fbpx

14 dôvodov, prečo si (ne)obstarať škrečka

Oči ako korálky, pomerne veľké uši a namiesto chvosta len krátky pahýľček. Na krátkych nôžkach sa batolí guľaté zamatové telíčko. Áno, reč je o škrečkovi. Týmto roztomilým hlodavcom začínal asi každý chovateľ. Okrem rybičiek, andulky alebo morčaťa, býva škrečok zvyčajne prvým vytúženým zvieratkom. Aj keď sú na chov a rozmnožovanie nenáročné, aj ich chov má isté špecifiká. Nie každý škrečkovi porozumie a môže byť po jeho obstaraní pomerne rozčarovaný. Je teda škrečok vhodným zvieratkom práve pre vás?

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ škrečka

 • Pracujete celý deň a na mačku či psa nemáte čas? Škrečky celý deň leňošia a večer začnú vyčíňať. Nemusíte tak mať obavu, že by ste o ich veselé kúsky prišli a večer sledovali len spokojne driemajúce našuchorené guličky.
 • Ako pri mnohých domestikovaných druhoch, aj u niektorých druhov škrečkov chovatelia vyšľachtili veľa farebných variácií a typov srsti. Môžete ich tak od seba ľahko rozlíšiť.
 • Napriek tomu, že škrečky počas dňa spia, k večeru a v noci si absenciu aktivity vynahradzujú. Sú to veľmi vynaliezavé a rýchle zvieratká. Rozhodne nebudú len nečinne sedieť.
 • Niektoré druhy škrečka sú samotárske, iné pomerne spoločenské zvieratká. Ak nechcete jedináčika, starostlivo vyberte druh chovaného zvieratka.
 • Aj tento drobný hlodavec sa dá skrotiť. Môže tak byť kamarátom aj staršiemu dieťaťu, ktoré bude pri manipulácii s krehkým zvieratkom dostatočne opatrné.
 • Škrečky nie sú potravinoví špecialisti. Nároky na ich stravovanie nie sú nijako náročné, a krmivo pre ne zoženiete v každom dobrom obchode pre zvieratá.
 • Sú veľmi čistotné a potrebu vykonávajú väčšinou na jedno miesto. Nemusíte tak často čistiť kompletne celú ubikáciu. Stačí vybrať znečistenú podstielku. Aby škrečok opäť trafil na svoju „toaletu“, vždy na mieste ponechajte časť starej podstielky.
 • Škrečok nie je náročný maznáčik a jeho chov aj rozmnožovanie zvládne aj úplný začiatočník.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ škrečka

 • Niektoré druhy škrečkov môžu byť pomerne spoločenské. Väčšina je však samotárska. Ak chcete chovať viacero škrečkov, musíte im zaistiť buď samostatné obydlie, alebo dostatočne veľkú ubikáciu, kde sa môžu jeden druhému vyhnúť.
 • Ako sme naznačili v prvom odseku, škrečky majú večernú a nočnú aktivitu. Ak milujete spánok a vyruší vás z neho aj pád špendlíka na podlahu, nebude pre vás škrečok ten pravý kamarát. Ak teda ich domček nepresťahujete na povalu či do pivnice.
 • Škrečok, vďaka svojej veľkosti a rýchlosti, nie je vhodným zvieratkom pre malé deti. Pri zlej manipulácii mu môže byť pád z výšky alebo silnejšie stlačenie osudným.
 • Škrečky vedia byť pekne ostré. Zviera vyrušené z denného odpočinku môže svojho majiteľa veľmi nepríjemne uhryznúť.
 • Napriek tomu, že je škrečok pomerne malé a drobné zvieratko, dokáže veľmi silno zapáchať ak sa jeho podstielke pravidelne nevenujete. 
 • Kombinovať škrečka s inými druhmi, napríklad pieskomilmi, osmákmi alebo morčatami, nie je dobrý nápad. Sú to veľmi teritoriálne zvieratká a v domčeku by tak mohla nastať celkom krutá vojna o priestor. Ak chcete pri znášanlivejších druhoch namiešať skupinu škrečkov z iných „rodín“, je veľmi vhodné urobiť tak pred ôsmym týždňom veku, aby sa zvieratá dobre znášali a nedochádzalo k napádaniu.
 • Je to hlodavec a večný utečenec. Ak sa váš škrečok vydá na výlet zo svojej vlastnej vôle, môže napáchať značné škody kým sa ho podarí znova odchytiť.

Zhrnutie

Škrečok je väčšinou samotár. Ale aj keď obvykle obýva svoje kráľovstvo sám, na aktivite najmä vo večerných a nočných hodinách, mu to neuberá. Škrečky sú pomerne akčné zvieratká a aj napriek svojmu zavalitému telíčku a krátkym nôžkam sa veľmi dostanú všade, kam potrebujú.

Škrečok patrí medzi hlodavce a robí tomuto zaradeniu česť. Čo sa mu dostane pod zuby, to väčšinou nesie jeho stopy. Škrečkovi na úteku sa jeho vášeň môže stať aj osudnou, ak narazí napríklad na elektrické káble. Bývajú to majstri v úteku, preto je veľmi vhodné ubikáciu so škrečkom vždy dobre zabezpečiť. Pre malé deti sa ako maznáčik príliš nehodí kvôli svojej veľkosti ale aj povahe. Tým väčším deťom môžu byť milým spoločníkom.

Chov škrečka

S trochou fantázie a šikovnosti môžete svojmu škrečkovi vytvoriť skutočný „raj“, kde si môže hrabať a preliezať sieť tunelov. Chovom samotného škrečka nič nepokazíte. Ako jedináčik sa dokonca väčšinou cíti lepšie, než keď sa o svoj životný priestor musí s niekým deliť. Ak však chcete škrečka rozmnožovať, samozrejme potrebujete pár. Zvyčajne je lepšie držať samicu a samca zvlášť.

Samičky majú ruju v týždenných cykloch, preto môžu po odstavení mláďat ihneď počať. Či je samička povoľná k páreniu zistíme tak, že ju dáme (najlepšie večer) do ubikácie k samčekovi. Ak samička nie je povoľná k páreniu, zvieratá ihneď oddelíme aby nedošlo k poraneniu. Mladé škrečky sú schopné sa páriť už vo veku 3 mesiacov.

Po gravidite, ktorá trvá od 15 do 22 dní (podľa druhu), sa rodí veľké množstvo mláďat. Obvyklý počet je 6 – 10 slepých a holých škrečkov, ale výnimkou nie je ani vrh o 15 mláďatách. Preto je viac než vhodné zabezpečiť si odber už pred párením škrečkov. V starobe asi 28 dní sú mláďatká plne samostatné. V období tesne po pôrode samičku nerušíme a nekontrolujeme ani hniezdo, ktoré si vyrobí. K bežnej potrave pridávame aj živočíšnu zložku. Môže sa stať, že vplyvom stresu alebo nedostatočnej výživy samica mláďatá zabije alebo aj skonzumuje. Kompletné informácie o odchove škrečkov nájdete tu.

Ak ste sa rozhodli, že škrečok je tým správnym zvieratkom práve pre vás, je nutné mu pred jeho príchodom do domácnosti vytvoriť správne miesto k životu. Škrečky sa zvyčajne chovajú v klietkach, plastových boxoch alebo akváriách. Pri výbere vhodnej ubikácie by sme mali brať zreteľ najmä na použité materiály. Tie by mali odolať sile ich zubov. Základňa klietky pre škrečka nemusí byť veľká, pre jedného škrečka vystačí aj rozmer 48 × 24 × 24 cm. Škrečok vám však bude vďačný ak bude mať dostatok miesta na šplhanie a preliezanie.

V klietke by potom nemala chýbať:

 • napájačka
 • miska na krmivo, najlepšie kameninová
 • materiál na vystlanie domčeka (papierové obrúsky, seno, bavlnené handry, poprípade sa dá kúpiť v zoo predajni priamo „náplň“ do domčekov pre malé hlodavce)
 • podstielka
 • domček
 • hračky
 • závesná guľa na ovocie/zeleninu
 • vetvičky na okusovanie
 • rúrky na preliezanie a iné
 • bezpečné koleso na behanie

Inšpiráciu, ako zariadiť skvelé bývanie pre škrečkov nájdete napríklad tu, alebo v našom článku o klietkach pre hlodavce.

Pre škrečky sú vhodné rôzne typy podstielok. Môžete použiť ako klasické hobliny, tak napríklad bukové štiepky, podstielku asan, kukuričnú podstielku… Najvhodnejšie sa javia bezprašné hobliny, pre menšie druhy môžeme použiť aj piesok. Určite však škrečok ocení rozmanitý výber materiálu na stavanie hniezd a vystlanie domčeka. Vďačné vám budú aj za roličky od toaletného papiera alebo papierových utierok, kartónové škatuľky (bez lepiacej pásky, lepidla a potlače), vetvičky alebo duté polienka.

Posledná, ale nemenej dôležitá súčasť spokojného života škrečka, je krmivo.

Základ stravy tvoria rôzne druhy semien, ktoré si môžete aj sami namiešať. V priemyselne vyrábaných zmesiach sa najčastejšie objavuje slnečnica, pšenica, ovos, proso, búrske oriešky atď. Mnoho majiteľov si zmes pre škrečky mieša samo. V špecializovaných obchodoch pre zvieratá môžete zakúpiť krmivo pre škrečky vo forme granúl. Je ideálne v tom, že škrečok nevyberá to, čo mu chutí najviac. Tieto granule bývajú doplnené aj o vitamíny a minerály, ktoré škrečok potrebuje. K hlodaniu môžete pridať vetvičky ovocných stromov alebo špeciálne hlodacie drievka alebo lepené tyčinky zo zoo predajne.

Škrečok nie je výhradne bylinožravec a ku svojmu zdarnému vývinu potrebuje aj živočíšnu zložku stravy. Môžete pridávať potemníky, cvrčky alebo pri väčších druhoch škrečkov aj koníky či kobylky. Škrečok nepohrdne ani bielym jogurtom, na tvrdo uvareným vajcom alebo nízkotučným tvarohom v primeranom množstve. Živočíšnu zložku môžete nahradiť aj kvalitnými psími či mačacími granulami. Neoddeliteľnou súčasťou jedálnička sú aj rôzne druhy ovocia, zeleniny a byliniek. Z ovocia a zeleniny sa vyhýbame zelenej fazuľke a avokádu – tie sú pre škrečky jedovaté. Majú tendencie si potravu hromadiť na horšie časy. Na prenášanie potravy používajú priestranné lícne kapsy. Čas od času skontrolujte ich preliezačky alebo domček a „zásobáreň“, ktorú si tam tiež môžu vytvoriť. Dôležité je odstrániť nedojedené zvyšky, aby sa v nich netvorila pleseň.

V prírode škrečky dokážu veľmi účinne hospodáriť s vodou obsiahnutou len v potrave. Napriek tomu by mali mať aj napájačku s čerstvou vodou k dispozícii. (zdroj)

Dôležité informácie o škrečkovi

Veľkosť a váha:7 – 18 cm, 30 – 180 g – podľa druhu
Pôvod:Európa, Ázia, Amerika
Vhodná ubikácia:akvárium s drôtenou nadstavbou, terárium, vitrína, klietka
Cena:podľa farby, druhu a pôvodu. Škrečka môžete získať zadarmo, ale i za 20 eur.
Dĺžka života:2 – 5 rokov, podľa druhu a starostlivosti
Aktivita: večer a v noci 

Špecifikácia škrečka

Škrečok je zviera skôr nočné. Cez deň bude spokojne spať vo svojom domčeku alebo brlohu, ktorý si vyhrabe v hoblinách. Jeho aktivitu mu môžete predĺžiť tým, že ho budete budiť v pravidelnom čase na jedlo. Škrečok sa potom prispôsobí a bude vstávať skôr sám. Napriek tomu nie je vhodné mu celý biorytmus dokonale obrátiť. Škrečky majú pomerne slabý zrak a na dennom svetle sú prakticky slepé. Pokiaľ chcete kamaráta, ktorý nie je denným spáčom, kúpte si radšej morčiatko. Oproti škrečkovi sú aktívne cez deň, dajú sa lepšie skrotiť a sú o poznanie kontaktnejšie.

Škrečok sa v záplave domácich „hlodavčích“ maznáčikov môže javiť ako hundroš a netýkavka, s ktorým nie je žiadna sranda. Avšak aj toto zvieratko má svoje čaro. Pre veľmi pracovne vyťažených ľudí alebo aj staršie deti, ktoré napríklad vďaka krúžkom nemajú príliš veľa voľna, môže byť škrečok tým pravým miláčikom. Škrečky môžu žiť aj pokojným rodinným životom a nemusíte sa tak obmedzovať na držanie iba jedného škrečka alebo jedince striktne oddeľovať. Aj škrečok jedináčik vás môže pobaviť a rozosmiať svojimi atletickými výkonmi vo vhodne vybavenej, priestrannej ubikácii. Aj keď sú to malé zvieratká, dajú sa aj pomerne ľahko skrotiť. Najmä na kúsok maškrty škrečky dobre „počujú“. Oproti iným domácim miláčikom má však škrečok nespornú výhodu. Jeho chov a starostlivosť oň nevyžaduje takmer žiadny čas a škrečok bude spokojný aj vtedy, ak mu príliš pozornosti venovať nebudete.

Na potravu ani starostlivosť nie je škrečok nijako náročný. V podstate si vystačíte so zmesou alebo granulami pre škrečky a ovocím a zeleninou „čo dom dal“. Z vonku mu môžete priniesť aj voľne rastúce bylinky ako napríklad ďatelinu, púpavu, hviezdicu a vetvy ovocných stromov.

Najznámejšie druhy škrečkov, z ktorých niektoré vám priblížime v samostatných článkoch:

 • Škrečok sýrsky
 • Škrečok džungársky
 • Škrečok campbellov
 • Škrečok roborovského
 • Škrečok čínsky

Ako a kde si kúpiť škrečka?

Podobne ako pri psoch, môžete si aj škrečky zakúpiť s preukazom pôvodu od chovateľov. Škrečok s PP má, rovnako ako pes s PP, niekoľko výhod. Chovateľ dbá na kvalitnú stravu, nechová na príbuzných alebo chorých jedincoch, mláďatá nie sú predčasne odstavené od matky a sú od malička zvyknuté na kontakt s ľuďmi. Na rozdiel od psov ale nie je cena nijako vysoká. S výnimkou zriedkavo sa vyskytujúcich sfarbení alebo typov srsti, ktoré sa bežne predávajú od 10 eur hore, sa dá škrečok od chovateľa zohnať už od pár eur.

Ak sa napriek tomu rozhodnete pre obstaranie škrečka v obchode alebo cez inzerát, skontrolujte pri odbere v akom je zviera stave, či má zdravé oči, nemá hnačku a má peknú srsť. Tiež sa uistite, že nie sú mláďatá príliš malé na to, aby boli odstavené od matky. Správne sa škrečok odstavuje okolo 4. týždňa a do nového domova ide od piateho týždňa života. V prípade kúpy v obchode sa tiež uistite, že vám bolo predané zviera toho pohlavia, ktoré si prajete. Nie vždy to predavači spoľahlivo spoznajú. Ako rozoznať pohlavia škrečkov a ďalšie užitočné rady sa dozviete napríklad tu.

Zoznam zopár chovateľských staníc:

4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár