fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať myš domácu

Hoci sú tieto malé zvieratká pre veľa ľudí skôr škodcami, či potrava pre hady, aj ony majú svoje nezanedbateľné miesto vo svete chovateľstva. Preto sme si pre vás pripravili článok o všetkom, čo sa týka chovu tak nenáročného maznáčika, akým myš domáca naozaj je. Ak teda patríte medzi milovníka Mickey Mouse, Jerryho, či myšiaka Stuarta Little, poďte sa s nami pozrieť, čo obnáša starostlivosť o živého predstaviteľa týchto rozprávkových hrdinov s veľkými ušami a lysým chvostíkom.

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si obstarať myš domácu

 • Ako sú myšky malé, tak sú nenáročné – vskutku toho ku šťastiu príliš nepotrebujú. Aj preto sa skvele hodí pre začiatočníkov.
 • Označenie domáci maznáčik tu skutočne platí! Hoci vás myš po príchode domov asi neprivíta, rozhodne sa dá skvele skrotiť, ak ju máte od mala.
 • Žiadne pompézne voliéry, alebo vyhrievanie terária. Myši nemajú príliš vysoké nároky na bývanie a ich príbytok vám doma nezaberie veľa miesta.
 • Ako je známe, myši sa rozmnožujú jedna radosť! Ak máte v pláne chov, hrá vám to skutočne do kariet.
 • Biela, čierna, alebo farebná? Môžete si vybrať! K dostaniu je veľa farebných variantov.
 • Asi vás príliš neprekvapí, že za tohto maznáčika veľa peňazí neminiete. Hoci je cena farebných myšiek trochu vyššia, než tých bielych, rozhodne sa nebojte veľkých investícií.
 • Pre tieto miláčiky nepotrebujete žiadne špeciálne a nákladné krmiva, ktoré sa ťažko zháňa.
 • Myšky nie je nutné chovať samostatne – ba naopak! Veľmi uvítajú spoločnosť ďalšieho jedinca rovnakého druhu.
 • Pri chove myší určite nemusíte myslieť na venčenie. Myši sa spoľahlivo zabavia aj v klietke, ak im doprajeme dostatok priestoru na šplhanie a napríklad nejaké hračky. Milujú bežiace kolesá a preliezačky!
 • Transportovať myš nie je nijako ťažké, to dá rozum. Základom je dobre zvolená schránka, ktorá je bezpečná pre zviera a zároveň je odolná proti prehryzeniu.
 • Starostlivosť o srsť? Tu so šampónmi a hrebeňmi neuspejete. Myšia srsť je absolútne bezúdržbová.
 • Myš domáca býva len málokedy agresívna. Nepatrí k miláčikom, ktorí pri prvej príležitosti využijú možnosť uhryznúť si do ľudskej kože.

PÄŤ dôvodov, prečo si neobstarať myš domácu

 • Myšiaci majú skvelý talent nájsť si dostatočne veľkú škáru, ktorou sa nepozorovane pretiahnu von zo svojho príbytku. Takí zdrhači sa potom veľmi zle hľadajú.
 • Pre citlivejšie nošteky môže myší odor pôsobiť trochu nevábne – najmä ten samčí. Rozhodne je potrebné dbať na pravidelné čistenie klietky, či iného druhu zvieracieho bývania.
 • Tieto zvieratká bohužiaľ nepatria medzi tvory, ktorí sa môžu pýšiť dlhovekosťou. Myš domáca žije zvyčajne jeden, až štyri roky.
 • Z dvoch myších chalanov kamaráti veľmi pravdepodobne nebudú. Ak teda plánujete chov hneď niekoľkých jedincov, dbajte na oddelenie samcov, aby nedošlo k myšej bitke.
 • Pre myši je typická ich nočný aktivita. Robiť zhon im naozaj ide, najmä ak majú parťáka.

Zhrnutie 

Myšiaci sú ideálnymi miláčikmi pre začínajúcich chovateľov, alebo tiež pre tých, ktorí hľadajú naozaj nenáročného zvieracieho priateľa. Títo drobčekovia nemajú veľké požiadavky na pozornosť, stravu, ani bývanie – to však rozhodne neznamená, že neocenia kontakt s človekom, alebo dobré kŕmenie! Naopak sú to veľmi kontaktné a zvedavé zvieratká, ktoré sa pri dobrodružnej ceste za dobrotou nebojí vstúpiť na ľudskú dlaň. Aj to robí z myšiek obľúbených domácich maznáčikov, ktorí nemajú príliš veľa negatív. Najväčšou nevýhodou je zrejme krátky myší život, vďaka ktorému si svojho roztomilého kamaráta užijete nanajvýš štyri roky. Aj počas štyroch rokov si však s myšiakom užijete veľa zábavy – hlavne, ak si zaobstaráte rovno dvoch, alebo napríklad štyroch. Po západe slnka vám ukážu, ako to vedia roztočiť!

Chov myši domácej 

Chov myší nie je vôbec žiadna veda a zvládne to aj úplný začiatočník. Určite je potrebné si uvedomiť, že myši nie sú žiadni samotári a najradšej žijú v skupinkách – to by mal budúci majiteľ zohľadniť, ak chce skutočne spokojné miláčiky. Pre myšiaka je teda ideálne, ak môžu mať aspoň jedného, ​​dvoch myších kamarátov. Je však len na vás, či budete stáť o mladé a zaobstaráte pár, alebo či zaobstaráte skupinku samičiek. Viacero myších samcov nerobí obvykle príliš dobrotu, preto na to berte pri výbere skupinky zreteľ. V rozmnožovaní naopak žiadne zložitosti hľadať nemusíte, pretože v tom sú myši skutoční preborníci. Pohlavne dospelí sú už po mesiaci života, tak pozor na včasné oddelenie mladých samčekov od matky! Ani s graviditou a následným dojčením si myši príliš na čas nedávajú – gravidita samíc trvá 21 až 23 dní a následne svoje mláďatá tri, až štyri týždne dojčí. V jednom vrhu môže byť cez desať „nahých“ myšiatok, ktoré veľmi rýchlo rastú. Samice navyše môžu počať už veľmi krátko po pôrode.

Vytvoriť myšiakom vhodné ubytovanie nie je žiadny veľký oriešok – chovať ich môžete v klietke, v sklenenom akváriu, či v teráriu. Hoci je klietka praktickejšia pre upevňovanie rôznych hračiek a preliezačiek, je potrebné vybrať takú, ktorá myšku bezpečne udrží vnútri. To by mali zabezpečiť dostatočne husté mreže, medzi ktorými by nemala byť medzera širšia, než 6mm. Pri chove v sklenených nádobách dávajte pozor na dostatočné odvetrávanie, aby vo vnútri nevznikali plesne. V tomto ohľade sú praktickejšie akvária, ktoré je vhodné prikryť poklopom napríklad z pletiva. (zdroj)

Ako podstielku môžete použiť piliny, drevené pelety, kukuričnú drť, alebo napríklad Asan – skrátka to, čo bude vyhovovať vám, aj myšiakom.

V klietke by nemali chýbať:

 • Napájačka
 • Misky na krmivo 
 • Domček 
 • Vetvy na šplhanie
 • Materiál na stavbu hniezda 
 • Hračky – napríklad * bežecké kolesá, rolky od kuchynských utierok, či toaletného papiera, alebo iné hračky pre myši, ktoré zoženiete vo zverimexoch, či na internete.

* Je vhodné zaobstarať také bežecké koleso, do ktorého si myš nemôže priškripnúť chvostík, či nôžku.

Ďalšou dôležitou kapitolou v chove myší je samozrejme kŕmenie a napájanie – tým začneme. Spôsobov, ako zabezpečiť myškám prísun vody je hneď niekoľko: môžete použiť rôzne druhy napájačiek, alebo misku. Misky sú však trochu nepraktické, pretože si ich Coliiformes môžu nepekne zašpiniť, alebo sa do nich môže dostať podstielka. Napájačky sú omnoho praktickejšie, pretože sa do nich nedostanú nečistoty. Môžete použiť klasickú sklenenú napájačku, či plastovú „guličkovú“.

A teraz na kŕmenie. Základom je uvedomiť si, že je myš všežravec – to znamená rozmanitú, pestrú stravu. Nemusíte sa však obávať žiadnej zložitej prípravy na kŕmenie! Väčšina chovateľov kŕmi svoje myšiaky primárne zmesou pre drobné hlodavce a jedálniček obohacujú o drobné množstvo zeleniny, ovocia a tiež o živočíšnu zložku vo forme červov, alebo cvrčkov. Podávať sa môže napríklad aj varené vajce. Naopak nie je príliš vhodné zelené krmivo, po ktorom majú myši často zažívacie ťažkosti. Šetrite aj s príliš tučnými dobrotami, ako sú orechy a semienka. Šetriť nemusíte so senom, ktorého by mali mať myši vždy dostatok – ostatne ho používajú aj na stavbu hniezda. Ako užitočný doplnok vnímame napríklad vetvičky na okus, či minerálnu kocku.

Dôležité informácie o myši domácej

Váha:Obvykle 12-28g (max.60g)
Pôvod:Japonsko, cez suché oblasti Eurázie až po severozápadnú Afriku
Vhodná ubikácia:klietka, akvárium, terárium
Cena:Cena bielych myšiek začíná cca na 0,50€. Farebné myšky zvyknú byť dražšie, ale cena obvykle neprekročí 4€.
Dĺžka života:1-4 roky
Aktivita: v noci

Špecifiká myši domácej

Myšky sú špecifické najmä svojou veľkosťou (možno teda lepšie povedané „mrňavosťou“), ktorej je potrebné prispôsobiť nielen ich príbytok, ale i celkové zaobchádzanie – predsa len sú veľmi drobučké, tak je potrebné zaobchádzať s nimi opatrne. To je dôležité vysvetliť predovšetkým deťom. Ako sme si už povedali, na starostlivosti o tieto zvieratká nič špecifické nie je, ak si odmyslíme ich rozmanitú stravu a u majiteľov s citlivým nosom možno nutnosť častejšieho čistenia klietky. Možno je však na mieste spomenúť sociálne potreby myšiek, vďaka ktorým nie je vhodné chovať ich po jednom. Naopak radi využijú možnosť žitia v páre, alebo v skupinke. Trošku osobité je aj rozmnožovanie týchto maličkých cicavcov, pretože ak myši v niečom vynikajú, je to tvorba ďalších myší – a to veľmi rýchlo a vo veľkom počte. Ak teda plánujete pár, zháňajte si potencionálneho odberateľa mláďat.

Ako a kde si kúpiť myš

Myš patrí ku tvorom, ktoré zoženiete naozaj ľahko – laboratórna myška totiž patrí ku stálemu osadenstvu väčšiny zverimexov. Je však na zváženie, či si brať myšku práve odtiaľ, ak ju chcete ako maznáčika – v predajniach so zvieratami sa totiž väčšinou príliš nerieši, či majú príbuzné myšky spolu, a či medzi nimi dochádza k príbuzenskému kríženiu (najväčší odberatelia laboratórnych myší sú totiž ľudia , ktorí ich potrebujú ako kŕmenie pre svoje miláčikov). Druhou možnosťou je teda vyhľadať si chovateľa, ktorý vo svojom chove dbá na to, aby nedochádzalo k páreniu medzi príbuznými a nezdravými jedincami. Títo chovatelia majú navyše často na výber z veľkého množstva farebných variantov a malé myšky zvyknuté na kontakt s človekom. Cenovo sa kúpa myšiaka od chovateľa trochu líši, ale rozdiel nebýva až tak tragický, pretože tak ako tak nejde o nijako veľkú investíciu. Za tohto nenáročného, ​​priateľského tvora miniete vo zverimexe okolo 0,50€, ak si vyberiete jeho bielu formu. Farebné myšky zvyčajne zaobstaráte na tom istom mieste do 2€. Chovatelia mávajú odlišné ceny, ale málokedy presiahnu 4, až 6€ – aj tu záleží na farebnom variante.

4.6/5 - (16 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať myš domácu”

 1. Ja strašne milujem zvieratá a najmä hlodavce. Už som mala dvoch škrečkov a teraz mám tretieho škrečka Shifu (šifu) a myšku Kiki. No ale môj škrečok strašne rád papá takže je trošku obézny a nejak ho neviem donútiť k pohybu… Zato moja slečna Kiki je vždy fit a zdravá. Veľmi dobré rady ste tu napísali vážne super!! Budem odporúčať 🙂

  Odpovedať

Vložiť komentár