fbpx

25 dôvodov, prečo si (ne)obstarať ježka bielobruchého

Ježka má asi každý spojeného s jeseňou a detstvom. Pamätáte, ako sme ako malí každú jeseň maľovali ježkov s jabĺčkami napichanými na ostňoch? Väčšina z nás má tak k ježkom prirodzene kladný vzťah. A niektorým z nás to vydržalo až do dospelosti. Potom tiež existuje čoraz širší okruh populácie, ktorý sa rozhodol ježka pojať za domáceho maznáčika. A chovatelia im v tomto smere vyhoveli. V USA bol tak z niekoľkých druhov afrických ježkov (z ktorých prevládajúci je ježko bielobruchý a jež túlavý) vyšľachtený ježko, ktorý je chovaný ako domáci maznáčik. V chovateľských kruhoch je oficiálne označený ako africký trpasličí ježko. My však budeme vychádzať zo všeobecne vžitého názvu ježko bielobruchý, hoci sa čistokrvná forma tohto ježka v chovoch takmer nevyskytuje. Páčia sa vám bodlináči? A myslíte, že sú tým pravým miláčikom práve pre vás?

ŠESTNÁSŤ dôvodov, prečo si obstarať ježka bielobruchého 

  • Pracujete celý deň a na mačku či psa nemáte čas? Ježko celý deň spokojne prespí a aktívny je najskôr za súmraku. Miesto večernej nudnej televízie tak môžete pozorovať zábavného bodlináča.
  • Ježkovia sú miernej povahy. Aj keď, ako u každého zvieratka je každý jedinec osobnosť, dá sa povedať, že ježkovia nie sú problémové zvieratká.
  • Nie sú hryzavé. Iste, môže sa stať, že vás ježko omylom chytí za prst, ale je to skôr dané jeho neveľkým zrakom, zato extrémne dobre vyvinutým čuchom. Ak ste ježka kŕmili z ruky lákavú dobrotou, môže sa ľahko pomýliť a ,,ochutnať“ váš prst v túžbe po jedle.
  • Ak budete s vaším ježkom pravidelne manipulovať, pomerne rýchlo si na vás zvykne. Dá sa teda ľahko skrotiť.
  • Ak máte predstavu ,,fádneho“ hnedého ježka, máme pre vás dobrú správu. Chovatelia v súčasnosti vyšľachtili 92 ​​farebných variant tohto domáceho maznáčika.
  • Narozdiel od nášho európskeho ježka, ježko bielobruchý neupadá do zimného spánku. Odpadá vám tak zložité zazimovanie vášho ježka.
  • Aj napriek istým špecifikám v ich chove môžeme ježkov s kľudným srdcom odporučiť aj vnímavým začiatočníkom.
  • Ak sa rozhodnete ježkov rozmnožovať, nebudete potrebovať žiadne špeciálne chovateľské zariadenia. Ježko je na chov pomerne nenáročné zviera.
  • Máte radi mačičky, ale nemáte pre nich priestor alebo čas? Ideálny ekvivalent je ježko. Povahou sú si veľmi podobní.
  • Ježko nedisponuje pachovými žľazami a ani jeho moč nemá takú ,,silu zápachu“ ako napríklad u hlodavcov.
  • Ježkovia samozrejme majú zvukový repertoár, ale nijako výrazne sa v tomto smere neprejavujú. Nemusíte sa teda báť, že by svojimi hlasovými prejavmi rušil váš maznáčik susedov.
  • Ježkovia sú od prírody samotári. Nevadí im, ak ich budete chovať ako jedináčikov. Ani keď si vo svojom nabitom programe na ne nevyčleníte niekoľko hodín času ako je to napríklad u psa.
  • Máte radi teplúčko? To ježko tiež! Ideálna teplota je pre ježka medzi 24 – 26 stupňami. Takže teplomilovia – ježko je pre vás ako stvorený.
  • Hoci ježko z druhého bodlináča veľmi  nadšený nebýva, s inými živočíšnymi druhmi nemá napodiv zásadné problémy. V spoločnej domácnosti so psom alebo mačkou môže ježko v pohode bývať.
  • Pokiaľ máte výstavné ambície a súťaživého ducha, aj tieto túžby vám môže ježko pomôcť naplniť. Existujú aj výstavy ježkov.
  • Máte radi exotiku? Keď na večierku poviete, že máte doma ježka, iste budete stredom pozornosti.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si neobstarať ježka bielobruchého 

  • Roztomilé videá na youtube ježka ležiaceho vo vode, nie sú roztomilé . Ježek vodu nemá v obľube a nerád sa kúpe. Takým konaním by ste ježkovi spôsobili zbytočný stres a mohlo by dôjsť až k úhynu zvieratká.
  • Ježko je samotár. Ostatných svojho druhu vyhľadáva v podstate len v období párenia. Ak sa rozhodnete chovať stádo ježkov, musí mať každé zviera svoju vlastnú ubikáciu.
  • Mesačné náklady na chov jedného ježka sú vzhľadom k veľkosti zvieraťa pomerne vysoké. Priemerne okolo 20€.
  • Aj keď sa môže ježko naučiť vykonávať potrebu na jedno miesto v ubikácií, je to skôr výnimka a rozhodne nie pravidlo. Ježkovia sú tak trošku čuniatka a sú schopní výkaly rozniesť všade možne.
  • Ježko nie je vhodným maznáčikom pre deti. Vďaka jeho Súmračnej až nočnej aktivite si s ním príliš zábavy vaše ratolesti neužijú. Ako u kúpania – budenie ježka počas dňa je pre neho silne nepríjemné a stresujúce.
  • Ježko vyžaduje priestor. Aj keď väčšinu dňa prespí, k večeru je pomerne veľmi aktívny. Pravidelné výlety za dobrodružstvom po byte ježko určite ocení. Držať ho iba v jeho obydlí nie je dobrý nápad.
  • Hoci v posledných rokoch chov ježkov ako domácich maznáčikov nabral na obľube, je špeciálne krmivo pre ježkov stále skôr výnimočnou záležitosťou v bežných chovateľských potrebách. Rozdiely sú priepastné ako v kvalite, tak v cenách.
  • Predstava roztomilého ježka na prechádzke alebo v ohrádke na záhrade je skôr z ríše snov. Ježkovia bielobruchý sú veľmi náchylní na parazity, prechladnutie a iné choroby. Ich pobyt vonku sa výrazne neodporúča.
  • U chorôb sa ešte zastavíme. Ježko je pomerne náročný, čo sa týka zdravotnej starostlivosti. Vplyvom stresu, nesprávneho kŕmenia, vrodených alebo získaných ochorení alebo genetických chýb sa ježkovia v domácnostiach nedožívajú nijako závratného veku. Tiež zohnať veterinára – odborníka v otázke ježkov, je u nás stále trochu problematické.

Zhrnutie 

Ježko bielobruchý (africký trpasličí ježko) je stále populárnejším miláčikom aj v našich končinách. Tento,, americký vynález“ je ideálnym spoločníkom pre veľa zamestnaných majiteľov, ktorí zvieratku môžu venovať maximálne niekoľko desiatok minút denne v podvečerných alebo nočných hodinách. Ježko im za to bude dokonca vďačný. Skrotiť ježka nedá toľko práce a s trochou trpezlivosti a lahodným červíkom na dlani to nebude problém. Ježkovia nie sú natoľko inteligentný ako pes alebo mačka, takže aj pri skrotení bude treba trpezlivosť a hlavne dôslednosť v tom zmysle, že si ježka každý deň vezmete na ruku a budete ho zvykať na vašu prítomnosť. Pre deti, vďaka ich súmračnej aktivite a pichľavému brneniu, ježko príliš vhodným zvieratkom nie je.

Chov ježka bielobruchého

Vytvoriť vhodné podmienky pre chov a rozmnožovanie ježkov nie je nijako náročné. V zásade musíme dodržať len pár pomerne jednoduchých pravidiel. Každého ježka držíme v samostatnej ubikácií. Ježkovia dospievajú pomerne skoro a schopní párenia môžu byť už v dvoch mesiacoch veku. Ale odporúča sa pripúšťať samičku medzi šiestym až dvanástym mesiacom veku. U samčeka od päť mesiacov, ale pokojne aj neskôr. U samíc je však vek k prvému pripusteniu nutné dodržať. Príliš skoré alebo naopak neskoré pripustenie môže mať za následok problematické pôrody alebo zle vyvinuté či mŕtve mláďatá. U starších prvorodičiek veľakrát zaplatí cenu najvyššiu aj samotná matka.

Ježkovia nemajú žiadnu presnú dobu ruje. Ovuláciu u samičiek vyvoláva prítomnosť samčeka, preto sa zvieratká opakovane ,, dávajú k sebe“ počas zhruba jedného týždňa.

Samička je gravidná 30 – 40 dní. Pred pôrodom si samička stavia v domčeku hniezdo – ideálnym materiálom k tomu sú ústrižky bavlnených látok. Materiál na hniezdo by nemal byť vláknitý, aby sa matka alebo potomkovia neporanili.Obvyklý počet mláďat býva 4 – 5, le nie sú výnimkou ani dvojčatá alebo desať malých bodlináčov. Mláďatá ježkov sa rodia slepé, hluché a holé. Prve pichliače majú okolo piateho dňa.

Samička dojčí mladé zhruba 6 týždňov. Odporúča sa mať maximálne dva vrhy ročne, aby sa samička zbytočne nevyčerpala pôrodom a starostlivosťou o potomkov. Koniec plodnosti býva väčšinou v troch rokoch života.

Ak ste sa rozhodli, že ježko bielobruchý je tým správnym zvieratkom práve pre vás, je nutné mu pred jeho príchodom do domácnosti vytvoriť správne miesto k životu. Ježkovia sa zvyčajne chovajú v plastových boxoch alebo teráriách. Pri výbere vhodnej ubikácie by sme mali brať zreteľ najmä na odvetrávanie ubikácie. Ježko by nemal byť v prievane, chlade alebo vlhku. Klietka nie je pre ježkov vhodná jednak kvôli spomínanému prievanu, na ktorý je ježko citlivý, a tiež kvôli jeho sklonom ku šplhaniu. Šplhá rád, ale nie je príliš obratný a mohol by sa poraniť. Základňa ubikácie pre jedného ježka je minimálne 90 x 45 cm. Teplota v ubikácií nikdy nesmie klesnúť pod 18 stupňov. Ak svojmu ježkovi doprajete väčšie pohodlie, určite sa hnevať nebude.

V obydlí by potom nemali chýbať:

  • miska na kŕmenie, najlepšie pomerne nízka so zahnutým okrajom dovnútra
  • miska na vodu (napájačka je nevhodná z dôvodu kovovej slamky, o ktoruz by si ježko mohol poškodiť chrup)
  • materiál na vystlanie domčeka (papierové obrúsky, bavlnené handry, poprípade sa dá kúpiť v chovateľských potrebách priamo ,,náplň“ do domčekov pre malé hlodavce)
  • podstielka
  • domček (poslúži aj látkový domček pre fretky alebo staré čiapky)
  • hračky
  • wc
  • kúpeľnička s pieskom pre činčily
  • kliešte na pazúriky
  • prepravka
  • bezpečné koliesko alebo disk na behanie

Pre ježkov sú vhodné rôzne typy podstielok. Môžete použiť ako klasické hobliny, tak napríklad bukové štiepky, podstielku asan, kukuričnú podstielku alebo aj piesok … Najvhodnejšie sa javia bezprašné hobliny alebo Asan. V žiadnom prípade ježkovi nepodstieľame senom. Do dlhých vlákien sa môže zamotať. Často sa vytvorí z pevného stebla slučka a ježkovi môže zaškrtiť nožičku. Takáto nehoda môže končiť až amputáciou končatiny. Samička ježka, ktorá je gravidná, ocení rozmanitý výber materiálu na stavanie hniezd a vystielanie domčeka. Vďační vám budú aj za rolky od toaletného papiera alebo papierových utierok, kartónové škatuľky (bez izolepy, lepidla a potlačí ), látkové mäkké pelechy pre fretky alebo mačiatka či starú čiapku, do ktorej sa môžu schovať.

Poslednou, ale nemenej dôležitou, súčasťou spokojného život ježka je kŕmenie.

Ježkovia sú mäsožravce. Základ ich stravy by teda v prírode tvoril hmyz. V domácich podmienkach môžete dať prednosť kompletným granulovaným krmivám alebo zmesiam pripraveným špeciálne pre ježkov. Pozor, dbajte na to, aby bolo kŕmenie určené pre afrických ježkov a nie pre tie naše európske. Skladba krmiva je pre ježkov bielobruchých špecifická. Ježkovia majú pomerne krehké zuby, je preto vhodné im potravu namáčať. Granule môžete doplniť nakupovaným hmyzom z chovateľských potrieb. Živý hmyz sa v ich prípade neodporúča vzhľadom na možnosť nákazy ježkov parazitmi. Nahradiť ježie granule môžete aj granulovaným alebo konzervovaným krmivom pre mačky alebo mačiatka. Vždy však dbajte na vysokú kvalitu takýchto krmív. Chovatelia ježkov odporúčajú vyhýbať sa u ježkov rybacím receptúram granúl pre mačky. Vhodným doplnkom je aj varené chudé hovädzie alebo kuracie mäso a vajce. Niektorí ježkovia v menšej miere radi prijímajú aj ovocie a zeleninu. Denná dávka pre jedného ježka je 1 – 3 lyžice krmivá jedenkrát denne – ideálne večer. Mláďatá sa kŕmia ad libitum. Raz mesačne dopĺňame dospelým ježkom vápnik vhodnými prípravkami. U mláďat a gravidných a dojčiacich samičiek môžeme zvýšiť prísun vápnika na 1x týždenne.

V žiadnom prípade ježkom nedávame korenené jedlá alebo zvyšky z taniera. Pre ježkovo trávenie sú tiež úplne nevhodné – čokoláda, avokádo, hrozno, hrozienka, orechy, citrusy, cibuľa, cesnak, korenie a mliečne výrobky.

Čerstvá voda v izbovej teplote musí byť ježkovi k dispozícii po celý deň.

Dôležité informácie o ježkovi bielobruchom

Veľkosť a váha:samci 18 – 23 cm, samice až 25 cm, 300 – 700g
Pôvod:od Senegalu, cez Súdán až po Zambiu
Vhodná ubikácia:plastový box alebo terárium
Cena:podľa farby a pôvodu od 20 – 40€,- korun
Dĺžka života:obvykle 4 – 6 let, při dobré péči maximálně 9 let
Aktivita: večer a v noci 

Špecifikácie ježka bielobruchého 

Ježkovia sú ideálne maznáčikovia pre veľmi zamestnaných ľudí. Nevyžadujú veľa pozornosti a keď si odmyslíme počiatočné náklady na obstaranie samotného zvieratká, sú aj finančne celkom nenároční chovancami. Ježka možno veľmi dobre skrotiť a ak ho budete pravidelne privykať na kontakt s vami, stane sa z neho príjemný a milý spoločník. Napriek tomu, že je ježko samotár, veľmi dobre znáša prítomnosť iných zvierat. Narozdiel od psa alebo mačky nezaberie starostlivosť o neho príliš veľa času netrpia ani tým, ak mu majiteľ nevenuje niekoľko hodín denne svoju pozornosť. Ježko oproti fretke nemá pachové žľazy a ani typický zápach, ktorý majú hlodavce. Ani jeho vokálne prejavy nie sú nijako časté alebo hlasné. Je tak ideálnym zvieraťom do bytu. Ak ježkovi doprajete dostatok pohybu, nebude trpieť ani v pomerne malej ubikácií. Minimálne rozmery ježkovho domčeka by však mali byť vždy dodržané. Aj keď nie je ježko vyložene čistotným zvieratkom, vo vhodne zvolenej ubikácií si to nevšimnete. Oproti papagájom má tak nespornú výhodu, že okolo jeho obydlia je stále čisto.

Nech však o ježkoch nepíšeme len samé superlatívy. Hoci je jeho rozmnožovanie pomerne nenáročné, svoje špecifiká má tiež. A to najmä vo výbere vhodného partnera. Ak budete chcieť ježkov rozmnožovať, odporúčame prvého zaobstarať samčeka a následne k nemu samičku. So zapožičaním samčeka iným chovateľom alebo ,,ubytováním“ vašej samičky u chovateľa samčeka príliš nepočítajte. Ježkovia sú pomerne náchylní na rôzne ochorenia. Fatálne pre nich môže byť aj obyčajné prechladnutie. Zodpovedný chovateľ teda umiestňuje nové zvieratá najprv do mesačnej karantény a až potom nového jedinca zaradí do svojho stáda ježkov (áno, je to sranda, ale chovnej skupine ježkov sa skutočne hovorí stádo). Ježkom sa bohužiaľ nevyhýbajú ani genetické ochorenia. Najznámejšia je asi degeneratívna myelopatia – jedná sa o neurologické ochorenie, ktoré je bohužiaľ neliečiteľné. Na určité farebné rázy sa tiež viaže hluchota. Ježkom sa nevyhýbajú ani parazity a zvláštnosťou nie je ani svrab.

POZOR – majitelia začiatočníci občas v údive sledujú ježka, ktorý sa prapodivné krúti a hádže si sliny na chrbát. Toto nie je žiadna porucha správania alebo príznak choroby. Jedná sa o úplne bežný jav a ježkovia si tak údajne sami seba označujú pachovou stopou.

Ucelené informácie o starostlivosti a chove ježkov nájdete tu. 

Ako a kde si kúpiť ježka bielobruchého ?

Podobne ako u psov si môžete aj ježkov zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov, od priekupníkov alebo z takzvaného domáceho chovu. Ježka dnes zoženiete aj vo väčších chovateľských potrebách.

Ježko s preukazom pôvodu má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Ježkovia sa podľa sfarbenia a pôvodu predávajú za zhruba 80 – 200€.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie ježka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je zviera stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má zdravé pichliače bez chrást na koži alebo lysých miest. Tiež sa uistite, že nie sú mláďatá príliš malé na to, aby šli preč od matky. Správne sa ježko odstavuje okolo 6. týždňa a do nového domova ide okolo druhého mesiaca života. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že vám bolo predané zviera pohlavia, ktoré si prajete, nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavia u ježkov a ďalšie užitočné rady sa dozviete napríklad tu

4.7/5 - (12 votes)

Vložiť komentár