fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať kartúzsku mačku

Jemná, pokojná, samostatná a nezávislá, mierumilovná, tichá, nenápadná, prispôsobivá. Zoznámte sa – toto je Kartúzska mačka, nevídaná osobnosť mačacieho sveta. Svojou povahou, zaujímavým pôvodom i krásnou huňatou srsťou a bystrým pohľadom zaujme každého milovníka mačiek. Pri písaní bolo naozaj ťažké nájsť aspoň niečo, čo môžete tomuto plemenu „vytknúť“. Hodí sa aj pre začiatočníkov alebo záujemcov, ktorí kvôli rušnému rozvrhu nemajú toľko času. A čo pre vás?

DESAŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ kartúzsku mačku

 • Hodí sa aj pre začiatočníkov, ktorí nemajú ešte toľko skúseností a boja sa, že by boli zahltení požiadavkami na chov mačiek – Kartúzska mačka je úplne nenáročná.
 • Vďaka samostatnej a nezávislej povahe zvládne aj chvíle, kedy ste dlho mimo domova.
 • Ľahko sa prispôsobuje, zvláda cestovanie, zmeny či nových členov domácnosti.
 • Je inteligentná, hravá a akčná, môžete ju teda cvičiť a naučiť napríklad aportovanie!
 • Hoci jej srsť vyzerá luxusne, nevyžaduje žiadnu veľkú starostlivosť – nepĺzne a je extrémne vodeodolná. Stačí teda občasné kefovanie.
 • Dokáže sa hýbať, loviť a liezť po preliezačkách rovnako ako celý deň bez problémov prespať. Prispôsobí sa teda tempu domácnosti.
 • Kartúzska mačka je veľmi tichá, takmer nemňauká a keď už, tak sotva počuteľne a jemne.
 • Nepotrebuje toľko kontaktu ako iné plemená. Občasné pohladenie stačí, nemusíte ju dennodenne ťahať v náruči a brať si ju do postele.
 • Je nebojácna, cudzej návštevy sa nezľakne a v každom prostredí sa vedia rýchlo zorientovať. Nemusíte sa báť žiadneho pojašenca. 
 • Okrem miernemu sklonu ku kazivosti zubov sú to úplne zdravé a odolné mačky bez žiadnych častých genetických chýb.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ kartúzsku mačku

 • Nie každému môže jej nezávislosť vyhovovať – ​​ak hľadáte oddaného non-stop maznáka na klin, asi by vám vyhovovalo iné a menej samotatné plemeno.
 • Je to dobrý lovec. Pokiaľ bude mať príležitosť, možno vám bude prinášať nečakané „dary“. Aj jej hry sú založené na princípoch lovu, teda tichom pozorovaní a rýchlom útoku.
 • Jej zuby mávajú sklon ku kazivosti a zápalom, je teda potrebné ich pravidelne a dôsledne kontrolovať.
 • Kartúzska mačka je považovaná za pomerne vzácnejšie plemeno, a tak môže byť ťažké zohnať mačiatka z dobrého chovu.
 • Povaha Kartúzskej mačky sa vyznačuje hlavne pokojným a vyrovnaným správaním. Keď však ide do tuhého, tak sa Kartúzska mačka nebojí a bráni sa pokojne aj proti omnoho väčšiemu „nepriateľovi“.
 • Hoci ide o zanedbateľný faktor, tak je dobré vedieť, že vodeodolná srsť vám dá zabrať pri prípadnom umývaní. Aby ste Kartúzsku mačku vôbec dokázali namočiť, celkom sa zapotíte.
 • Vzhľadom k variabilnému spôsobu života Kartúzskej mačky – akčnému loveniu i polihovaniu – je dôležité, aby ste individuálne strážili množstvo jedla kvôli prípadnej obezite a upravili ho podľa aktivity práve tej vašej mačky.

Zhrnutie 

Málokedy sa nájde tak prispôsobivé a milé plemeno, akým je práve Kartúzska mačka – nenáročná na starostlivosť, samostatná, múdra. Radosť urobí každému, ktorý chce kľudného a nenápadného spoločníka. Aj tak by si ju však mal obstarávať iba ten, kto Kartúzskej mačke poskytne dostatok lásky a domácej pohody. To, že ide o mačku nezávislú a prispôsobivú neznamená, že by mala byť zanedbávaná! Ostatne, Kartúzska mačka toho nevyžaduje až tak veľa, je teda pomerne ľahké poskytnúť jej spokojný a šťastný život.

Všeobecná charakteristika kartúzskej mačky

Jemná a nenápadná Kartúzska mačka býva občas zamieňaná s britskou alebo ruskou modrou mačkou. V rade vecí sa však odlišuje a stojí za to ju podrobne spoznať.

Povaha


Pokojná, jemná, inteligentný a tichá. Aj tak by sa stručne dala popísať povaha tohto plemena. Táto mierumilovná mačka je nevtieravá, nenápadná a často ani nebudete o jej prítomnosti vedieť. Z toho tiež vyplýva, že je značne nezávislá, samostatná a dobre zvláda samotu, ak ju porovnáme s inými plemenami. Sú to skvelí lovci, radi sa hýbu, ale pokojne niekedy väčšinu dňa preležia a prespia. V prípade potreby sa vedia zabaviť, ľahko sa prispôsobujú a nevyhľadávajú konflikty – znesie sa teda ako s ľuďmi tak s ďalšími domácimi miláčikmi.

Práve jej pokojná vyrovnaná povaha a nezávislosť z nej robia ideálny mačku pre rad majiteľov, ktorí mačky milujú a chcú s nejakou z nich zdieľať domácnosť, ale nemajú toľko času, aby sa svojmu miláčikovi denne hodiny venovali. 

Vzhľad 

Kartúzska mačka je pomerne vzácna, napriek tomu pri pohľade na toto plemeno budete mať pocit, že ju dobre poznáte. Je totiž veľmi podobná britskej modrej mačke. Napriek tomu však má každé z týchto plemien svoje špecifiká. Kartúzska mačka je väčšia mačka s pevným a svalnatým telom a dobre vyvinutým hrudníkom. Od širokej hlavy s vysoko postavenými ušami a neustále usmievavým výrazom až po stredne dlhý a na konci zaguľatený chvost je Kartúzska mačka pokrytá krátkou a hustou srsťou v odtieňoch modrej a šedomodrej. Na svet sa pozerá bystrým pohľadom s pomocou svojich veľkých očí vo farbách od sýto žltej, jantárovo oranžovej, až po výraznú medenú. Práve vo farbách je medzi Kartúzskou a britskou modrou mačkou jeden z najvýraznejších rozdielov, pretože zatiaľ čo britská modrá má benevolentnejšie pravidlá a môže mať aj iné odtiene srsti či očí, Kartúzska má povolené len tu spomínané kombinácie.

Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Nie je vo zvyku Kartúzskej mačky vyhľadávať konflikty. Hoci je nebojácna a v prípade potreby by sa bránila i napríklad proti omnoho väčšiemu psovi, sama od seba nebude spúšťačom problémov. Je pokojná a jemná, zároveň však hravá a aktívna, takže sa hodí aj k deťom, ktoré v nej môžu nájsť empatického mačacieho kamaráta. Ani ďalšie domáce zvieratá nebudú problém, Kartúzska mačka si skrátka zvykne viacmenej na všetko, pokiaľ jej to neubližuje. Aj k cudzím ľuďom a návštevám sa nespráva zle, väčšinou sa pôjde so záujmom zoznámiť a potom si z diaľky bude hľadieť svojho alebo nenápadne situáciu pozorovať.

Zdravie a starostlivosť 

Kartúzska mačka, zdá sa, netrpí na žiadne prešľachtenie a podobné neduhy, všeobecne ide teda o zdravé a odolné plemeno. Ani so starostlivosťou to nie je nijako zložité, hoci majú veľmi hustú srsť, nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť a postačí len občasné kefovanie – takmer totiž nepĺzne a skvele odpudzuje vodu.

Ako pri každej mačky je dobré kontrolovať zuby, občas môžu mať sklony ku kazivosti.

V domácnosti doprajte mačke dostatok priestoru a preliezačiek k aktivitám. Hoci vie aj dlhé hodiny len polihovať a odpočívať, určitú dávku pohybu taktiež potrebuje.

Výchova a výcvik

Kartúzska mačka je múdra a ľahko chápe, čo po nej požadujete. Dobre sa prispôsobí, pri príchode do nového prostredia sa vie veľmi rýchlo zorientovať. Zvláda teda zmeny, cesty autom aj nových členov domácnosti. Keďže je pomerne samostatná, najskôr nebude potrebovať toľko kontaktu a asi z nej nevychováme úplne maznáčika, ktorý by vám nonstop ležal na kolenách. To však neznamená, že jej neurobíte radosť pohladením alebo hrou, ba naopak.

Vďaka svojej inteligencii zvláda i náročnejšie úlohy, môžete teda spoločne skúsiť učenie rôznych kúskov a aportovanie.

Veľmi pravdepodobne si vo vašej domácnosti vyhliadne jedného člena rodiny, ktorého bude nenápadne neustále sprevádzať, blízky vzťah si však vytvorí s celou domácou „svorkou“.

Náročnosť

Kartúzska mačka je vďaka svojej povahe i (ne) náročnosti na starostlivosť úplne ideálnym plemenom aj pre úplného začiatočníka. Vďaka svojej inteligencii a prispôsobivosť rýchlo pochopia pravidlá nového domova, vie sa naučiť aj rad kúskov a povelov. Nepotrebuje veľa  kontaktu ani pozornosti, pretože je značne nezávislá. Má rada pohyb, ale problém jej nerobí ani profesionálny gaučing. Jej srsť nevyžaduje žiadnu väčšiu pozornosť a zdravie máva tiež pevné. Skrátka ako sme povedali – ideálne pre veľa záujemcov.

Finančne sa pohybujeme v štandardných sumách, teda v závislosti od konkrétnej chovateľskej stanice čokoľvek medzi 320 – 800€. Skôr ale k dolnej hranici.

História 

Kartúzska mačka má veľmi zaujímavú históriu spojenú s náboženstvom a vierou – zo Sýrie do Európy sa totiž dostala (pravdepodobne) spoločne s krížovými výpravami a zabývala sa u kartuziánskych mníchov. Odtiaľ teda názov plemena mačky, ktorá po boku spomínaných mníchov žila ako ich spoločník, lovila myši a svojím spôsobom teda pre mníchov pracovala –  mačacím spôsobom. 

V tom čase ste mohli naraziť aj na množstvo voľne žijúcich kartúzskych mačiek, okrem iného sa cenili aj pre kvalitu srsti …

Vyčlenenie druhu má na svedomí prírodovedec Georg-Louis Leclerc de Buffon z 18. storočia, cielený chov by sme vo Francúzsku ale mohli vysledovať až hlavne koncom 20. storočia, Kartúzska mačka bola šľachtená ako silné a zdravé plemeno modrého sfarbenia. Začala sa šíriť napríklad do Veľkej Británie, kde obohatila genofond britskej krátkosrstej mačky.

Ako mnoho ďalších plemien sa aj Kartúzska mačka ocitla na pokraji vyhynutia počas svetových vojen a len vďaka oddaným chovateľom existuje dodnes.

Dôležité informácie 

Hmotnosť:5 – 8 kg
Typické znaky:modré sfarbenie s kontrastnou oranžovou farbou očí
Farba očíZlatá, oranžová, medená
Energia: stredná 
Dĺžka života:8 – 13 rokov 
Potreba pozornosti:stredná 
Sklony k plznutiu:stredná 
Dĺžka srsti:stredná 
Farba srsti: modrá
Charakteristická kresba srsti:objemná, huňatá srsť 
Pôvodné využitie: domáca mačka 
Starostlivosť o srsť:stredná 
Vhodnosť pre alergikov:nízka
Hlučnosť:nízka
Zem pôvodu:Francúzsko 
Orientačná cena:320 – 600 €

Kde kúpiť kartúzsku mačku?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre Kartúzsku mačku dobrým pánom? Nuž dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú mačiatka Kartúzske mačky na predaj.

Chovateľské stanice v Česku

Chovateľské stanice na Slovensku

4.5/5 - (30 votes)

Vložiť komentár