fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bernského salašníckeho psa

Zaujal vás bernský salašnícky pes? Vôbec sa nečudujem, je ľahké prepadnúť jeho čaru. Okúzli vás svojím pokojom, vyrovnanosťou a priateľskosťou. Ako každé plemeno má však tiež svoje záporné stránky. Poďme zistiť, či je všestranný bernáčik tým ideálnym psom práve pre vás.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ bernského salašníckeho psa

 • Je to veľký fešák. Zaujme najmä nápadnou bielou náprsenkou.
 • Existuje len málo priateľskejších psov. Svojho pána bezhranične zbožňuje a úplne najradšej je, keď mu môže byť stále v pätách.
 • Je prirodzene poslušný a dá sa veľmi dobre vychovať.
 • Nie je to žiadny agresor. Je mierumilovný a s ostatnými zvieratami vychádza dobre.
 • Pre svoju pokojnú a vytrvalú povahu sa perfektne hodí do záchranárskych tímov alebo na canisterapiu.
 • Vďaka huňatej srsti dobre znáša zimu. Prechádzka v snehu? Pre bernáčika žiaden problém.
 • Keby existovala psia Mensa, toto plemeno by určite bolo jej členom. Je totiž veľmi inteligentný a rýchlo sa učí.
 • Hry a zábava, to je jeho. Bernský salašnícky pes vám svojím hravým vystrájaním zdvihne náladu.
 • Pri správnej výchove má krásny vzťah k deťom.
 • Nie je to gaučový povaľač. Má rád pohyb, je preto ideálny parťák pre túry a výlety.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ bernského salašníckeho psa

 • Veľmi zle znáša odlúčenie. Keď ho doma necháte samotného, môže začať štekať, hrabať či hrýzť veci. Pri dlhšej izolácii od ľudí sa z pozitívne naladeného psa stáva nepríjemný hundroš.
 • Potrebuje priestor, v malých bytoch bude nešťastný.
 • Obzvlášť na jeseň a na jar veľmi pĺzne. Nič pre tých z vás, ktorých chlpy privádzajú k šialenstvu.
 • Nevyznačuje sa práve najlepším zdravím a dožíva sa pomerne nízkeho veku.
 • V lete od neho nemôžete čakať veľké výkony. Vysoké teploty nie sú nič preňho, najlepšie je mu v tieni.
 • Patrí medzi plemená s pomalým duševným zrením, dlho preto zostáva bláznivým šteňaťom.

Zhrnutie

Bernský salašnícky pes zo všetkého najviac potrebuje častý kontakt s ľuďmi. Hodí sa preto k tým, ktorí s ním môžu tráviť maximum možného času. Ideálni páni budú psa považovať za právoplatného člena rodiny a zapoja ho do všetkých rodinných akcií. Odmenou im bude úplne oddaný pes. Bývate v dome so záhradou? Bernáčik si to u vás určite zamiluje. Je to tiež skvelý pes pre canisterapiu, verným kamarátom sa stane ľuďom trpiacim osamelosťou, depresiou či psychickou poruchou.

Všeobecná charakteristika bernského salašníckeho psa

Pôvodne pastiersky pes je prirodzený ochranca, len dnes miesto oviec opatruje svojich pánov. Zbožňuje hranie a šantenie, zároveň je to ale citlivka, ktorá zle znáša hrubosť aj dlhšie odlúčenie od ľudí.

Povaha

K popisu typického bernského salašníckeho psa nám stačí pár slov: priateľský a stále dobre naladený. Ak by sme mali ešte niečo dodať, bola by to láskyplnosť a šťastný postoj k životu. Je to miláčik, ktorý je svojim pánom maximálne oddaný.

Bernský salašnícky pes je tiež veľmi šikovný a ľahko sa učí novým kúskom. Dospieva pomaly a dlho zostáva hravým šteňaťom. Nemalo by vás teda prekvapiť jeho neustále bláznenie. Aby nebol až príliš tvrdohlavý, je potrebné nepodceniť výcvik. Socializácia už od šteňacieho veku zase pomáha predchádzať prílišnej bojazlivosti a nedôvere k cudzím ľuďom a zvieratám.

Vzhľad

Bernský salašnícky pes nie je žiadny drobček. Jeho výška v kohútiku je až 70 cm, váha sa pohybuje okolo 40-50 kg. Dojem mohutnosti ešte umocňuje dlhšia srsť s hustou podsadou.

Pohľady upúta jeho nádherná trojfarebná srsť. Pre rozloženie farieb sú stanovené presné pravidlá – prevládať musí čierna, biela sa objavuje na hlave, krku, hrudníku, labkách a konci chvosta, sýta hnedočervená zase na lícach, hrudi, nohách a nad očami.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Našli by ste len málo plemien, ktoré majú k deťom lepší vzťah ako bernský salašnícky pes. Ak sa správne socializuje, s deťmi vychádza nadmieru skvelo. Je pokojný, prítulný, a dokonca znesie aj drobné detské vyvádzanie.

K ďalším psom a domácim maznáčikom z počiatku môže byť nedôverčivý, neskôr sa chová priateľsky. Rozhodne sa nemusíte báť agresívnych výstupov. Nevyhľadáva konflikty, svojho pána je však pripravený sebavedome chrániť.

Výchova a výcvik

Potrebuje základný výcvik poslušnosti. Zabudnite ale na tresty a krik. Bernský salašnícky pes nereaguje dobre na drsné správanie a prílišnú tvrdosť. Pokiaľ ho naopak budete trénovať za pomoci pozitívnej motivácie a odmien, budete nadšení rýchlym pokrokom. Veľmi dôležité je tiež nepodceniť socializáciu s ľuďmi aj s ďalšími psami už od šteňacieho veku.

Zdravie a starostlivosť

Toto plemeno sa, bohužiaľ, nepýši tým najukážkovejším zdravím. Pri bernských salašníckych psoch preto ešte viac než u iných plemien platí, že je veľmi dôležité nepodceniť výber chovateľskej stanice a nekupovať psa bez PP.

Psy často majú problémy s pohybovým aparátom, objavuje sa u nich napríklad dysplázia bedrového kĺbu alebo artritída. K dobrému vývoju kostí môžete pomôcť tak, že v šteňacom veku budete mierniť ich bláznenie a nedovolíte im kosti namáhať napríklad chôdzou do schodov. Nedožívajú sa príliš vysokého veku, priemer je len 8 až 10 rokov. Medzi najčastejšie príčiny úmrtia patrí rakovina a zlyhanie obličiek.

Čo sa starostlivosti týka, vykúpať ho stačí len raz za niekoľko mesiacov. Keď už sa zašpiní blatom, postačí rýchla sprcha. Srsť zvyčajne nie je nutné kefovať častejšie ako raz týždenne. Na druhú stranu je potrebné počítať s tým, že toto plemeno veľmi pĺzne. Najmä na jar a na jeseň všade budete nachádzať chumáče chlpov. A to aj keď budete mať pocit, že ste práve upratali. V období pĺznutia je preto niekedy potrebné frekvenciu kefovania zvýšiť.

Náročnosť

Náročnosť na čas je obrovská. Pes sa svojich pánov drží ako kliešť a očakáva, že s ním budú tráviť veľa času. Ak niekam odídete bez neho, pes to ponesie veľmi ťažko.

Počítať musíte aj s vyššou finančnou náročnosťou. Samotné obstaranie šteňaťa s preukazom pôvodu vás vyjde od 500 eur a vyššie. Bernský salašnícky pes toho nezje práve málo a krmivo by malo byť kvalitné. Vysoké môžu byť aj účty za veterinára, lieky a špeciálnu kĺbovú výživu.

História

Už podľa názvu plemena ľahko odhadneme jeho pôvod. Domovinou bernského salašníckeho psa je švajčiarsky Bern, kde slúžil ako strážca stád a ťahač vozíkov s nákladom.

Jeho dávnymi predkami sú s najväčšou pravdepodobnosťou molosoidné psy, ktoré do Švajčiarska prišli s rímskymi légiami. Po odchode vojakov tu zostali a skrížili sa s ovčiarskymi psami. Je teda pravdepodobné, že toto plemeno na švajčiarskych farmách pracuje už viac ako 2 000 rokov.

Prvý klub Bernských salašníckych psov bol ale založený až v roku 1907, o 3 roky neskôr už mal registrovaných 107 členov. Počas druhej svetovej vojny ich počet prudko poklesol, našťastie sa plemeno podarilo zachovať a dnes sa radí medzi najobľúbenejších rodinných psov najmä v Nemecku a Švajčiarsku.

Dôležité informácie

Hmotnosť: Pes: 41 až 54 kgSučka: 32 až 45 kg
Výška v kohútiku:Pes: 66 cmSučka: 64 cm
Typický znak:prirodzene zvesené uši
Požiadavky na tréning: 20-40 minút/deň
Energia: uvoľnená
Dĺžka života:7 až 9 rokov
Sklony k slintaniu: nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti: stredná
Pôvodné využitie: pracovný pes
Dĺžka srsti: hustá, rovná
Typ srsti: hustá, rovná
Farba srsti:tricolora (čierna s hnedočervenou a bielou)
Potrebná starostlivosť srsť: stredná

Kde kúpiť bernského salašníckeho psa?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre bernského salašníckeho psa dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bernských psov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (12 votes)

2 komentáre k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať bernského salašníckeho psa”

 1. Dobrý deň,
  jednoducho mi nedá nevyjadriť sa k chovu BSP. V roku 2010 sme si kúpili šteniatko BSP, fenku, dali sme jej meno Kiara. Mali sme odvahu – je to náš prvý pes, rozhodli sme sa preň po postavení RD. Snažili sme sa o to, aby bol „vonkajší“, no Kiara „plakala“. A tak nám poradili vziať fenku dnu. Odvtedy je s nami. Všade. Berieme ju so sebou na všetky výlety, dovolenky, nenechávame doma samú dlhšie ako 5 hodín.
  Je pravdou, že má problémové trávenie a preto jej kupujeme špeciálnu stravu.
  A – Kiara mala 1.05.2020 10 rokov. Je stále aktívna, aj keď pomalšia. Žiadne problémy s kĺbami, zrakom ani sluchom.
  Do stravy jej už 4 roky pridávame Alavis, samozrejme je očkovaná, pravidelne odčervovaná a pred „klieštovou sezónou“ jej aplikujeme Bravecto.
  Chodíme s ňou na prechádzky 2x denne, napriek tomu, ze môže na záhradu vždy, keď má na to chuť.
  Je stále úžasná, dobrácka, nikdy nikomu a ničomu neublížila. Naše vnúčence ju zbožňujú.
  Na webe som sa dočítala, že bol prípad, keď sa sučka BSP dožila vyše 15 rokov. Veľmi verím, že to bude tak aj u našej Kiary.
  Myslím si, že podstatné je psovi venovať a dávať mu najavo, ako ho máme radi.
  Komentáre bežne nepíšem, ale – nedalo mi, keď som čítala, ako sa ľudia pýtajú na to, koľko sa pes dožije, predtým, ako si ho zaobstarajú.
  Budúci majitelia psov – je to na Vás. Tabuľky sú všeobecné. A keď sa staráte aj o psa veľkej rasy zodpovedne a s láskou, odvďačí sa Vám oddanosťou a dlhovekosťou.
  LH

  Odpovedať
  • Dobrý deň rád by som sa spýtal, keďže ho máte vo vnútri či Vám nehryzie nábytok, alebo nerobí nejaké škody.

   Odpovedať

Vložiť komentár