fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kanadského retrievera

Kanadský retriever, retriever z Nového Škótska, Nova Scotia duck tolling retriever, toller. Nie, nejedná sa o štyri rôzne plemená, pretože pod všetkými týmito názvami sa skrýva jeden jediný, hrdzavo sfarbený pes pôvodom z Nového Škótska v Kanade. Nech už ho poznáte pod akýmkoľvek z týchto mien, alebo ste o ňom ešte nikdy nepočuli, prinášame vám podrobné informácie o tom, či by práve toto plemeno mohlo patriť do vašej domácnosti.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kanadského retrievera

 • Ako všetky retrievery, aj ten kanadský je priateľský, empatický a vhodný ako spoločenský rodinný pes k deťom.
 • Hravosť, inteligencia a nadšenie pre prácu ho predurčujú k dobrej cvičiteľnosti.
 • Je veľmi akčný a potrebuje veľa aktivít, bude teda dobrým spoločníkom pre aktívnych športovcov.
 • Miluje vodu a aportovanie, čo vychádza z pôvodného účelu plemena.
 • Oplýva obrovským temperamentom a jeho živá povaha vás v žiadnom prípade nenechá polihovať na gauči. S kanadským retrievrom budete neustále v pohybe.
 • Pokiaľ bude mať dostatok pohybu, tak je v ostatných ohľadoch úplne nenáročný a prispôsobivý.
 • Počítajte s veľkou citovou väzbou na rodinu a pána, kanadský retriever vám bude svoju lásku neustále prejavovať a bude najšťastnejší vo vašej spoločnosti.
 • Je absolútne neagresívny a skvele ovládateľný aj pre menej skúsených majiteľov.
 • Spoločne môžete vyskúšať rad športov a psích disciplín ako agility, flyball, záchranárčinu, stopy, lovecký výcvik alebo športovú kynológiu. Všetko s vami rád a s nadšením absolvuje.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ kanadského retrievera

 • Akčná povaha vyžaduje veľkú dávku pohybu a aktivity. Preto zvážte, či máte dostatok času aj energie na každodenné športovanie – obyčajné prechádzky a hádzanie loptičiek stačiť nebudú.
 • Vzhľadom k silnému upnutiu sa na rodinu nezvláda kanadský retriever dlhú samotu.
 • Počas výcviku môže byť občas trochu tvrdohlavý a urážlivý, chce to dostatok trpezlivosti a žiadne tvrdé tresty.
 • Pre úplných začiatočníkov, ktorí sú si ešte veľmi neistí svojimi požiadavkami, sú aj jednoduchšie a pokojnejšie plemená, ktoré nemajú tak veľký temperament.
 • Od kamarátskej a hravej povahy nemôžete očakávať stráženie pozemku. Síce vie zaštekať, keď sa mu niečo nepáči, ale obranárom nikdy nebude.
 • Kanadský retriever nie je príliš vhodný do bytu v meste. S dostatkom pohybu sa to dá zvládnuť, ale šťastnejší bude v domčeku najlepšie niekde pri lese.

Zhrnutie

Hravý spoločník, ktorý bude robiť radosť celej rodine svojou veselou povahou a milujúci oddanosťou, aj to je kanadský retriever. Aby bol šťastný aj on, potrebuje mať po boku aktívnych ľudí, ktorí mu každý deň doprajú dostatok pohybu a vybláznenia sa. Najväčší úspech bude mať aportovanie, ale jeho bystrá myseľ a vytrvalosť mu umožní pustiť sa do akéhokoľvek nového dobrodružstva a športu.

Všeobecná charakteristika kanadského retrievera

V génoch kanadského retrievera nájdeme rad iných plemien psov. Z každého tak občas niečo nesie. Hravosť, elán a temperament, lásku k pohybu, fascináciu aportom aj žiarivo oranžové sfarbenie. A čo ešte?

I. Povaha

Kanadský retriever je úžasný a dokonalý pes pre aktívnych ľudí. Je priateľský a milý, ľahko cvičiteľný a na svojho pána silne viazaný. Najdôležitejší je ale jeho temperament, má totiž veľa energie, je živý, hravý, energický, šialene miluje aportovanie a vodu. Aby toho nebolo málo, tak je aj bystrý a inteligentný, nemá tendencie byť agresívny a zároveň dokáže strážiť aspoň hlasným štekaním. Bude teda ideálnym a úplne ukážkovým parťákom pre športovo založených ľudí s dostatkom fyzičky a hlavne času. Kanadský retriever bude chcieť byť so svojou rodinou alebo pánom nielen počas daného venčenia a športovania, ale aj v čase odpočinku, ľudská spoločnosť je preňho dôležitá a v osamotení chradne.

Vzhľad

Najmenší z retrieverov, s výškou asi 50 cm v kohútiku a váhou okolo 20 kg, na prvý pohľad zaujme svojou sýto oranžovou až červenou srsťou. Veľmi často sa stretneme s bielymi znakmi, a to na labkách, chvoste, na hlave i na hrudi.

Svoj jemný a priateľský výraz prezentujú hneď v dvoch variantoch, a to podľa sily pigmentu. Nos totiž môžu mať ako ružový, tak tmavo čierny. Rovnako tomu potom zodpovedá pigment okolo mandľovo tvarovaných očí.

Kanadský retriever má dlhý chvost, ktorý je rovnako ako zvyšok tela pokrytý dlhou, vodu odpudzujúcou srsťou. Že sa plemeno hodí do vody potvrdzuje aj jedna kuriozitka – plávacie blany medzi prstami.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Dnes sa plemeno trochu odvracia od pôvodného loveckého využitia a je skôr spoločenským plemenom, teda ideálnym rodinným psom. Sú veľmi hraví a jemní zároveň, k deťom majú dobrý vzťah. Priateľský býva aj k cudzím ľudom, obľúbia si ho teda veľmi pravdepodobne aj návštevy.

S ostatnými domácimi miláčikmi platia obdobné pravidlá, kanadský retriever je milý a nekonfliktný, bez potrieb prejavov agresie alebo dominancie, s najväčšou pravdepodobnosťou teda žiadne problémy nenastanú.

Zdravie a starostlivosť

Kanadský retriever je odolný a zdravý pes, ktorý nemáva veľké problémy a spravidla sa dožíva asi 14 rokov. Aj tak sa ale samozrejme môžeme s chorobami stretnúť, ako pri akomkoľvek inom plemene. Môžu to byť napríklad dysplázia bedrového kĺbu, hluchota alebo Addisonova choroba.

Inak je veľmi otužilý vďaka svojej srsti a voda mu nerobí žiadny problém. Srsť ako taká je viac-menej bezúdržbová, občas je dobré psa vyčesať. Najviac starostlivosti bude spočívať v trávení spoločného času, aktivitách a dostatočne unavujúcom venčení, ako sa môžete dočítať v iných kapitolách.

Výchova a výcvik

Výchova a výcvik kanadského retrievera sú veľmi ľahké, pretože je veľký dobrák a nadchne sa pre akúkoľvek prácu. Je bystrý, pozorný a inteligentný, takže veľmi rýchlo pochopí, čo je po ňom vyžadované a zapojí sa do akéhokoľvek športu či disciplíny. Otázkou teda nie je, či ho možno dobre vycvičiť, ale skôr či ste schopní poskytnúť mu dostatok výcviku a aktivít, aby mu to stačilo. Hovoríme totiž o živom a temperamentnom plemene, ktoré je silne fixované na svojho majiteľa a neustále by niečo podnikal.

Pri výchove a výcviku voľte citlivý prístup a pozitívnu motiváciu s dostatkom trpezlivosti voči občasným náladám psíka, ktorý sa občas vie aj uraziť a natruc nespolupracovať.

Náročnosť

Čo sa týka bežnej starostlivosti, jedná sa o psíka nenáročného a dobre prispôsobivého. Jeho srsť je odolná a prirodzene odpudzuje vodu, bohato postačí občasné vyčesávanie. Dôležité sú však jeho požiadavky na pohyb, najspokojnejší bude v rodinnom domčeku so záhradou a dennodenným programom, kedy zamestná nielen svoje telo, ale hlavne svoj bystrý mozog.

Zabúdať nesmieme ani stránku finančnú, obstarávacia cena sa pohybuje v štandardných sumách medzi 400 až 1 000 eurami. Vzhľadom k aktívnemu štýlu života potom počítajte s vyššími výdavkami na krmivo.

História

Ako už názov napovedá, tento pes pochádza z Nového Škótska, teda z Kanady. Zmienky o kanadskom retrieverovi nájdeme už v 17. storočí. V jeho génoch nájdeme rad iných plemien, pričom zo všetkých si vzal to najlepšie. Od írskych setrov svoju farbu, od kólií schopnosť strážiť, od (dnes už neexistujúcich) svätojánskych vodných psov lásku k vode. Základ tomuto plemenu dali tiež kokeršpanieli a špekuluje sa aj o zlatých retrieveroch či retrieveroch zo zálivu Chesapeake. Chov sa začal rozrastať hlavne v 50. rokoch, kedy bol uznaný kanadským kennel klubom. S postupným rozšírením aj do Európy ho roku 1981 uznala aj FCI a do susednej Českej republiky doputoval roku 1996.

Dôležité informácie

Hmotnosť:sučky 17 – 20 kg, psy 20 – 23 kg
Výška v kohútiku:sučky 45 – 48 cm, psy 48 – 51 cm
Požiadavky na tréning:pol dňa
Energia:vysoká
Dĺžka života:14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:sliedič, nosič, vodný pes
Dĺžka srsti:stredne dlhá
Typ srsti:mäkká, dvojitá, odpudzuje vodu
Farba srsti:červená, oranžová
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:výrazne hrdzavá farba

Kde kúpiť kanadského retrievera?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre kanadského retrievera dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka retrievera na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (11 votes)

Vložiť komentár