fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať nemeckého ovčiaka

Kto by nepoznal nemeckého ovčiaka, hviezdu mnohých kinematografických snímok a neohrozeného hrdinu z radov záchranných a ozbrojených zložiek? Môže sa ale tentohuňatý silák stať takisto hrdinom vášho domova, alebo je predurčený rukám skúsených psovodov? Poďme sa mu pozrieť na zúbok!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ nemeckého ovčiaka

 • Je to Einstein psej ríše! Nemecký ovčiak je vďaka svojej prirodzenej inteligencii ľahko cvičiteľný a rýchlo sa učí nové veci.
 • Zástupcovia tohto plemena oplývajú empatiou a láskou k ľuďom. Pre svojich pánov by urobili prvé-posledné.
 • Sú to výborní pracanti, ktorí nájdu uplatnenie v nespočte činností.
 • Ak hľadáte parťáka pre psie športy, „enóčko“ je vynikajúca voľba!
 • Dokáže pomáhať ľuďom s handicapom – osvedčil sa ako výborný vodiaci aj asistenčný pes. Pomáhať môže tiež pri canisterapii.
 • Zimný oblečok mu rozhodne kupovať nemusíte. Je to pes do každého počasia.
 • Skvele sa hodí aj do rodiny s deťmi, ktoré bude bezmedzne milovať – ​​rovnako ako ony jeho.
 • Nemecký ovčiak je skvelý strážny pes. Návštevy zlodeja sa s ním už báť nemusíte.
 • Život v byte nie je nevyhnutne prekážkou. Ak zvládnete dopriať chlpáčovi dostatok aktivity pre nohy aj hlavu, môže vám pokojne robiť spoločníka v paneláku.
 • Ak už máte v rodine iné zvieratá, nebojte sa napriek tomu ovčiaka si obstarať. Zvykne si na škrečka, i na poníka.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ nemeckého ovčiaka

 • Obísť so psom trikrát denne dom určite nestačí. Nemecký ovčiak potrebuje pohyb.
 • Sú to vorkoholici. Keď ich nezamestnáte vy, nájdu si inú zábavu – a z následkov sa zrejme od smiechu nepopukáte.
 • Zanedbať výchovu sa tu nevypláca. Výcvik a socializácia sú alfa a omega spokojného spolužitia s nemeckým ovčiakom.
 • Niektorí jedinci dokážu byť veľmi nedôverčiví voči neznámym veciam, alebo ľuďom – a vedia to dať jasne najavo.
 • Pre taký kus psa s energiou vreca bĺch, budete potrebovať kvalitné krmivo – veeeeeeľa kvalitného krmiva.
 • Sú neradi bez svojho pána a v jeho neprítomnosti často smútia – čo môžu vyjadrovať štekaním.
 • Kostlivcom v skrini môže byť pri ovčiakoch dysplázia bedier, na ktorú kvôli skosenému zadku často trpia.

Zhrnutie

Nemecký ovčiak je skvelým priateľom pre tých, ktorí mu doprajú dostatok pohybu, dobrú výchovu a kopu lásky, ktorú odmeňuje svojou vernosťou a ochranárstvom. Priateľskosť a oddanosť k ľuďom (najmä k deťom) z neho robí skvelého psa pre aktívny rodinný život. Vďaka jeho odvahe a odhodlanosti je to neoceniteľný parťák aj v náročných a nebezpečných povolaniach, alebo spoľahlivý pomocník pre invalidov. Voči cudzím ľuďom môže byť ale veľmi nedôverčivý, vďaka svojej obranárskej povahe, ktorou sa vyznačuje. Žiaľ, je známy aj vďaka problémom s dyspláziou bedier, preto je treba vyberať šteňa po vyšetrených rodičoch.

Všeobecná charakteristika nemeckého ovčiaka:

Už vieme, že nemecký ovčiak je statný pracovný pes v hustom kožuchu, ktorému je najlepšie po boku svojho pána. Majitelia nemeckých ovčiakov dokonca radi hovoria, že akonáhle si zaobstaráte jedného, už pokukujete po druhom – a zrazu vám ich po záhrade behá päť. Poďme si ich teda predstaviť troška bližšie.

I.Povaha

Ide o vysoko aktívnych, vytrvalých a inteligentný psíkov s vernou, obranárskou povahou. K neznámym ľuďom a zvieratám môže byť ovčiak sprvu nedôverčivý, ale po zoznámení nestačí vrtieť chvostíkom.

II. Vzhľad

Nemecký ovčiak je pes strednej veľkosti, s hrdým postojom a športovou postavou, ktorá vzbudzuje rešpekt. Typická je skosená línia chrbta, zakončená dlhým, huňatým chvostom zveseným nadol. Hlavu zdobí dlhý ňufák, vysoko nasadené rovné uši a pozorný, zvedavý výraz. Oči mandľového tvaru mávajú tmavohnedý odtieň.

Kožuch ovčiakov má podsadu. Ich polodlhá srsť, môže mať všetky farby, až na bielu.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, hodí sa nemecký ovčiak výborne aj do rodín s deťmi, s ktorými, za predpokladu dobrej socializácie, skvele vychádza.

To isté platí aj o domácich miláčikoch a ďalších zvieratách – ak si na ich prítomnosť ovčiak zvykne, môže vám robiť spoločnosť v stajniach, alebo byť len spoločníkom pre ostatných domácich miláčikov.

IV. Výchova a výcvik

Pretože vám z nemeckého ovčiaka vyrastie pomerne veľký pes so silou býka, je nutné venovať sa jeho výchove od šteňacieho veku. Jedným z najdôležitejších artiklov je dostatočná socializácia, kedy sa pes mimo domova zoznamuje s rôznymi miestami, ľuďmi a situáciami, na ktoré sa učí správne reagovať. Ovčiak potrebuje človeka s pokojnou hlavou a pevnou rukou, ktorá ho netrestá.

Správnou a láskavou výchovou získate sebavedomého, odhodlaného psa, ktorý bude ochotne nasledovať svojho pána kamkoľvek. Vďaka úžasnej inteligencii a ovládateľnosti tohto plemena, ho možno pomerne ľahko vycvičiť pre rozmanitú škálu aktivít a činností.

V. Zdravie a starostlivosť

K pevnému zdraviu tohto plemena je kľúčové, aby sa pes udržiaval v dobrej fyzickej kondícii pravidelným pohybom. Bohužiaľ, ako pri väčšine väčších psov, aj pri ovčiakoch sa objavujú problémy s pohybovým aparátom – najmä dysplázia bedrového kĺbu, ktorej možno čiastočne predchádzať výberom šteňaťa po vyšetrených rodičoch a správnym krmivom bohatým na minerály a vitamíny.

U ovčiakov sa objavuje aj toľko obávané pretočenie žalúdka. Tomu možno čiastočne predchádzať rozdelením krmiva do dvoch denných dávok. Inak nie je starostlivosť o ovčiaka nijako náročná – srsť stačí kartáčovať párkrát do týždňa a pazúriky si väčšinou obrúsi pri vonkajšom šantení.

VI. Náročnosť

Náročné sú ovčiaky najmä na čas, ktorý by najradšej strávili v spoločnosti svojho pána. Dlhé vychádzky či spoločné športovanie sú denným chlebom každého majiteľa – čo musíte vziať do úvahy, ak o tomto plemene uvažujete. Bez riadneho výcviku sa pri ovčiakoch síce nezaobídete, ale vďaka ich inteligencii nebudete mať s výchovou toľko práce ako u iných plemien. Ani srsť nevyžaduje extrémnu starostlivosť – denné prečesávanie nie je nutnosť.

Pomerne náročné bude obstaranie šteňaťa najmä pre vašu peňaženku – cena za „papierové“ šteniatko začína niekde okolo 300 eur. K tomu je ale nutné pripočítať pravidelné prehliadky u veterinára, prípadné návštevy cvičiska a samozrejme aj kvalitné krmivo, ktorého ovčiak spotrebuje nemalé množstvo.

VII. História plemena

Nemecký ovčiak bol, ako jeho meno napovedá, vyšľachtený u našich blízkych susedov v Nemecku. Krížením staronemeckých ovčiarskych psov spolu so španielskym a francúzskym ovčiakom sa tu snažili získať schopného a pracovitého ovčiarskeho psa k svojim stádam – to sa im oficiálne podarilo v roku 1899, kedy bol stanovený presný štandard plemena. Tomu predchádzal vznik spoločnosti PHYLAX (z gréckeho výrazu pre stráženie) na čele s Maxom Emilom Friedrichom von Stephanitz, ktorý mal za cieľ upevniť vzhľad a charakter vtedajších nemeckých ovčiakov.

Neskôr dokonca presvedčil nemeckú vládu, aby uznala nemeckého ovčiaka ako plemeno vhodné pre policajnú prácu – to bol začiatok využitia ovčiaka v radoch polície a armády. V dvadsiatom storočí sa stalo toto plemeno vo svojej rodnej vlasti veľmi populárnym a počty jeho zástupcov začali stúpať aj mimo hraníc Nemecka.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: 34-43 kgSučky: 34-43 kg
Výška v kohútiku:Psy: 63 cm kgSučky: 58 cm
Typický znak:Prirodzene vzpriamené uši
Požiadavky na tréning: priemerné
Energia: priemerná
Dĺžka života:10 – 12 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: ovčiarsky pes, strážca
Dĺžka srsti: stredná
Typ srsti: dvojvrstvová
Farba srsti:akákoľvek okrem bielej
Potrebná starostlivosť srsť: stredná

Kde kúpiť nemeckého ovčiaka 

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre nemeckého ovčiaka dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka ovčiakov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku 

Chovné stanice v Česku 

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (27 votes)

Vložiť komentár