fbpx

20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať boerboela

Ak vás fascinujú molosoidné plemená a hľadáte pre seba silného, inteligentného a pracovitého psa s veľmi osobitým charakterom, ktorý sa ničoho nezľakne a zároveň je ale chápavý, hravý, miluje deti a rád poslúchne, mali by ste rozhodne zvážiť obstaranie práve boerboela čiže búrskeho buldoga!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

JEDENÁSŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ boerboela

 • Plemeno je veľmi učenlivé a predovšetkým všestranné, využiť ho môžete na celý rad aktivít od psích športov, cez služobný výcvik až napríklad po lov čiernej zveri.
 • Napriek svojej veľkosti je boerboel veľmi citlivý pes, miluje deti a je nesmierne oddaný svojmu pánovi a celej jeho rodine.
 • Boerboely sú skvelí obranári – pokiaľ je ich pán v ohrození, nepoznajú brata.
 • Srsť búrskeho buldoga je krátka a dobre udržiavateľná, nie je potreba jej venovať osobitnú starostlivosť alebo sa obávať prehnaného pĺznutia.
 • Títo psi možno vyzerajú na prvý pohľad ako gladiátori, do konfliktov sa však púšťajú len neradi, nikdy ich sami nevyvolávajú a ani nie sú bezdôvodne agresívni.
 • Boerboel sa veľmi rýchlo a rád učí a dlho si pamätá, je schopný intuitívneho a samostatného uvažovania.
 • Boerboel zvládne žiť úplne bez problému v jednej domácnosti s inými psami aj ďalšími domácimi miláčikmi. Ak je zviera menšie ako on sám, nepovažuje ho za dôstojného súpera a väčšinou si ho nevšíma.
 • Plemeno je pomerne temperamentné a potrebuje pohyb, avšak je schopné rešpektovať potreby svojej rodiny a veľmi dobre sa do nej integrovať a zvyknúť si na zabehnutý režim.
 • Pri boerboelovi platí, že pes, ktorý šteká, nehryzie. Aj v prípade napadnutia sa nesnaží protivníka zabiť, iba odraziť jeho útok, prípadne ho znehybniť.
 • Ak mu venujete dostatok pohybu a zamestnania, môže boerboel žiť aj v byte, je čistotný a veľmi pokojný, nemá príliš sklony ku štekaniu či vytiu.
 • Plemeno je mladé. To znamená, že zatiaľ nie je prešľachtené a býva tak väčšinou po celý život pomerne vitálne a zdravé.

DEVÄŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ boerboela

 • Boerboely majú veľmi pevný stisk, radi hryzú a hrabú.
 • Zástupcovia tohto plemena síce milujú deti, ale niekedy si v zápale hry s nimi nemusia plne uvedomiť svoju silu a môžu im nechtiac ublížiť.
 • Boerboel je veľký a silný pes, na ktorého zvládnutie je rozhodne potreba fyzická zdatnosť a schopnosť si u psa zjednať rešpekt, nie však hrubou silou.
 • Títo psi sa napriek svojmu drsnému vzhľadu niekedy až príliš silno citovo pútajú k svojmu pánovi. Zle znášajú samotu, v podstate vám potrebujú byť neustále „za zadkom“.
 • Jedná sa o pomerne dominantné zviera. Ak si to necháte páčiť, môže sa veľmi ľahko vymknúť spod vašej kontroly.
 • Boerboel vďaka previsnutým pyskom celkom obstojne slintá.
 • K cudzím ľuďom je boerboel spravidla nedôverčivý a má potrebu chrániť pred nimi svoj domov a rodinu, je tak nevyhnutné dbať pri zoznamovaní na zvýšenú opatrnosť.
 • Títo psi potrebujú veľmi veľa pohybu a zamestnania, inak sa u nich môžu prejaviť trocha deštrukčné sklony.
 • Dospelé a podobne veľké psy väčšinou neznáša veľmi dobre, stavia sa voči nim odmietavo, zvlášť pri obhajovaní svojho teritória sa môže prejaviť agresívne.

Zhrnutie

Boerboel naozaj nie je pes pre každého. Pred zaobstaraním by ste mali rozhodne zvážiť, či si dokážete poradiť s jeho výchovou, aby sa z neho stal poslušný a vyrovnaný pes, ktorý bude pre vás a vašu rodinu verným spoločníkom a statočným ochrancom, nebude agresívny ani príliš dominantný. Búrsky buldog je síce osobnosť, avšak jeho povaha nie je až tak zložitá a dá sa bez problému zvládnuť a využiť k spokojnosti vás i psa.

Všeobecná charakteristika boerboela

Toto plemeno nie je zatiaľ u nás príliš známe. Dostalo sa k nám len nedávno a je tu chované skôr len ako spoločník. Čo je však škoda, pretože zo svojho pôvodu má vlohy aj k lovu. Je rýchly a prekvapivo mrštný, vynikať tak môže pri správnom vedení napríklad aj v agility. Títo psi sú tiež výborní strážcovia, ich čuchu a sluchu nič neunikne!

I. Povaha

Búrsky buldog je v ideálnom prípade síce nebojácny a sebavedomý, zároveň však vyrovnaný a poslušný. Dokáže si veľmi pozorne strážiť svoje teritórium, bez toho aby sa správal akokoľvek agresívne. Rozhodne nie je žiaduce, aby pes vrčal a štekal na kohokoľvek, kto len prejde za plotom. Jedná sa o psa, ktorý útočí ako prvý naozaj iba v prípade krajnej núdze, napríklad ak je v nebezpečenstve niekto z jeho rodiny. K tej je boerboel veľmi lojálny, chová sa v jej blízkosti disciplinovane a uvoľnene. Všeobecne vzaté sú buldogy poväčšinou bystré a chápavé, dokážu veľmi okato prejavovať svoju empatiu, sú hravé a citlivé. Z týchto a kopy ďalších dôvodov sa toto plemeno nehodí pre život v koterci alebo ku stráženiu opustených objektov, kde by bolo väčšinu času samo. (Zdroj)

II. Vzhľad

Boerboel sa radí medzi veľké molosoidné plemená. Čo je zvláštne, nemá pevne ustanovenú maximálnu výšku v kohútiku. Podľa štandardu je dôležitá predovšetkým celková súmernosť proporcií tela. Ideálna výška u psa by sa mala pohybovať okolo 65 cm, u sučky 60 cm. Váha dospelého jedinca by mala byť vždy minimálne 50 kg, skôr ale viac – cez 60 kg. Borboel je už na prvý pohľad veľmi mohutný pes, predovšetkým zaujme svojou veľkou hlavou, ktorá je dominantou celého zjavu. Tá je posadená na krátkom silnom krku, má štvorcový tvar. U búrskeho buldoga by mal byť viditeľný, nie však prehnaný stop. Pes má veľké, väčšinou svetlohnedé oči, ktoré sú guľatejšie, ale môžu mať aj viac mandľový tvar, nemali by byť príliš zapadnuté. Dodávajú boerboelovi pokojný a mierumilovný výraz. Uši sú posadené pomerne vysoko po bokoch hlavy, sú veľké, zvislo visiace k zemi, ale môžu ľahko odstávať smerom dopredu – zvlášť, keď je pes v pozore. Čeľusť je veľká silná, ľahko zvrásnená s prevísajúcimi pyskami. Pes je celkovo statný a atleticky stavaný, má krátke telo so širokým robustným hrudníkom na perfektne osvalených, nie príliš dlhých nohách. Chvost je u tohto plemena uprednostňovaný kupírovaný, ponecháva sa cca 10 až 15 cm dĺžky. Jedná sa o krátkosrsté plemeno, ktorého najčastejšie sfarbenia sú rôzne odtiene hnedej, povolené sú však aj čierna – vrátane masky na hnedom podklade, žíhaná, hrdzavá alebo menej často krémovo-biela. (Zdroj)

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Boerboel je pôvodom poľovnícke plemeno, preto nemožno poprieť, že v sebe stále tieto dávne inštinkty má. Je tak potrebná včasná a dôkladná socializácia, aby nedochádzalo neskôr k nehodám. Pokiaľ ale šteňa príde do domácnosti, kde sa už vyskytujú iné menšie zvieratá, väčšinou nebýva problém s tým, aby si pes na ostatných štvornohých spolubývajúcich zvykol. Menšie psy boerboel spravidla ignoruje, rozhodne voči nim nie je nijak agresívny, nemá potrebu presadzovať svoju dominanciu nad zviera, ktoré nepovažuje za dôstojného protivníka. Problémy môžu nastať vo chvíli, keď sa stretne so psom podobnej veľkosti, ktorý bude chcieť naštartovať konflikt. Čo sa týka vzťahu k deťom, sú boerboely veľmi tolerantné a trpezlivé. Sú radi, keď si ich niekto všíma prakticky akýmkoľvek spôsobom. Boerboel skrátka nie je žiadna fajnovka, v dospelosti sú títo psi pomerne flegmatickí a hneď tak niečo ich nerozhádže, nemusíte tak mať strach, že ak budú neposedné detské ruky či ich neskrotná energia psovi protivné, mohol by sa po nich zahnať.

IV. Výchova a výcvik

Boerboel nie je rozhodne typ psa, ktorý by počúval sám od seba. Toto plemeno vás bude rešpektovať len vtedy, ak si to zaslúžite. Je potrebné k nemu pristupovať s citom a trpezlivosťou, zároveň je ale veľmi dôležité psovi nedovoliť prekračovať stanovené hranice. Boerboel nie je v jadre zlý pes, práve naopak. Nedôslednou výchovou sa to však môže, bohužiaľ, rapídne zmeniť. Pes je to veľký a silný, môže vážiť pokojne až 65 kíl, čoby potenciálny majiteľ tak pochopiteľne musíte počítať s tým, že ho nemôže venčiť vaše dieťa osamote, alebo žena o desať kíl ľahšia ako on sám. To ale neznamená, že sa dá u tohto psa dosiahnuť poslušnosť násilím. Boerboel má niekedy sklony byť trochu tvrdohlavý. Rád skúša, čo si k vám môže dovoliť. Na krik a prehnanú prísnosť nereaguje práve prívetivo. Naopak, veľmi dobre počuje na slová chvály. Je to pracovitý pes a ak vás vníma ako svojho pána, potom vie byť veľmi úslužný a krotký.

V. Zdravie a starostlivosť

Búrsky buldog je pomerne mladé plemeno, konkrétne na našom území je chov ešte len v začiatkoch. Pôvodná chovná základňa bola veľa široká s veľkým množstvom rôznych plemien, vďaka čomu nebolo potrebné využívať príbuzenskú plemenitbu. Boerboely sú tak vo všeobecnosti veľmi húževnaté psy, ktoré na choroby trpia naozaj zriedka. Dedičné genetické vady odovzdávané na šteňatá medzi generáciami sú veľmi zriedkavé. Nie sú náchylní ani na kožné problémy, či alergie (tie poväčšinou vychádzajú zo zlého stravovania, ak už sa u psa objavia). Podobne ako pri väčšine veľkých a ťažkých plemien sa však môžete, predovšetkým v pokročilejšom veku, stretnúť aj pri boerboelovi s dyspláziou bedrových kĺbov, torziou žalúdka či artrózou. Inak nepotrebuje boerboel žiadnu zvláštnu starostlivosť, srsť má krátku a dobre priliehavú k telu, nie je potrebné pravidelne vyčesávať, ani psa zbytočne často kúpať. (Zdroj)

VI. Náročnosť

Boerboel je pes, ktorý najradšej trávi čas po boku svojho pána. Je veľmi temperamentný a hodí sa tak skôr pre aktívneho človeka, ktorý mu dopraje pohyb a bude ho naplno zamestnávať, aby mal možnosť vybiť svoju prebytočnú energiu. Pes síce môže žiť aj v byte, pretože je veľmi adaptabilný a je schopný rešpektovať vaše potreby a zvyky. O to viac by ste sa mu však mali venovať a brať ho denne na dlhšie prechádzky ak nechcete, aby vám z nudy začal demolovať zariadenie v domácnosti . Obzvlášť v obľube majú boerboely nohy zo stolov, stoličiek, ale aj pohovky. Rozhodne tak nie je na škodu, keď svojmu miláčikovi zaobstaráte väčšie množstvo odolných žuvacích hračiek, ktorých bude mať pes pravdepodobne veľkú spotrebu. Rovnako tak ako kvalitnej stravy. Je potrebné vziať na vedomie, že dospelý pes tejto veľkosti dokáže za deň zjesť takmer 6 kg potravy, a tiež sa odporúča mu do jedálnička pridávať kĺbovú výživu. Ide tak o finančne aj časovo náročnejšie plemeno.

VII. História

História tohto impozantného plemena sa viaže k juhu Afriky, konkrétne ku Kapskému mestu, a začína zhruba v polovici 17. storočia. Vtedy si so sebou pôvodní kolonizátori, Búrovia (dnešní Holanďania), priviezli predkov boerboela za účelom ochrany rodín a majetku v novom nehostinnom prostredí. Žiaduci boli naozaj len tí najväčší a najsilnejší psi, ktorí jednak dokázali ustáť tamojšiu klímu a zostať silní a zdraví a jednak mohli byť užitoční aj k lovu, konkrétne veľkých šeliem. Búrsky buldog nebol dávič, lovnú zver mal za úlohu iba vystopovať a zaistiť do doby, kým príde jeho pán a zneškodní ju. Tiež boli využívaní ako strážcovia dobytka a domov, často aj rozľahlých usadlostí, ktoré mal vždy pod kontrolou iba jediný pes. Postupom času sa tamojšie molosoidné psy (nielen buldogy, ale tiež napríklad mastify, kangaly a im podobné) začali medzi sebou krížiť. Tento proces bol po generácie zároveň prirodzenou selekciou, pretože podmienky, v ktorých vtedy ľudia a ich zvieratá žili, boli nesmierne tvrdé a prežiť mohli skutočne len tí najsilnejší. Vďaka tomu sa vyvinulo plemeno boerboel, aké poznáme dnes. V priebehu dvadsiateho storočia začal tento pes rapídne strácať uplatnenie a hrozil mu tak zánik. S novou chovnou základňou sa začalo znovu pracovať až v 80. rokoch, kedy bol založený SABT (združenie chovateľov boerboela). Boerboel patrí medzi FCI neuznané plemená. (Zdroj)

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:minimálne 50 kg, obvykle 57-65 kg
Výška v kohútiku:psy: 60 – bez obmedzenia (ideálne 66 cm), sučky: 55 – 69 cm (ideálne 61 cm)
Požiadavky na výcvik:vysoké
Typický znak:veľká hlava a robustná silná papuľa
Energia:stredná, skôr vyššia
Dĺžka života:10-12 rokov
Sklony k slintaniu:vysoké
Sklony k chrápaniu:stredné
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:stredné, skôr vyššie
Potreba socializácie/pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:strážca, lovec, osobná stráž
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: s podsadou
Farba srsti:rôzne odtiene hnedej a hrdzavej s čiernou maskou, čierna, žíhaná
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť boerboela?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre boerboela dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka boerboela na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “20 dôvodov, prečo si (ne)obstarať boerboela”

 1. je krasny, ale počula som, že zvyknu trpiet na dysplaziu. Treba im davat vyživu na klby aj preventivne, že? Viete niečo doporučit?Stretli ste sa s tým?

  Odpovedať

Vložiť komentár