fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať morča

Morča je jedno z najobľúbenejších domácich zvieratiek. Nie je náročné na chov ako pes alebo mačka a predsa je maznavé a milé. Ak teda hľadáte aktívne zvieratko, ktoré si bude spokojne žiť aj v klietke, je morča rozhodne dobrá voľba. Ale pozor, aj takto malé a na prvý pohľad nenáročné zviera, potrebuje správne podmienky, aby bolo spokojné. Poďme si teda morča predstaviť zblízka a zistiť, čo jeho chov obnáša!

OSEM dôvodov, prečo si obstarať morča 

 • Morčatá sú aktívne cez deň. Nemusíte sa teda báť, že o zvieratku celý deň nebudete počuť a ​​v noci sa nevyspíte.
 • Na rozdiel od iných hlodavcov morča prakticky nehryzie! Nie že by to nevedelo, ale v prípade, že sa cíti v ohrození, radšej utečie.
 • Nie sú príliš malé a krehké ako iné zvieratká a tak sú skvelými miláčikmi aj pre menšie deti.
 • Chcete malé, veľké, s krátkou alebo dlhou srsťou, či dokonca bezsrsté? Žiadny problém! Aj morčatá, podobne ako psy, sa delia na plemená a tak si každý môže vybrať podľa svojho gusta.
 • Dajú sa veľmi dobre skrotiť a nechajú sa maznať, obzvlášť keď im sem tam doprajete nejakú zeleninu či iný maškrtu.
 • Starať sa o morča nie je žiadna veda. Stačí im dostatočne veľká klietka, voda, dostatok sena a granulovaná zmes pre morčatá. Ako maškrta je pre morča najlepšie zelenina alebo niektoré druhy ovocia.
 • Morčiatka sú pomerne odolné a tak môžu cez leto bivakovať napríklad na záhrade alebo na chate v ohrádke, navyše čerstvá tráva je pre nich skvelá desiata! (To neplatí pre morčatá bez srsti, ktoré sú náchylnejšie či už na prehriatie alebo k iným chorobám).
 • Morčatá sú pomerne „ukecané“. Snáď každý pozná ich špecifické pískanie. Často takto komunikujú aj so svojimi pánmi. Dokážu spoznať zvuk otvorenej chladničky, vrecka sa senom, alebo iným kŕmením.

SEDEM dôvodov, prečo si neobstarať morča 

 • Morča je zviera spoločenské a chov osamote bez kamaráta rovnakého druhu je pre morča trápenie. Ak ste teda rozhodnutý, že chcete len jedno zviera, poobzerajte sa po inom maznáčikovi.
 • Morča veľa je a tým pádom sa aj veľa vyprázdňuje. V klietke síce väčšinou chodia do jedného rohu, ale ak je vonku zo svojej klietky, veľa si s tým, kde si uľaví, hlavu neláme.
 • Morčatá sú záväzok na pomerne dlhú dobu. Dožívajú sa 6-8 rokov, ale ani 10 ročné morčatá nie sú neobvyklé.
 • Sú síce odolné voči nižším teplotám, sú ale veľmi náchylné na prievan. Preto dobre premyslite, kde nových miláčikov ubytujete.
 • Niekomu môže hlasný prejav morčaťa vadiť. Nebude teda pravou voľbou pre niekoho, kto má rád pokoj a ticho.
 • Morča potrebuje pomerne dosť priestoru. Či už klietka alebo box, ubikácia pre morča zaberie dosť miesta.
 • Nedokážu si vytvárať vitamín C, ktorý musí získavať z krmiva. Je dôležité na vit. C myslieť a morčaťu ho dopĺňať. Pri dlhodobom nedostatku by totiž mohlo dôjsť až k úhynu zvieratka.

Zhrnutie 

Morča je milé a maznavé domáce zviera, ktoré je aktívne cez deň. Sú veľmi komunikatívne a pre spokojný život potrebujú spoločnosť svojho druhu. Dobre sa skrotí, nehryzie a vďaka svojej veľkosti a rozmanitosti sú vhodnými miláčikmi aj pre deti. Sú nenároční na chov, ale vadí im prievan. Bežne sa chová v klietke, ale cez leto je možné ich mať aj vonku vo výbehu. Tiež potrebujú dopĺňať vitamín C, ktorý si sami nedokážu vytvoriť.

Chov morčaťa 

Nie je príliš ťažké a náročné vytvoriť morčatám správne podmienky pre žitie, o to dôležitejšie ale je, im túto starostlivosť dopriať. Najdôležitejšie pre morča je potreba sociálna. Vždy teda kupujte minimálne dve samičky alebo dvoch samčekov. Chovať morčiatka v páre nie je najmúdrejší nápad, samičku pravidelné pôrody vysilujú a pre takéto mláďatá je často problém zohnať nový domov.

Hneď po parťákovi je najdôležitejšia správna ubikácia. Pre chov morčiat sa využíva viac variantov. Môžete ich chovať v boxoch, „morčatárniach“ (čo sú nízke, ale plochou rozmerné teráriá), vo výbehu alebo v klietke. Plastové boxy sú vhodné najmä pre bezsrsté skinny morčatá, ktoré by v otvorenej klietke mohla prechladnúť. Rozmery klietky by pre dve morčatá mali byť aspoň 80x40x35 cm, ale samozrejme čím väčšie, tým spokojnejšie budú morčatá.

V klietke by potom nemali chýbať:

 • napájačka
 • misky na kŕmenie
 • jasličky na seno
 • podstielka
 • domček alebo iný pelech (napríklad nízko zavesená textilová hamaka)
 • hračky
 • závesná guľa na seno / zeleninu
 • vetvičky na okus
 • rúrky na preliezanie ai.

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre morčatá nájdete napríklad tu, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce.

Aká je najvhodnejšia podstielka, sa nedá všeobecne povedať. Dnes je na trhu už viac rôznych typov podstielok a nemožno povedať, ktorá je najvhodnejšia. Najlepšie je, podstielky vyskúšať a vybrať si tú, ktorá bude najlepšie vyhovovať práve vám a vašim morčatám. Najviac používané sú však hobliny a naopak úplne nevhodné sú prašné piliny a mačacie stelivo.

Poslednou, ale nemenej dôležitou súčasťou spokojného života morčiat, je kŕmenie. Morča je bylinožravec a tak je jasné, že zvyšky od obeda pre nich nebudú to pravé. Ale ani kŕmenie morčiat nie je žiadna veda. Základom jedálnička morčaťa je seno, ktoré je najlepšie dávať do jasličiek a morčatá by ho mali mať stále k dispozícii. Pokiaľ chcete morčatám seno spestriť, zamiešajte do neho rôzne sušené bylinky, či už púpavy, skorocel, bazalku alebo napríklad majoránku. Takto vylepšené seno sa dnes dá kúpiť aj v obchode.

Mimo seno môžete morčatám dopriať granule priamo určené pre morčatá, zeleninu a ovocie. V lete im tiež môžete dopriať čerstvú trávu. Pre morčatá je vhodná koreňová zelenina, karfiol, paprika, uhorka, šalát alebo napríklad aj cuketa. Ovocie by sa malo dávať len ako maškrtu párkrát do týždňa v malých dávkach. Exotické ovocie, ako sú pomaranče, mango a ďalšie, nie je pre morčatá vhodné, oveľa radšej budú za kúsok obyčajného jablka, hrušky alebo jahody.

Dôležité informácie o morčati

Váha:600-1600g
Pôvod:Južná Amerika
Vhodná ubikácia:klietka, box
Cena:podľa plemena a pôvodu od 5€ do 60€
Dĺžka života:6-8 rokov 
Aktivita: v priebehu dňa 

Najznámejšie plemená morčiat 

Vybrali sme tie najpopulárnejšie plemená morčiat a pozreli sa im na zúbok:

Hladké morča

Je klasické morča, ktoré pozná asi každý. Má hladkú krátku srsť a vyskytuje sa v najrôznejších farbách. Môžu byť jednofarebné, alebo fľakaté. Starostlivosť o srsť nie je potrebná a celkovo sú tieto morčatá na chov nenáročné a odolné. Veľmi podobné je potom plemeno anglický crested. Ten sa odlišuje len tým, že má rozetu na čele medzi ušami.

Morča rozeta

Rozeta je ďalšie anglické plemeno. Toto plemeno môže byť v rôznych farbách a ich kombináciách, ale na rozdiel od hladkého morčaťa má srsť usporiadanú do roziet (vírov) po celom tele a pôsobí strapatým dojmom, srsť je tiež o niečo dlhšia ako u hladkých morčiat. Rozeta na čele býva nepravidelná a vytvára u týchto morčiat ofinku.

Skinny morča

Skinny morča je bez srsti. Teda, nie tak celkom, srsť im zostáva na ňufáku a labkách, zvyšok tela je ale holý. Tieto morčatá sú menšie ako ich osrstení kolegovia, sú tiež maznavejší, ale aj náchylnejší k prechladnutiu. Môžu byť jednofarebné aj fľakaté. Čierny variant ľuďom často pripomína malé hrošíky, svetlé zasa prasiatka a nie je preto divu, že nadobúdajú na čím ďalej tým väčšej obľúbenosti.

Cuy

Plemeno cuy sa oproti iným líši jedným zásadným faktorom. Sú o dosť väčšie. Kým normálne morča dorastá do váhy priemerne okolo 1 kg u cuy morčiat môžu niektorí jedinci dorásť až na tri kilá. Cuy morčatá sú pôvodom z Južnej Ameriky, kde sa dodnes chovajú na mäso. U nás sa ale teší obľube aj ako maznáčikovia.

Peruánec

Peruánec je plemeno typické svojou srsťou, ktorá je naozaj dlhá. Najmä jednofarebné jedince na prvý pohľad pripomínajú parochňu alebo príčesok. O ich srsť je nutné sa denne starať a prispôsobiť im aj bývanie, napríklad hobliny sa im zapletajú do srsti a tak je lepšie zvoliť inú podstielku. Na druhú stranu to sú originálne zvieratká a také morča iste kde akú návštevu prekvapí a zaujme.

Morča Rex

Morčatá tohto plemena nemajú meno podľa pradávneho jaštera, ako by sa mohlo podľa názvu zdať. Rex je názov typu srsti, ktoré toto morča má, srsť je na dotyk hrubá a na pohľad krepovitá. Rex morča tak trochu vyzerá, akoby dostalo ranu od elektriny. Rex je jedno z najobľúbenejších plemien morčiat vo svete, u nás však zatiaľ patrí skôr k tým menej známym.

US teddy

Na prvý pohľad sa môže zdať, že US teddy je rovnaký ako rex, avšak je medzi nimi niekoľko rozdielov. Prvým zásadným rozdielom je pôvod. Rex je plemeno anglické a teddy americké. Okrem toho je srsť rexa hrubá, u US Teddyho je o niečo jemnejšia a celkovo morča pôsobí viac ako plyšák na maznanie, čomu napovedá aj názov plemena (teddy je odvodený od medvedíka = plyšový medvedík).

Ako a kde si koupit morča?

V morčacom svete je oveľa viac plemien a organizujú sa s nimi aj pravidelné výstavy. Podobne ako u psov si môžete tieto plemená zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Zoznam chovateľských staníc nájdete tu. Morča s PP má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknutá na kontakt s ľuďmi. Na rozdiel od psov ale nie je cena nijako vysoká, s výnimkou skinny morčiat, ktoré sa bežne predávajú od 50 € hore, sa dá morča od chovateľa zohnať už od pár desiatok €.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie morčiatka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je morčiatko stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má peknú srsť. Tiež sa uistite, že nie sú morčiatka príliš maličké na to, aby odišli od matky. Správne sa morča odstavuje okolo 4. -5. týždňa a váži aspoň 250 gramov. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že máte dva jedince rovnakého pohlavia, nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavia u morčiat a ďalšie užitočné rady sa dozviete napríklad tu.

4.1/5 - (15 votes)

1 komentár k “15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať morča”

Vložiť komentár