré hľadajú kamaráta k hrám a spoločným aktivitám. Táto mačka totiž nepokazí žiadnu zábavu a deti budú mať radosť z jej spoločenskej, hravej povahy.

OSEM dôvodov, prečo si neobstarať mačku plemena Sphynx

 • Hoci nemá kožúšok, je kvôli citlivej koži na starostlivosť pomerne náročná. Zvýšenú starostlivosť musíte venovať tiež jej pazúrikom a ušiam.
 • Mačka plemena Sphynx je pomerne aktívny, zvedavý tvor, ktorý vás nenechá na pokoji a bude vyžadovať vašu pozornosť. Nebude gaučovým povaľačom.
 • Mačku Sphynx si tiež nebudete môcť vybrať podľa farby srsti – srsť jednoducho nemá, nahrádzajú ju iba jemné chĺpky.
 • Je veľmi komunikatívna a bude sa so svojím majiteľom rada rozprávať a diskutovať, najmä ak robí niečo, čo nemá. Pokiaľ ju vyrušíte v spánku, dá vám hlasno najavo svoju nevôľu.
 • Mačkám tohto plemena musí ich majiteľ pomáhať s umývaním telíčka, pretože pri nedostatočnej starostlivosti môže byť ich koža kvôli potu mastná.
 • Mačka Sphynx nemá rada samotu a bude veľmi trpieť, ak bude príliš často bez vás.
 • Mačiatka plemena Sphynx nepatria práve medzi tie najlacnejšie, pretože toto plemeno nie je príliš rozšírené. Musíte teda počítať s vyššou počiatočnou investíciou.
 • Ak má vaša mačka Sphynx možnosť výbehu, je nutné ju v lete natierať opaľovacím krémom, aby sa jej jemná koža nespálila.

Zhrnutie

Mačka plemena Sphynx si vás získa svojím neobvyklým vzhľadom, hravou a priateľskou povahou. Rada sa od vás nechá hladkať. Ak máte aj psíka, nebude s ním mať žiadny problém. Ak ale hľadáte plemeno, ktoré nie je náročné na vašu starostlivosť a nebude vyžadovať vašu pozornosť, nebude pre vás mačka plemena Sphynx tou najlepšou voľbou.

Všeobecná charakteristika mačky Sphynx

Plemeno Sphynx patrí medzi stredne veľké plemená. Vyniká svojím atleticky stavaným telom, ktoré je pokryté jemným páperím a na niektorých miestach je prakticky holé. Sphynx je mačka milujúca, aktívna, priateľská a veľmi spoločenská. Meno Sphynx odkazuje na podobnosť týchto mačiek so soškami zo starého Egypta. Poďme sa spoločne pozrieť na jej ďalšie vlastnosti.

Povaha

Mačku plemena Sphynx si obľúbite najmä kvôli jej priateľskej, milujúcej povahe. Na svoju rodinu je veľmi naviazaná a chce s ňou tráviť čas. Rada vylezie na vaše kolená alebo na rameno a bude si užívať kontakt s vami. Pozor! Sphynx nemá rada dlhý pobyt osamote. Ten má totiž zlý vplyv na krehkú povahu tohto plemena a môže dokonca viesť aj k rozvoju niektorých ochorení.

Sphynx je mačka, ktorá je rada stredom pozornosti a chce vás zapojiť do svojich vylomenín. Ocenia, ak sa s ňou budete hrať nielen vy, ale aj vaše deti. Je to ozajstné zlatíčko, ktoré si obľúbite.

Mačka plemena Sphynx bude skvelo vychádzať aj s ostatnými zvieratkami, najmä s mačkami alebo so psom, ktorý dobre znáša mačaciu prítomnosť. Je zvedavá, plná energie a inteligentná. Hoci je pomerne aktívna, najlepšie a najbezpečnejšie je pre ňu žiť vo vnútri, a to najmä kvôli jej citlivej koži a zvýšenej náchylnosti na chlad. Sphynx je veľmi zábavné plemeno, s ktorým sa určite nebudete nudiť a bude vás neustále prekvapovať svojimi novými kúskami.

Vzhľad 

Mačka plemena Sphynx vás na prvý pohľad prekvapí svojím zvláštnym vzhľadom. Vyzerá ako malý mimozemšťan. Pri bližšom pohľade si však všimnete, že jej kožu pokrýva hebučké páperie, ktoré je na niektorých častiach tela výraznejšie (napríklad na nose). Na dotyk pripomína broskyňu. Na koži má Sphynx veľa okom viditeľných záhybov a vrások, ktoré mu môžu dodávať zamračený vzhľad. Nenechajte sa však oklamať: plemeno Sphynx je úžasne priateľské.

Telo mačky plemena Sphynx je stredne veľké, svalnaté a atleticky stavané. Zaujme vás svojou hlavou v tvare trojuholníka s obrovskými ušami. Je posadené na dlhých, tenkých nohách. Plemeno Sphynx nemá fúziky ani riasy; veľké uši používa namiesto nich pre lepšiu orientáciu v priestore. Chvost je dlhší a veľmi tenký.

Hoci by sa mohlo zdať, že plemeno Sphynx je ideálna mačka pre alergikov, nie je tomu tak: hoci nezanecháva po vašom byte dlhej chlpy, jej odumreté kožné bunky sú porovnateľne silným alergénom ako u ostatných mačacích plemien (zdroj).

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Povahou je plemeno Sphynx veľmi priateľské a zvedavé. Táto mačka sa bude rada hrať s vašou rodinou, vrátane detí, a tiež s ostatnými zvieratami u vás doma. Bude rada za všetku vašu pozornosť nielen preto, že zle znáša samotu a izoláciu. Chce byť čo najviac v spoločnosti ľudí aj zvierat.

Vy aj vaše deti ju navyše môžete naučiť veľa zábavných trikov, pretože je múdra, učenlivá a rada sa nechá za svoje výkony odmeniť. Ak sa k svojmu Sphynx budete správať s rešpektom, získate úžasného domáceho maznáčika, ktorý za vami bude chodiť pre pohladenie.

Zdravie a starostlivosť

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, plemeno Sphynx potrebuje o niečo viac starostlivosti ako veľa mačiek so srsťou. Keďže sa pomerne veľa potia, na povrchu kože mu zostáva mastná vrstva, ktorú si sám väčšinou nedokáže dobre očistiť. Môže vám zanechávať mastné fľaky na gauči, posteli i nábytku. Pravidelné kúpanie jemným šampónom, zahŕňajúce čistenie uší, je preto naozaj nevyhnutná. Nemusíte sa ale báť: táto mačka si väčšinou kúpanie užíva.

Mačka Sphynx je tiež veľmi citlivá na čistotu svoje toalety. Ak sa jej jej stav nepáči, môžete očakávať, že vám svoje „prekvapenie“ zanechá inde. Kvôli svojej kratučkej srsti sa tiež rada zavŕtava do teplých diek, niektoré mačky Sphynx ocenia aj oblečenie, ktoré im bude šité na mieru a pomôže im sa zahriať.

Sphynx sa radí k zdravším plemenám. Nesie si ale vo svojej „genetickej výbave“ predispozície k srdcovým alebo kožným chorobám. Treba dávať pozor na správnu starostlivosť (nielen) o citlivú pokožku. Sphynx tiež trpí na ochorenie chrupu, aj pravidelná starostlivosť o chrup je teda kľúčová (zdroj).

Výchova a výcvik

Mačka plemena Sphynx je perfektným domácim miláčikom pre tých, ktorí chcú aktívne, učenlivé a hravé plemeno. Rada sa naučí zopár trikov a bude sa s vami hrať. Pobaví vás akrobatickými kúskami a do svojich hier a vylomenín zapojí aj iné zvieratá. Môžete tiež skúsiť, či sa váš Sphynx bude ochotný zúčastňovať prechádzok na vodítku. Toto veľmi záleží na konkrétnej mačke. Ak hľadáte mačacieho maznáčika práve na spoločné prechádzky, pohľadajte iné, inteligentnejšie a psom podobnejšie plemená. 

Náročnosť

Keďže plemeno Sphynx nepatrí medzi príliš rozšírené plemená, je potrebné počítať s vyššou kúpnou cenou. Tá začína približne okolo 400€ za mačiatko miláčika; môže sa ale vyšplhať aj na 1200€ za mačiatko s výborným pôvodom. Pozor na rôznych podvodníkov, ktorí by vám túto mačičku chceli predať ako „čistokrvnú“ za zlomok ceny! Pravdepodobne bude z otrasných podmienok množiarne. Chovateľské stanice navyše mačiatka testujú na rôzne mačacie choroby, máte tak záruku, že si nekupujete chorého jedinca.

Mačka plemena Sphynx ocenia dostatočné množstvo škrabadiel, hračiek, preliezačiek a ďalších prvkov, ktorými vybavíte jej nový domov. Je aktívna, rada šplhá a má veľa energie. Bude rada aj za spoločnosť ďalších zvierat. Na starostlivosť o jej pokožku je potrebné využívať špeciálne šampóny pre toto plemeno či veľmi jemné, detské šampóny. Pri výbere vhodného krmiva môžete kúpiť napríklad priamo to, ktoré je vyvinuté špeciálne pre sphynxov.

História

História bezsrstých mačiek je veľmi dlhá. Niektoré zdroje uvádzajú, že predkov dnešného plemena Sphynx poznali už starovekí Aztékovia. Ide o vôbec prvé plemeno, ktoré bolo cielene šľachtené ako bezsrsté. Využili jedincov, ktorí sa kvôli genetickej mutácii narodili bez srsti. Riadené šľachtenie sphynxov začalo v Kanade v 70. rokoch minulého storočia (zdroj). Plemeno je uznané svetovými chovateľskými organizáciami už viac ako 20 rokov. Dobre šľachtení potomkovia pôvodných sphynxov majú pomerne mohutnú stavbu tela a väčšinou nemajú veľa zdravotných problémov.

Dôležité informácie

Hmotnosť:3-7 kg
Typické znaky:jemné chĺpky miesto srsti, vráskavá koža, hlava tvaru trojuholníka

Farba očí:
oranžová, zelená, modrá
Energia:stredne vysoká
Dĺžka života:8-14 rokov
Potreba pozornosti:vysoká
Sklony k plznutiu:nízke
Starostlivosť o srsť:nízka náročnosť
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:stredná až vysoká
Zem pôvodu:Kanada
Orientačná cena:400-1200€

Kde kúpiť mačku Sphynx?

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre mačku Sphynx dobrým majiteľom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka mačky Sphynx na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.8/5 - (11 votes)

Vložiť komentár