fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať komondora

Trochu smiešne vyzerajúci pes, pripomínajúci svojím vzhľadom obriu násadu na mop, na neznalcov pravdepodobne pôsobí dojmom pokojného dobráka. V skutočnosti sa však jedná o veľmi charakterné zviera, s ktorým sa neradno púšťať do sporu. Komondor je živým stelesnením nezdolnej odvahy a sily, ak bráni svojho pána alebo jeho majetok, nepozná brata!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ komondora

  • Komondor sa nezľakne naozaj ničoho, jedná sa o veľmi odvážneho a sebavedomého psa. V prípade potreby ochrany svojho pána či jeho majetku je ochotný sa postaviť úplne komukoľvek!
  • Toto plemeno je nesmierne húževnaté, nie je náchylné na choroby, ustojí takmer čokoľvek vrátane výrazných výkyvov počasia.
  • Ťažko by ste hľadali impozantnejšieho a zaujímavejšieho psa, ktorý priťahuje pozornosť skrátka vždy a všade.
  • Komondor je veľmi intuitívny pes, je schopný fungovať ako samostatná jednotka. Nepotrebuje tak váš stály dohľad, pozornosť nevyžaduje toľko ako spoločenské psy, nevtiera sa.
  • Komondor je celkom prirodzene vynikajúci strážca, pod palcom zvládne mať až neuveriteľne veľké priestranstvo bez toho, aby čokoľvek alebo ktokoľvek unikol jeho pozornosti.
  • Toto plemeno je síce ostrejšie, však nie agresívne a má veľmi dobrý vzťah k deťom a ostatným zvieratám.
  • Komondor je neuveriteľne bystrý a všestranný pes, ktorý zvládne vykonať prakticky akúkoľvek úlohu. Hoci je využívaný najviac práve ako neohrozený strážca, v Maďarsku napríklad funguje bežne aj ako policajný pes. Hodí sa aj pre canisterapiu a na záchranárske psy.
  • Hovoríme o veľmi lojálnom plemene, ktoré je svojmu majiteľovi oddané a verné. Komondor svojim pánom rád slúži a chráni ich.
  • Vďaka tomu, že je komondor stále dosť neznáme a málopočetné plemeno, má veľmi dobré výstavné predpoklady. Hodí sa pre to nielen vďaka svojmu vzhľadu, ale aj veľmi dôstojnému a ukáznenému spôsobu správania.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ komondora

  • Komondor je pomerne dominantný pes, ktorý potrebuje dôslednú výchovu a rázne vedenie, ideálne človeka so skúsenosťami s veľkými psami.
  • Toto plemeno nikdy nebolo, nie je a pravdepodobne ani nikdy nebude pes, ktorý by sa hodil len ako maznavý rodinný spoločník.
  • Komondor v žiadnom prípade nie je pes do bytu, je stavaný výhradne na celoročný pobyt vonku, potrebuje priestranný zateplený koterec a veľkú záhradu.
  • Títo psi sú k cudzím ľuďom nedôverčiví a môžu sa správať dominantne zvlášť v prípade, že niekto i nevedomky prekročí hranicu ich teritória.
  • Zhruba od siedmeho mesiaca veku vyžaduje srsť komondora pravidelnú údržbu v podobe oddeľovania povrázkov od seba, aby sa nezlepili.
  • Vzhľadom k tomu, že hovoríme o vonkajšom psovi s takto silnou a hustou srsťou, je pravdepodobné, že bude zviera viac „cítiť“.
  • Komondor je v drvivej väčšine prípadov neznášanlivý voči iným psom, veľmi zle zvláda submisívne postavenie.
  • Plemeno má sklony k tomu byť pomerne tvrdohlavé, často skúša, čo si môže dovoliť. Komondor je ochotný rešpektovať iba toho, kto si to skutočne zaslúži.

Zhrnutie

S komondorom môže byť niekedy ťažké vychádzať. Je to pes, ktorý síce má svojho pána a jeho rodinu veľmi rád, potrebuje však tiež svoj priestor. Nerád je obmedzovaný, skrátka je rád pánom situácie. Má tak pomerne špecifické potreby, ktoré je potrebné rešpektovať. Keď to zvládnete a poradíte si aj s jeho komplikovanejšou povahou, stáva sa z komondora veľmi učenlivý verný a úslužný pes.

Všeobecná charakteristika komondora

Komondor nie je zatiaľ u nás, medzi širokou verejnosťou, príliš známe plemeno. Ak už sa rozhodnete si ho zaobstarať, bude to pravdepodobne za účelom stráženia. Toto plemeno je síce pomerne všestranné, avšak najviac sa hodí práve do pozície strážcu objektov, stád, či ako osobná stráž. Bývajú to tiež veľmi úspešné výstavné psy. Komondor sa dokáže správať veľmi kultivovane, pri vykonávaní akejkoľvek aktivity dokáže byť sústredený, je vytrvalý a neústupný.

I. Povaha

Komondor nie je príliš spoločenský typ psa. Najradšej pracuje sám, svoje poslanie berie veľmi zodpovedne. K spokojnosti potrebuje mať pocit, že je užitočný. Hoci s vami nebude polihovať na gauči pri televízii či spať v posteli, nemyslite si, že vás vôbec nepotrebuje. Komondor je veľmi oddaný pes, avšak počúva väčšinou len jedného človeka, ktorého uznáva ako svojho pána. Veľmi lojálny je aj k jeho rodine, drží sa nielen svojich ľudí, ale aj miesta, kde žije. Voči nemu má tiež veľmi silný obranársky inštinkt. Komondor je nesmierne bystrý a učenlivý pes. Má však rád svoj zabehnutý režim, na jeho psychiku nemá dobrý vplyv časté sťahovanie, reorganizácia domácnosti v ktorej žije, a podobné zásahy do jeho teritória. (Zdroj)

II. Vzhľad

Komondora radíme medzi veľké plemená, je stanovená iba spodná výšková hranica, ktorá je pri sučiek 65 cm a pri psovi o 5 cm väčšia. Hmotnosť dospelého jedinca sa pohybuje od 40 do zhruba 60 kg, čím robustnejší a väčší je pes, tým lepšie. Komondor má veľkú štvorcovú hlavu, z ktorej väčšinu času môžeme vidieť iba ňufák, dokonca aj uši sú kamuflované pod silnou vrstvou dlhších chlpov. Samotné ušnice sú stredne dlhé a visia psovi zvisle po bokoch hlavy. Komondor má širokú tlamu s pravidelným nožnicovým skusom a za závojom splstnatenej srsti permanentne skryté, veľké tmavohnedé oči. Toto plemeno má pomerne krátke svalnaté telo s mierne zníženou zadnou časťou a stredne dlhými silnými nohami. Chvost je dlhší, siaha minimálne k pätám, pes ho nosí stále ovisnutý, iba špička je zaguľatená do oblúka a smeruje skôr smerom nahor. Jedná sa o dlhosrsté plemeno. Srsť komondora má však úplne atypickú štruktúru, počas prvého roku života psa sa začne krútiť a vlniť a motať sa do tenkých dredov, ktoré môžu mať po tele dĺžku až pol metra. Povolená farba srsti komondora je iba biela. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Komondor je voči deťom veľmi trpezlivý a znášanlivý. Hoci sa nejedná priamo o rodinného psa, ktorý by neustále vyžadoval pozornosť, v spoločnosti svojej rodiny je rád, pozorne ju stráži a chráni. Komondor nikdy nie je bezdôvodne agresívny, na svoj pozemok ale pustí návštevy iba v sprievode svojho pána či niekoho z jeho rodiny. Hoci je k cudzím ľuďom nedôverčivý, deti spravidla prijíma dobre, rád sa s nimi hrá, ale neplytvá energiou na zbytočne veľa aktívneho pohybu. V prípade, že už ho prítomnosť detí nebaví, jednoducho odíde. Ak sa ocitnete vy či váš potomok v ohrození, komondor nebude váhať pohotovo zasiahnuť, aby vás ochránil. Ostatné zvieratá znáša komondor tiež dobre, už jeho predkovia strážili stáda kráv, oviec, či lám na rozľahlých pastvinách pred vlkmi. Táto povahová vlastnosť plemenu zostala dodnes. Problémy nastávajú väčšinou iba pri strete s cudzím psom. Komondor sám spory účelne vyvoláva málokedy a nerád sa púšťa do bitiek, skôr sa vyhráža. Pokiaľ sa ale bude pes pokúšať vyjadrovať nad komondorom svoju dominanciu, môže mať taký spor až fatálne následky.

IV. Výchova a výcvik

Toto plemeno je pomerne dominantné, dokáže byť tiež patrične ostré. K výchove komondora k poslušnosti je potrebná pevná ruka, neústupnosť, veľa energie a trpezlivosti. Toto plemeno je stavané na to, aby ho majiteľ od začiatku výcviku viedol k zodpovednej samostatnej práci. Komondor je dobrý strážca od prírody, musí sa však naučiť rešpektu. Získať si komondora nie je vždy práve ľahké, je potrebné začať včas s dôslednou socializáciou a nastaviť psovi jasné hranice správania, ktoré nesmie prekročiť. V prípade, že komondor privolí, že vás bude uznávať ako svojho pána, je radosť s ním pracovať. Pes je to bystrý a vnímavý, rád sa učí a má veľmi dobrú pamäť.

V. Zdravie a starostlivosť

Komondor je veľmi odolné plemeno. Horské oblasti, z ktorých pôvodne pochádza, sú typické veľmi nehostinnými poveternostnými podmienkami a komondor je dobre prispôsobený tomu, aby im dokázal bez ujmy čeliť. Jeho srsť mu poskytuje dokonalú tepelnú izoláciu, ktorá v zime bráni prechladnutiu a v horúcom počasí udržuje psa v relatívnom chlade, aby sa neprehrial. Aby však kožuch plnil svoju funkciu ako má, je potreba sa oň náležite starať. Dredy sa psovi zo srsti tvoria v podstate samé, ale vyžadujú pravidelnú úpravu. Srsť sa musí „pretrhávať“, aby sa príliš nemotala. Čo sa týka chorôb, snáď jediná hrozba je, opäť ako pri všetkých veľkých plemenách, dysplázia bedier. Táto však konkrétne u komondora nie je nijako častá. Je potrebné občas kontrolovať psovi srsť kvôli parazitom, pod vrstvou dredov sa tiež ľahko skryjú drobné poranenia, ktoré sa môžu zapáliť pokiaľ nebudú ošetrené. Nie je tak na škodu pravidelná celková prehliadka. (Zdroj)

VI. Náročnosť

Povedať, či je toto plemeno vo všeobecnosti náročné alebo nie, by bolo pomerne trúfalé. V prípade obstarania komondora musíte určite dopredu počítať s tým, že pes potrebuje okolo seba veľký priestor, ktorý môže pojať za svoje teritórium a strážiť ho. Na chov v byte zabudnite, komondor sa chce pohybovať takmer výhradne vonku. Určite bude potrebovať dostatočne veľký a zateplený koterec, kam sa môže uchýliť predovšetkým v zime na noc alebo v lete do chladu pri veľkých horúčavách. Ide o veľkého silného psa, ktorý tiež pochopiteľne spotrebuje väčšie množstvo kvalitného krmiva, náročnejšia je aj celková starostlivosť o srsť. Na druhú stranu je komondor veľmi samostatný, a tak vás časovo príliš nezaťaží. Väčšinu dňa trávi zvyčajne odpočinkom na vyvýšenom mieste a sledovaním okolia, či obchádzaním svojho územia. Napriek tomu nepohrdne prechádzkou či krátku hrou. (Zdroj)

VII. História

Komondor je staré pastierske plemeno, ktorého pôvod je podľa niektorých prameňov trochu sporný. Ich prapredkovia pravdepodobne prišli už v dobe sťahovania národov z východoázijských stepí s kmeňmi kočovných pastierov do Maďarska, odkiaľ sa postupne rozšírili po celej Európe. Tieto psy boli cenené pri strážení stád kráv a oviec na rozľahlých pastvinách hneď z niekoľkých dôvodov. Boli veľké, silné a neohrozené, komondor bol ochotný sa v prípade nutnej obrany zvereného stáda postaviť aj vlkovi či dokonca medveďovi. Vďaka bielej farbe srsti bol komondor práve od vlkov aj v noci ľahko rozpoznateľný a vďaka jej štruktúre a hustote bol chránený nielen pred nepriaznivými vplyvmi počasia, ale čiastočne aj pred zubami a pazúrmi predátorov, s ktorými sa musel pri svojej práci stretávať. Pastieri tieto psy využívali po stáročia. S označením komondor sa prvýkrát stretávame však až v polovici 16. storočia. Prvý spolok chovateľov komondora bol založený dokonca až roku 1924, v tom čase však ešte nemalo plemeno pevne daný štandard. Hoci je komondor veľmi staré plemeno, jeho vzhľad sa v priebehu storočí príliš nemenil. Až na začiatku 20. storočia niektorí chovatelia usilovali o to, aby charakteristické psie dredy boli nahradené dlhšou, ale jemnou huňatou srsťou, kvôli ľahšej údržbe. Tento návrh však nakoniec presadený nebol, štandard plemena zostal zachovaný a o tridsať rokov neskôr bol komondor oficiálne uznaný FCI ako samostatné plemeno. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:40-60 kg
Výška v kohútiku:psy: minimálne 70 cm, sučky: minimálne 65 cm
Požiadavky na výcvik:vysoké
Typický znak:atypicky dlhá, splstnatelá srsť po celom tele
Energia:stredná, skôr nižšia
Dĺžka života:cca 12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:stredné
Potreba socializácie/pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:ovčiarsky pes
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti: s podsadou
Farba srsti:biela
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť komondora?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre komondora dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka komondora na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

Vložiť komentár