fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať parson russell teriéra

Čiperný psík s loveckým pudom a množstvom energie. Nenechajte sa zmiasť jeho veselým pohľadom a malým vzrastom. Parson russell teriér je totiž špičkový lovec a hoci dnes slúži predovšetkým ako rodinný spoločník, jeho korene mu do vienka vkladajú neutíchajúcu energiu. Či pre ňu máte vhodné využitie práve vy, sa dočítate na ďalších riadkoch.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ parson russell teriéra

 • Je neuveriteľne energický, živý a neustále bude pripravený isť do akcie.
 • Ku svojej rodine sa chová veľmi priateľsky, hravo a bude veľmi oddaným spoločníkom.
 • So svojím temperamentom a poľovníckymi inštinktmi sa stále veľmi hodí na svoj pôvodný účel pracovného psa.
 • Aktívny zostáva až do svojej staroby a užíva si život, ako len môže.
 • Krátka a hrubá srsť je odolná voči rozmarom prírody a po majiteľovi nevyžaduje prílišnú starostlivosť.
 • Je veľmi bystrý a s dôsledným vedením bude ochotne a rýchlo spolupracovať.
 • Ak hľadáte psa, ktorý z vášho života vyženie nudu, potom je toto plemeno tou správnou voľbou!
 • Dobrý bude nielen vo svojej pôvodnej loveckej disciplíne, ale aj v agility, flyballe, canicrosse, frisbee či aportovaní a behu vedľa bicykla.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ parson russell teriéra

 • Parson russell teriér je neuveriteľne akčný, jeho energia je takmer nevyčerpateľná a to isté by teda mal spĺňať jeho nový majiteľ.
 • Nepočítajte s pokojom a rutinou. Pre toto plemeno musíte neustále vymýšľať nové hry, zamestnávať ho, ponúknuť mu dômyselné podnety a pravidelne sa mu venovať.
 • Lovecké inštinkty sú uňho veľmi silno zakorenené a nezbavíte sa ich, na prechádzkach teda pozor.
 • Záhradkári by si mali dobre rozmyslieť obstaranie tohto psíka, pretože rád hrabe a pekné záhony tak pravdepodobne dlho nevydržia.
 • Na výcvik platí dostatok trpezlivosti, žiadny drsný dril a hlavne veľká rozmanitosť úloh, aby parson russell teriéra cvičenie bavilo.
 • Aj napriek všetkej snahe a starostlivosti by tento psík nebol šťastný u pohodlnejších a lenivejších majiteľov. Problémy môžu mať tiež starší ľudia, ktorí majú napríklad problémy s pohyblivosťou.
 • S ostatnými zvieracími členmi rodiny môže mať vzhľadom ku spomínaným loveckým pudom taktiež trochu problémy, s niektorými druhmi sa zrejme nezžije nikdy.

Zhrnutie

Parson russell teriér je skvelý a verný spoločník, ale potrebuje k sebe veľmi – opakujeme veľmi – aktívneho pána, ktorý mu poskytne dostatok aktivít, bude sa mu často venovať a nebude sa báť púšťať sa spoločne do celého radu športov a psích disciplín. Že je pohyb pre parson russell teriéra prioritou číslo jeden je nesporné a každý záujemca si musí siahnuť do svedomia, či takéto nadšenie pre športy a aktivity zdieľa. Odmenou mu bude hravý a veselý parťák, pripravený na každú špatnosť a vystrájanie.

Všeobecná charakteristika parson russell teriéra

Máme základnú predstavu o tom, čo parson russell teriér ponúka a čo naopak od svojich pánov vyžaduje, teraz je na čase pozrieť sa naňho podrobnejšie. Odkiaľ sa toto plemeno vzalo a ako vlastne správny jedinec vyzerá? S čím musíme pri spoločnom súžití počítať? A máme preňho vhodné podmienky? Na to všetko je potrebné nájsť odpoveď.

I. Povaha

Parson russell teriér je hravý, nadšený, priateľský a preto ho často vidíme v úlohe spoločenského psa. Oveľa bližšia mu je ale jeho lovecká stránka, vďaka ktorej je vytrvalý, energický, chytrý, odvážny a úplne neúnavný. Parson russell teriér zostane za všetkých okolností svoj a jeho povaha preto nejde zmeniť, ale musíte ju pochopiť a akceptovať. On bude na oplátku oddaným a milujúcim psím kamarátom, spoločníkom a tréningovým partnerom.

Poľovného pudu ho taktiež nezbavíte. Ten sa okrem potreby aktivít prejavuje aj v jeho činnosti na záhrade a záhonoch či v rámci spolužitia s ďalšími zvieratami a správaním sa na prechádzkach. Veľmi často môžete na toto plemeno naraziť v sprievode jazdcov na koni, pre ktoré je parson russell teriér ideálny. Vzhľadom k svojmu temperamentu udrží s veľkými kopytníkmi bez problému krok.

II. Vzhľad

Malý teriér s výškou asi 35 cm v kohútiku pôsobí vytrvalo, odolne a agilne, a to aj napriek svojej malej hmotnosti – okolo 6 kg. Na prvý pohľad môže trochu pripomínať obyčajného „orieška“, ale nenechajte sa zmiasť. Štandard uvádza presné požiadavky na konštitúciu, ľahko obdĺžnikový formát tela, mierne klenuté bedrá a svalnaté nohy.

Tvár je lemovaná menšími ušami, sklopenými smerom dopredu a výraz dodávajú tmavé oči s iskrivým pohľadom. Nos by mal byť veľmi tmavý, čierny.

Zaujímavá je potom jeho hrubá a uzavretá srsť, ktorú nájdeme buď v bielom variante, alebo sa biela kombinuje s trieslovými, citrónovými a čiernymi znakmi, najčastejšie na chvoste a na hlave.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vo všeobecnosti má parson russell teriér deti veľmi rád, ale nemá príliš veľkú toleranciu a trpezlivosť vo chvíľach, keď z ich strany dôjde k hrubšiemu či nepríjemnému zaobchádzaniu (hoci zo strany detí neúmyselného). Je dobré teda deťom všetko vysvetliť, naučiť ich ako sa správať a pre istotu mať nad situáciou vždy dohľad, úmerne veku detí.

S ďalšími zvieratami to nebude také jednoduché, najväčšie šance má s ďalšími psami alebo mačkou, oboje však v rámci včasnej socializácie. Na hlodavce a vtáky si ale pravdepodobne nezvykne nikdy a bude ich považovať za potenciálnu korisť.

IV. Zdravie a starostlivosť

Parson russell teriér sa dožíva až 14 rokov a ide teda o vitálne a zdravé plemeno. Aktívny a hravý zostáva až do vysokého veku a aj v starobe bude sršať nadšením. Občas sa však môžeme stretnúť s očnými ochoreniami a hluchotou.

Ani na každodennú údržbu nie je nijako náročný, jeho krátka hrubá srsť je odolná a na prácu v teréne priamo ideálne uspôsobená. Vzhľadom k aktívnemu štýlu života je dobré dbať na výber granúl, ktoré budú kompenzovať každodenný výdaj energie.

V. Výchova a výcvik

Nemusíte sa báť, že by s vami nechcel psík tohto plemena spolupracovať. Ba naopak, je veľmi ťažké zabezpečiť mu dostatok vyžitia a zamestnania. Parson russell teriér bude vyžadovať neustálu akciu a činorodosť, miluje pohyb a je nadšeným lovcom.

Pri výcviku sa obrňte dostatočnou dávkou trpezlivosti, buďte dôslední, ale nie neprimerane hrubí a dbajte na dobrú socializáciu, ktorá je dôležitá hlavne pri kontakte s ostatnými psami. Parson russell teriér sa potrebuje naučiť určitej dávke submisivity a komunikácii vo svorke.

VI. Náročnosť

Ako už asi vyplýva z predchádzajúcich riadkov, toto plemeno nie je veľmi nenáročné na starostlivosť o srsť a podobne, o to viac vás však čaká náročnosť časová a fyzická, pretože parson russell teriéra nemôžete prehliadať. Bez adekvátneho využitia energie začne veľmi rýchlo vymýšľať vlastnú zábavu a začne spôsobovať problémy. A to bez toho že vás chcel prvoplánovo hnevať, len skrátka potrebuje zamestnať ako telo, tak hlavu a ak sa mu tohto nedostáva, tak trpí.

Z finančného hľadiska skôr počítajte s drahšími granulami, ktoré sú zamerané priamo pre športové psy, na druhú stranu je psík pomerne malý a toľko toho nezje. Cena šteniat sa pohybuje v bežných hladinách za papierového psa, teda podľa jednotlivých chovných staníc medzi 400 – 1 000 eurami, a práve pri tomto plemene sa dôraz na kvalitnú chovateľskú stanicu veľmi oplatí.

VII. História

Rovnako ako jack russell, i toto plemeno vychádza z pracovného a poľovného fox teriéra. Ich mená majú pôvod od reverenda Johna Russella, zakladateľa chovu, ktorému sa nepáčilo smerovanie plemena k spoločenskému a výstavnému využitiu. V 19. storočí tak vzniká čisto pracovný pes, pri ktorom ide exteriér úplne bokom. Podstatná je odvaha, pracovitosť, učenlivosť a lovecký inštinkt.

V tú chvíľu je jack russell a parson russell jedným plemenom a získava svojich priaznivcov hlavne v Spojených štátoch amerických. Len nedávno, teda v 90. rokoch 20. storočia, sa chovy oddeľujú a parson russell teriér už vystupuje samostatne, ako „jackov“ o niečo vyšší príbuzný.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:5-9 kg
Výška v kohútiku:31-38 cm
Požiadavky na tréning:veľmi vysoké, pol dňa
Energia:vysoká
Dĺžka života:13 – 14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitielovecký pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hrubá, drsná, tesne priliehajúca
Farba srsti:biela, biela so znakmi
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:hrubá srsť, farebné znaky, rovný vztýčený chvost

Kde kúpiť parson russel teriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre parson russel teriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka parson teriéra na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať parson russell teriéra”

 1. Dobrý článok, potvrdzujem že je to super aktívny pes prevyšujúci energiou majiteľa :)) naša má trošku dlhšiu srsť a takmer denne ju treba vyčesávať, inak vyzerá ako strapáč.

  Odpovedať

Vložiť komentár