fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať krátkosrstú kóliu

Keď začneme hovoriť o kólii, takmer každému (minimálne teda služobne skúsenejším ročníkom) sa vybaví dlhosrstá sučka Lassie, odvážna a verná hrdinka filmu zo štyridsiatych rokov, ktorá sa aj cez všetky nástrahy ľudského sveta vracia domov k svojej rodine. My sa dnes ale budeme venovať jej blízkej príbuznej, teda krátkosrstej verzii kólie. Iste majú veľa spoločného a bude teda na mieste občas tieto dve plemená porovnať. Aký je teda príbeh tej krátkosrstej kólie?

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ krátkosrstú kóliu

 • Krátkosrsté kólie sú veselé, hravé a nadšené z pohybu. Radosť urobia každému aktívnemu pánovi.
 • Miluje svoju rodinu a máva krásny vzťah s deťmi.
 • Je veľmi inteligentná, oproti dlhosrstej kólii je pôvodnejšia a veľmi vhodná pre výcvik a pracovné využitie.
 • Obstarania tohto plemena sa nemusí báť ani psíčkar-začiatočník, krátkosrstá kólia pre svojho pána urobí maximum a rýchlo sa učí.
 • Môžete sa s ňou venovať agility, paseniu, ďalej prichádza do úvahy canicross, coursing… S krátkosrstou kóliou je škála možných športov naozaj pestrá.
 • Sú veľmi dobré v strážení a poctivo štekajú na čokoľvek, čo sa im nezdá.
 • Ak zostaneme pri porovnávaní s kóliou dlhosrstou, krátkosrstý variant je pre každodenné fungovanie predsa len praktickejší.
 • Najšťastnejšia bude kólia v spoločnosti svojej svorky, je to ideálny rodinný pes.
 • Krátkosrstá kólia je všeobecne veľmi zdravým a odolným plemenom.
 • Aj keď má občas tendencie naháňať, nemá lovecké pudy, a tak s dobrým výcvikom pravdepodobne nebudete mať problémy s privolaním.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ krátkosrstú kóliu

 • So štekaním to niekedy môžu trochu preháňať, majú celý škálu zvukov, a tak sa budú hodiť tolerantní susedia, ktorých častejší hluk hneď nerozhodí.
 • Hoci kólia nemá vlohy pre poľovníctvo, zostáva jej tendencia naháňať – a to takmer čokoľvek, čo od nej uteká, vrátane zvierat, kolies, ale aj automobilov.
 • Kólia je neuveriteľne univerzálna, ale aj tak sa pre ňu nehodí vyložene služobný výcvik, obrany, či spomínané poľovníctvo.
 • Nie je to pes k búde či do koterca, patrí k rodine a ak sa cíti osamelo, bude svoju frustráciu prejavovať predovšetkým svojím hlasom a rôznym vytím a štekaním.
 • Oproti dlhosrstej kólii je živšia, temperamentnejšia a energickejšia. Ak hľadáte skôr pokojného gaučového povaľača, pozrite sa radšej po inom plemene.
 • Krátkosrstá kólia vyžaduje veľa pohybu a potrebuje vedľa seba aktívneho parťáka, ktorý jej bude stačiť a aktivitu jej dopraje.

Zhrnutie

Krátkosrstá kólia je hravá, priateľská, inteligentná a úplne oddaná svojej rodine. Skvelý vzťah si vie vytvoriť aj k deťom, ako rodinný pes je teda ideálna. Má veľa energie a talent pre celý rad (nielen) psích športov, radosť teda urobí aj aktívnym ľuďom, hľadajúcim štvornohého parťáka pre ranné behy. Oproti dlhosrstej kólii má o niečo lepšie pracovné predpoklady a je temperamentnejšia. Ani začiatočník sa však báť nemusí, krátkosrstá kólia sa veľmi dobre vycvičí. Pre svoju spokojnosť potrebuje dostatok pohybu a spoločnosť.

Všeobecná charakteristika krátkosrstej kólie

Zapáčila sa vám krátkosrstá kólia, spoločenská, hravá a plná energie? Nie je na škodu pozrieť sa na podrobnejšie informácie a vedieť, čo toto plemeno vyžaduje, akú má históriu a ako vlastne plemeno vyzerá.

I. Povaha

Krátkosrstá kólia je úplne ideálnym psom aj pre začiatočníka. Je múdra, učenlivá a rada bude pre svojho pána pracovať. Nie je nijako agresívna, ba naopak je hravá, priateľská a milá. Hoci dnes predstavuje hlavne ideálneho rodinného psa, nemožno zaprieť jej pracovné korene. Uplatnenie nájde nielen ako pes ovčiarsky, ale rada sa zapojí do takmer akéhokoľvek psieho športu. Keďže vyžaduje naozaj veľa pohybu a aktivity, mala by patriť k niekomu športovo založenému.

Radostná povaha nebráni tomu, aby bola dobrým strážcom – uplatňuje predovšetkým svoj štekot, ktorým dá najavo ak nie je niečo v poriadku.

II. Vzhľad

Pes s výškou až 60 cm v kohútiku a váhou medzi 18 a 30 kg má ladnú a dobre osvalenú stavbu tela. S rovným chrbtom, elegantne klenutým krkom a pružnými končatinami je jasné, prečo je tak dobrým športovcom.

Hlavu má krátkosrstá kólia klinovitého tvaru s mierne šikmými očami a polovztyčenými ušami. Krátka a rovná srsť je uznávaná v troch variantoch, a to sobolia – teda kombinácia odtieňov zlatej, ďalej trikolóra s prevažujúcou čiernou a nakoniec blue-merle, ktorá obsahuje striebristo modrú so škvrnami čiernej.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

K deťom si dokáže vytvoriť krásny vzťah, nie nadarmo je považovaná za ideálneho rodinného psa. Sú priateľské, hravé a s detskými hrami majú veľkú trpezlivosť. Svoju rodinu miluje a bude ju chrániť za všetkých okolností. Agresívna však rozhodne nie je a nemá potrebu ostatným čokoľvek dokazovať, či prejavovať sa dominantne.

Rovnako tak s ostatnými zvieratami nemáva problém a dobre s nimi vychádza. Nemá potrebu loviť zver, môže sa však pokúšať naháňať nielen členov svojej svorky, ale aj okoloidúcich, bežcov či cyklistov.

IV. Zdravie a starostlivosť

Krátkosrstá kólia je zdravé a odolné plemeno. Je považované za pôvodné, teda neprešľachtené a vyhlo sa populárnym vlnám, ktoré, bohužiaľ, väčšine plemien vždy len uškodili. Aj z týchto dôvodov teda väčšinou netrpí dedičnými chorobami. Môžeme sa však stretnúť s väčšou citlivosťou na niektoré z prípravkov či liekov pri jedincoch v takzvanom blue-merle sfarbení, a to kvôli špecifickému génu MDR1.

Zvláda pobyt vonku a to celoročne. Je však potrebné sa jej dostatočne venovať a tráviť s ňou čas, pretože by mohla trpieť psychicky. Srsť pĺzne dvakrát ročne a v túto dobu je potrebné pravidelné vyčesávanie, inak je ale na údržbu veľmi nenáročná.

V. Výchova a výcvik

Agility, dogdancing, pasenie, coursing, canicross, flyball… S krátkosrstou kóliou budete mať šancu vyskúšať v podstate akúkoľvek aktivitu a s nadšením pôjde do každej z nich. Veľmi rýchlo pochopí, čo po nej chcete a výchova je teda bezproblémová aj pre aktívnych začiatočníkov. Netreba sa báť agresie, krátkosrstá kólia bude fungovať aj vo väčšej skupine a s ďalšími psami nebude mať problémy. Samozrejme ale ani kóliu nemožno nechať rásť ako drevo v lese, socializácia je nutnosť.

Krátkosrstá kólia pre svojho pána pracuje veľmi rada a s nadšením, nie je teda potreba trestať. Stačí pochvala a motivácia formou hry a maškŕt a kólia bude šťastná.

VI. Náročnosť

Najviac času vám zaberie šport a spoločné aktivity. Inak sa jedná o plemeno nenáročné, ktorému stačí vaša samotná prítomnosť a nebude sa nijako vnucovať. O srsť je potrebné sa starať hlavne v čase pĺznutia, inak je pomerne bezúdržbová.

So športom a pohybom je potrebné myslieť na kvalitnú stravu, ktorá pokryje energetický výdaj. Vďaka správne zvolenému krmivu môžete predísť radu chorôb a zranení, ktoré by v prípade nedostatku živín a vitamínov v kombinácii s fyzickou záťažou mohli nastať.

Cena šteňaťa sa pohybuje v štandardných sumách, väčšinou medzi 600 – 1 000 eurami, vždy záleží na dohode s chovateľmi.

VII. História

Pôvod krátkosrstej kólie by sme hľadali v Spojenom kráľovstve, a to pravdepodobne už v časoch príchodu Keltov. Využitie našla hlavne v Škótsku – práve tu v minulosti žil rad ovčiarskych psov a duričov. Tí sa medzi sebou viac-menej voľne krížili a postupne boli šľachtené tak, aby čo najlepšie spĺňali požiadavky obyvateľov Škótskej vrchoviny na stráženie ovčích stád. Skalnaté prostredie Škótska s typicky drsným počasím z krátkosrstej kólie urobilo odolného a spoľahlivého ovčiaka.

Tým vzniká tiež rozdiel medzi dlhosrstou a krátkosrstou kóliou, hoci sa v minulosti často krížili medzi sebou – zatiaľ čo dlhosrstá zaujala skôr úlohu spoločenského psa, tá krátkosrstá zostala u pracovného využitia. K ich oficiálnemu rozdeleniu na dve samostatné plemená dochádza až v 20. storočí, kedy organizácia FCI stanovila, že budú posudzované oddelene.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:18 – 30 kg
Výška v kohútiku:51 – 61 cm
Požiadavky na tréning:60 min denne a viac
Energia:vysoká
Dĺžka života:13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:nízka
Pôvodné využitie:ovčiarsky pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká, rovná
Farba srsti:sobolia, tricolor, blue-merle
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:polovzpriamené uši, klinovitá hlava

Kde kúpiť krátkosrstú kóliu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre krátkosrstú kóliu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka kólie na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.3/5 - (16 votes)

Vložiť komentár