fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať anglického mastifa

,,Kúpili ste si koňa?“,, Nie, odpovedal otecko, psa, ale je trochu väčší.“ Tieto slová z rozprávky o Maxipsovi fíkovi ma napadnú vždy, keď vidím anglického mastifa. Impozantný maznáčik právom vzbudzuje obavy. Ale len ak by ste sa vydali na jemu zverené územie bez sprievodu jeho pána. V blízkosti svojho majiteľa úplne napĺňa predstavu nežného obra.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ anglického mastifa

  • Pôsobí dojmom ,, muchy zjedzte si ma“, ale má vždy dokonalý prehľad o tom, kto sa pohybuje okolo jeho plotu. Mastif je vynikajúci, razantný a neúplatný strážca, ktorý zbytočne nešteká.
  • Za svoju rodinu by dýchal. Ak hľadáte rodinného miláčika a ochrancu, toto plemeno je jasná voľba.
  • Než niečo podnikne, dôkladne to premyslí. Inteligencia mastifovi rozhodne nechýba. Aj napriek svojej veľkosti je to hravý pes.
  • Ochotne a rád spolupracuje so svojím pánom. Výcvik mastifa, so správnou motiváciou, nie je problémom ani pre menej skúsených majiteľov.
  • Prechádzky prírodou nebudú vašou nočnou morou. Mastif takmer nemá lovecký pud. Z jeho stoického kľudu ho väčšinou nevyvedie ani lesná zver.
  • Aj cez svoju ohromnú veľkosť je tento moloss veľmi nežný a vhodný k deťom. Ani na prudšie vyvádzanie vašej drobotiny nereaguje zbrklo alebo agresívne.
  • Mastif nevyžaduje dlhé vychádzky alebo beh pri bicykli. Naopak. Spokojný bude, keď mu doprajete pravidelný primeraný pohyb. Ideálne taký, kedy tempo bude určovať on sám.
  • Aj keď váži rovnako ako priemerný dospelý človek, miluje maznanie. Je to veľmi kontaktný psík, ktorého budete mať stále nablízku.
  • Mastif si je svojej fyzickej sily veľmi dobre vedomý. Napriek tomu je toto plemeno veľmi ľahko ovládateľné. Pri správnej výchove môže mastifa pokojne vyvenčiť aj vaša babička.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ anglického mastifa

  • Je to obor. Mastif jednoducho zaberie veľa miesta a treba s tým počítať. V garsónke o neho pravdepodobne budete stále zakopávať. Počítajte s tým, že z gigantického hafíka nebudú nadšení ani v ubytovacom zariadení na prípadnej dovolenke, v reštauráciách a verejnej doprave. Mastifa holt do kabelky neschováte.
  • Ochranársky inštinkt mastifa môže byť občas aj na škodu. Najmä u detí môže pes vyhodnotiť bežnú puťku o bábovku so susedovie Pepíkom ako útok na ,,jeho mláďata“.
  • Budúci majiteľ mastifa by nemal mať hlboko do vrecka. Mesačné náklady na kvalitné krmivo sú nemalé. V prípade väčšieho veterinárneho ošetrenia sa zvyčajne účty vyšplhajú do závratných výšin.
  • Majestátna hlava tohto molossa poskytuje pre milovníkov čistoty veľké úskalia. Mastif slintá. V prítomnosti jedla obzvlášť.
  • S mastifom v izbe sa veľmi nevyspíte. Toto plemeno je pomerne tiché cez deň, v noci si to vynahrádza mohutným chrápaním.
  • Krátka tvrdá srsť s hustou podsadou je snom milovníkov vysávača a lepiacich valčekov na odstraňovanie srsti z odevov. Ani dôkladné upratovanie na zapichané chlpy v koberci a čalúnenia veľmi nepomáha.
  • Mastif nie je vhodný na celoročný pobyt vonku. Naopak uvíta celoročný pobyt u vás v posteli. Vzhľadom k jeho povahe by bolo pre neho vylúčenie z rodinného kruhu najvyšším trestom.
  • Aj keď je mastif inteligentný a ochotný spolupracovať pri výcviku, nie je to nemecký ovčiak. Ak čakáte rýchle, presné a nadšené opakovanie stále tých istých cvikov dokola, u mastifa nepochodíte.

Zhrnutie 

Anglický mastif je impozantný pes. Svojou veľkosťou a váhou zapôsobí nepochybne na každého. Je to naozaj výnimočné plemeno a v mnohých ohľadoch vyžaduje aj výnimočného majiteľa. Iste by sa nedal definovať ako pes pre každého. V mastifovi získate skvelého spoločníka aj nekompromisného obrancu vašej rodiny i majetku. Napriek svojej veľkosti je veľmi jemným a empatickým kamarátom. Hodí sa aj k nie príliš aktívnym majiteľom. Vlastne vám za leňošenie bude vďačný. Mastif nemá lovecké ambície. Pri pohodovej prechádzke lesom bude príjemným sprievodom. Ak hľadáte na pohyb nenáročného rodinného psa, ktorý skvelo vychádza aj s inými domácimi miláčikmi, potom je anglický mastif tou správnou voľbou.  

Všeobecná charakteristika anglického mastifa

Anglický mastif veľmi citlivé a kontaktné zviera. Potrebuje byť v tesnej blízkosti svojej rodiny. Celý deň sám na záhrade alebo v koterci by veľmi trpel. Pred zaobstaraním mastifa naozaj zvážte, či chcete s týmto obríkom zdieľať domácnosť. Jeho vzrast má však aj svoje klady. Prípadného votrelca odradí už len jeho výzor. A keby predsa nie, anglický mastif si svoju rodinu spoľahlivo ochráni. Nevyžaduje príliš pohybu a náročné vychádzky. Jeho výcvik a výchovu zvládne aj majiteľ bez predchádzajúcich skúseností s psíkmi.

I. Povaha

Aj cez svoju kontroverznú minulosť je moderný anglický mastif skvelým rodinným psom. Na mnohých pôsobia svojím zjavom hrozivo. Opak je však pravdou. Mastif je k svojej rodine a ľuďom, ktorých pozná, veľmi priateľský, prítulný a jemný. Svojim majiteľom je verným a oddaným priateľom. Anglický mastif je extrémne chápavý, inteligentný a ľahko sa učí. V ich povahe je zaujímavý rys – majú potrebu sa páčiť tým, ktorých milujú. K cudzím ľuďom je toto plemeno rezervované a môže sa zdať až flegmatickým. V prípade ohrozenia sa z mastifa stane nezlomný a vrtký strážca.

Napriek jeho veľkosti a dojmu hrubej sily, je anglický mastif veľmi citlivé plemeno. Potrebuje ľudskú blízkosť a citlivé zaobchádzanie. Nevhodné držanie v izolácii a neláskavé alebo hrubé zaobchádzanie môže mať za následok jeho nízku sebadôveru. Tá sa môže prejaviť enormnou plachosťou až ustrašenosťou.

II. Vzhľad 

U anglického mastifa v prvom rade zaujme jeho veľkosť a hmotnosť. Výška v kohútiku sa pohybuje v rozmedzí 70 – 76 cm a váha od 79 do 86 kg. Veľkosť je u mastifa žiadúca, ale len ak sú proporcie psa vyvážené a netrpí tým zdravie jedinca. Štandard vyžaduje masívnu, mohutnú a kompaktne súmernú postavu sa zreteľne vyrysovanými svalmi. Dĺžka tela je trochu väčšia ako výška psa v kohútiku.

Hlava je štvorcového vzhľadu z akéhokoľvek uhla. Ňufák mastifa je vždy čierny. Oči sú orieškovo hnedé, čím tmavšie, tým lepšie. Spojivka nesmie byť viditeľná a viečka nemajú byť voľné. Papuľa je široká, skus kliešťový alebo obrátený nožnicový, lícne a spánkové svaly dobre vyvinuté. Malé a tenké uši v pokoji dobre priliehajú k tvári.

Trup je široký, dlhý, mohutne stavaný na pevných nohách ďaleko od seba. Zadné končatiny sú široké, silné a svalnaté. Predné končatiny sú s nimi v súlade. Pohyb vychádza z panvových končatín. Krok je mocný, plynulý, zdravý, priestranný a bez námahy. Harmonický pohyb je u mastifa zásadný. Chvost je pomerne dlhý, pri vzrušení tvorí oblúk smerom nahor, ale nikdy nad líniu chrbta.

Srsť je krátka, priliehajúca, na krku a ramenách hrubá. Jej farba je od marhuľovej cez plávú až po veľmi tmavo žíhanú. Ňufák, papuľa, uši a pazúriky by mali byť vždy čierne. Aj oči mastifa sú čierno lemované.

Za vylučujúcu vadu sú považované plachosť, bojazlivosť či agresivita. U mastifa je kľúčovým zdravý a plynulý pohyb. Aj napriek jeho výšky a hmotnosti musia vždy pôsobiť vyvážene a harmonicky. (zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Anglický mastif je ako stvorený pre detičky každého veku. Aj cez svoje rozmery je veľmi jemný a ohľaduplný. Je však nutné počítať s jeho veľkosťou a nemať mu za zlé, ak dieťatko zhodí. Vzhľadom k svojej miernej a láskavej povahe je ideálnym spoločníkom detí. Ich, občas aj drsnejšie, hry znáša sa stoickým pokojom pravého Angličana. S deťmi má mastif svätú trpezlivosť. Avšak zviera nie je stroj. Spoliehať na to, že na vašom mastifovi sa dá drevo štiepať, by bolo krajne nezodpovedné. Majiteľ mastifa by mal brať do úvahy aj jeho ochranársku povahu. Vďaka svojej inteligencii zvyčajne nemá problém rozlíšiť situácie, kedy je potrebné zasiahnuť. Avšak u detí aj puťka o hrabličky na piesku môže vyzerať ako púnske vojny. A mastif si jednoznačne môže chrániť ,, svá“ mláďatá. Nechávať túto obrovskú a rozhodnú opatrovateľku s cudzími deťmi bez dozoru by sa nemuselo vyplatiť.

Mastif nikdy nebol primárne využívaný ako lovecký pes. Väčšinou ho ostatné zvieratá a aj psy nechávajú úplne chladným. Ak bude vyrastať v rodine s inými zvieratami, alebo ho s nimi od malička dôkladne zoznámite, prijme ich v pokoji ako ďalších členov rodiny.

IV. Výchova a výcvik

Anglický mastif ochotne spolupracuje s psovodom. S prihliadnutím na jeho citlivú povahu by mala byť jeho výchova síce dôsledná, avšak zároveň aj láskyplná. Nátlak, drill alebo dokonca hrubosť v nej nemajú v žiadnom prípade miesto. Nevhodným zaobchádzaním s týmto nežným obrom, by ste mohli na jeho duši napáchať nenapraviteľné škody.

Výcvik mastifa vyžaduje veľa trpezlivosti a istú dávku kreativity. Mechanické opakovanie cvikov stále dokola je mu cudzie. Trvá mu trochu dlhšie, než si povel osvojí. Avšak to, čo sa raz naučí, nikdy nezabudne. Bohužiaľ to platí aj čo sa týka nevhodného správania alebo zlozvykov. Vďaka jeho pokojnej a miernej povahe to však nie je problémový pes. U anglického mastifa si vystačíte celý jeho život s niekoľkými základnými povelmi, citlivou výchovou a socializáciou.(zdroj)

V. Zdravie a starostlivosť 

Starostlivosť o mastifa nie je nijako náročná. Vďaka krátkej srsti ho stačí podľa potreby vykefovať. Pravidelná kontrola očí, uší, zubov a pazúrov je rovnaká ako u každého iného plemena. Zvýšenú pozornosť venujte lakťom, kde sa môžu tvoriť nepríjemné otlaky. Tie možno eliminovať kvalitným pelechom, aby na lakte príliš nepôsobila veľká váha psa.

Anglický mastif je aj napriek svojej veľkosti pomerne zdravé plemeno. V chove sa kontroluje predovšetkým dysplázia bedrového kĺbu (povinné RTG) a žiaduce je aj vyšetrenie lakťov. Vďaka svojej veľkej hmotnosti je nutné tieto ochorenia sledovať. Chovatelia dbajú na to, aby sa u mastifov tieto chyby pohybového aparátu eliminovali. Veľmi môže tieto ochorenia ovplyvniť aj majiteľ kvalitnou stravou, potravinovými doplnkami na správny vývoj kĺbov, a primeraným pohybom.

Existujú aj menej obvyklé ochorenia, ktoré sa vášmu mastifovi, nemusia vyhnúť. Za zmienku stojí závažné očné ochorenie AD – PRA a CMR1. Vplyvom týchto genetických chýb mastif postupne stráca zrak. Vhodný je aj genetický test na degeneratívne myelopatie (postupné ochrnutie) a malígnu hypertermiu (reakcia na analgetiká a svalové relaxanty). Tieto choroby postihujú širokú škálu psích plemien a nie sú úplne typické pre mastifa (zdroj).

VI. Náročnosť 

Anglický mastif je vcelku nenáročný čo sa týka,, bežnej údržby“. S ohľadom na jeho veľkosť má minimálne požiadavky na pohyb. Naopak mu viac svedčí niekoľko kratších vychádzok, než niekoľkohodinové horské túry. Ani výcviku nemusíte v jeho prípade venovať veľa času. Vstávanie za ranného spevu kohúta na stopu, či hodinové cvičenie v kynologickom klube, mastif neocení. Tu, bohužiaľ, nenáročnosť anglického mastifa končí.

Aby sa takýto kolos správne vyvíjal už od psieho bábätka, potrebuje vysoko kvalitnú stravu. Dvojmesačné šteniatko váži približne 10 – 12 kilogramov. Čo je u mnohých plemien váha dospelého zvieraťa. Spotreba krmiva je teda enormná.

A naozaj sa neoplatí na kvalitnej výžive šetriť. Keď už hovoríme o krmivách, veľmi dôležitá je pre mastifa aj kvantita potravy. V prípade obrích plemien naozaj menej znamená viac. U šteniatka bez,, detských faldíkov“ je oveľa menšia pravdepodobnosť, že bude v dospelosti trpieť na choroby spojené s pohybovým aparátom. Aj výdavky u veterinára sa odvíjajú od veľkosti pacienta. Či už sa jedná o nevyhnutné doplnky pre správnu funkciu kĺbov alebo obyčajné očkovanie či odčervenie, počítajte s vyššou cenou ako u menších plemien. Mnoho medikamentov, anestézie a iné položky na faktúre, sa vo veterinárnej medicíne počítajú na váhu zvieraťa. A mastif váži veľa. Je teda viac než vhodné si psíka poistiť pre prípad úrazu či operácie, poprípade si vytvoriť pre tieto situácie dostatočnú finančnú rezervu.

Obstarávacia cena anglického mastifa s PP sa pohybuje v rozmedzí 800 – 1000€.(zdroj). Rozhodne odporúčame zaopatriť si šteniatko z preverenej chovateľskej stanice. Od priekupníka alebo z takzvaného domáceho chovu bez preukazu pôvodu môže byť šteňa výrazne lacnejšie. Nemáte však žiadnu záruku, že vám z takéhoto šteniatka vyrastie typický predstaviteľ vášho vysnívaného plemena. Naopak môžete so zľavou získať psíka, ktorý sa mastifovi nebude v dospelosti blížiť ani vzhľadom, ani povahou.

VII. História 

Anglický mastif má veľmi bohatú históriu. Je považovaný za jedno z najstarších plemien vôbec, a stal sa základom pre mnoho molossoidných moderných plemien psov. Do Veľkej Británie sa mastify dostali prostredníctvom Keltov či Feničanov. V roku 55 pr.n.l nimi bol Julius Caesar natoľko očarený, že ich niekoľko priviezol do Ríma, kde sa používali na zápasy v arénach. Dalo by sa povedať, že mastif v určitom období písal, spolu s človekom, históriu. Po stáročia bol využívaný ako bojový pes v mnohých vojnových konfliktoch aj pri dobývaní nových území. Okrem iného využívali mastifov tiež španielskí dobyvatelia pri prenasledovaní indiánov v Južnej Amerike. V Severnej Amerike bojovali na strane Konfederácie vo vojne Juhu proti Severu. Ich minulosť bola skutočne pestrá, či už v arénach alebo na vojnovom poli.

Koncom 16. storočia sa ich využitie presmerovalo aj na lov medveďov či vlkov, ale loveckým psom sa mastif nikdy naozaj nestal. Od stredoveku až do 19. storočia bol vo svojej domovine populárny najmä vďaka zápasom s býkmi, medveďmi a dokonca aj levmi. Po zákaze tejto ,,zábavky“ parlamentom jeho popularita v Británii poklesla. Vďaka svojim skvelým vlastnostiam však veľmi skoro našiel uplatnenie ako strážca najmä šľachtických sídiel. Neohrozenosť a razancia v obrane zvereného majetku a jeho rodiny bola natoľko cenená, že sa toto plemeno stalo predlohou aj slávnemu psovi Baskervillskému v románe A. C. Doylla.

Mastif sa vďaka svojej náročnosti na výživu nestal psom ,, populárnym“. Vďaka tomu sa jeho chov vyhol rôznym šľachtiteľským módnym vlnám a dodnes si zachoval takmer nezmenenú podobu (zdroj). 

VII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy aj sučky : 79 – 86 kg
Výška v kohútiku:Psy aj sučky : 70 – 76 cm
Typický znak:ospalý pohľad, malé uši
Požiadavky na výcvik:nízke
Energia:nízka
Dĺžka života:8 – 10 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:vysoké
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: vysoká
Pôvodné využitie:strážny pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:hladká
Farba srsti:plavá, broskyňová, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť anglického mastifa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre mastifa dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá anglických mastifov na predaj. 

Chovateľské stanice v Česku:

Chovateľské stanice na Slovensku:

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (11 votes)

Vložiť komentár