fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať malého bradáča

Spoločenský a rodinný pes, s ktorým sa nikto nenudí. Najmenšia verzia bradáča v sebe nosí srdce rovnako veľké, ako jeho väčší príbuzní a pre svojich pánov by urobil takmer čokoľvek. Niet teda divu, že je tak obľúbený. A rozhodne to nie je všetko, čo v sebe tento veselý psík skrýva.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ malého bradáča

  • Aj keď je malý vzrastom, prekvapí svojou pracovitosťou, energiou, elánom aj výdržou. Ideálny pes na akúkoľvek aktivitu.
  • Rýchlo sa učí, pretože je inteligentný a ľahko pochopí požadované povely.
  • Malý bradáč je spoľahlivým strážcom a alarmom – na všetko nepatričné ​​bude zodpovedne reagovať hlasným štekaním.
  • Jeho povahu ocenia nielen záujemcovia o psie športy, ale aj rodiny – je prítulný, maznavý a skvelý rodinný spoločník.
  • Nie je dominantný ani agresívny, s ostatnými psami sa znáša bez problému.
  • Svojmu pánovi je oddaný a citovo sa k nemu úzko pripúta.
  • S dostatkom pohybu sa prispôsobí vášmu štýlu života, chov v byte preňho nebude problém.
  • Jedná sa o zdravé plemeno bez veľkých ťažkostí.
  • So svojou povahou sa hodí aj pre začiatočníkov.

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ malého bradáča

  • Majú veľa energie a potrebujú aktívneho pána, ktorý má rád pohyb rovnako, ako oni.
  • Strážia hlavne hlasným štekotom a hluk tak môže niektorých susedov obťažovať.
  • Výcvik býva jednoduchý, ale občas môžu byť tvrdohlaví a neústupní, čo vyžaduje trpezlivého a dôsledného majiteľa.
  • Starostlivosť o srsť je náročnejšia ako u väčšiny plemien, vyžaduje trimovanie a strihanie.
  • Potrebuje dostatok kontaktu so svojou rodinou, samota mu nerobí dobre.
  • Svoju rodinu miluje, ale k cudzím sa chová skôr odmerane a opatrne.
  • Menším deťom je potreba vysvetliť, ako sa k psíkovi chovať a mať nad nimi vždy dohľad. Ak by sa mu niečo nepáčilo, mohlo by dôjsť ku konfliktu.
  • Temperament a energia nevyžadujú len veľké množstvo pohybu, ale aj jeho rôznorodosť – aby tréning zostal zábavný.

Zhrnutie

Malý bradáč je spoločenský, milý a hravý psík vhodný pre aktívne rodiny i jednotlivcov, ktorí by sa so psom radi venovali športom, a nemajú problém s dlhými prechádzkami. Je vhodný aj pre začiatočníkov, ak občas budete mať trpezlivosť s jeho tvrdohlavosťou. Nahradí to svojou inteligenciou, bystrou mysľou, hravosťou a zmyslom pre humor. Okrem temperamentu, nadania pre šport a prítulnosti k členom svojej domácnosti sa vyznačuje tiež tým, že je spoľahlivý strážca a všetko hlási hlasitým štekotom.

Všeobecná charakteristika malého bradáča

Najmenší variant bradáča, inteligentného a energického psa, si vykračuje po svete s typickým fúzom a pružným telom a s hravou povahou sa vrhá do všetkého možného. Ak máte chuť sa do toho vrhnúť s ním, pozrite sa na ďalšiu podrobnú charakteristiku tohto plemena.

I. Povaha

Malý bradáč malý je milý, temperamentný a hravý spoločník. Jeho majitelia na ňom oceňujú nielen jeho oddanosť rodine, prítulnosť a pekný prístup k deťom, ale aj nadšenie pre pohyb, šport, inteligenciu, ľahkú cvičiteľnosť a veľkú motiváciu na spoločné aktivity.

Hoci nie je agresívny ani nevyrovnaný, spoľahlivo stráži svoj domov, a to hlavne štekaním. Vhodný je aj pre začiatočníkov, pretože ľahko chápe, čo po ňom chcete a rád bude spolupracovať. Nenechajte sa zaskočiť občasným tvrdohlavým správaním, kedy sa trochu „zasekne“. Bradáč malý má skrátka osobnosť a zmysel pre humor, s trpezlivosťou a dôslednosťou to však zvládnete.

Ku svojej spokojnosti potrebuje hlavne dve veci, a to pohyb a kontakt. Pokiaľ ho cez deň dostatočne vybeháte a potom budete s ním doma, stane sa z neho šťastný, hravý a milý spoločník pre celú rodinu.

II. Vzhľad

Asi 35 cm vysoký psík na prvý pohľad zaujme svojou typickou briadkou, podľa ktorej je napokon tiež pomenovaný. Táto hustá briadka na mohutnom ňufáku je navyše doplnená dopredu sklopenými ušami a dodáva mu tak typický výraz, ktorý si rýchlo zapamätáte. Bradáč sa v dave skrátka nestratí.

Malý bradáč má malú, ale pevnú a dobre osvalenú postavu a krátky, hore stočený chvost. Štandard plemena opisuje jeho telo ako štvorcový formát s hornou líniou mierne spadajúcou dozadu. Chrbát má krátky a pevný, bedrá hlboké a hrudník široký. Celkový dojem by mal byť vyvážený a kompaktne vyzerajúci pes, pripravený na množstvo pohybu.

Najmenší variant bradáča sa objavuje v rôznych farbách svojej drsnej a hrubej srsti – v čiernej, striebristo čiernej, bielej alebo takzvanom variante korenie a soľ.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Malý bradáč je skvelý rodinný spoločník s hravou a milou povahou. S deťmi máva dobrý vzťah a najviac si užije hlavne tie staršie, s ktorými sa vyblázni a ktorých hier sa môže s nadšením zúčastniť. Pri menších je lepšie predsa len dávať pozor, pretože keby sa k psíkovi začali správať hrubo a nerešpektovali jeho signály, mohlo by dôjsť k nehode. Nie je ale nijako agresívny a sám od seba by im nikdy neublížil, jedná sa teda o zdravý sedliacky rozum, kedy nenechávate malé deti so psom samotné.

Dobre vychádza nielen s deťmi, ale aj s ostatnými psami. Nemáva žiadne agresívne ani dominantné sklony a rád sa hrá. Ak však iný pes vyvolá šarvátku, nebude bradáč malý dlho váhať a rýchlo sa pridá. Slúžil k lovu malých hlodavcov a tieto inštinkty v ňom môžu dodnes pretrvávať.

IV. Zdravie a starostlivosť

Pre malého bradáča je dôležitý hlavne pohyb, potrebuje dlhé venčenie a najlepšie aj nejaký šport či psiu disciplínu. S dostatkom aktivít sa potom bradáč malý prispôsobí takmer všetkému. Je zdravý a odolný a aj keď sa niekedy môže objaviť choroba (ako zápal pankreasu, cukrovka či šedý zákal), nemáva žiadne časté problémy alebo zdravotné komplikácie.

Čo sa týka starostlivosti ako takej, musíme počítať hlavne s úpravou srsti, ktorá je o niečo náročnejšia, než u väčšiny plemien. Rýchlo mu totiž rastie, a tak je potrebné ju často buď trimovať alebo strihať (ak plánujete výstavnú kariéru, potom iba trimovať). Dlhšia srsť, hlavne okolo ňufáku, sa zastriháva a je potrebné sa zmieriť s tým, že pri jedle alebo pití sa často zašpiní. Výhodou tejto srsti však je, že pri pravidelnej starostlivosti nepĺzne, takže čo obetujete tejto starostlivosti, to ušetríte na chlpoch po dome či na oblečení.

V. Výchova a výcvik

Bradáč malý je temperamentný a šikovný pes, ktorý bude vďačný za akúkoľvek aktivitu. Potrebuje zamestnať telo i hlavu a je len na vás aký šport si vyberiete, aby ste mu to umožnili. Každopádne je dobre cvičiteľný a rýchlo chápe. Naviac, svojho pána má veľmi rád a chce mu svojím výkonom urobiť radosť. Občas to môže byť skomplikované jeho tvrdohlavosťou a neústupnosťou, ale s trochou trpezlivosti a pozitívnej motivácie si s tým poradí aj začiatočník.

Nuda s ním naozaj nebude, v rámci výcviku potrebuje malý bradáč dostatok hry a pestrosti. Hodí sa pre agility, dogdancing, beh, obedienciu, dogfrisbee a veľa ďalších aktivít. Vďaka skvelému čuchu býva tiež spoľahlivým stopárom a slúži ako služobný pes pre vyhľadávanie drog.

VI. Náročnosť

Bradáč malý je odolný a prispôsobivý pes, ktorý nepotrebuje žiadne špeciálne podmienky. Trochu náročnejšia je starostlivosť o srsť, o ktorej sme sa už bavili.

Najdôležitejší je dostatok pohybu a aktivít. Ak malého bradáča cez deň unavíte, úplne sa prispôsobí a problém mu nebude robiť ani život v byte. Okrem toho, na svojom pánovi býva dosť citovo závislý, a tak bude rád za spoločné spolužitie (na to by mali myslieť aj majitelia záhradky – aj keď za ňu bude malý bradáč vďačný, bude potrebovať aj vašu spoločnosť).

Malý psík toho príliš veľa nezje, náklady za krmivo teda nebudú také vysoké. Občas však počítajte s návštevou psieho salónu, ak neviete upravovať srsť doma. Obstarávacia cena malého bradáča sa potom pohybuje okolo 600 až 1 000 eur.

VII. História

Malí bradáči, alebo aspoň psi tomuto plemenu blízki, sa objavujú už v 16. storočí v Nemecku. Tou dobou to ale boli skôr pinče, a to navyše v pomerne nejednotnej podobe. Až postupným špecifikovaním a ucelením rysov týchto psov sa rozdelili na tri konkrétne plemená, a to opičieho pinča, trpasličieho pinča a nášho malého bradáča.

Bradáč malý mal byť menšou kópiou stredného bradáča, čo sa nakoniec – po útrapách s krížením spomínaným v predchádzajúcom odseku – naozaj podarilo. Bradáč malý tak stál po boku svojich pánov, usídlil sa v stodolách a stajniach, kde lovil potkany a myši. Dnes je z neho skôr rodinný spoločník, ale oceňovaný býva tiež vďaka svojim pracovným vlohám. Uplatnenie našiel aj v službe, kde svojím ňufákom pomáha hľadať drogy.

Ide teda o pomerne mladé plemeno, ktoré má ale aj tak čo ponúknuť a jeho pôvodný účel mu stále koluje v žilách.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:5,4 – 9,1 kg
Výška v kohútiku:30 – 35 cm
Požiadavky na tréning:60 min/denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:12 – 15 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:stredné
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:lovecký, lov drobnej zveri
Dĺžka srsti:stredná
Typ srsti:tvrdá, drôtovitá
Farba srsti:čierna, striebristá, korenie a soľ, biela
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká
Typický znak:dlhá srsť – “brada” – okolo ňufáku

Kde kúpiť malého bradáča?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre malého bradáča dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka malého bradáča na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (13 votes)

Vložiť komentár