fbpx

18 dôvodov, prečo si (ne)obstarať československého vlčiaka

Pri pohľade na tieto impozantné zvieratá sa tají dych. V niekom vzbudzujú rešpekt a niekto by sa najradšej ponoril do ich striebristého kožuchu. Československý vlčiak ale nie je ako ostatné psie plemená, ktoré bežne chováme. Prímes vlčej krvi robí z týchto zvierat úžasné, ale veľmi svojrázne psy, ktoré však nie sú úplne vhodné pre každého. 

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

OSEM dôvodov, prečo si obstarať československého vlčiaka

  • Sú to neuveriteľné inteligentné psy ! Dokážu sa učiť iba pozorovaním. 
  • Obrovská vytrvalosť aj v extrémnych podmienkach je pre vlčiaky typická.
  • Okrem odolnosti zdedili po vlkoch tiež nadštandardne bystré zmysly. Zraku, sluchu a čuchu týchto psov nič neunikne.
  • Húževnatosť a dlhšia srsť umožňujú týmto krásavcom celoročný pobyt vonku. Oveľa radšej však trávia čas v tesnej blízkosti svojho pána.
  • Vlčiaci majú prakticky bezúdržbovú srsť. Zvýšená starostlivosť o srsť je nutná len v období pĺznutia.
  • Dlhé túry, psie športy či plávanie – s československým vlčiakom môžete robiť prakticky čokoľvek. Ich energia je neobmedzená.
  • Vlčiak môže byť pod správnym vedením skvelý pracovný pes a partner pre psie športy. 
  • Mimika týchto jedinečných psov je neuveriteľná. Československý vlčiak je pes mnohých výrazov, ktoré vás nikdy neprestanú udivovať.

DESAŤ dôvodov, prečo si neobstarať československého vlčiaka

  • Toto plemeno potrebuje k úspešnej výchove majiteľa plného sebadôvery, pochopenia a hlavne trpezlivosti. Agresívne jednanie môže ČSV oplácať agresivitou.
  • Hromada pohybu k životu vlčiaka neodmysliteľne patrí. Obyčajným pohybom po záhrade sa mu ale určite nezavďačíte. Je potrebné s ním pravidelne pracovať a objavovať svet za bránou domova.
  • Nie je to pes, ktorého môžete trvalo držať v koterci, či ho využiť na stráženie objektov. Bez prítomnosti svojho pána, alebo svorky môže veľmi trpieť. 
  • Výcvik týchto psov vyžaduje iný prístup. Vlčiaci vedia byť veľmi tvrdohlavý a pre prácu potrebujú riadnu motiváciu. 
  • Zvukový prejav vlčiakov môže byť niekedy veľmi výrazný – preto sa príliš nehodí do husto obývanej bytovky, kde by mohli niekoho rušiť. 
  • Vlčiaci zvyknú mať problém so separačnou úzkosťou a ničením domácnosti. Nácvik samoty by mal patriť k základným prvkom výcviku. 
  • Niektorí zástupcovia plemena môžu mať v povahe značnú nedôverčivosť k cudzím ľuďom. Neplatí to však nutne pre všetkých.
  • Československý vlčiak má veľmi silný lovecký pud. Buďte preto opatrný nielen pri kontakte s drobnejšími zvieratami, ale tiež na prechádzkach prírodou.
  • Zástupcovia tohto plemena nepatria medzi extrémne priateľské psy. S inými psami nemusí vždy dobre vychádzať. 
  • Pokiaľ sa má váš vlčiak bezpečne pohybovať po záhrade, bude ju potrebné riadne zabezpečiť plotom odolným proti preskočeniu a podhrabaniu. Dokáže byť veľmi vynaliezavým zdrhačom. 

Zhrnutie

Zhrnúť československého vlčiaka do niekoľko viet nie je úplne jednoduchá úloha – jeho charakter a osobnosť z neho robia naozaj výnimočné psie plemeno s impozantným vzhľadom pripomínajúcim jeho predkov. Pre vlčiaky je okrem vzhľadu charakteristická aj obrovská láska k pohybu, svorkový pud a v neposlednom rade tiež spôsob komunikácie. Potencionálny majiteľ musí s týmito vlastnosťami počítať a musí byť ochotný vlčiakovi prispôsobiť svoj život. Pokiaľ sa však nájde človek, ktorý bude mať dostatok sebadôvery, trpezlivosti a túžbu porozumieť zvláštnej povahe “čéesvéčka”, zaručene získa úžasného priateľa najmä pre potulky prírodou. Toto plemeno si tiež rado natiahne telo napríklad pri psích športoch a pri správnom výcviku z neho môže byť aj dobrý pracovný pes, alebo spoločník do rodiny. 

Všeobecná charakteristika československého vlčiaka

Pokiaľ se nenecháte odradiť mnohými negatívami, ktoré kúpa vlčiaka obnáša, určite v ňom nájdete úžasného priateľa. Jeho kúpu si ale dvakrát rozmyslite! Poďme si československého vlčiaka ešte dôkladnejšie opísať.

Povaha

Vlčiaci sú neuveriteľne inteligentné, samostatne premýšľajúce psy, milujúce pohyb a hlavne spoločnosť svojej svorky – či už psej, ľudskej, či zmiešanej. Na svoju svorku sa veľmi fixujú a síce to nie sú typickí maznáčikovia ako napríklad staffbull, sú svojmu pánovi veľmi oddaní. Každý pes je ale iný a to neplatí len pri maznaní, ale napríklad aj pri vzťahu k ostatným psom, či prívetivosti k cudzím ľuďom (ku ktorým zvyknú byť často nedôverčiví). Pri správnej výchove sa však nemusíte obávať žiadnych prejavov agresivity.

Československý vlčiak má v povahe hlboko zakorenený lovecký pud, ktorý by mohol spôsobovať problémy napríklad na prechádzkach prírodou, či pri styku s drobnejšími zvieratami – aj to sa ale dá dôsledným výcvikom čiastočne zvládnuť. Inak sa jedná o veľmi odvážne, učenlivé plemeno, s ktorým sa dá vykonávať širokú škálu aktivít za každého počasia. Pokiaľ svojho vlčiaka pochopíte a budete ho viesť pozitívne, dokáže z neho byť milujúci, verný spoločník. V každom případe je nutné vyvarovať sa fyzickým trestom, ktoré by vám mohol v krajnom prípade škaredo oplatiť. 

Vzhľad

Vlčiaci svojich predkov vzhľadovo rozhodne nezaprú – naopak si môžete byť istý, že sa okoloidúci budú diviť, kde ste zohnali naozajstného vlka. Toho československý vlčiak pripomína nielen srsťou, ale tiež štýlom pohybu a stavbou tela, ktorá býva u sučiek o niečo drobnejšia. 

Keď to vezmeme trošku konkrétnejšie, jedná sa o väčšie než stredne veľké plemeno s atletickým telom obdĺžnikového rámca na dlhých nohách. Chrbát vlčiakov je rovný, chvost huňatý, siahajúci približne k pätám.

Celé telo je veľmi dobre osrstené huňatou srsťou, ktorá môže mať rôzne odtiene šedej, žltej, či striebornej. Typickým znakom je tiež svetlá maska – toleruje sa ale aj tmavá. Vzhľad srsti sa v zime razantne líši vďaka hustej, nadýchanej podsade.

Hlave vlčiakov dominuje dlhý ňufák, stojaté uši a predovšetkým prenikavé jantárové oči mandľového tvaru.

Pre československého vlčiaka je tiež typický ich priestranný, nízky klus, ktorým dokážu bežať dlhé vzdialenosti. Vyskytnúť sa u nich môže aj krok nazývaný mimochod. 

Vzťah k deťom a domácim zvieratám

Mohlo by sa zdať, že sa “čsv” k deťom veľmi nehodí, opak je ale pravdou! Je nutné podotknúť, že za dobrým vzťahom vlčiaka k deťom stojí trochu práce – a to predovšetkým výborná socializácia a výchova. Samozrejme je tiež potrebné zariadiť, aby si pes neodniesol zo stretnutia s dieťaťom zlú skúsenosť. Aj preto je potrebné na psa v prítomnosti dieťaťa neustále dohliadať! Vlčiaci môžu byť pre deti úžasnými spoločníkmi a ochrancami.

Vzťah vlčiakov k ostatným zvieratám záleží opäť na socializácií a výchove. Pokiaľ je váš miláčik od útleho veku zvyknutý na ostatné zvieratá, pravdepodobne dokáže pokojne žiť vedľa iných psov, mačiek či iných maznáčikov. S tými drobnejšími ho ale nikdy nenechávajte o samote! Lovecký pud môže vlčiaky ľahko premôcť – najmä, pokiaľ sa pred nimi snaží niečo utiecť. 

Vlčiaci nezvyknú byť k ostatným psom vždy priateľskí. Problémy nastávajú najmä po dovŕšení pohlavnej dospelosti, keď sa prejavuje nevraživosť k chlpáčom rovnakého pohlavia. Každý pes je ale iný a preto sa táto charakteristika nemusí nutne týkať každého československého vlčiaka. (zdroj)

Výchova a výcvik 

Alfa a omega harmonického spolužitia s československým vlčiakom spočíva v jeho socializácií, ktorá začína už v prvých týždňoch života. Je potrebné šteňa zoznamovať s najrôznějšími nástrahami bežného života, brať ho čo najviac medzi ľuďmi a neskôr aj medzi iných chlpáčov. 

Samotná výchova čéesvéčka sa od výchovy ostatných plemien zásadne nelíši. Medzi mnohými ľuďmi je veľmi rozšírená fáma, že sa vlčiaci nedajú vychovať – nie je to však vôbec pravda! Naopak je to výhovorka pre tých, čo ich výchovu nezvládli. Výchovu by sme mali postaviť na jasnom poriadku, dodržiavaní pravidiel a dôslednosti, ako v skutočnej vlčej svorke. Práve dôslednosť pri dodržiavaní pravidiel rozhoduje o budúcom správaní psa. Pokiaľ ale nie ste ako vodca svorky schopný nastolené pravidlá dodržiavať, nečakajte to ani od vlčiaka. Práve táto nedôslednosť má prsty v mnohých charakterových vadách, ktoré sú spôsobené zlou výchovou, nie psom samotným. 

Týmito vlastnosťami je ovplyvnený aj výcvik, ktorý by mal byť založený na vzájomnej dôvere, rešpekte a hlavne na vlne pozitivity. Pozitívnym výcvikom a veľkou hromadou motivácie môžete s vlčiakom docieliť nielen dobrej poslušnosti, ale môže sa z neho stať aj dobrý pracant, či úspešný športovec. Výcvik je tiež veľmi dôležitý pre bežnú manipuláciu a pre bezpečný pohyb medzi cudzími ľuďmi, alebo zvieratami. Veľmi užitočné je zvládnuté privolanie, ktoré vám pri súžití s vlčiakom výrazne uľahčí život. Od ČSV však neočakávajte poslušnosť ako od “borderiek” a nemeckých ovčiakov. Československý vlčiak má proste svoju hlavu, vďaka ktorej nič nerobí bezdôvodne. Neočakávajte od neho bezhlavé aportovanie, či nekonečné opakovanie už naučených cvikov – to je predsa nuda!

Zdravie a starostlivosť 

Po divokých karpatských vlkoch zdedilo toto plemeno nielen húževnatosť, ale tiež pevné zdravie. Neznamená to však, že československý vlčiak netrpí žiadnymi zdravotnými problémami – bohužiaľ sa nevyhýbajú ani jemu. Vlčiaci môžu trpieť dyspláziou bedrových a lakťových kĺbov, degeneratívnou myelopatiou (degeneratívne ochorenie miechy) a dwarfizmus (trpaslíctvo). Všetky tieto choroby sú však geneticky testovateľné, takže by sa v kvalitnom chove nemali objavovať. (zdroj) 

Ďalej sa u ČSV objavuje napríklad nedostatočná funkcia slinivky brušnej a v neposlednom rade aj rakovina. 

Starostlivosť o československého vlčiaka nie je zložitá. Jeho kožuch je nielen veľmi pekný, ale tiež odolný proti vetru, bahnu a iným nečistotám. Ako bonus nenesie ani výrazný psí zápach, ktorý by vás nútil svojho chlpáča často kúpať. Srsť vyžaduje zvýšenú pozornosť len v dobe pĺznutia, kedy je dobré psa denne česať. Pozor si však dajte na rýchlo rastúce pazúre a udržujte ich v takej dĺžke, aby nehrozilo ich prerastanie, či praskanie. Dbajte aj na pravidelné kontroly uší a chrupu, aby ste včas objavili všetky potencionálne neplechy. (zdroj)

Vedeli jste, že sučky vlčiakov hárajú narozdiel od iných psích samičiek len raz do roka? 

Náročnosť

Pokiaľ ste ešte neprestali čítať a dostali ste sa až sem, asi máte celkom predstavu o tom, ako náročný vlčiaci sú. Nie sú to síce psy pre každého, ale keď sa zvládnete zžiť s jeho temperamentom, svojhlavou a celkovo trochu svojskou povahou, získate verného priateľa na dlhé roky. Neskutočne dôležitá je samozrejme aj správna výchova, ktorá je základom spokojného spolužitia s československým vlčiakom.Síce sa to nemusí zdať, vlčiak s vami môže za istých okolností žiť aj v byte. Je ho však potrebné dostatočne zamestnať – a to  fyzicky aj mentálne. Problémom však môže byť hluk, ktorým vlčiak vyjadruje smútok za majiteľom v dobe jeho neprítomnosti (tomu sa dá však výchovou predísť…väčšinou). So zahradou ale tiež nemáte automaticky vyhrané! Niektorí vlčiaci sú majstri úteku a preto musíte myslieť na zabezpečenie priestorov, kde sa bude chlpáč voľne pohybovať. Pár skvelých tipov priamo od chovateľa získate tu.

Zabezpečenie zahrady však nie je jediná položka, ktorá vám zasiahne do rozpočtu. Kvalitné krmivo, veterinárna starostlivosť aj samotná kúpa šteniatka niečo stojí.  Tu rozhodne doporučujeme na psíkovi nešetriť – za šteniatko síce dáte 10 až 20 tisíc Kč, ale bude testované, očkované a vy sa nebudete musieť obávať toho, čo vám z neho vyrastie. 

História 

História československého vlčiaka sa začala písať v roku 1955 na území našej domoviny. Vtedajší chovatelia z Chs “Z pohraničnej stráže” skúmali správanie vlka v zajatí a možnosti jeho kríženia s nemeckým ovčiakom – zaujímalo ich, či vlčia krv prispeje k väčšej odolnosti, vytrvalosti a k lepšiemu zdraviu ich služobných psov. 

Prvé výsledky tohto pokusu sa dostavili v máji roku 1958, keď sa vlčici Brite narodilo päť šteniatok, ktorých otcom bol nemecký ovčiak Cézar z Brezového hája.

Prvé výsledky výskumu boli publikované v rokoch 1964 a 1965, kedy sa okrem ďalších chovateľských cieľov objavila aj myšlienka na oficiálny vznik plemena. O rok neskôr bola na svete už štvrtá filiálna generácia krížencov a vznikol aj prvý štandard plemena, spísaný inžinierom Karlom Hartlom. Žiadosť o registráciu plemena však zatiaľ neuspela, pre nízky počet jedincov. Uznaná nebola ani na druhý pokus napriek tomu, že v medzičase prebiehali ďalšie spojenia vlkov so psami a vznikali dalšie filiálne generácie. Neskôr sa o medzilíniových krížencoch krížencov začalo hovoriť ako o “českých vlčiakoch” a získali skratku CV. 

Nový pokus o registráciu plemena v roku 1970 neuspel ani vďaka navýšeniu počtu jedincov – v tomto roku bolo v rukách civilných chovateľov 56 jedincov. Zamietnutá bola taktiež registrácia  v roku 1976. Chov se medzitým dostal na územie dnešného Slovenska, do kynologického zariadenia blízko Malaciek, kde pôsobil František Rosík, ktorý dlhodobo spolupracoval s inžinierom Karlom Hartlom.

Český zväz chovateľov v roku 1981 konečne povolil ustanovenie klubu plemena a vznik plemennej knihy. O rok neskôr vznikol v Brne klub chovateľov vlčiakov – konkrétne to bolo 20.3 1982. Štandard československého vlčiaka bol uznaný 13. júna 1989 v Helsinkách a vydaný sekretariátom FCI v apríli roku 1994. Po rozdelení Československa prevzala patronát nad plemenom Slovenská republika a desať rokov po uznaní štandardu sa musela popasovať s obhajobou pred FCI, kde musela preukázať životaschopnosť plemena a splnenie všetkých kritérií. Po úspešnej obhajobe v roku 1989 sa stal československý vlčiak medzinárodne uznaným plemenom. (zdroj a viac informácií tu)

Dôležité informácie

Hmotnosť:Psy: nad 26 kg Suky: nad 20kg
Výška v kohútiku:Psy: nad 65 cm, Suky: nad 60 cm
Typický znak:Prirodzene vztýčené uši
Požiadavky na výcvik: Vysoké 
Energia: Vysoká
Dĺžka života:13-16 rokov
Sklony k slintaniu: Nízke
Sklony k chrápaniu:Nízke 
Sklony k štekaniu:Nízke
Sklony k hrabaniu: Vysoké
Potreba pozornosti: Vysoká
Pôvodné využitie: Služobný pes
Dĺžka srsti: Stredne dlhá 
Typ srsti: S podsadou
Farba srsti:Žĺtošedá, striebrošedá s maskou
Potrebná starostlivosť o srsť:Nízka

Kde si zadovážiť československého vlčiaka? 

Všetko ste zvážili a ste presvedčený o tom, že budete pre československého vlčiaka dobrým majiteľom? Tak teda dobre! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc v Česku a na Slovensku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne majú šteňatá vlčiaka na predaj.

Chovateľské stanice v ČR

Chovateľské stanice na Slovensku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.7/5 - (16 votes)

Vložiť komentár