fbpx

20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať papagája

Krídla, perie, šikovné nohy, silný zahnutý zobák a chvostík. Toto jediné spája jednu veľkú skupinu vtákov všeobecne nazývanú papagáje. Množstvom farieb, veľkostí a tvarov, ktorým papagáje vo voľnej prírode aj v zajatí disponujú, sa môže pochváliť len máloktorá skupina živočíchov. Papagáje sa tak stali obľúbemými obyvateľmi bytov, domov i vonkajších voliér. Budeme sa snažiť vám svet týchto pestrofarebných krásavcov priblížiť, ako to len bude možné.

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si obstarať papagája 

 • Malý, stredný veľký, z Ameriky, Austrálie alebo Afriky? U papagájov máte naozaj široký výber. Môžete si tak zaobstarať papagája priamo na mieru podľa vašich predstáv.
 • Hoci papagáje vo voľnej prírode bežne hýria všetkými farbami dúhy, chovatelia dokázali ešte vyšľachtiť veľa farebných mutácií.
 • Väčšina papagájov sú skvelí spoločníci. Či samostatne alebo v páre, ľudskému kontaktu sa obvykle nevyhýbajú.
 • Mnoho druhov možno naučiť hovoriť alebo opakovať obľúbené melódie.
 • Menšie druhy papagájov bývajú skvelými kamarátmi aj pre deti. Starostlivosť o ne nezvykne byť nijak náročná.
 • Inteligencia obľúbených druhov veľkých papagájov sa prirovnáva k trojročnému dieťaťu. Ani menšie druhy sa však nenechajú zahanbiť a zvládnu sa tiež mnohému naučiť.
 • Vďaka už spomínanej inteligencii a spoločenskej povahe papagájov sa dajú tieto vtáky veľmi ľahko a dobre skrotiť.
 • Papagáje bývajú zvyčajne pomerne znášanliví a to aj k iným živočíšnym druhom. Ak sú sympatie obojstranné, môže sa pokojne kamarátiť s mačkou, psom alebo aj zajačikom.
 • Veľa druhov papagájov sa v zajatí pomerne dobre a ľahko rozmnožuje. Pokiaľ máte chovateľské ambície, ani s nimi u papagájov nešliapnete vedľa.
 • Aj malé druhy papagájov sa dožívajú pomerne vysokého veku. U veľkých papagájov sa ich životnosť počíta rovno na desaťročia.
 • Napriek tomu, že pochádzajú väčšinou z teplého podnebia, dajú sa, pri dodržaní niekoľkých zásad, pomerne úspešne chovať aj celoročne vo vonkajších voliérach.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si neobstarať papagája 

 • Bohužiaľ je perie, aj keď tak nádherné, častým alergénom. Ak vás sužujú alergie na perie alebo prach, nebude papagáj práve vhodným domácim miláčikom.
 • Papagáje sa radi rozprávajú. Vlastne všeobecne radi produkujú akékoľvek zvuky, či už sú im vlastné, alebo sa ich naučili od ľudí. Papagáj rozhodne nie je tichým spoločníkom. Pre milovníkov pokoja teda nebude to pravé zvieratko.
 • Ak milujete upratovanie a s prachovkou sa lúčite len pred spaním, budete z papagája nadšení. V opačnom prípade sa radšej poobzerajte inde. Papagáje sú, bez ohľadu na druh, bordeláre. Prázdne šupky od semienok, uvoľnené prachové pierka aj jemný púder, ktorý ich telo vylučuje na ochranu peria, sa dostanú aj pomerne ďaleko od klietky. U druhov, ktoré sa živia ovocím môžete očakávať najmä v letných mesiacoch ešte jedného nájomníka – octomilky (tzv. Vínne mušky).
 • Obstarávacia cena niektorých vzácnych druhov papagájov sa hravo môže vyšplhať až na niekoľko stoviek €. Ak papagáj ochorie, ani to spravidla nebýva lacnou záležitosťou.
 • Papagáje sú ako malé deti. Ak nemajú dostatok pozornosti ,, zlobí“. V prírode žijú zvyčajne vo veľkých kŕdľoch alebo tvorí nerozlučné pary. Nedostatkom pozornosti veľmi trpia. Z časového hľadiska je teda toto zvieratko trochu náročné.
 • V odseku o tom, prečo by mal s vami papagáj zdieľať domácnosť, sme písali, že ich chov je pomerne jednoduchý. Avšak existujú aj druhy, u ktorých je rozmnoženie v zajatí takmer nemožné a vyžaduje veľmi skúseného chovateľa a obrovský kus šťastia.
 • Malý papagáj si zvyčajne vystačí s priestrannou klietkou po celý život. Väčšie druhy však potrebujú pomerne veľkú klietku, pravidelnú možnosť sa voľne preletieť alebo veľkú zabezpečenú voliéru.
 • Inteligencia v kombinácii so silným zobákom robí z papagája veľmi nadaného bytového dizajnéra a záhradníka izbových kvetín. Obvykle k nevôli jeho majiteľa.
 • Rozčúlený, brániaci sa alebo len nevychovaný papagáj môže svojím ostrým silným zobákom napáchať značné škody nielen na majetku svojho majiteľa, ale aj na jeho zdravie. Aj pomerne malé druhy vás môžu bolestivo poraniť.

Zhrnutie

Mnoho druhov papagájov sú rodení klauni a všeobecne sú tieto zvieratká veľmi milé a inteligentné. S nádherou ich operenia sa môžu porovnať snáď len exotické druhy akváriových rybičiek. Zdomácnený a vychovaný papagáj vás bude dlhé roky obveseľovať veselými kúskami a roztomilými, častokrát veľmi trefne použitým, opakovaním naučených slov. Aj keď nevyžaduje pravidelné venčenie ako trebárs pes, časová náročnosť niektorých druhov je rovnaká, ak nie vyššia. Mnohé veľké papagáje sa na svojho majiteľa natoľko upnú, že jeho stratou veľmi trpia. Vzhľadom na ich dlhovekosť si, prosím, tak závažný krok, ako je obstaranie papagája, veľmi dobre premyslite.

Chov papagája 

Vzhľadom k veľkej rozmanitosti druhov ťažko môžeme popísať rozmnožovanie papagájov vo všeobecnej rovine. Niektoré druhy tvoria páry na celý život, iné si v období pytačiek hľadajú zakaždým iného partnera. Hniezdenia a odchov mláďat papagájov sú pre rozličné druhy natoľko špecifické, že je nemožné vám priblížiť túto problematiku viac.

Všeobecne však existujú dva spôsoby, ako možno papagáje odchovávať. Buď rodičovstvo necháme na samotných biologických rodičoch, alebo sa ho ako chovatelia ujmeme sami. Najmä u veľkých papagájov chovatelia odoberajú znášku po znáške a nechajú vtáčatá vyliahnuť v inkubátore. Po vyliahnutí sa tieto papagáje ručne dokrmujú špeciálnou kašou určenú pre konkrétny druh. Tú si buď pripravuje skúsený chovateľ sám alebo ju možno kúpiť priemyselne vyrábanú. Týmto spôsobom sa malé papagáje učia kontaktu s ľuďmi a sú v podstate skrotení hneď od narodenia. V posledných rokoch sa tento spôsob odchovu praktizuje aj u menších a bežných druhov papagájov. Takéto mláďatá potom odchádza do nových domovov úplne skrotená a prítulná k človeku. Ručné dokrmovanie a odchov sa u týchto mláďat prejaví nielen na povahe, ale aj na cene, ktorá býva podstatne vyššia ako u mláďat vysedených a odchovaných rodičmi.

Pred zaobstaraním papagája je nutné mu pripraviť dostatočne priestranný, bezpečný a vybavený domov. Papagáje môžeme chovať voľne na vtáčích stromoch, v klietkach, bytových alebo vonkajších voliérach. Vždy musíme rozmery, a napríklad aj silu a rozstup drôtov a iné parametre, prispôsobiť druhu papagája, ktorý bude klietku alebo voliéru obývať.

V klietke by potom nemali chýbať:

 • napájačka alebo miska na vodu
 • misky na krmivo – zvlášť na suchú zmes, grit, a zvlášť na ovocie, zeleninu
 • sépiová kosť alebo minerálny kameň
 • podstielka na dno
 • silná vetva na lezenie, ktorú vták neobijme prstami (napomáha obrusovať pazúry)
 • bidielka rôznych priemerov alebo tvarov (prevencia artrózy)
 • hračky
 • pre menšie druhy aj závesná kúpeľňa

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre papagáje nájdete napríklad tu.

Ako podstielka do klietky sa dá použiť pieskový papier, obyčajný papier, drevené peletky, dubové alebo bukové štiepky, konopné alebo kukuričná vretená, piesok a iné. Záleží na tom, čo bude vyhovovať vášmu papagájovi a čo sa vám bude najlepšie udržiavať v čistote.

Papagáje zvyčajne nepotrebujú prídavné tepelné zdroje (ak žijú v byte alebo dome) alebo výrazne inú vzdušnú vlhkosť než ľudia. Väčšina druhov papagájov sa rada kúpe, preto je vhodné vybaviť klietku buď kúpeľňou alebo im dopriať kúpeľ v podobe rozprašovača na kvety alebo pri väčších papagájoch rovno v sprchovacom kúte.

Ak budete kupovať pre papagája klietku v zoopredajni vrátane vybavenia, odporúčame vymeniť rovné plastové alebo drevené bidielka za rôzne silné a pokrútené konáre stromov. Stále rovnaký priemer a relatívne hladký povrch bidla nerobí papagájom dobre na kĺby ani pazúriky. V pokročilom veku môžu trpieť artrózou a tiež sa im nemôžu prirodzene obrusovať pazúriky.

Všeobecne možno povedať, že základnú potravu pre papagáje tvorí zmes semien tráv, obilnín, olejnín, strukovín a orechov. Pomery týchto zložiek sú však u rôznych druhov odlišné. Niektorým papagájom vyšší podiel tuku v strave v podobe orieškov a čiernej slnečnice vyhovuje, pre iné môže mať takáto tučná diéta fatálne následky.

Veľakrát ani kŕmne zmesi predávané v zoopredajniach absolútne nezodpovedajú potrebám konkrétneho druhu papagája a je preto nutné naozaj vyberať a zvoliť tú, čo sa najviac podobá prirodzenej strave.

Doplniť kŕmnu dávku môžeme aj o rôzne druhy ovocia a zeleniny, mladé vetvičky ovocných stromov, púčiky, jedlé kvety a rôzne druhy tráv a listov. Dôležité a prospešné vitamíny môžu, najmä v zimnom období, získať papagáje i zo zmesi naklíčených semien.

Pozor! Pre všetky druhy papagájov je napríklad avokádo smrteľne jedovaté!

Opäť je vhodné sa čo najviac informovať o tom, čím môžeme papagájom spestriť jedálniček tak, aby sme im neublížili.

Úplne nevhodné sú sladkosti vrátane čokolády a korenené alebo solená jedlá. Zvyšky z nášho taniera papagájovi nedávame ani v minimálnom množstve.

Mnohé papagáje si však radi pochutnajú v malom množstve na uvarenom vajci, bielom jogurte, nesladenom tvarohu alebo kúsku chudého nekoreneného vareného mäsa.

Potrebu minerálov obvykle doplní sépiová kosť alebo minerálny kameň. Pre dobré trávenie sa pridáva k potrave aj grit (drvené mušle, drobné kamienky, môže byť aj prímes živočíšneho uhlia).

O prídavku vitamínových preparátov sa radšej poraďte so špecializovaným veterinárom alebo dlhoročným chovateľom.

Dôležité informácie o papagájoch

Veľkosť:od 9 cm až do 1 m
Pôvod:Amerika, Afrika, Ázia, Austrália a Oceánia, Nový Zéland
Vhodná ubikácia:klietka, voliéra
Cena:podľa druhu, veku, pohlavia a farebnej mutácie od niekoľko desiatok € do niekoľko stoviek €
Dĺžka života:13 – 100 rokov ( podľa druhu)
Aktivita: prevažne denná 

Špecifikácie papagája

Nie je v ľudských silách opísať vám tu najbežnejšie druhy u nás chovaných papagájov trochu podrobnejšie. V českých domácnostiach sa bežne chovajú desiatky druhov týchto zaujímavých operencov a častokrát sa líšia ako deň a noc.

V porovnaní s inými bežne chovanými vtákmi má však papagáj mnohé špecifiká. Môžete ho celkom dobre chovať samostatne a nevyžadujú nutne partnera rovnakého druhu alebo dokonca chov v kŕdli, ako je to napríklad u zebričiek.

Všetky druhy papagájov sú nesporne inteligentný a veľmi ľahko sa dajú skrotiť. Množstvo druhov je dokonca schopné interpretovať ľudskú reč alebo iné zvuky bežné v domácnosti. Najmä veľké druhy papagájov majú talent používať naučené slová či frázy vo vhodnom čase a často tak majiteľom pripraví veselé alebo naopak horúce chvíľky. Šikovnosť ich zobáka i nôh je legendárna a mnohí majitelia musia mať klietky svojich zverencov zaistené dômyselnými západkami alebo dokonca zámkami s číselným kódom. S papagájom si užijete veľa zábavy, či už vlastníte ,,obyčajnú“ andulku alebo vzácnu aru hyacintového.

Najmä druhy papagájov, ktoré sa v zajatí veľmi dobre množia, boli chovateľmi vyšľachtené do množstva nádherných a zaujímavých farebných mutácií.

Najčastejšie chované druhy papagájov

 • Andulka vlnkovaná
 • Kakariky rudočelé
 • Neoféma tyrkysová
 • Korela chocholatá
 • Agapornis Fišerův
 • Rosela pestrá
 • Papagáj spevavý
 • Alexander malý
 • Mníšok šedý
 • Aratinga jendaj
 • Lori viacfarebný
 • Papagáj senegalský
 • Papagáj šedý (Žako)
 • Ara ararauna 
 • Kakadu žltolící
 • Eklektus rôznofarebný
 • Amazoňan modročelý

Ako a kde si kúpiť papagája?

Papagája môžete zohnať z voľnej prírody, či od chovateľa, priekupníka, na vtáčích burzách alebo vo zverimexe. Odchytené zvieratá sú veľkým prínosom pre chov, avšak nesú veľa špecifík. Takéto papagáje môžu trpieť rôznymi parazitmi, môžu mať problém s príjmom potravy v zajatí a rozmnožiť tieto jedinca vyžaduje komplexné znalosti, a naozaj kvalitné zázemie, ktoré čo najviac supluje miesto odchytu papagája. Ak nejde o naozaj malé mláďa, sú také vtáky takmer neochočitelné. Navyše môžu prenášať choroby prenosné aj na človeka – napríklad chlamydióza vtákov. (zdroj)

Oveľa jednoduchšie a bezpečnejšie je získať papagája na špecializovaných vtáčích burzách alebo priamo od chovateľa z jeho vlastného odchovu. Ďalšou možnosťou je kúpenie papagája v špecializovaných zoopredajniach. Vo všetkých prípadoch vyžadujte od predajcu alebo chovateľa komplexné informácie o veku, pôvode a starostlivosti o papagája, vrátane návodu na správne kŕmenie. Niektoré druhy podliehajú registrácii CITES. Certifikát o pôvode takéhoto papagája je pri predaji jeho neoddeliteľnou súčasťou! Cena papagájov sa odvíja od ich druhu, veku, pohlavia, farebnej mutácie a aj podľa toho, či sa jedná o skroteného alebo ručne dokrmeného vtáka .. Pohybuje sa v rozmedzí 6 až niekoľko stoviek €. V ideálnom prípade získate zvieratko s uceleným ,,návodom na použitie“. Pri nákupe dbajte na to, z akého prostredia zviera pochádza (čistota prostredia – zápach, zvyšky trusu, pleseň v substráte atď ..) a či sa papagáj javí ako zdravý (výtok zo zobáka, očí, sťažené dýchanie, výtoky z kloaky, zmeny na koži a perie – holé miesta, matný alebo rozstrapatený a neupravený vzhľad, lúpajúca sa koža na nohách, parazity…).

Kontakty na chovateľov papagájov nájdete tu.

4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár