fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať čínskeho chocholatého psa

Hafan s,, három“ metalového bubeníka. Jeho holá koža láka k pohladeniu, a sú aj takí, ktorých naopak odpudzuje. Existuje aj variant osrstený s dlhou, jemnou, splývavou srsťou. Reč je o čínskom chocholatom psovi, ľudovo nazývanom čínsky naháč. Extravagantný zjav tohoto psíka priťahuje pohľad všade, kde sa s ním objavíte. Poďme si ho teda bližšie predstaviť.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ čínskeho chocholatého psa

  • Moderný čínsky chocholatý pes je plemeno rýdzo spoločenské. Svojou jemnou a pokojnou povahu si vás okamžite získa.
  •  Vzhľadom na typ srsti u labutienok, alebo jej takmer úplnej absencii u nahých psíkov, odpadá neustále vysávanie a zbieranie chlpov. Číňanci nepĺznu ako väčšina iných plemien, ale ich srsť sa obnovuje postupne ako ľudské vlasy.
  • Na srsť tohto plemena sa viaže aj iná výhoda – ak ste alergický na prach a roztoče zo psej srsti, je pre vás čínsky chocholatý pes vhodným kamarátom. Napriek tomu je istejšie nechať sa pre istotu otestovať – ​​ešte stále sú alergény, ktoré so srsťou nesúvisia.
  • Čínsky chocholatý pes je stále viac využívaný pre rôzne psie športy. Hoci sa jedná zdanlivo o malé krehké zvieratko, je to športovec telom aj dušou.
  • Bude dokonalým spoločníkom aj seniorom. Je veľmi maznavý a prispôsobivý. Zvláštnosťou nahatého telíčka je vyššia pocitová teplota. Číňanko naozaj pôsobí ako živá elektrická dečka.
  • S ohľadom na jeho maznavosť, pokoj a empatiu, sa využíva aj ako canisterapeutický pes.
  • Čínsky chocholatý pes s majiteľom výborne spolupracuje a možno ho ľahko vycvičiť. Tvrdohlavosť je mu cudzia.
  • S deťmi vychádza veľmi dobre a kamarátia sa aj s inými domácimi miláčikmi.
  • Aj keď k cudzím ľuďom môže byť trochu nedôverčivý, svojmu majiteľovi je veľmi oddaný.
  • Čínsky chocholatý pes nie je príliš zaťažený genetickými chorobami. Plemeno je všeobecne zdravé a pomerne dlhoveké.

ŠTYRI dôvody, prečo si NEOBSTARAŤ čínskeho chocholatého psa

  • Ak chcete psíka chovať väčšinu času alebo celoročne vonku, vyberte si iné plemeno. Čínsky chocholatý pes sa k takému typu držania nehodí ani fyzicky, ani kvôli svojej povahe.
  • Ak vás zaujme dlhosrstý variant tohto plemena, počítajte s pravidelnou starostlivosťou o srsť psíka. Kúpaniu ani nákupu kvalitnej kozmetiky sa nevyhnete. Raz za čas je nutné, ak si sami netrúfate, vziať labutienku do salónu a nechať jej srsť upraviť profesionálne.
  • U bezsrstého psíka sa salónu tiež nevyhnete. ,, Čistý“ typ, ktorému rastie naozaj len ofina, vlajka na chvoste a srsť na nôžkach sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Väčšina naháčov sú takzvané medzitypy. Tým sa musí nežiadúca srsť vyhoľovať. Aj v lete je veľmi vhodné nechránenú kožu natierať hydratačným a opaľovacím krémom.
  • Naopak v zime alebo pri nepriazni počasia je na dlhej prechádzke dôležité vášho psíka obliecť. Vzhľadom k niekoľkým vychádzkam denne je praktické mať také garderóby vždy po viac kusoch.

Zhrnutie

Čínsky chocholatý pes svojím nevšedným vzhľadom budí pozornosť všade tam, kam vstúpi jeho labka. Milovníci módy sa môžu na jeho šatníku vyblázniť. A to aj u dlhosrstého variantu. Splývavá srsť v zime na seba nabaľuje sneh a v teplejšom období zase vetvičky, blato a iné nečistoty. Toto plemeno bude nadšené z každej zábavy, ktorú mu ponúknete. Svoju úlohu spoločníka všetkých vekových kategórií ovláda na jednotku. Plemeno je pomerne zdravé, ak vynecháme preventívne prehliadky a očkovanie, nie sú čínske chocholaté psy častými návštevníkmi veterinárnych ordinácií.

Všeobecná charakteristika čínskeho chocholatého psa

Čínsky chocholatý pes bude dokonalým spoločníkom športovo založeným ľuďom, deťom i seniorom. Vďaka svojej inteligencii sa nestratí na súťažiach v poslušnosti, dogdancingu a sú aj číňanci stopári. Kto sám holduje pohybu, nájde v ňom aj skvelého športovca. Veľa čínskych chocholatých psov behá coursing a určite bude aj skvelým partnerom pri kondičnom behu. Ak nemáte športové ambície, nevadí.

Čínsky chocholatý pes, milujúci tesný kontakt so svojím majiteľom, je pripravený robiť vám spoločnosť aj pri sledovaní športu v televízii. Vďaka svojej pokojnej povahe sa skvele hodí aj na úlohu psa – canisterapeuta.

I. Povaha

Čínsky chocholatý pes je pravý spoločník. Oceníte u neho jeho milú, pokojnú a láskavú povahu. Veľmi lipne na svojom človeku a má tendencie byť takou roztomilou nálepkou. Najspokojnejší bude vo vašej tesnej blízkosti. Aj vďaka tomu je tento psík často využívaný v canisterapii. K cudzím ľuďom nie je toľko otvorený, ale v rukách láskavého a dôsledného majiteľa možno i jeho vrodenú nedôveru ľahko prekonať. Vďaka jeho naviazanosti na pána možno toto plemeno veľmi ľahko cvičiť. Majú veľkú túžbu sa zavďačiť. K deťom, cudzím psom i ostatným domácim miláčikom sú tiež veľmi priateľskí, a zvyčajne medzi nimi nedochádza k nezhodám. Jedná sa o spoločenské plemeno, nemusíte sa však báť, že by Číňanko nezvládol ohlásiť neprimeranú návštevu. Napriek svojej malej veľkosti disponuje pomerne hlbokým štekotom, avšak ubrechanosť je mu cudzia. Ak už sa slušne vychovaný čínsky chocholatý pes ozve, je na to naozaj dôvod.

V žiadnom prípade nepatrí do koterca bez častého kontaktu s človekom. Čínsky chocholatý pes bez dostatku ľudského kontaktu je obyčajnou polovicou psa – tou fyzickou. Nepodporovaná citlivá stránka jeho povahy v sebaobrane organizmu zakrpatie a inak krásnom psovi zostanú len matné oči bez výrazu, akoby zasnený pohľad do diaľky a správanie založené na základnom princípe – prežiť.

II. Vzhľad 

Čínsky chocholatý pes je malý, aktívny, pôvabný a elegantný pes strednej až jemnej kostry, s hladkým, bezsrstým telom, osrstený len na labkách, hlave a chvoste, alebo osrstený jemným závojom srsti. V tomto plemene sa rozlišujú dva typy: „deer type“ s jemnou kostrou a „Cobby type“ s ťažšou kostrou a silnejšou stavbou tela. Veľkosť sa pohybuje u psov v rozmedzí 28 – 33 cm v kohútiku, sučky 23 – 30 cm v kohútiku.

Hlava je hladká s dobre priliehajúcou kožou bez zbytočných vrások, elegantného vzhľadu a s pozorným výrazom. Oči sú čo najtmavšie, bielko takmer nie je vidieť. Farba nosa môže byť rôzna, akákoľvek farba je prijateľná. Uši sú vždy vysoko nasadené, veľké a vztýčené. Môžu byť osrstené aj bez srsti. U variety powder puff (labutienka) sa toleruje ucho klopené. Dlhý štíhly elegantný krk prechádza do silných pliec. V pohybe je nesený vysoko a mierne klenutý.

Telo je stredné až dlhé, pružné s pevnými bedrami a dobre zaobleným, osvaleným zadkom.

Pomerne široký a hlboký (nie sudovitý) hrudník, bez vystupujúcej hrudnej kosti, dosahuje po lakte. Brucho je mierne vtiahnuté.

 Hrudné končatiny sú dlhé, štíhle, dobre postavené pod trupom. Zadné končatiny sú postavené do šírky. Zauhlenie musia byť také, aby chrbtová línia bola rovná. Tzv. zajačie labky sú chránené pazúrmi strednej dĺžky a akejkoľvek farby. Chod je dlhý, plynulý a elegantný s dostatočným posunom.

Vysoko nasadený, dlhý, zužujúci sa chvost je v pohybe nesený nahor alebo do strany. V kľude je prirodzene spadajúci. Chochol, ktorý ho pokrýva do dvoch tretín dĺžky, je dlhý a splývajúci.

Na tele nesmie byť väčšia osrstená plocha. Dlhý a vlajúci chochol je preferovaný ale riedky je prípustný. Ideálne začína na nose a pokračuje ďalej po krku. U labutienok ( „Powder Puff“) srsť pozostáva z podsady a ľahkého závoja dlhej srsti – táto závojovitá srsť je typická. Sú povolené všetky farby a ich kombinácie.

Za vyraďujúcu chybu sa považuje agresivita alebo prílišná bojazlivosť. Akýkoľvek pes jasne vykazujúci fyzické alebo povahové abnormality by mal byť diskvalifikovaný. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Čínsky chocholatý psík je nežná duša a láskavosť sama. Vďaka svojej nezáludnosti a ústretovej povahe je skvelým spoločníkom ako dospelých, tak seniorov a detí. Majte však na pamäti, že sa jedná o zvieratko trochu jemnej konštitúcie, a najmä u šteniat je nutný opatrný prístup. Toto plemeno si kontakt a hry s deťmi vyslovene užíva a iste bude rovnocenným partnerom pri každej vylomenine vašich ratolestí.

Kto si zaobstará jedného Číňanka, spravidla mu čoskoro dokúpi kamaráta. Čínsky chocholatý pes nevyhľadáva spory s ostatnými psami, ani s inými domácimi miláčikmi. Ak máte doma,, malú ZOO“ alebo len mačičku alebo zajačika, Číňanko s nimi bude rád zdieľať spoločnú domácnosť.

IV. Výchova a výcvik

Majiteľ čínskeho chocholatého psa by mal patriť k ľuďom s otvoreným srdcom. Mal by byť schopný porozumieť dušu zvieraťa, mal by ju vedieť oceniť a vážiť si ho ako živého tvora. Ako vodca „svorky“ by mal byť spravodlivý, ale aj dôsledný pri rokovaní so psom, nikdy by sa nemal uchýliť k bezdôvodnému trestu či nekontrolovanému ventilovaniu vlastného hnevu. Číňania potrebujú rovnakým dielom pána s prirodzenou autoritou a rovnakým dielom parťáka do nepohody. Všetko dobré dokážu vrátiť trojnásobne. Dobre socializovaní jedinci sú bezproblémovými členmi rodín. Naopak menej odvážny psík potrebuje trpezlivého a tolerantného majiteľa, ktorý ho prevedie nástrahami života s pochopením pre trochu krehkú dušičku. Hoci ho atlasy plemien psov niekedy radia dokonca medzi trpasličie spoločenské plemená vyzerá ako skutočný pes a je možné sa s ním zúčastniť rôznych kynologických aktivít (flyball, agility, základný výcvik, coursing, canisterapia atď.)  (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť 

Bezsrstý variant čínskeho chocholatého psa zvádza k tomu myslieť si, že toto plemeno je bezúdržbové. Avšak aj o ,, plešaté“ telesné časti Číňanka je potrebné sa vhodne starať. Koža je síce silnejšia, než u ostatných plemien, ale rovnako ako tá naša, ľudská, sa môže spáliť na ostrom slnku alebo trpieť chladom na dlhej prechádzke v zime. Vtedy je dôležité pokožku ošetriť prípravkom na hydratáciu a proti opáleniu a v zime psíkovi nahradiť chlpy vhodným funkčným oblečením. V nečase ocení kvalitné šaty aj labutienka, vzhľadom k dĺžke a štruktúre srsti. Oba varianty sa upravujú ,,strihom“. Medzityp naháčov sa dohoľuje na miestach, kde je srsť nežiadúca, labutienkam sa vyhoľuje papuľka a oblasť pod krkom do písmena U alebo V. U labutienok je dôležité používať aj kvalitnú kozmetiku pri kúpeli.

Čínsky chocholatý pes je všeobecne veľmi zdravé plemeno. Povinné genetické testy sú v SR na očnú vadu PRA, ktorá spôsobuje oslepnutie. Mnoho zodpovedných chovateľov preventívne sleduje aj iné očné vady (PLL) a luxáciu patelly, ktorá často postihuje malé plemená. (zdroj

VI. Náročnosť 

Čínsky chocholatý pes vo všeobecnosti nie je príliš náročný spoločník. Vďaka svojej veľkosti nespotrebuje príliš veľa krmiva, a aj granule, konzervy či mäso naozaj vysokej kvality vás finančne nezruinujú. Čo sa však,, predražiť“ môže, je odborná starostlivosť o srsť v psiom salóne, alebo kozmetické prípravky, ak si budete psíka kúpať a upravovať sami. A oblečky – veľa oblečkov :-). Čínsky chocholatý pes si rád natiahne telo, avšak nevyžaduje žiadne extrémne vychádzky, beh pri bicykli alebo kolobežke a pod. Dá sa povedať, že sa veľmi ochotne prispôsobí majiteľovi aj čo sa týka nárokov na pohyb. Vďaka prirodzenej odolnosti a zdraviu ani veterinárna starostlivosť nie je nijak nákladná.

Obstarávacia cena čínskeho chocholatého psa (naháča) s PP sa pohybuje v rozmedzí 400 – 600 € a labutienky s PP v rozmedzí 200 – 500€ (zdroj). 

Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže poznať, či sú vhodné skôr na maznáčika (pet kvalita – celková stavba tela …) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku atp …) . Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie, než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Prv než si zaopatríte čínskeho chocholatého psa od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, a všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História 

Kedy a kde sa prvýkrát bezsrstí psi vyskytli, nie je známe. História a pôvod sú doteraz málo prebádané a vo veľkej miere neznáme. Predpokladajú sa dve lokality vzniku, Južná Amerika a Čína. Či čínsky chocholatý pes skutočne pochádza z Číny, ale nie je isté a ani preukázané, aj keď zmienky o ich existencii samozrejme nechýbajú. Najstaršie dochované zápisy sa datujú zhruba do doby pred 1 200 rokmi. Drevené a bronzové figúry z tohto obdobia zobrazujú psov, ktorí sa dnešným čínskym chocholatým psom veľmi podobajú.

Naháči sa údajne vyskytovali v dvoch veľkostiach. Jeden bol „svätyňový“ pes, malý s mäkkou kožou, chocholčekom chlpov na hlave, chvoste a nohách, a tešil sa veľkej vážnosti. Boli chované budhistickými mníchmi, ktorí si všimli, ako teplá pokožka pôsobí blahodárne na telo i na dušu. Preto boli využívaní na liečbu reumatizmu a psychicky nevyrovnaných jedincov. Zároveň slúžili na predpovedanie budúcnosti. Vyššia spoločenská vrstva si týchto psíkov veľmi považovala a vydržiavala ich ako luxusných spoločníkov a zároveň strážcu cenností. Prejavom veľkej úcty bolo poskytnutie zvieraťa ako drahocenného daru.

Druhý typ psa bol väčší, hrubo stavaný. Tento pes bol využívaný na lodiach na chytanie hlodavcov zamorených blchami, ale zároveň bol živou a stále čerstvú zásobárňou jedla.

Je takmer isté, že čínski námorníci plaviaci sa po šírych moriach mali na palube psy a že s ich šteňatami obchodovali s miestnymi obchodníkmi v jednotlivých prístavoch. Aj dnes je stále možné toto plemeno nájsť v starých prístavných mestách po celom svete. Na začiatku 16. storočia španielski cestovatelia našli čínskych chocholatých psov aj v Mexiku a ďalších častiach Strednej a Južnej Ameriky. Počas 18. a 19. storočia stretávali britskí a portugalskí prieskumníci tieto psy v Afrike a Ázii.

V rokoch 1850 až 1860 bolo niekoľko psov predvedených na zoologickej výstave v Anglicku a ich fotografie vyšli neskôr v tlači.

Vstup tohto plemena na americké výstavy psov je datovaný do roku 1885, kedy boli bezsrstí psy prvýkrát vystavovaní na Westminsterskej výstave. Ďalšie jedince boli prevedené v roku 1926 vo Filadelfii. Z USA sa do Európy dostali prví naháči v roku 1965. Spojené štáty americké a Anglicko sa potom podieľali na prvotnej záchrane a znovuvzkriesení plemena.

Do Českej republiky boli prví jedinci importovaný roku 1991 zo Slovenska. Jednalo sa o nahého psa Aryana z Vloží, majiteľka Ing. Libuše Brychtová, CHS Z Haliparku, a holou sučku Baby Shan z Vloží, majiteľ pán Veselý (zdroj). 

VIII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:Psy aj sučky 2,5 – 5,5 kg
Výška v kohútiku:Psy: 28 – 33 cmSučky: 23 – 30 cm
Typický znak:prirodzene vzpriamené veľké uši
Požiadavky na výcvik:nízke
Energia:stredná 
Dĺžka života:13 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie:spoločenský pes
Dĺžka srsti:naháč – dlhá srst na hlave, nohách a chvoste labutienka – dlhá srsť po celom tele
Typ srsti:rovná
Farba srsti:všetky farby sú prípustné 
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť čínskeho chocholatého psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre čínskeho chocholatého psa dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá čínskych chocholatých psov na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamami chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomôcť čínskym chocholatým psom.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

Útulky, dočasné starostlivosti a depozity

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár