fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať psouna prériového

Sysel alebo svišť. Tieto zvieratá sú svišťom prériovým veľmi podobná, a aj keď sa jedná o hlodavce, je to iný živočíšny druh. Ako vôbec svišť prišiel k svojmu rodovému menu? Pravdepodobne vďaka zvukom, ktoré vydáva ako varovanie pred predátormi. Pripomína totiž psie štekanie. Poďme si teda tohto štekajúceho hlodavca predstaviť bližšie.

SEDEM dôvodov, prečo si obstarať psouna prériového 

  • Prériové svište sa v SR chovajú predovšetkým v zoologických záhradách, aj keď v posledných rokoch sa pomaly dostávajú aj do podvedomia drobných chovateľov. Mať doma svišťa je tak trochu exotika a určite budete mať naozaj originálneho maznáčika.
  • V noci sa vyspíte. Svišť je tvor s dennou aktivitou, teda vás v spánku rušiť nebude. Ak sa teda nerozhodne, že bude spať s vami v posteli.
  • Svište možno chovať aj ako jedináčika. Ak máte dostatok času alebo iné zvieratá, s ktorými sa svište vybláznia, zvládne aj absenciu kolegov.
  • Prériové svište žijú v rodinných klanoch a komunikujú medzi sebou okrem iného aj dotykmi, hladením a ,,bozkávaním“. Tieto prejavy náklonnosti a utužovanie vzťahov ocenia aj u majiteľa. Sú to maznáčikovia.
  • Spokojne sa nechajú maznať a hladkať. Sú veľmi kontaktný a schovávať sa niekde v nore – to nie je ich štýl.
  • Niektorí majitelia naučili svoje svište chodiť na postroji a vodítku. Vynahradzujú im tak potrebu pohybu, ak sú chované v byte. So svišťom môžete aj na prechádzku.
  • Aj keď svište zvyčajne svoju inteligenciu využívajú len vo svoj prospech, so správnou motiváciou a kopou trpezlivosti, sú schopní sa naučiť aj nejaké jednoduchšie triky.

SEDEM dôvodov, prečo si neobstarať psouna prériového 

  • Svišť sa v prírode živí predovšetkým rôznymi druhmi rastlín a tráv. Dokonca si svoje ,,políčka“ obhospodarujú. Menej obľúbené druhy ničia, aby tak urobili miesto pre to, čo im chutí viac. Sú to maškrtníci a mávajú v zajatí sklony k obezite. Je potrebné zloženie ich stravy starostlivo strážiť.
  • Sú to maškrtníci. Svišťom hneď tak niečo pod fúziky nelezie, takže je možné, že vaše starostlivo vybrané krmivo vám ,,hodia na hlavu“.
  • Svište sú všeobecne pomerne nároční na životný priestor. Ak sa rozhodnete chovať ich vonku, prehltne vám tento koníček celkom slušný kus záhrady. V byte chované zviera je nutné nechať denne, pod bedlivým dozorom majiteľa, dostatočne prebehnúť.
  • Svište sú sociálne zvieratá, hoci je možné ich chovať aj samostatne. Je však dôležité im potrebu pozornosti a kontaktu nahradiť. Sú naozaj veľmi nároční na množstvo času, ktorý im musíte venovať.
  • V súvislosti s jeho menom nás napadá ešte jedna možná asociácia. Svište, rovnako ako psi, sú skvelí strážcovia. Tieto zvieratá sú silne teritoriálne a na svojom území neznesú votrelca. Preto je viac než rozumné v prípade návštevy zavrieť svišťa do jeho klietky. Uhryznutie od neho je, vzhľadom k jeho nemalej veľkosti, pomerne bolestivé.
  • U svišťov prebieha obdobie ruje od jesene do jari. V tejto dobe prestávajú samičky komunikovať so svojím majiteľom a samce sa stávajú agresívnymi aj na svojich majiteľov. Predísť tomu možno kastráciou ešte pred prvou rujou. Ak svojho svišťa nenecháte vykastrovať, hrozí reálne riziko škaredého pohryznutia.
  • Odchov mláďat prériových nie je práve jednoduchý. Ak vás toto zvieratko nadchlo a chceli by ste ho rozmnožovať, obráťte sa na skúsených chovateľov, alebo kontaktujte zoologickú záhradu, ktorá svište úspešne odchováva.

Zhrnutie 

Svišť je zvieratko, ktorého držanie a chov má mnoho špecifických úskalí. Rozhodne ho neodporúčame ako maznáčika pre deti. Svišťa, rovnako ako psa či mačku, je nutné láskavo, ale dôsledne, vychovávať už od mláďaťa. Ich život v prírode je postavený na veľmi prísnej hierarchii a tá sa musí dodržiavať aj v rámci spolužitia s ​​,,jeho“ ľuďmi. Inak sa ľahko stane, že zo svišťa, ktorý mal byť miláčikom, sa stane malý terorista a bude vládnuť celej rodine. Ak mu poskytnete dostatočnú aktivitu a voľný výbeh, možno ho úspešne držať aj v malom byte. V žiadnom prípade ho nenechávajte bez dozoru alebo dokonca pusteného v čase vašej neprítomnosti. Svište sú zvieratká obľubujúce hrabanie, škrabanie a okusovanie. Takáto neopatrnosť by mohla viesť k rozsiahlym škodám na majetku (vašom) aj na živote (svišťa). Ak vás tento hlodavec zaujal natoľko, že ste sa rozhodli pre jeho obstaranie, pri správnej výchove získate vskutku originálneho maznáčika a veľmi spoločenské a kontaktné zvieratko.

Chov psouna prériového 

Chov svišťov je náročný v mnohých aspektoch. Ako na pozornosť – ak máte jedináčika, tak na priestor alebo aj zostavenie chovnej skupiny. Je veľmi vhodné zostavovať skupinu z malých mláďat okolo siedmeho až ôsmeho týždňa veku, aby si na seba dobre zvykli. Pridanie dospelého jedinca do ,,rodiny“ takmer vždy končí smrťou alebo ťažkým zranením nováčika. Samičky je vhodné pripúšťať okolo druhého roka veku. Po 27 – 33 dňoch rodí 3 – 5 holých mláďat, ktoré dojčí až do 6 týždňov. Ideálna doba odberu svišťa po skrotení sa uvádza okolo ôsmeho týždňa veku.

Pred príchodom svišťa do vašej domácnosti alebo na záhradu, je nutné zriadiť mu pohodlný a bezpečný domov. Pre chovnú skupinu štyroch samíc a jedného samca, je minimálny rozmer ubikácie 3 metre štvorcové. Dôležitý je vybudovať betónový základ vyplnený ťažšou ílovitou pôdou, aby sa svište nepodhrabali a mali si kde stavať tunely.

Pre svišťa jedináčika, chovaného v byte, odporúčame minimálny rozmer klietky 100x100x150cm ..

V klietke by potom nemali chýbať:

  • napájačka
  • misky na kŕmenie
  • jasličky na seno
  • podstielka
  • domček z dreva alebo zo slamy
  • hračky
  • závesná guľa na seno / zeleninu
  • vetvičky na okus
  • toaleta
  • postroj a vodítko
  • rúrky na preliezanie ai.

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre svišťa nájdete napríklad tu, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce

Pre svište sú vhodnejšie dva typy podstielky. Savejšia – napríklad lisované drevené peletky alebo Asan, do toalety, a bezprašná podstielka (kukuričná, hobliny, slama, seno) na zvyšok ubikácie. Nezabudnite na materiál k vystlatiu hniezda – treba drevitú vlnu.

Poslednou, ale nemenej dôležitou súčasťou spokojného života svišťa, je kŕmenie. Svišť je bylinožravec a jeho trávenie je veľmi citlivé na množstvo tukov v potrave. Základom jeho kŕmnej dávky sú rôzne druhy tráv a kvalitné seno, ktoré nie je ani plesnivé, ani zaparené. Vyhnite sa však lucernovému senu, ktoré spôsobuje obezitu.

To platí aj o rôznych olejnatých semenách a orechoch. Ak nezoženiete špeciálne krmivo určené vyložene pre svište, možno ho veľmi dobre nahradiť kvalitnými peletami pre činčily. Tie majú podobné nároky na prísun vlákniny a minimum tukov ako svišť.

Stravu môžete svišťom spestriť podávaním zeleniny, napríklad mrkvy, uhorky, cukety, brokolice, a v menšej miere aj ovocím – jablká, hrozno, marhule, jahody, broskyne, nektarinky. U oboch platí, že by mali mať izbovú teplotu a byť bez známok plesne či hniloby. V žiadnom prípade neskrmujeme cibuľu, cesnak, baklažán, exotické ovocie alebo avokádo. To isté platí pre sladké, korenené alebo slané maškrty.

Dôležité informácie o svišťovi

Váha:900 -1500g
Pôvod:Severná Amerika
Vhodná ubikácia:vonkajší výbeh, klietka
Cena:160 – 320 €
Dĺžka života:8 – 12 rokov 
Aktivita: počas dňa 

Špecifiká svišťa prériového

Zaobstaraním svišťa prériového získate originálneho exotického maznáčika na ďalších minimálne 8 rokov. Svište sú všeobecne zdravé zvieratká, avšak ani v ich chove sa nevyhnete niektorým zdravotným komplikáciám či neduhom.

Ak býva s vami v byte, netreba ich očkovať alebo preventívne odčervovať. Pri vonkajších svišťoch sa odporúča očkovanie proti leptospiróze, ktorú môžu prenášať voľne žijúce hlodavce. Ak si nie ste istí, že váš svišť nemá vnútorné parazity, než ho zbytočne preventívne odčerviť, odporúčame najskôr odniesť vzorky trusu na špeciálne vyšetrenie výkalov. Ak sa prejavia vnútorné parazity, váš veterinár odporučí vhodný odčervovací prípravok. Kontakt na veterinárnych lekárov, ktorí majú skúsenosti s týmito exotickými hlodavcami nájdete tu

V porovnaní s inými sociálnymi hlodavcami je starostlivosť, ktorú musíte dopriať svojmu miláčikovi, pomerne veľká. Svišťom nestačí pár desiatok minút denne ako trebárs osmákovi alebo morčaťu. Aj jeho výchova zaberie pomerne veľa času. Na druhú stranu jeho denná aktivita poskytuje množstvo výhod, narozdiel od druhov, ktoré,,žijú“ prevažne večer alebo v noci. Ak hľadáte „ekvivalent“ k psíkovi alebo mačičke, mohol by byť svišť tým pravým zvieratkom práve pre vás.

Ako a kde si kúpiť svišťa ?

Záujmový chov Svišťov zatiaľ nie je príliš rozšírený. Odporúčame sa obrátiť na niektorú ZOO, ktorá Svište odchovává (ZOO Brno, ZOO Děčín, ZOO Hlboká, ZOO Olomouc, ZOO Praha), alebo na facebookovú skupinu Svišťov prériových (tu), kde by vám majitelia mohli poradiť, kde zvieratko obstarať.

Ďalšou možnosťou sú špecializované zoopredajne so živými zvieratami, kde býva už dnes svišť dosť často v ponuke, alebo na inzerát. V každom prípade sa opýtajte na presný vek svišťa, skontrolujte srsť, zuby, pazúriky, oči a či nemá zlepenú srsť od hnačky či výtoku. Cena svišťa sa pohybuje v rozmedzí 160 – 320€.

Ako sme spomenuli vyššie, ideálny vek pre odber svišťa, aby sa ľahko skrotil je od zhruba siedmeho týždňa veku. Ako spoznáte samčeka od samičky a mladé zviera od dospelého nájdete tu.

4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár