fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať austrálsku kelpiu

Nenápadné plemeno, ktoré je schopné nabehať denne desiatky kilometrov, ukočírovať veľké stáda hospodárskych zvierat a ešte si večer odskočiť na nejaké to agility alebo aport. Asi tak by sme mohli opísať jedno z najpracovitejších plemien, ktoré k nám doputovalo z Austrálie a ktorého úplne pôvodné korene nájdeme medzi škótskymi horalmi. Zoznámte sa s austrálskou kelpiou.

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ austrálsku kelpiu

 • Je jasnou voľbou pre aktívnych ľudí, väčšieho pracanta medzi psami len tak nenájdete.
 • Má prirodzené pastierske schopnosti, ale hodí sa aj na ďalšie športy ako canicross, agility, flyball, dogdancing, dogtrekking… Rôznorodosť úloh kelpiu jedine poteší, a tak môžete skúsiť čokoľvek.
 • Vďaka svojej múdrosti a rýchlemu chápaniu sa skvele učia nové veci a povely.
 • Svojej rodine je verná, máva pekný vzťah aj k deťom, kde využije svoju hravosť a rada s nimi šantí.
 • Dokáže svoj domov spoľahlivo a nekompromisne ustrážiť, a to hlavne hlasným štekotom.
 • Okrem nárokov na pohyb je skromná a nevyžaduje žiadnu ďalšiu starostlivosť.
 • Svojho majiteľa si získa svojou milou povahou, ústretovosťou a priateľským správaním.
 • Na vidiek je tento pes ideálny. Pokiaľ bude mať veľkú záhradu, časté a dlhé prechádzky po lese a za domom pár oviec, bude úplne spokojná. Sama uprednostňuje skôr pobyt vonku.
 • Svojmu pánovi sa chce zavďačiť a ak jej budete venovať dosť pozornosti, s nadšením pre vás bude pracovať iba preto, aby vám urobila radosť.

SEDEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ austrálsku kelpiu

 • Kelpie sa prispôsobia takmer všetkému, ale rozhodne nie sedavému a pohodlnému životnému štýlu. Pri nedostatku zamestnania trpia a vybíjajú si frustráciu nie príliš žiadanými spôsobmi.
 • Dostatok pohybu a vyžitia u austrálskej kelpie neznamená len dlhšiu prechádzku. Potrebuje naozaj pracovať a zamestnať tak nielen svoje telo, ale aj hlavu.
 • Nehodí sa do mesta alebo do malého bytu, kde by jej temperament prerástol celej rodine cez hlavu.
 • Pri výchove je potreba rozmanitosť, dôslednosť a pevný (avšak nie tvrdý alebo zlý) prístup. Poslušnosť musí byť založená na prirodzenom rešpekte.
 • Pastierske sklony sa môžu prejavovať aj inde ako na ovciach, kelpie môžu mať tendencie neustále „naháňať“ do stáda (nielen) svoju rodinu.
 • Strážia hlavne štekotom, čo môže niekomu, zvlášť napríklad susedom, vadiť.
 • Austrálska kelpia svoju rodinu verne miluje, ale nie je to pes, ktorý by bol šťastný len z maznania na gauči. Samozrejme prejavy vašej lásky potrebuje, ale potom radšej strávi väčšinu dňa vonku na záhrade.

Zhrnutie

Čo je pre jedného úplne dokonalý pes, môže byť pre druhého nešťastnou voľbou a problematickým spolužitím. Pred zaobstaraním austrálskej kelpie si zodpovedne povedzte, či ste naozaj dostatočne akčný a športovo založený človek, a či budete mať v dnešnej hektickej dobe tiež dostatok času na všetky spoločné aktivity. Alfou a omegou austrálskej kelpie je totiž pohyb a práca, a to viacmenej non-stop. Ak hľadáte psa pre šport a chcete žiť psími športmi, nemohli by ste vybrať lepšie. Kelpia bude behať, skákať, naháňať, pásť, aportovať, tancovať a oveľa viac – to všetko s obrovským nadšením.

Všeobecná charakteristika austrálskej kelpie

Vorkoholici, extrémne aktívne mašiny, poháňané nevyčerpateľnou zásobou elánu a chute do práce. Touto stručnou definíciou pochopíte veľkú časť toho, kým austrálska kelpia je. Čo ďalšie by ste ešte mali vedieť?

I.Povaha

Základnými črtami austrálskej kelpie sú jej inteligencia a nadšenie pre prácu. Rýchlo sa učí, je bystrá a skvele reaguje na podnety. Jej láska k pohybu a akcii spolu s postrehom a chytrou hlavou z nej robia ideálneho pracanta, takže nachádza uplatnenie nielen so svojimi pastierskymi schopnosťami pri pasení, ale je tiež skvelým spoločníkom pre bežcov a cyklistov a nestratí sa ani vo svete agility, vo flyballe, dotrekkingu a podobne.

Ku svojej rodine úzko priľne, je to oddaný a verný pes, ktorý v prípade potreby neváha a ochráni ju pred nebezpečenstvom. Skvelý vzťah máva aj k deťom alebo ďalším domácim miláčikom.

Z mnohých hľadísk je teda austrálska kelpia špičkový pes, nesmie ale zaháľať. Pokiaľ nebude mať možnosť svoju energiu využiť, začne sa nudiť a stáva sa nevrlá, nervózna a koľkokrát až agresívna. Frustráciu si potom môže vybíjať ničením vecí a štekaním.

II. Vzhľad

Hoci austrálske kelpie dorastajú do výšky „len“ asi 45 cm, kompenzujú to svojou pevnou stavbou tela a dobrým osvalením, to všetko ale so zachovaním ľahkej konštrukcie. Sú tak vytrvalé a pripravené na náročné podmienky a dlhotrvajúce behy. Telo pokrýva srsť s podsadou, ktorá poskytuje odolnosť ako voči nepriazni počasia, tak vode – je nepriepustná. Čo sa týka farby, stretneme sa s niekoľkými variantmi od jednoliatej čiernej, hnedej, červenej, čokoládovej či modrej, až po čiernu, hnedú alebo červenú s pálením.

Hlavu má ľahko zaoblenú s vyjadreným stopom, vztýčenými ušami a mandľovo tvarovanými očami, ktoré dodávajú kelpii bystrý výraz.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Austrálska kelpia býva oddaná celej svojej rodine, teda aj s deťmi máva dobrý vzťah, rada s nimi bude šantiť a v prípade potreby ich bude chrániť. Aj s inými psami nemáva po socializácii v dobe dospievania problémy, pri pasení dokážu dokonca spolupracovať.

S ďalšími domácimi zvieratami má tiež dobré vzťahy, ak sú včas zoznámení. Vôbec najšťastnejšia je potom u majiteľa, ktorý sám chová ovce, pretože do takéhoto prostredia prirodzene patrí a môže tak využiť svoj prirodzený talent.

IV. Zdravie a starostlivosť

Čo sa týka starostlivosti, hovoríme hlavne o dostatku pohybu o ktorom sme sa zmienili, a ešte zmienime niekoľkokrát, pretože je to skrátka alfou a omegou života austrálskej kelpie. Inak je ale veľmi nenáročná a žiadnu ďalšiu starostlivosť viacmenej nevyžaduje – stačí kefovať srsť hlavne v čase pĺznutia.

Naviac, toto plemeno sa teší dobrému zdraviu, sú prispôsobivé rôznym klimatickým podmienkam, odolné a extrémne vytrvalé. Ak sa objaví choroba, najčastejšie môže ísť o dyspláziu, teda chorobu pohybového aparátu, ale všeobecne je austrálska kelpia naozaj vitálnym a húževnatým psom.

V. Výchova a výcvik

Austrálska kelpia miluje prácu a keďže rýchlo chápe, čo sa od nej očakáva, môžete sa s ňou venovať celej rade disciplín a športov. Úplne jednoduchá však jej výchova nie je, vyžaduje dostatok dôslednosti, prirodzenej autority a hlavne kreativity. Austrálska kelpia sa totiž môže pri monotónnych poveloch a úlohách začať nudiť a radšej si hľadá inú, vlastnú zábavu.

Po správnej socializácii nemáva problémy s deťmi ani so zvieratami, talent pre prácu s ovcami má v sebe uložený prirodzene. Ak je k tomu vedená, je z nej tiež svedomitý a spoľahlivý strážca ohlasujúci všetky neprávosti hlasitým štekotom.

Pri výchove a výcviku je teda nutné počítať s obrovským temperamentom a nevyčerpateľnou dávkou energie, zabezpečiť kelpii dostatok rôznorodého pohybu a aktivít a zostať dôslední.

VI. Náročnosť

Všetka náročnosť, spojená so spolužitím s austrálskou kelpiou, vychádza z jej pracovitej a energickej povahy. Pred obstaraním tohto plemena sa musí každý zamyslieť, či má dostatok času a energie so psom športovať a venovať sa rôznorodým spoločným aktivitám. V austrálskej kelpii sa skrýva malý psí vorkoholik, ktorého len tak niečo neunaví a zvládnuť taký temperament nie je pre každého.

Pokiaľ jej však aktívni majitelia zaistia túto hlavnú požiadavku, zvyšok už je pomerne nenáročný. Kelpia je samostatná a odolná, zvládne teda aj pobyt vonku, kde ju chráni nepremokavá srsť s podsadou. Tá vyžaduje len občasné vyčesávanie, hlavne v čase pĺznutia.

Kelpia nebýva nijako finančne náročná, najväčší výdavok bude pravdepodobne krmivo, ktoré musí kompenzovať veľký výdaj v rámci všetkých aktivít. Aktivity samotné vás potom tiež môžu niečo stáť, pretože s kelpiou určite pracovať musíte. Obstarávacia cena šteňaťa býva okolo štandardných cca 800 eur.

VII. História

Ako už názov napovedá, história vývoja a chovu austrálskych kelpií sa odohrávala v Austrálii, konkrétne v západnej Victorii v 19. storočí. Do Austrálie sa dostali vďaka ovčiarskym psom dovezeným zo Škótska. Tí sa potom na tomto kontinente zmiešali s dingami (hoci intenzita a konkrétna podoba tohto kríženia nie je priamo podložená alebo dokázaná) a nové plemeno bolo na svete. „Kelpie“ bolo v skutočnosti meno jednej z prvých sučiek a v gaelčine, teda pôvodnom škótskom jazyku, odkazuje na keltskú mytológiu.

Nové prispôsobivé plemeno postupne získavalo na popularite, a to hlavne vďaka svojím pracovným úspechom. Začiatkom 20. storočia je pre austrálsku kelpiu stanovený štandard a roku 1989 je uznaná FCI.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:14-21 kg
Výška v kohútiku:pes 46-51 cm, sučka 43-48 cm
Požiadavky na tréning:60 min a viac/denne
Energia:vysoká
Dĺžka života:12 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k hrabaniu:nízke
Sklony k štekaniu:stredné
Sklony k chrápaniu:nízke
Potreba pozornosti:stredná
Pôvodné využitie:pastiersky pes
Dĺžka srsti:krátka
Typ srsti:dvojitá s podsadou
Farba srsti:čierna, červenohnedá, svetlá hnedá, čokoládová hnedá, modrá
Potrebná starostlivosť o srsť:nízka
Typický znak:vztýčené uši, statná konštitúcia

Kde kúpiť austrálsku kelpiu?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre austrálsku kelpiu dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka austrálskej kelpie na predaj.

Chovné stanice na Slovensku

Chovné stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (9 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať austrálsku kelpiu”

 1. k vhodným kombináciám doplním že je výborný pes pre koníčkárov čo jazdia v prírode. Samozrejme, ako sa píše vyššie, za podmienky výcviku. Zvláda neuveriteľne dlhé trasy a s radosťou sa vyblázni aj ako sprievodca pri každodennej starostlivosti o kone vo výbehu, len tu je treba mať výcvik, aby sa kelpia dokázala krotiť. Lebo dopadne ako u kamošky, kde bola trochu viac drzá na koňa a teraz jej po dobre časovanom kopanci chýba časť zubov. Proste koníci nie sú ovce a to čo si môže dovoliť na 10 kg huňatú ovečku nie je rozumné skúšať na 500 kg koňa. Ale chuť na konské túry jej to nevzalo.

  Odpovedať

Vložiť komentár