fbpx

16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať maďarskú vyžlu (=vizsla)

Maďarský stavač, ktorý je tiež známy pod názvom Viszla (Vyžla), patrí bezpochyby k tým najatraktívnejším psím plemenom. Títo ryšaví psí atléti zbožňuju pohyb všetkého druhu – či už sa jedná o aportovanie, či o prinášanie zvere na lovu. Nemusíte si ale obliekať kabát aby ste si mohli “ Maďara “ obstarať! Je to ideálny pes pre každú rodinu, ktorá svoj voľný čas trávi aktívne. 

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DESAŤ dôvodov, prečo si obstarať maďarskú vyžlu

 • Pokiaľ žijete aktívne, nemusíte sa báť, že by stavač nestačil vašemu kroku. Tento pes má neskutočné množstvo energie, ktoré môže využiť nie len pri psích športoch, ale pri práci po boku človeka. 
 • Krátkosrstý Maďar sa ideálne hodí aj k deťom. Svoju rodinu miluje a šiel by za ňou aj na samý koniec sveta. 
 • Úprava jeho srsti nezaberá veľa času – žiadne zdlhavé vyčesávanie sa tu nekoná. 
 • Maďarský stavač je veľmi priateľský psík. Agresivitu k ľuďom či zvieratám nemá v povahe. 
 • Teplé počasie ho nezastaví! Toto plemeno výborne znáša horúce počasie a dokáže podávať výborné výkony aj v letnej horúčave. 
 • Maďara neodradí ani voda – skvelo pláva a vyniká vo “ vodnej práci “. Za predpokladu, že jeho telo ochránite pred chladom, zvláda pracovať aj v extrémnom počasí. 
 • Pri tréningu Maďarského stavača sa veľmi nezapotíte – sú to veľmi inteligentný, chápaví, psi ktorý rýchlo pochopia, čo sa od nich žiada. 
 • Pre lesníkov, lovcov aj poľovníkov bude Maďar výborným partnerom – má prirodzené vlohy loveckého psa, ktoré tréningom privediete k dokonalosti. 
 • Pokiaľ zaistíte svojemu stavačovi dostatok pohybu, môže byť šťastný aj v byte. 
 • Srsť je ako u ostatných krátkosrstých plemien prakticky bezúdržbová a bez výrazného psieho “ zápachu “ 
 • Prirodzená ochraniteľská povaha robí z Maďara skvelého strážcu. 

ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať maďarskú vyžlu

 • V daždi, v mrazu i v horúčavách. Tento pes potrebuje denne vybiť svoju energiu a to za každého počasia. 
 • Maďarský krátkosrstý stavač sa nerád odlučuje od svojho majiteľa. Pokiaľ ho nenaučíte znášať samotu, či ho budete nechávať o samote príliš dlho, môže svoju frustráciu vyjadrovať štekaním a ničením okolného prostredia. 
 • Veľmi citlivá povaha krátkosrstého Maďara neznesie fyzické tresty ani nátlak.Tieto praktiky by sa mohli trvalo podpísať na jeho psychike. 
 • Chladné počasie by mohlo u tohto plemena spôsobiť prechladnutie. Jeho krátku srsť sa nebojte chrániť pred zimou zimnou bundou. 
 • Celoročný pobyt vonku pre Maďarského krátkosrstého stavača veľmi nie je – nie len kvôli typu srsti, ale tiež vďaka jeho obrovskej láske k rodine, s ktorou chce byť neustále. 
 • Aby ste svoju Vizslu bez obáv pustiť, z vodítka, je dôležité, aby pes perfektne zvládal privolanie a základnú poslušnosť. 

Zhrnutie 

Základné predpoklady pre obstaranie Vizsly, sú predovšetkým dostatok voľného času, zaistenie dostatku pohybového využitia pre vašeho ryšavého priateľa a tiež veeeeľa miesta v srdci! Pokiaľ dokážete zaistiť tieto artikly dôležité pre spoločensky život s krátkosrstým stavačom, môžete si byť istý, že získate milujúceho spoločníka pre rodinný život aj vonkajšie vyvádzanie. Získate ale taktiež verného obrancu a správnym výcvikom i vynikajúceho pracovného psa, ktorý sa len tak niečoho nezľakne. Ak zaistíte tomuto dlhonohému krásavcovi ochranu pred chladom, bude vás radostne sprevádzať v každom počasí i terénu. Akonáhle ho ale necháte dlho osamote medzi štyrmi stenami, môže vás po vašom príchode čakať nepríjemné prekvapenie. Nepríjemné môže tiež dopadnúť ako necitlivý, či priamo násilný prístup pri výcviku, ktorým môžete na povahe citlivej vizsly napáchať nenávratné škody. Naopak láskavým, milujúcim prístupom z tohto inteligentného psíka urobíte spoľahlivého partnera na lesné obchôdzky i priateľa k deťom. 

TYP:​ Pokiaľ je pre vás klasická hladkosrstá varianta príliš opozeraná, môže sa vám svojim originálnym vzhľadom zapáčiť napríklad drôtosrstá varianta. 

Všeobecná charakteristika Vizsly

Už máte vybrané topánky a tréningovú palicu? Pokiaľ sa vám pozdáva tento športovo založený ryšavec, športové potreby sa vám budú určite hodiť! 

I.Povaha 

Vizsla je jemný, priateľský psík s vysokou inteligenciou a neustálou túžbou tráviť čas so svojim pánom či s rodinou. Správne socializovaný pes dobre vychádza s cudzími ľuďmi a ostatnými psami. V opačnom prípade môže byť Maďarský krátkosrstý stavač k neznámym podnetom veľmi plachý či vzrušivý. Pokiaľ sa mu nedostane toľko pohybu, koľko potrebuje, ľahko sa premení na ničivý tajfun, pred ktorým sa nič neschová. Pri dobrej výchove, socializácii a tiež pri dostatku aktivít sa ale nemusíte žiadnych nepríjemných prekvapení v podobe zničeného domova obávať. Naopak budete mať fantastického a spoľahlivého spoločníka pri vyvádzaní vonku aj pri spoločnom maznaní na gauči. 

II.Vzhľad 

Vzhľad krátkosrstého Maďarského stavača pôsobí vďaka jeho štíhlej a svalnatej postave veľmi atletickým a noblesným dojmom. Hoci sa môže pýšiť dlhými nohami, vzrastom vizslu radíme medzi stredné plemená psov. Okrem dlhých nôh je pre tohto psíka typický i rovný, silný chrbát a nízko nasadený dlhý chvost., ktorý sa postupne zužuje do špičky a obvykle sa tupíruje. K elegantnému a atletickému vzhľadu Vizsly napomáha i dlhý mierne oblúkovitý krk, ktorý je dobre osvalený a pozvoľna naviazujúci na ušľachtivú hlavu s pomerne dlhým čumákom. Uši maďarského krátkosrstého stavača sú primerane veľké a previsujúce. Srsť týchto krásavcov je hladká a bez podsady, ktorá by ich ochránila pred zimou. U tohoto plemena si nemožno vyberať zo širokej škály sfarbenia. Potenciálny majitelia si budú musieť vystačiť iba s rôznymi odtieňmi žemľovej farby. 

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom 

Maďarský krátkosrstý stavač je výborným spoločníkom pre deti, ktoré isto ocenia jeho hravú a spoločenskú povahu. Pokiaľ je pes na deti zvyknutý, rád využije ich prítomnosť k lotrovinám. Samozrejme je dôležite myslieť na povahu konkrétneho psa, na úroveň jeho socializácie a tiež na psychickú vyspelosť detí. V každom prípade majte malé deti v prítomnosti psa neustále pod dozorom. Vizsla nebýva konfliktná – v spoločenstvu iných psov sa chová skôr priateľský a spory väčšinou nevyvoláva ani v spoločnosti iných maznáčikov. I tu hraje úloha individualita každého psa. Pri kontaktu s drobnými zvieratami buďte určite opatrní – predsa len je Vizsla vynikajúci lovecký pes, ktorého môže ľahko ovládnuť jeho pud. 

IV. Výchova a výcvik 

S výchovou je nutné začať hneď, akonáhle si svoj ryšavý uzlík donesiete domov. Keď mu umožníte objavovať svet a zvykať si na najrôznejšie nástrahy života, zaistíte si, že vám z vašeho psíka nevyrastie plachý tvor, ktorý sa bude schovávať vo vašom tieni. Dobrá socializácia je ale len polovička úspechu – pokiaľ do budúcna nechcete krotiť tento neúnavné vrece bĺch, bez riadneho výcviku sa určite nezaobídete. Je dôležité so psom pracovať pravidelne, pozitívne a s dávkou trpezlivosti. Nemusíte sa ale báť! Nielen že sú stavači veľmi chytrý a učenlivý, ako bonus majú veľkú chuť do práce. V každom prípade musíme prihliadať k faktu, že je krátkosrstý maďar lovecký pes, ktorý potrebuje minimálne 30 minút fyzickej aj mentálnej aktivity denne – ale väčšina zástupcov tohto plemena potrebuje na výbúrenie svojej energie omnoho viac času. Dokonca aj psí seniory zostávajú veľmi dlho aktívny. Z nudy dokážu vizsly napáchať veľké škody! Preto dbajte na dostatok aktivít pre telo i hlavu, aby ste udržali svojho psa zdravého a svoj domov vcelku. 

V. Zdravie a starostlivosť 

Všeobecne je Vizsla zdravé plemeno s celkom dlhou životnosťou, ktorá sa väčšinou pohybuje medzi dvanástimi a štrnástimi rokmi. I toto plemeno môže trpieť na rôzne zdravotné problémy – rovnako ako každé plemeno. S tých menej závažných problémov tu môžeme zmieniť napríklad displaziu bedrového klba, sezónne alergie, ušné infekcie či entropium očného viečka ( jeho vchlípenie dovnútra viečka ) . Sú tu ale závažnejšie ochorenia ako je rakovina, epilepsia či melanom spojiviek. V každom prípade môžete čiastočne predísť niektorým zdravotným problémom výberom šteňaťa od chovateľa, ktorý odchovává šteňatá na vyšetrených rodičoch. Starostlivosť o Maďarského Krátkosrstého stavača je celkom ľahká. Pretože toto plemeno nenesie žiadny výrazný psí zápach, kúpanie je vhodné iba v prípade, že si to stav psieho kožúšku skutočne žiada. Týždenným česaním pomôžete srsť udržať krásne lesklú a zdravú. Samozrejmosťou je pravidelné kontrolovanie uší spojené s ich čistením, papule či pazúrikov, ktoré v prípade potreby zastrihnite či zapílujte. 

VI. Náročnosť 

Náročnosť stavačov tkvie v ich požiadavkách na pohyb a mentálnu aktivitu. Tieto prvky hrajú obrovskú rolu nie len vo fyzickom zdraví, ale tiež v citlivej psychike našich psích priateľov. Jednoducho povedané nie sú to žiadny lenivci, ktorý s vami budú pol dňa sedieť na gauči a pozerať telku. Ak teda nedokážete zaistiť svojmu psíkovi toľko aktivít, koľko potrebuje, radšej si obstarajte iné plemeno. U Maďarského Krátkosrstého stavača je bezpochyby aj dôkladný výcvik, aby vám pri prvej príležitosti “ nefrnkol “ niekam za zajacom, alebo aby vám vo vašej neprítomnosti nezdemoloval dom. Finančne sa obstaranie šteniatka s PP sa pohybuje medzi tristo až päťsto eurami – záleží ale na chovateľskej stanici. Počítať sa ale musí aj s kúpou kvalitného krmenia, ktoré je vhodné pre aktívne psy. Na nákupný zoznam si napíšte tiež pelech, obojok s vodítkom a veľa hračiek, ktoré sa vám pri blbnutí vonku budú hodiť. 

VII. História 

História tohto plemena siaha najskôr až k dobám, keď turci porazili maďarov vo veľkej bitke u Moháča a zabrali si územie vtedajšieho východného maďarska – už vtedy sa medzi bojovníkmi pravdepodobne preháňali psi, ktoré dnes poznáme ako “ žlté turecké “ . Tí sa už vtedy používali pre lov, ako duriče a sliediče. Zo zachovaných obrazov a písomností je zrejmé, že sa psy podobného sfarbenia aj typu používali k lovu už v 10. až 11. storočí za vlády Arpodovcov. Maďari s Turkami žili v týchto dobách kočovným spôsobom života a nedá sa vylúčiť že týto psy nevznikli behom vzájomných potyčiek kočovných kmeňov. V každom prípade môžeme tehdajších “ žltáčikov “ považovať za predkov dnešného Maďarského stavača. Už v týchto dobách sa začala rysovať toľko cenená, milujúca povaha vizsly, ktorá bola vysoko cenená pri zháňaní obživi aj ako príjemná spoločnosť pre všetkých obyvateľov tábora – najmä pre tých najmenších. (​zdroj​) 

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:Psi: 22-30 kg , Feny: 22-30 kg
Výška v kohútiku:58-70 Psi: 58 cm , Feny: 56 cm
Typický znak:Prirodzene sklopené uši
Požiadavky na tréning:Vysoká
Energia:Vysoká
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony ku slintaniu:Nízke
Sklony k hrabaniu:Nízke
Potreba pozornosti:Mierne
Sklony k chrápaniu: Nízke
Pôvodné využitie:Lov, spoločník
Dĺžka srsti:Krátka
Typ srsti:Hladká
Farba srsti:Žemľová , zlatistá
Potreba starostlivosti o srsť:Nízka

Kde obstarať maďarskú vyžlu

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre Maďarského krátkosrstého stavača dobrým pánom? Nuž dobre! Nižšie prikladáme zoznam boľúbených chovteľských stanícv Česku a na Slovensku. Ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteňatá Vizsly na predaj. 

Chovné stanice v ČR: 

Chovné stanice na Slovensku: 

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

 • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
 • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
 • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
 • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.9/5 - (36 votes)

1 komentár k “16 dôvodov, prečo si (ne)obstarať maďarskú vyžlu (=vizsla)”

 1. Odceňujem prácu autorov. Vaša stránka určite poteší mnohých, ktorí hľadajú potrebné informácie.
  Ak by bolo možné opraviť gramatiku v texte o Maďarskej vyžle.
  S pozdravom

  Jozef Polakovič

  .DESAŤ dôvodov, prečo si obstarať maďarskú vyžlu
  – sú to veľmi inteligentný, chápaví, psi ktorý rýchlo pochopia, čo sa od nich žiada…
  ( správne: – sú to inteligentní, chápaví psi, ktorí ) pes – psi v množ. čísle sa skloňujú podľa vzoru chlap
  Rovnako sa skloňujú ich pridružené prídavné mená

  Zhrnutie
  TYP: Pokiaľ je pre vás klasická hladkosrstá varianta príliš opozeraná, môže sa vám svojim originálnym vzhľadom zapáčiť napríklad drôtosrstá varianta.
  ( správne: variant vždy, varianta je čechizmus )

  IV. Výchova a výcvik
  Dokonca aj psí seniory zostávajú veľmi dlho aktívny.
  ( správne: psí seniori zostávajú veľmi dlho aktívni.) senior – seniori podstatné meno v množnom čísle mäkké “ i“

  Odpovedať

Vložiť komentár