fbpx

15 dôvodov, prečo si (ne)obstarať írskeho teriéra

Je hravý, oddaný svojmu majiteľovi, ale napriek tomu má typickú povahu teriéra. Ak mu čokoľvek hrozí, bude sa biť do roztrhania tela ako lev. Je silne tvrdohlavý a medzi poľovníkmi známy svojím kladným vzťahom k ľuďom a deťom.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo ZAOBSTARAŤ írskeho teriéra

 • Írsky teriér je známy svojou odvahou postaviť sa komukoľvek, kto bude chcieť napadnúť jeho rodinu. Dobre sa hodí ako strážny pes, aj napriek jeho menším rozmerom.
 • Z väčšej miery sa jedná o aktívne plemeno, ktoré potrebuje dostatok pohybu, ale je natoľko prispôsobivým parťákom, že mu občasný relax pri telke vadiť nebude.
 • Nadmieru vhodným rodinným psom sa stáva vďaka svojej dobrosrdečnosti a láske k deťom.
 • Pôvodným využitím bol lov. Aj dnes sa používa ako lovecký pes a stále sa teší vysokej obľube v poľovníckej kynológii.
 • Štekot používa iba ako poslednú „vyhrážku“ (neplatí pri love). Je teda skôr tichším plemenom.
 • Starostlivosť o srsť nie je náročná, stačí ju pravidelne trimovať (vytrhávať odumreté chlpy).
 • Ak psa povedieme citlivou, ale zároveň pevnou rukou, býva írsky teriér ľahko cvičiteľným psom.
 • Hodí sa do mestského bytu, no aj ako pes na celoročný pobyt pri vidieckom dome. Ale v zimnom období odporúčame kvalitne zateplený koterec alebo prístup do domu.
 • Dožívajú sa pomerne vysokého veku, v priemere sa jedná o 14 rokov.

ŠESŤ dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ írskeho teriéra

 • Všeobecne sa horšie znáša s inými psami, bez zaváhania prijme výzvu k boju.
 • Vzhľadom k pôvodu má silne vyvinutý lovecký pud – je teda možné, že bude mať potrebu likvidovať aj domáce zvieratá.
 • Už od útleho veku je dôležitá dôsledná výchova, inak sa írsky teriér stáva tvrdohlavý a je ťažké s ním vyjsť.
 • Horšie znáša samotu, v čase neprítomnosti majiteľa má potrebu sa zabaviť inak – napríklad likvidáciou zariadenia domácnosti. Musíme ho teda zamestnať.
 • V prípade výstavných jedincov je starostlivosť o srsť oveľa náročnejším koníčkom. Vyžaduje okrem česania a trimovania aj zastrihávanie srsti podľa štandardu.
 • Veľmi často je nutné dospievajúcim jedincom vylepovať uši, inak majú tendencie odstávať.

Zhrnutie

Prezývku red devil (červený diabol) dostal vďaka svojej tvrdej, neústupnej povahe, ktorú prejavoval predovšetkým pri love. Je známe, že svorka 3 írskych teriérov je schopná zamestnať leva či tigra do príchodu lovca. Dnes je to predovšetkým skvelý rodinný pes, ktorý nadovšetko miluje svoju rodinu.

Všeobecná charakteristika írskeho teriéra

Celkovo musí írsky teriér pôsobiť aktívnym, živým, pružným dojmom. Je vo veľkej miere hravý ale zároveň si dokáže zjednať rešpekt u iných psov, kde sa nebojí rovno útočiť aj na plemená mnohonásobne väčšie. Aj cez tento fakt je láskavý k človeku a skvele sa hodí do rodín s deťmi. Vďaka jeho temperamentu predovšetkým k väčším deťom.

I. Povaha

Je rýchly, vytrvalý a silný. Sprevádza ho tiež povesť sebavedomého bitkára, ktorý úplne pohŕda zranením a bolesťou, ale táto povesť je nezaslúžená. Ak je však vyprovokovaný, dokáže byť tvrdý až krutý a je schopný bojovať do úplného konca. Naopak je pravdou, že sa jedná o milého, vľúdneho rodinného maznáčika, ktorý sa aj napriek svojej extrémne aktívnej povahe dokáže skvelo prispôsobiť podmienkam, ktoré mu majiteľ nastaví.

II. Vzhľad

Pes má v kohútiku do 45 cm, suka o niečo málo menej. Váha sa pohybuje okolo 12 kg. Krycia srsť je veľmi tvrdá, zatiaľ čo podsada je mäkšia a jemnejšia.

Srsť pôsobí rozlámaným dojmom. Sfarbenie je hrdzavé, od pšenično-žltého do jasne-červeného. Jeho hrudník je hlboký. Celkovo pôsobí pes pevným a statným dojmom. Uši sú tvaru písmena V – preklopené dopredu. Srsť na ušiach môže byť tmavšej farby. Oči sú tmavej farby s priateľským výrazom.

III. Vzťah k deťom a ostatným maznáčikom

Írsky teriér je temperamentný, akčný a hravý psík. Bude sa preto perfektne hodiť do rodín s väčšími deťmi, s ktorými sa bude rád hrať od rána do večera.

U menších detí a batoliat je potrebné naopak dbať istej opatrnosti. Írske teriéry v prístupe k deťom, ak sa im niečo nepáči, radšej odídu. Ale toto nemusí byť pravidlom.

Vďaka silne vyvinutému loveckému pudu sa spolužitie s ďalšími domácimi miláčikmi môže stať trochu komplikované. Veľmi často bývajú problémom predovšetkým mačky.

Včasná socializácia šteňaťa s takými podmienkami sa nám môže, ale aj nemusí podariť.

V lepšom prípade bude tolerovať zvieratá domáce, ale vonkajšie (cudzie) zvieratá bude loviť.

IV. Zdravie a starostlivosť

Írsky teriér vyžaduje veľa pohybu. Jeho srsť sa musí pravidelne upravovať – ​​trimovať (vytrhávanie odrastenej srsti). Má výhodu, že jeho srsť nepĺzne, napriek tomu sa však musíme o ňu starať. Je nevyhnutné ju pravidelne vykefovať a asi dvakrát do roka trimovať. Pri strihaní strojčekom srsť zjemní a stráca aj na kvalite sfarbenia, čo je nežiaduce.

Z hľadiska zdravia sa Írsky teriér radí medzi zdravé a dlhoveké plemená.

V. Výchova a výcvik

Pri správnej motivácii a prístupe majiteľa je írsky teriér dobre vychovávateľný a ľahko cvičiteľný pes, ktorý je následne schopný splniť každé želanie majiteľa. Je však vyžadovaná dôslednosť už od útleho veku šteňaťa – ak raz povolíme, pes si to bude pamätať do konca života. Ak výcvik podceníme, stane sa z írskeho teriéra tvrdohlavý, samostatne mysliaci pes a nič s ním nepohne. Odporúčame teda v čas začať navštevovať cvičisko a dostatočne vybíjať jeho energiu.

VI. Náročnosť

Cena šteniatka sa pohybuje medzi 300 a 480 eurami, je závislá na mnohých faktoroch, ktoré si určuje sám chovateľ. Napríklad sa jedná o vhodnosť šteňaťa k chovu či prípadne k práci, alebo kvalita krvného spojenia, či sa jedná o importované krytie a podobne.

Z hľadiska ďalších nákladov nie je írsky teriér nijak zvláštny. Dbať musíme na kvalitnú stravu.

Samozrejme naše časové možnosti, uvoľnené pre psa, musia byť značne väčšie. K vybitiu jeho energie je potreba mnoho aktivít, dlhšími prechádzkami počnúc.

VII. História

Írsky teriér v dnešnej podobe vznikol na území Írska v druhej polovici 19. storočia. Ako všetky plemená írskych teriérov, sú prapredkovia írskeho teriéra psy, ktoré z kontinentu na ostrov priniesli predkovia dnešných Írov. V 17. a 18. storočí boli v Írsku bežne psy s váhou cez 25 kg, ktoré sa používali v boji. Po nich získal moderný írsky teriér neohrozenosť, tvrdosť a bojovnosť. Začiatkom 19. storočia bola pod pojmom írsky teriér nedefinovateľná zmes psov krátkonohých, dlhonohých s rôznym typom srsti, rozdielnou stavbou lebky a tela. Rozdiely boli nielen vo veľkosti, ale aj vo farbe srsti. Prvé zmienky o írskom teriérovi sú datované okolo roku 1847. Títo psi ale nemali s moderným írskym teriérom nič spoločné. Boli rozdelení do dvoch váhových kategórií – pod 9 libier a nad 16 libier. Boli to psi strapatí s kupírovanými ušami, niektorí typovo podobní škótskemu teriérovi, iní skôr pripomínajúci bradáča.

Systematické šľachtenie írskeho teriéra je späté s rokom 1879, kedy bol založený chovateľský klub pre írske teriéry. Na generálnom zhromaždení tohto klubu v roku 1889 bol presadený zákaz kupírovania uší.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:9 – 12 kg
Výška v kohútiku:cca 45 cm
Typický znak:hrubosrstý, červená farba
Požiadavky na tréning:viac ako 60 minút denne
Energia:veľmi energický
Dĺžka života:12 – 14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k hrabaniu:vysoké
Potreba pozornosti:vysoká
Pôvodné využitie:lovecký pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti: hrubá
Farba srsti:červená
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka

Kde kúpiť írskeho teriéra?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre írskeho teriéra dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka írskeho teriéra na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.6/5 - (12 votes)

Vložiť komentár