fbpx

20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckého špica

Päťkrát pes. Trpasličí, malý, stredný, veľký a vlčí. To všetko sú varianty jedného plemena – nemeckého špica. V nemčine slovo špic znamená špicatý alebo ostrý. Úplne presne tak vystihuje jeho špicaté ušká a noštek, aj výborné vlastnosti špica ako pozorného strážcu. Pozrime sa teda tomuto plemenu poriadne na zúbok, a poďme zistiť, či je špic ideálnym spoločníkom práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

TRINÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ nemeckého špica

  • Chcete trpaslíčkov alebo obra? Nemecký špic je veľmi variabilné plemeno, čo sa týka veľkosti, aj farebných vzorov jeho našuchorenej srsti.
  • Ak máte pocit, že špic je len guľa chlpov vhodná na súťaže krásy, mýlite sa. Nemecký špic sa dokáže presadiť aj pri rôznych psích športoch. Ani pri klasickom výcviku vám neurobí hanbu. Nemecký špic je dokonca členom Záchrannej brigády ČR. Je to veľmi inteligentný plemeno.
  • Špic je aktivista. Ak ste športovo založený človek, zo špica budete nadšení.
  • Desí vás predstava, že sa za pár rokov budete musieť so svojím kamarátom rozlúčiť? Špice sa vyznačujú okrem iného aj svoju dlhovekosťou. Pätnásťročný špic nie je žiadnou výnimkou a rozhodne by ste mu tento vek nehádali.
  • Aj do vysokého veku zostáva špic hravým kamarátom. Je to také večné šteniatko.
  • Špic nie je žiadny frfloš. Rád sa mazná a svojho pána oddane nasleduje všade, kde je to možné.
  • Toto plemeno bolo v minulosti využívané predovšetkým ako strážny pes. Tieto skvelé vlastnosti zostali špicom zachované. Tam, kde je špic, nie je potrebné domový zvonček alebo alarm.
  • Na prechádzke alebo výlete sa nemusíte báť, že vám psík utečie za zverou. Práve vďaka jeho fixácii na majiteľa a prirodzene nízkemu loveckému pudu, pravdepodobne nebudete niekoľko hodín sedieť na pni a čakať, až sa psík vráti zo svojej lovecké výpravy.
  • Stredného, ​​veľkého a vlčieho špica môžete bez obáv chovať celoročne vonku. Malý a trpasličí variant tohto plemena viac ocení bývanie v byte.
  • Aj napriek tomu, že tak pôsobí, starostlivosť o srsť dospelého psa mimo výstavnú sezónu a obdobie pĺznutia nezaberie príliš veľa času. Stačí raz týždenne psa prečesať.
  • Špic miluje deti a nepokazí im žiadnu zábavu. Vychádza výborne aj so všetkými domácimi zvieratami.
  • Tak ako špic miluje ,, svojich“ ľudí je aj nedôverčivý k cudzím. Nikdy však nie je bojazlivý alebo agresívny.
  • Veterinár by na špicovi nezbohatol. Jedná sa všeobecne o veľmi zdravé plemeno, ktoré nie je zaťažené množstvom genetických chýb a ochorení.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ nemeckého špica

  • Špic je veľmi inteligentné plemeno a nie je to ani žiadny leňoch. Budúci majiteľ by mal počítať s tým, že jeho psík nepreleží celý deň na pohovke, a potrebuje aj dostatočne zamestnať svoju múdru hlavičku.
  • Vlasy – koruna krásy. V prípade nemeckého špica je to jeho srsť. Aj keď nie je v podstate náročná na údržbu, počítajte s tým, že sa prirodzene obmieňa. Zvážte, či ,, sem tam chĺpok nebude vo vašej domácnosti problém.
  • Špic bol vyšľachtený ako strážny pes. Aj keď vhodnou výchovou možno jeho sklony ku štekaniu potlačiť, pamätajte na to. Rozhodne to nie je plemeno tiché.
  • Vernosť a oddanosť špicov je takmer legendárna. K útekom sklony nemajú. Avšak jeho silná fixácia na majiteľa by mohla pri držaní v byte spôsobiť majiteľovi horúce chvíľky. Obzvlášť v kombinácii s jeho záľubou pre štekanie.
  • Roztomilé poskakovanie malého alebo trpasličieho špica po troch nôžkach máva zvyčajne nepríjemnú príčinu. Ako väčšina malých a miniatúrnych plemien sa môže vyskytnúť aj u špicov luxácia pately (v podstate psovi ,, vyskakuje koleno“). Toto ochorenie sa dá však veľmi dobre ovplyvniť vhodným výberom šteňaťa po testovaných rodičoch.
  • Malé šteniatko treba naučiť, že starostlivosť o srsť nie je zlo. V mladom veku, v čase pĺznutia a ak budete svojho špica chcieť vystavovať, je však pomerne náročná.
  • Páči sa vám veľký čierny alebo hnedý špic? Bohužiaľ, tento veľkostný a farebný ráz je v zozname kriticky ohrozených druhov domácich zvierat. Existujú samozrejme chovateľské stanice, kde sa tieto psy stále chovajú. Avšak môže sa stať, že na svoje vysnívané šteniatko budete čakať dlhú dobu.

Zhrnutie 

Malý a trpasličí špic zažívajú v posledných rokoch neobvyklú popularitu. Sú skladní, roztomilí, ideálny spoločníci. Škoda len, že ostatné špice majú svoj boom už dávno za sebou. Skvelé vlastnosti špica majú však všetky veľkosti tohto plemena. Nemecký špic je skvelý spoločník, výborný strážca, inteligentný športovec i hebký maznáčik, ktorý sa rád pritúli. S deťmi je jedna ruka (alebo labka?) A pri jeho temperamente a hravosti im je rovnocenným partnerom. Vďaka svojej,, dedinskej“ minulosti psa zo statku výborne vychádza so všetkými ostatnými zvieratami a nemá ani tendencie loviť zver.

Všeobecná charakteristika nemeckého špica

Všetky veľkosti nemeckého špica sa vyznačujú nádhernou bohatou srsťou a sú to v podstate (až na pomeranian – typ trpasličieho špica) vzhľadovo identické psy. Aj povahové vlastnosti špicov sú dlhoročnou chovateľskou prácou upevnené natoľko, že medzi rôznymi veľkosťami nie je zásadný rozdiel. Všetci sú urputnými strážcami, ale bez agresie alebo bojazlivosti. Špice oplývajú prirodzenou inteligenciou, a preto sa s nimi veľmi dobre pracuje. Milujú spoločnosť svojej rodiny a najmä detí. V ostatných miláčikoch nevidia svoju prirodzenú korisť a nemajú ani,, túlavé topánky“. Pri kondičnom behu alebo na túrach vám budú príjemným a zdatným parťákom. Aj keď sú stredné, veľké a vlčie špice takmer zabudnuté, ak im dáte šancu zistíte, že môžu svojim obľúbenejším menším bratrancom smelo konkurovať. 

I. Povaha

Nielen špicatý ňufák a uši dali špicom ich meno. Špic je aj ,, ostrým“ strážcom. Jeho zmyslom nič neunikne, a pre svoju schopnosť hlasno oznamovať každú neprávosť na jeho území, boli predkovia špica v minulosti vysoko cenení. Dobrý strážca neopúšťa jemu zverený majetok, preto ani špic nemá sklony k potulkom či pytliactvu. Napadnúť na dvore hydinu alebo iné hospodárske zvieratá, či dokonca deti, by bol často, v dobách dávno minulých, pre špice rozsudok smrti.

Touto tvrdou selekciou povahových vlastností vznikol pes spoločenský, kamarátsky, inteligentný, chápavý, ľahko cvičiteľný, k cudzím nedôverčivý a ostražitý, trochu viac uštekaný, avšak veľmi dobre fixovaný na pána a s minimálnym loveckým pudom. Vďaka plemenitbe v Anglicku a USA môžeme spomenúť aj Pomeranian. Vzhľadovo sa trochu odlišuje od trpasličieho špica, z ktorého bol vyšľachtený. Avšak povahou je to pravý spoločenský psík, u ktorého boli výrazné povahové črty ostatných špicov obrúsené ako diamant. Nie je toľko hlučný a aj vzrušivosť jeho väčších bratrancov je mu cudzie. Pomeranian nikdy nebol šľachtený na prácu, ale iba pre svoju milú, pokojnú povahu, a vzhľad plyšovej hračky. Aj keď chovatelia usilujú o samostatné uznanie Pomeranian, ešte stále je považovaný, napriek svojim odlišnostiam, za jednu z variant nemeckého špica trpasličieho. Rovnaké peripetie sprevádzajú aj keeshonda. Tento ráz vlčieho špica sa preferuje predovšetkým v USA. Vznikol v Holandsku a Anglicku. Rovnako ako u Pomeraniana je aj on povahou ,, pravým“ špicom trochu vzdialený. Ide o plemeno skôr spoločenské. Pomeranian aj keeshond však majú v ČR stále FCI štandard spoločný s nemeckým špicom.

II. Vzhľad

Špice vynikajú krásnou srsťou, ktorá vďaka bohatej podsade odstáva od tela. Zvlášť nápadný je mohutný golier okolo krku pripomínajúce hrivu a huňatý chvost hrdo nesený nad chrbtom. Hlava podobná líške s bystrými očami, zašpicatenými malými blízko seba stojacimi ušami, dodáva špicovi jeho natoľko typický smelý vzhľad.

To, čo jednotlivé typy nemeckého špica odlišuje, je najmä výška v kohútiku. Hmotnosť by jej mala byť vždy úmerná.

  • Trpasličí špic/Pomeranian: 20 cm +/- 2 cm
  • Malý špic: 26 cm +/- 3 cm
  • Strední špic: 34 cm +/- 4 cm
  • Veľký špic: 46 cm +/-4 cm
  • Vlčí špic/Keeshond: 49 cm +/- 6 cm

Hlava špica je stredne veľká, pri pohľade zhora vzadu najširšia a zužuje sa klinovito smerom ku špičke nosa. Nos je malý, okrúhly a čisto čierny, u hnedých špicov tmavo hnedý, rovnako ako pysky a okraje očných viečok. Oči mandľového tvaru sú stredne veľké, trochu zošikmené a tmavé. Čeľuste sú normálne vyvinuté ideálne nožnicového zhryzu. Prípustný je aj kliešťový skus. U malého a trpasličieho špica / pomenariana sa tolerujú malé straty premolárov. Malé uši sú nesené vždy vzpriamene s tuhými špičkami. Tvar ucha je trojuholníkovo zašpicatený. Stredne dlhý, ľahko klenutý krk bez laloka je ozdobený mohutným golierom srsti, ktorý pripomína hrivu. Vysoký kohútik nepoznateľne prechádza v krátky, rovný a pevný chrbát. Krátke, široké a silné bedrá prechádzajú do širokého a krátkeho zadku. Stredne dlhý, vysoko nasadený chvost sa hneď pri koreni stáča nahor a dopredu cez chrbát, na ktorom pevne leží. Je veľmi huňatý a dvojitá slučka na jeho konci je prípustná. Predné končatiny tvoria priamy, skôr široký front.

Zadné končatiny sú veľmi svalnaté a až po kolenný kĺb bohato osrstené. Stojí rovno a paralelne. Labky sú tzv. mačacie. Pohyb nemeckého špica je priamy, plynulý a pružný. Koža po celom tele dobre prilieha a nikde netvorí záhyby.

Srsť je dvojaká. Tvoria ju dlhé, rovné, odstávajúce pesíky a krátka, hustá, vatovitá podsada. Hlava, uši, predná strana hrudných aj panvových končatín a labky sú osrstené krátko a husto (zamatovo), zvyšok tela je porastený dlhou a bohatou srsťou. Srsť nie je zvlnená, kučeravá či chlpatá, na chrbte sa nedelí do cestičky. Krk a ramená pokrýva hustá hriva. Zadnú stranu predných končatín porastajú pekné praporce, panvové končatiny od zadku až po členkový kĺb sú obrastené bohatými nohavicami. Chvost je bujne osrstený.

Nemecký špic má širokú paletu prípustných farieb – bielu, čiernu, hnedú, oranžovú, vlčiu, krémovú, creme sable, orange sable, black and tan a strakatú. V zahraničí rôzne kluby uznávajú aj žíhanú, modrú, merle atp. Pre lepšiu predstavu nájdete vyobrazenie všetkých povolených farieb a rozloženie znakov u špicov tu.  

Za hrubé chyby sa považuje príliš plochá hlava alebo vyslovene jablková hlava. Mäsovo sfarbený nos, pysky a očné viečka. U vlčích špicov / keeshoundov, veľkých a stredných špicov vady zubov. Príliš veľké a príliš svetlé oči, mokvavé oči. Chyby v pohybovom aparáte. Chýbajúca kresba u šedých špicov. Vylučujúcimi chybami sú chyby zhryzu, entropium alebo ektropium očných viečok, neuzavretá fontanela a zreteľné biele škvrny u všetkých špicov, okrem bielych a farebnom variante vyplývajúcom z merle faktora. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Nemecký špic je vďaka svojej povahe ideálnym partnerom pre deti všetkého veku. Dokáže byť voči nim takmer nekonečne trpezlivý. Avšak ako u všetkých plemien psov by sme na jeho trpezlivosť nemali bezhranične spoliehať, a na bezpečie špica i detí dohliadnuť. Najmä malý a trpasličí špic by mohli prudkú hrou prísť vďaka svojej veľkosti k úhonu.

S ostatnými zvieratami vychádza špic úžasne. Generácia špicov žili v minulosti najmä na statkoch a dvoroch, kde bol bežný výskyt rôznych hospodárskych zvierat či hydiny. Strážca, ktorý by vyvraždil spolubývajúcich pri strážení stavby, by bol hospodárovi k ničomu. Účelovou plemenitbou bol lovecký pud u špicov silne potlačený.

IV. Výchova a výcvik

Vychovať nemeckého špica vás nebude stáť, vzhľadom na jeho povahu, veľké úsilie. S dôslednosťou, láskavosťou a úplatkom vo forme maškrty alebo hračky máte vopred vyhrané. Špice sú tak trochu závisláci a s majiteľom ochotne spolupracujú. Spokojní budú pri všetkých aktivitách so svojim majiteľom. Obzvlášť vhodní sú pre dogtrekking, dogdancing a výcvik klasickej poslušnosti alebo obedience. Skvelí budú aj pri pachových prácach alebo v záchranárine. Len u obrán by mohli mať trochu problém – špic zo svojho naturelu nechápe, prečo by mal hrýzť rukáv. Pomerne veľa majiteľov sa so svojím špicom venuje výcviku poslušnosti podľa rôznych skúšobných poriadkov. A špic sa medzi inými plemenami rozhodne nestratí. (zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť 

Nemecký špic je veľmi zdravé plemeno. Nijako výrazne netrpia na genetické ochorenia alebo vady. Pre uchovnenie špica je nutné iba RTG pately u malého, trpasličieho a stredného rázu, a RTG bedier u veľkého a vlčieho špica / keeshonda (zdroj). V zahraničí sa bežne testuje aj PRA (ochorenie očnej sietnice).

Ak sa nejedná o mladého psa, ktorého je nutné na starostlivosť o srsť zvykať, nezaberie kefovanie špica príliš veľa času. Srsť nemá sklony k plstnateniu a má skvelú samočistiacu schopnosť. Špica nie je nutné kúpať, ak to nevyžaduje situácia. Srsť sa neupravuje strihom, iba sa môže zastrihnúť do tvaru. Avšak ideálne je srsť prirodzená. Pravidelná kontrola uší, očí, zubov a pazúrov je samozrejmosťou, rovnako ako u ostatných plemien.

VI. Náročnosť 

Nemecký špic je zdatný dedinčan a ako taký nie je nijako náročný na starostlivosť. Samočistiacia srsť nevyžaduje takmer žiadne kúpanie. Špice sa neupravujú strihom, teda majiteľovi odpadajú aj finančne náročné návštevy salónov pre psov. Špice sú pomerne dosť aktívne zvieratká, ale nevyžadujú žiadne extrémne vyťaženie. Určite však dostatok pohybu ocenia. Chytrý a zvedavý špic sa tiež veľmi rád bude zúčastňovať výcviku, ktorý ho unaví aj duševne.

Vďaka jeho výbornému zdraviu budete s vaším psíkom navštevovať veterinu pravdepodobne len kvôli pravidelnému očkovaniu. Špic nie je nijako vyberavý ani náročný stravník. S kvalitnou granulovanou stravou dostane špic všetko čo potrebuje. U čiernych alebo bielych psov je dobré dávať pozor na obsah vitamínu A, aby nedochádzalo k hrdzaveniu alebo žltnutiu srsti.

Obstarávacia cena špicov s PP sú u každého rázu rôzne.

Sadzby sa u chovateľov líšia nielen podľa kvality rodičov, pohlavia šteňaťa a momentálnej obľúbenosti rázu, ale cenu môže výrazne ovplyvniť aj to, či chovateľ chová pre radosť a chce umiestniť svoje šteňatá radšej do lepších rúk než za čo najviac peňazí. Rozumná cena, s ktorou musíte počítať, je u malých čiernych špicov cca 200-300€ (podľa kvality aj menej či viac), u oranžových bude cena o niečo vyššia. U trpasličích špicov by vás nemalo prekvapiť, že presiahne aj 400€. Všeobecne platí, čím menší ráz, tým atraktívnejší, žiadanejší a teda drahší. Cenovo najdostupnejšie sú teda paradoxne málopočetné stredné a veľké špice (zdroj). Aj keď nie je pomeranian u nás samostatne uznané plemeno a radí s k trpasličím špicom, jeho obstarávacia cena je trochu v iných sférach. Cena kvalitného zvieraťa vhodného pre chov a výstavy nezriedka presiahne 1600, -.

 Rozhodne odporúčame zaopatriť si šteniatko z preverenej chovateľskej stanice. Ak sa nechcete zúčastniť výstav alebo aktívne chovať, môžete sa u chovateľa informovať, či nemá šteniatko v pet kvalite alebo neštandardného jedinca nevhodného do chovu. Skúsený chovateľ už u veľmi malých šteniatok môže poznať, či sú vhodné skôr na maznáčika (pet kvalita – neatraktívne farba alebo rozloženie znakov atď ..) alebo majú drobnú vývojovú chybu vyraďujúcu z chovu (zlý skus, nezostúpené semenníky, zálomok na chvostíku atp .. .). Takéto šteniatka bývajú výrazne lacnejšie, než zviera, ktoré má nádej presadiť sa na výstavách alebo v chove. Prv než si zaopatríte špica od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu, zvážte prosím adopciu. Tento spôsob obstarania psíka môže mať aj mnoho výhod. Z adopcie môžete získať psíka už naučeného hygiene, samostatnosti a so základným výcvikom. U starších zvierat môžete vyberať aj podľa povahy. Skúsený personál útulku, alebo dobrovoľník z dočasnej starostlivosti, môže odporučiť psíka na mieru priamo do vašej domácnosti. Väčšina psíkov a sučiek už býva aj kastrovaných, aby sa predišlo nežiaducim nehodám, všetci majú platné očkovanie, čip a sú pod pravidelnou veterinárnou kontrolou.

VII. História 

Primitívne forma psa sa špičatými ušami a zatočeným chvostom sa na zemi vyskytovala ako jedna z prvých podôb psov. Špicovité plemená preto vznikali v rôznych zemepisných šírkach. Medzi najstaršie domáce plemená v Strednej Európe patrí práve nemecký špic. Bol používaný predovšetkým ako strážca; typickým obrázkom minulých storočí je špic sediaci či stojaci na valeriáne a štekotom sprevádzajúci Furmanský povoz. Už vtedajšie špice boli veľmi podobné tým dnešným. Vyskytovali sa prevažne v bielej, nažltlej, čiernej a vlčiej farbe.

Klub pre nemecké špice vznikol v roku 1910 v Nemecku. V tejto dobe ostatne vznikali aj kluby pre ďalšie plemená a postupne sa tiež vytvárali štandardy. Spočiatku sa rozlišovali len dva rázy – malý a veľký špic, a to vo vyššie uvedených farbách. Postupom času však došlo k uznaniu ďalších farieb (hnedé, hrdzavé, strakaté …), a neskôr aj k rozšíreniu veľkostných kategórií o trpasličie a stredné špice. V niektorých krajinách sa chov uberal trochu odlišným smerom. Predovšetkým v Anglicku a v USA, kde vznikol tzv. Pomeranian či Pomoranska (obdoba trpaslčieho špica) a keeshond (vlčí špic). V USA, Anglicku a Austrálii ide o dve samostatné plemená s vlastným štandardom, zároveň sú však zahrnuté aj v FCI štandarde nemeckého špica. V posledných desaťročiach začínajú byť rozdiely medzi americkým a európskym typom markantné. Kto vie, možno je len otázkou času, kedy Nemecko ako krajina pôvodu pristúpi k osamostatneniu pomeranian aj v rámci FCI. Zatiaľ sa oba dva typy, pomeranian aj trpasličí špic, vzájomne krížia a mnohokrát to chovateľom prináša nemilé prekvapenia v podobe rôznych medzitypov (zdroj). 

VII. Dôležité informácie 

Hmotnosť:Psy aj sučky: musia byť v súlade s výškou zvieraťa 
Výška v kohútiku:Trpasličí špic/Pomeranian: 20 cm +/- 2 cmMalý špic: 26 cm +/- 3 cmStredný špic: 34 cm +/- 4 cmVeľký špic: 46 cm +/-4 cmVlčí špic/Keeshond: 49 cm +/- 6 cm
Typický znak:špičaté uši a ňufák, hustá našuchorená srsť 
Požiadavky na výcvik:stredné 
Energia:stredná 
Dĺžka života:12 – 14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie:strážny a spoločenský pes
Dĺžka srsti:stredná 
Typ srsti:rovná s hustou podsadou
Farba srsti:biela, čierna, hnedá, oranžová, sable, strakoš, žíhaná, vlkošedá, black and tan, …and tan
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná 

Kde kúpiť nemeckého špica?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre špice dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majuz šteňatá nemeckých špicov na predaj.

Pokiaľ máte záujem o adopciu tohto plemena, pod zoznamami chovateľských staníc nájdete odkaz na združenia zaoberajúce sa pomocou špicom.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku:

Útulky, dočasné starostlivosti a depozity:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.5/5 - (17 votes)

Vložiť komentár