fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)neobstarať mini bulteriéra

Čo je malé, to je milé! A to je presne dôvod, prečo je dnes miniatúrny bulteriér tak obľúbeným, stále však pomerne málopočetným plemenom. Oproti svojmu väčšiemu kolegovi, štandardnému bulteriérovi, sú mini bulteriéry výrazne temperamentnejšie a tiež učenlivejšie. V žilách im koluje krv neohrozeného bojovníka, ale so srdcom na správnom mieste. Miniatúrny bulteriér je tiež niekedy prezývaný „vreckový bulík“.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si OBSTARAŤ mini bulteriéra

  • Bulteriéry majú oproti iným psom výrazne zvýšený prah bolesti, vďaka tomu sú skvelými spoločníkmi aj k malým deťom.
  • Napriek svojej veľkosti sú miniatúrne bulteriéry od prírody výborní strážcovia, je to veľmi ostražitý, nie však agresívny pes.
  • Toto plemeno môže bez problému žiť aj v byte, pretože je mu najlepšie tam, kde má svoju rodinu, veľmi dobre a rýchlo sa prispôsobí vášmu režimu.
  • Mini bulteriér má krátku a dobre udržiavateľnú srsť, ktorá nevyžaduje zvláštnu starostlivosť. Pĺzne iba decentne.
  • Toto plemeno má v krvi mimoriadne dobrý vzťah k ľuďom, je veľmi oddané a verné, za svojho pána je bulteriér ochotný položiť aj život.
  • Miniatúrny bulteriér je veľmi čiperný a hravý, napriek tomu však povahovo vyrovnaný pes. Hodí sa tak na celú škálu psích športov, ale napríklad aj na canisterapiu.
  • Jedná sa o veľmi bystrého psa, ktorý sa rád učí a hlavne si dlho pamätá.
  • Mini bulteriéry majú ohromnú výdrž, nožičky majú síce krátke, ale neobyčajne silné a rýchle. Vo svojich službách ich tak môžu dnes využívať aj poľovníci.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ mini bulteriéra

  • Jedná sa o veľmi energické plemeno, ktoré potrebuje veľmi veľa pohybu a aktivít.
  • Miniatúrny bulteriér vie byť niekedy až vtieravý, ak s vami žije v byte. Väčšinu času trávi tým, že sa vám motá pod nohami a nasleduje vás, kamkoľvek sa pohnete.
  • Výchova musí byť včasná a dôsledná, nie však prehnane prísna. V nesprávnych rukách labilného človeka sa môže bulteriér premeniť v agresívneho psa.
  • Mini bulteriéry rady hryzú, neradno nechávať v ich dosahu topánky, kabelky, hračky. Nepohrdnú však ani nohami nábytku či rohmi stien.
  • Hoci na to miniatúrny bulteriér na prvý pohľad nevyzerá, je to veľmi silný pes, s ktorým nie je radno sa preťahovať o vôdzku, pretože to ho väčšinou vyburcuje k ešte väčšej akcii.
  • Títo psi sú pomerne svojrázni a dokážu byť veľmi tvrdohlaví, výchova teda môže byť náročnejšia.
  • Bulteriéry sú prítulné a kamarátske väčšinou aj k úplne cudzím ľuďom, ktorých stretnete vonku na ulici. Neboja si vziať z ruky čokoľvek, čo im kto podstrčí.
  • Tieto psy boli v minulosti často používané na neslávne preslávené psie zápasy, k ostatným psom sa tak zväčša správajú dominantne a sú k nim nedôverčivé.

Zhrnutie

Viesť mini bulteriéra k poslušnosti býva občas tak trochu oriešok. Ak sa vám však podarí sa mu dostať pod kožu, zaručene získate parťáka, ktorý vás bude verne sprevádzať kamkoľvek pôjdete, a nebude sa báť po vašom boku zdolať akúkoľvek prekážku. Mini bulteriéry sú húževnaté a odvážne. Milujú deti, avšak pre dlhodobé a harmonické spolužitie s nimi je dôležitá včasná socializácia.

Všeobecná charakteristika mini bulteriéra

Mini bulteriér je ideálny pes pre aktívneho človeka, ktorý bude mať trpezlivosť na jeho občas zložitejšiu povahu a predovšetkým bude mať dostatok času a elánu na to, aby psa denne aj niekoľko hodín zamestnal a dať mu možnosť vyčerpať nekonečnú zásobu svojej šteňacej energie. Títo psi sú obvykle veselí a čiperní, radi plávajú, behajú a nosia aport, zvládnu bežať aj vedľa bicykla, hodia sa teda aj čoby spoločníci pre športovo založeného pána.

I. Povaha

Miniatúrny bulteriér je pes prekypujúci elánom a energiou. Toto plemeno vyžaduje naozaj veľmi veľa pohybu. Iste uvíta, keď s ním budete pravidelne športovať alebo napríklad chodiť na psie cvičisko. Môžeme síce povedať, že je to pes vhodný aj do bytu, ak ale skutočne nemá možnosť stáleho prístupu napríklad na záhradu, bude potrebné, aby ste sa mu venovali o to viac. Mini bulteriéry majú často trocha deštrukčné sklony, ak sa začnú nudiť. Veľmi radi behajú a tiež plávajú, mali by ste im teda možnosť týchto aktivít určite dopriať. Pes je to síce malý, ale veľmi nebojácny a prirodzene nadaný strážca. Ak uvažujete o umiestnení mini bulteriéra do vonkajšieho koterca, iste to možné je, musí však byť dostatočne priestranný a predovšetkým pevný. Bývajú totiž často nesmierne vynaliezaví v útekoch. Tiež nezabúdajte na to, že v ňom pes nemôže tráviť sám väčšinu svojho času, začal by veľmi rýchlo psychicky strádať, keďže ide o plemeno pomerne dosť závislé na ľuďoch. (Zdroj)

II. Vzhľad

Mini bulteriéra radíme medzi stredne veľké psie plemená, medzi sukou a psom nie sú výrazné váhové či výškové rozdiely. Hmotnosť dospelého jedinca sa zvyčajne pohybuje od 10 do 15 kg, výška v kohútiku by mala byť ideálne medzi 25 a 35 cm, však nie je v štandarde plemena pevne stanovená. Na mini bulteriérovi vás najskôr na prvý pohľad ihneď zaujme veľká mohutná hlava s výrazným klabonosom, ktorý je typický len pre toto plemeno (a štandardného bulteriéra). Na hlave môžeme vidieť dve menšie čierne alebo tmavohnedé oči trojuholníkového tvaru, posadené pomerne vysoko a blízko pri sebe. Uši má miniatúrny bulteriér dlhé a špicaté, nosí ich vzpriamene. Papuľa je veľká, čeľuste pevné a silný nožnicový zhryz. Hlavu má miniatúrny bulteriér posadenú na svalnatom, nie príliš dlhom krku. Plemeno má výrazný robustný hrudník a široké plecia. Nohy majú mini bulteriéry pomerne krátke, ale atleticky osvalené, celkovo majú pevnú kostru a dobre vyvinuté svalstvo po celom tele. Chvost sa u tohto plemena väčšinou nekupíruje. V prípade kupírovania sa ponecháva dĺžka cca 20 cm. Povolené sfarbenia miniatúrneho bulteriéra sú biela, čierna, plavá, červená ale aj žíhaná alebo trikolóra (väčšinou v kombinácii biela, plavá, čierna). (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Mini bulteriéry bývajú pomerne trpezlivé a s deťmi spravidla vychádzajú veľmi dobre. Aj v dospelosti zostávajú psi hraví a čiperní, s deťmi tak budú vyvádzať s veľkým nadšením. Zaujímavé na tomto plemene je, že má podstatne vyšší prah bolesti ako iní psi. Vďaka tomu ho nerozhádže ani nejaké to štuchnutie či uštipnutie, mini bulteriéry si skrátka často nechajú páčiť aj povedzme drzejšie zaobchádzanie. Napriek tomu je pre deti nesmierne dôležité vedieť, že mu nemajú siahať do misky alebo ho nechať v pokoji odpočívať v pelechu, aby sa nimi ich maznáčik nezačal po nejakej dobe cítiť utláčaný. Pokiaľ má miniatúrny bulteriér dobre vychádzať aj s ďalšími zvieratami v domácnosti, je potreba včasná socializácia. Dospelý pes, ktorý nikdy predtým neprišiel do kontaktu s iným zvieraťom, sa k nim pravdepodobne príliš ústretovo správať nebude. Voči cudzím psom sú bulteriéry väčšinou dominantné, harmonické spolužitie dvoch mini bulteriérov je takmer raritou.

IV. Výchova a výcvik

Miniatúrny bulteriér sa môže človeku bez predchádzajúcich skúseností s teriérmi všeobecne, zdať trochu tvrdohlavý až neskrotný. Pravdou je, že je potrebné najprv zistiť, ako na ne, aby vás chceli počúvať. Toto plemeno je k svojmu pánovi veľmi lojálne, je schopné sa naučiť množstvo základných i zložitejších povelov, a to vďaka svojej mimoriadnej inteligencii – najskôr sa vás však musí naučiť rešpektovať. Pri výchove a výcviku je veľmi dôležitá pozitívna motivácia, akékoľvek fyzické či iné prehnane prísne tresty sú tu len na škodu. Takéto správanie voči mini bulteriérovi sa môže časom veľmi ľahko obrátiť proti vám a vyústiť zo strany psa až v agresiu. S výchovou je potrebné začať čo najskôr, mali by ste pri nej byť dôslední, zároveň však trpezliví a citliví. Keď sa so svojím miláčikom dokážete dohovoriť po dobrom, stáva sa z neho veľmi vyrovnané pokojné a poslušné zviera, ktoré sa zriedkakedy bude chcieť púšťať do konfliktov.

V. Zdravie a starostlivosť

Starostlivosť o srsť miniatúrneho bulteriéra je nenáročná, nie je potrebné ju pravidelne vyčesávať, ani psa často kúpať. Toto plemeno síce pĺzne ako každý pes, je to však veľmi decentné. Chlpy sú krátke a hrubšie, a tak príliš nedráždia ani citlivejších jedincov s alergiami. Bohužiaľ, u zástupcov tohto plemena sa často stretávame hneď s niekoľkými dedičnými chorobami. Ak sa objavia u psa v priebehu života, sú vrodené a ťažko sa s nimi bojuje, zviera si so sebou poväčšine nesie celoživotné zdravotné obmedzenia. Miniatúrne bulteriéry trpia najčastejšie na choroby srdca (napríklad zúženie aorty alebo mitrálnu dyspláziu), ďalej tiež na luxáciu očnej šošovky či pately. V neposlednom rade sa u psov s väčším zastúpením bielej farby srsti pomerne často vyskytuje jednostranná aj obojstranná hluchota. (Zdroj)

VI. Náročnosť

Miniatúrny bulteriér je plemeno náročné predovšetkým časovo. Je to pes, ktorý vyžaduje naozaj veľa aktivít, aby zostal psychicky v pohode. Bude chcieť nepochybne tráviť čo najviac času vo vašej prítomnosti, je dobré s tým počítať dopredu. Mini bulteriéry tiež veľmi rady hryzú a sú v tom naozaj priebojníci – nerobí im problém sa prehrýzť aj drevenými dverami. Možno tak bude treba po príchode nového člena rodiny vykonať vo vašej domácnosti zmeny, a predísť tak zbytočným škodám na zariadení bytu. Určite by ste preto nemali šetriť žuvacími hračkami a ďalšími vychytávkami, ktoré psa zabavia v čase vašej neprítomnosti. Psík je to pomerne malý, a tak zje denne približne jednu až dve menšie porcie potravy. Toto nie je síce veľa, ale krmivo by sme vždy mali vyberať dostatočne kvalitné a pokiaľ možno bez obsahu soli (miniatúrne bulteriéry sú náchylné aj na ochorenia obličiek, ktorým soľ výrazne napomáha) a obilnín. To teda znamená nekupovať najlacnejšie značky, ale naozaj starostlivo vyberať, čím svojho psa kŕmite, aby zostal fit. (Zdroj)

VII. História

Plemeno bolo vyšľachtené v Anglicku na začiatku 19. storočia. Pre tamojšiu spoločnosť bol miniatúrny bulteriér užitočný najmä pre lov potkanov a iných domácich škodcov, potom bol využívaný hojne aj pre psie zápasy. Predovšetkým vďaka tomu si dnešný mini bulteriér nesie v sebe zlú znášanlivosť iných psov. Miniatúrny bulteriér je, okrem nepatrných rozdielov v povahe, v podstate verná zmenšenina štandardného bulteriéra. Veľkosť, v akej toto plemeno poznáme dnes, dosiahli chovatelia iba zámerným pripúšťaním čo najmenších chovných jedincov. Pôvodne išlo o zástupcov plemena štandardného bulteriéra. Podpriemerne veľké psy boli nazývané „Toy Bull Terrier“ a až do začiatku 20. storočia boli na výstavách posudzované v samostatnej kategórii. Dnes je miniatúrny bulteriér úplne samostatné oficiálne uznané plemeno. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:cca 10-15 kg
Výška v kohútiku:25-35 cm
Požiadavky na výcvik:vysoké
Typický znak:klabonosý
Energia:vysoká
Dĺžka života:12-13 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:stredné
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:potkaniar
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: s podsadou
Farba srsti:biela, čierna žíhaná, plavá, červená a tricolora
Potrebná starostlivosť o srsť:stredná

Kde kúpiť mini bulteriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre miniatúrneho bulteriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka bulteriérov na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár