Síce má hrdina tohto článku korene až v exotickom karibiku, v našej domovine je ako ryba vo vode. Čomu sa diviť, keď sa u nás teší takej popularite ? Tento krásný malý psík nemá totiž žiadny problém kamkoľvek zapadnúť a naplniť každé miesto radosťou, ktorá z neho priamo sála.
Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!
DESAŤ dôvodov, prečo si obstarať havanského psíka
- Najväčšiou výhodou havanského psíka bude pre mnohých jeho praktická, príručná veľkosť, vďaka ktorej je vhodný do bytu a tiež ho ľahko zvládnu aj starší psíčkari.
- Tento pes je vďaka svojej ľahkej ovládateľnosti vhodný aj pre úplných začiatočníkov.
- Havaňák je dôkazom, že pekný zovňajšok nemusí hneď znamenať dutú hlavu. Inteligencia a krása idú v jeho prípade ruka v ruke.
- Toľko energie by v tak malom stvorení čakal málokto. Havaňák je plný energie a je len na vás, či ju využijete k prechádzkam, či k športu.
- Havanský psík patrí medzi plemená, ktorým v srsti chýba podsada. V praxi to znamená, že vás dvakrát ročne nezastihne chlpová kalamita.
- Havaňáci milujú deti! Najmä tie, ktoré vedia, ako sa k psom správne správať.
- Dobre vychovaný havanský psík skvelo znáša ostatné domáce zvieratá. Dokonca aj tie, ktoré sú väčšie, než on.
- Biela, čierna, mahogany, či tabacco? U tohto plemena máte skutočne široký výber rôznych farieb, z ktorých si môžte vyberať.
- Majú tuhý korienok! Dedičné choroby a vážnějšie choroby sa havanským psíkom často vyhýbajú oblúkom.
- Havaňák zlodeja sice nezneškodní, ale na jeho prítomnosť vás rozhodne upozorní.
ŠESŤ dôvodov, prečo si neobstarať havanského psíka
- Havaňák je veľmi viazaný na svojho pána, prípadne rodinu. Veľmi nerád sa od svojej svorky vzďaľuje a pokiaľ nie je zvyknutý na samotu, môže v neprítomnosti majiteľov riadne vyvádzať.
- O krásnu, hodvábnu srsť je potrebné sa starať. Potencionálny majiteľ musí s touto nutnou starostlivosťou počítať a zvykať psa na česanie od mala
- Ako plno malých plemien, môže mať aj havanský psík tendenciu štekať. Ak mu budete tento zlozvyk trpieť, pravdepodobne ho bude využívať k získaniu vašej pozornosti.
- Na celoročný pobyt vonku nie je tento drobný psík vhodný. Pokiaľ teda chcete parťáka na záhradu, zvoľte iné plemeno.
- Oči sú nielen oknom do duše, ale u tohto plemena môžu byť tiež dverami problémov, keď sa starostlivosť o ne zanedbá. Kontrolu si zaslúži aj chrup, ktorý môže byť náchylný k usadzovaniu plaku.
- Na extrémne outdoorové aktivity si radšej kúpte iné plemeno. Síce sú títo drobní psíci nadšení športovci, niektoré športy sa predsa len hodia skôr pre väčšie a odolnejšie plemená.
Zhrnutie
Havaňáča si zamilujú najmä ľudia, ktorí hľadajú menšieho, ľahko ovládateľného spoločníka, ktorý nezaberie veľa priestoru a zároveň neskazí žiadnu zábavu. Títo psíci veľmi dobre zapadnú nielen do rodiny s deťmi, ale aj do spoločnosti ľudí v pokročilejšom veku, alebo k začínajúcim psíčkarom. Havanský psík im bude milujúcim spoločníkom, ktorý sa prispôsobí životu majiteľov a bude im každý deň prinášať veľa radosti. Veľké množstvo energie a vysoká inteligencia robia z tohto plemena výborného psa tiež pre ľudí milujúcich prechádzky, či pre tých, ktorí hľadajú parťáka pre niektorých z menej náročných psích športov. Na náročnejšie outdoorové športy sa však havanský psíci príliš nehodia. Srsť bez podsady ich príliš nezahreje, takže je nutné chrániť svojich štvornohých miláčikov pred nachladnutím – hlavne v zimných mesiacoch. Absencia podsady má však aj svoje výhody! Všadeprítomné psie chlpy v dobe plznutia nemusia majitelia havaňákov riešiť. Avšak musia riešiť starostlivosť o výzor svojich maznáčikov, ktorá vyžaduje častú údržbu. Údržbu potrebujú aj iskrivé očká týchto fešákov, rovnako jako ich chrup. Za túto starostlivost sa vám však havanský psík odvďačí neuveriteľne milujúcou povahou a s trochou šťastia aj dobrým zdravím, vďaka ktorému môže po vašom boku zostať aj pätnásť rokov. Pýtate sa, čo môže ku šťastiu potrebovať tak malý pes? Hlavne vašu spoločnosť ! Pokiaľ si toto plemeno obstaráte, počítajte s tým, že vás bude neuveriteľne milovať. Dokonca natoľko, že môže ťažko znášať vašu neprítomnosť – to môže vyjadrovať napríklad štekotom, ktorý je veľmi obľúbeným komunikačným nástrojom týchto psov. Štekotom vás havaňák upozorní na zlodejov, ale aj na to, že sa mu nevenujete dostatočne ako by chcel.
Všeobecná charakteristika havanského psíka
Havaňák je ideálnym psím kamarátom takmer pre každého – najmä pre tých, ktorí majú veľa miesta v srdci! Ďalšie riadky vám pomôžu odhaliť, či by sa toto úžasné plemeno hodilo aj k vám.
I. Povaha
Milujúci, energický, bezkonfliktný – to sú hlavné povahové rysy havanského psíka, pre ktoré je natoľko obľúbený. Niet sa čomu diviť. Je to totiž ozaj bezproblémový, inteligentný pes, ktorý zbožňuje svojho majiteľa a nezkazí žiadnu zábavu. Môže byť trochu opatrný pri stretnutí s novými ľuďmi, rýchlo si ale zvykne a cudzincom sa so svojou milou povahou dostane pod kožu. Havaňáčik je rád stredom pozornosti a je vždy pripravený zaujať rolu vrchného baviča, či mazlíčka.
Veľkým problémom však môže byť prehnaná fixácia na majiteľa, ktorá sa prejavuje hlavne vo chvíli, keď za sebou zavriete dvere. Ale nemusíte sa báť – pokiaľ svojho psa naučíte znášať samotu už v šteňacom veku, bude vás po príchode domov vítať len šťastný mazlíček, ale aj rozkúsané topánky, alebo mláčka.
II. Vzhľad
Havanský psík rozhodne nepatrí medzi psie obry – radí sa skôr k plemenám, ktoré by ste mohli vďaka svojej drobnej veľkosti ľahšie prehliadnuť. Určite vás ale zaujme svojim vzhľadom, ktorý má tiež veľký podiel na jeho popularite. Čo je na havanáčikovi zvláštne? Hlavne jeho dlhšia, hodvábna srsť bez podsady, ktorá môže niesť veľa rôznych farieb – to je eso v rukáve, ktoré mu snehovo bieli boloňáci, bišoni, či maltézáci môžu závidieť. Stavbou tela sa však oproti zmieneným bratrancom príliš nelíšia. Telo havanského psíka je nízke a robustné, ale aj tak sa dokáže na svojich krátkych nožičkách ladne pohybovať. Havaňáci majú rovný chrbát, ktorý prechádza vo vysoko nesený, dobre osrstený chvost – ten môže byť zatočený cez chrbát, alebo môže mať tvar biskupskej barly (kolmo vztýčený so zahnutým koncom).(zdroj)
Pokiaľ vás zaujali tie veľké, tmavé oči tohto plemena, rozhodne nebudete prvý, ani posledný. V kombinácii s chlpatými, previsnutými ušami tvoria neodolateľnú kombináciu, ktorou si havaňák proste pýta pohladkanie.
III. Vzťah k deťom a domácím zvieratám
Popularite havanských psíkov veľmi nahráva aj fakt, že sú ideálnymi spoločníkmi k deťom – hlavne k tým rozumnejším, ktoré vedia, ako sa k zvieratám správne správať. Ani najmenšie deti však nie sú prekážkou k obstaraniu tohto plemena. Naopak je v rámci socializácie veľmi prínosné, keď si šteňa na ľudské mláďatá zvyká od mala. Samozrejme je dôležitý niekoho dohľad, keď je pes v prítomnosti malého dieťaťa – síce je havanský psík relatívne drobný, mohol by pri hre , či zľaknutiu sa nechcene ublížiť. Konieckoncov aj deti dokážu chlpáče pekne potrápiť a na také zážitky zostávajú psom nepekné spomienky, ktoré by mohli ovplyvniť ich budúci vzťah k deťom. Pokiaľ si však havanáčik zo stretnutia s ľudskými mláďatami odnesie iba dobré spomienky, bude im tým najvernejším priateľom.
Čo sa týka vzťahu havaňáčikov k ostatním zvieratám, ani tu sa nemusíte obávať problémov. Toto plemeno nie je problematické ani v tomto smere. Dobre socializovaný havanský psík sa ľahko skamaráti aj s oveľa väčšími chlpáčmi.
IV. Výchova a výcvik
S výchovou a následným výcvikom havanských psíkov sa pravdepodobne príliš nezapotíte. Síce môžu havaňáci pôsobiť ako pekná dekorácia na gauč, rozhodne by ste nemali podceňovať ich schopnosti! Sú to veľmi inteligentné psy so záujmom o učenie. Všetko ale samozrejme začína dôslednou výchovou a riadnou socializáciou, ktorá je u malých plemien rovnako dôležitá, ako u tých veľkých. Pokiaľ nechcete mať zo svojho psíka ustrašeného bojka, berte ho po základnom očkovaní medzi ľudí, medzi psy a zoznámte ho so všetkým, čo ho v bežnom živote môže stretnúť.
Okrem základnej výchovy k čistotnosti je nutné šteniatko naučiť, že nebude stále vo vašej blízkosti a niekedy bude musieť vydržať doma o samote. Havanský psíci sú totiž veľmi neradi bez svojho majiteľa a jeho odchody môžu znášať naozaj zle – nielen, že by mohli rušiť susedov hysterickým štekotom, ale tiež by si mohli ľahko ublížiť pri ničení všetkého, čo im doma príde pod labku. Šteňa od malička zvykajte aj na častú starostlivosť o srsť, ktorá ho bude konieckoncov doprevádzať celý život. Predídete tak bojom a úpornému kňučaniu, ktoré začne už vo chvíli, keď vezmete do ruky kartáč. Správna výchova chce iba kúsok tréningu so štipkou trpezlivosti, ktorú do budúcna rozhodne nebudete ľutovať. Hlavne sa vyvarujte fyzickým trestom a stavte skôr na odmeny a chválenie, s ktorými to pôjde naozaj samo. To samé platí aj pre výcvik, ktorý by mal byť tiež založený na pozitívnej vlne. Ak mu dáte dobrú motiváciu, zvládne so okrem základnej poslušnosti hravo naučiť aj veľké množstvo kúskov, alebo môže zažiariť v niektorom zo psích športov. Sú to skrátka nesmierne šikovné psy, ktoré sa snažia zo všetkých síl zavďačiť svojmu majiteľovi.
V. Zdravie a starostlivosť
Síce sa havanský psík považuje za zdravé a relatívne dlhoveké plemeno, ani jemu sa bohužiaľ nevyhýbajú zdravotné problémy. Z tých bežnejších môžeme zmieniť napríklad luxáciu pately, či očné choroby (napr. Katarakta). Medzi závažnejšie zdravotné problémy havanských psíkov môžeme zaradiť napríklad legg-calve-perthesovu chorobu, hypotyreózu, srdcové choroby, či hluchotu, na ktorú bývajú šteňatá testované pomocou BAER testu.
Pokial vašeho psíka nepostihne žiadna z vyššie uvedených zdravotných komplikácií, postačí mu štandardná starostlivosť, ktorú zvládnete aj doma. Okrem starostlivosti o srsť, ktorú je potrebné pravidelne česať, je nutné kontrolovať stav očí, ktoré môžu vplyvom dráždenia dlhšími chlpmi zvýšene slziť. Chovatelia doporučujú predchádzať podráždeniu očí vypnutím dlhších chlpov do gumičiek a pravidelne čistiť oči borovou vodou, či špeciálnymi prostriedkami k tomuto účelu. Samozrejmosťou sú tiež kontroly uší, v ktorých by mohli vznikať zápaly – preto je dobré uši pravidelne ošetrovať čistiacimi kvapkami, určenými priamo pre psy. Niektorí chovatelia tiež predchádzajú ušným zápalom vytrháváním voľných chlpov, ktoré vnútri ucha prekážajú. Zabúdať by sa nemalo ani na kontroly zubov, alebo pazúrov. Pokiaľ váš chlpáč nemá príliš veľa možností, ako si pazúriky obrúsiť, je nutné ich pravidelne skracovať – to môžete aj doma pomocou špeciálnych kliešťov, či môžete požiadať vašeho veterinára. (zdroj)
VI. Náročnosť
Havanáčik je všeobecne veľmi nenáročným plemenom, ktoré k životu potrebuje hlavne lásku svojho majiteľa. Z predchádzajúcich odstavcov už určite viete, že havanský psík nepotrebuje príliš veľa priestoru, nie je problém ho vycvičiť a pokiaľ budete mať šťastie, nečakajú vás ani časté návštevy veterinára. Pre niektorých majiteľov by však mohla byť komplikáciou častá údržba srsti, ktorá je nutná. Ako často je nutné sa starať o srsť? To je individuálne, ale doporučuje sa raz až dvakrát do týždňa psa dobre vyčesať a uvoľniť tak staré chlpy z kožuchu. Kúpať ho by sa malo približne raz do mesiaca – samozrejme je nutné použiť šampóny a kondicionéry určené pre psov. Také prípravky môžu vliezť do peňazí (hlavne, pokiaľ sa chystáte psa vystavovať), rovnako ako samotné obstaranie havanáčika – to môže vašu peňaženku ľahko pripraviť aj o niekoľko stoviek eur, pokiaľ sa rozhodnete pre šteňa s PP. Ceny sa však môžu výrazne líšiť v závislosti na chovateľskej stanici, či úspešných rodičov šteňaťa. Upokojiť vás môže fakt, že toho toľko tento fešák príliš nezjedia – veľké balenie kvalitného kŕmenia vám vydrží rozhodne dlhšie, než majiteľom veľkých plemien. Aj u havanských psíkov je možná alternatíva krmenia BARFom, ktorý je však nutné veľmi starostlivo zostaviť.
VII. História
Meno havanského psíka môže byť trochu zavádzajúce, pretože nebol vyšľachtený v Havane, ale v západnom Stredomorí, na pobreží Talianska a Španielska. Práve námorníci z týchto oblastí mali havaňákov doviezť na Kubu, podľa ktorých sú dnes títo drobní psíci pomenovaní – konkrétne podľa hlavného mesta tohto ostrova. Toto pomenovanie malo údajne vyplynúť zo sfarbenia vtedajších psov, ktoré pripomínalo známu havanskú surovinu – tabák. Ukázalo sa však, že sa toto tvrdenie nezakladá na pravde.
Príchod na Kubu havanskému psíkovi ironicky žiadne šťastie neprinieslo. Politické udalosti na Kube zapríčinili, že staré krvné línie tohto plemena takmer vymizli. Našťastie sa podarilo niekoľko psov prepašovať do USA, kde prežili aj ich potomkovia, ktorí pomohli plemeno zachrániť.
Pokiaľ by sme sa chceli pôvodom havanských bišonikov zaoberať hlbšie, prúd času by nás zaviedol do sedemnásteho storočia, kedy dochádzalo k už zmienenému importu malých, spoločenských psov na Kubu – na tom sa okrem námorníkov podieľali aj anglickí, holandskí a francúzski piráti, ktorým na lodiach robili spoločnosť psíci typu bišonkov a tiež španielske vodné psy. Práve títo psí moreplavci stoja dosť pravdepodobne za zrodom predkov havanského psíka, ktorí sa neskôr prispôsobili kubánskemu podnebiu a vkusu miestnych zbohatlíkov. V osemnástom storočí bol ,,Blanquito de la Habana“ veľmi rozšířený hlavne medzi majetnejšej rodiny – zaujímavosťou však je, že bola jeho srsť v týchto dobách iba čisto biela. Farebné spektrum plemeno získalo až o storočie neskôr, kedy sa na Kube začali usadzovať francúzski osadníci so svojimi pudlíkmi. Práve tí majú veľkú zásluhu na tom, že sa môžu havanské bišony pýšiť takou farebnou škálou, z ktorej si vyberie snáď každý.
VIII. Dôležité informácie
Hmotnosť : | Psy : 3,6-5,8kg Sučky : 3,1-5,4kg |
Výška v kohútiku : | Psy : 28 cm Sučky : 25 cm |
Typický znak: | Dlhšia hodvábna srsť, previsnuté uši |
Požiadavky na výcvik : | priemerné |
Energia : | vysoká |
Dĺžka života : | 10-15 rokov |
Sklony k slintaniu : | nízke |
Sklony k chrápaniu : | nízke |
Sklony k štekaniu : | priemerné |
Sklony k hrabaniu : | nízke |
Potreba pozornosti : | vysoká |
Pôvodné využitie : | spoločník |
Dĺžka srsti : | polodlhá |
Typ srsti : | rovná, bez podsady |
Farba srsti : | všetky farby a kombinácie vrátane bielej |
Potrebná starostlivosť o srsť : | vysoká – je potrebná pravidelná starostlivosť o srsť |
Kde obstarať havanského psíka?
Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre havanského psíka dobrým majiteľom ? Tak dobre ! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá havanáčika na predaj.
Chovateľské stanice v ČR
- Chs Angel Navajo
- Chs Entimo
- Chs Tacito
- Chs Z Vinného domu
- Chs Starlet of Moravia
- Chs Beskydský vítr
- Chs z Lobkovických skal
- Chs Zdejda
- Chs Angels of Fradako
- Chs Shaggy Darling
- Zobraziť všetky chovateľské stanice na Seznam.cz
Chovateľské stanice na Slovensku:
Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?
- Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
- Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
- Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
- Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
Redaktorka | Zvieratá obdivujem celý svoj život. Za dverami mojej izby sa už v detstve ukrývala malá ZOO, plná „klasických“ i exotických zvierat. Vďaka štúdiu chovateľstva nakoniec môj detský sen ožil a ja som sa v rámci školskej praxe starala o zvieratá v skutočnej zoologickej záhrade. Teraz sa okrem dcéry starám o svojho adoptovaného psieho parťáka Eda a zajačicu Vanilku. Dúfam však, že sa po presťahovaní do domčeka dočkám ďalších zvieracích prírastkov.