fbpx

Najlepšie kočkolity a podstielky pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)

Mačky sú veľmi čistotné zvieratá. Z toho však občas pramení aj ich vyberavosť a každý majiteľ vie, že svoju nespokojnosť vedia dať veľmi jasne a rýchlo najavo.

Preto je potrebné nákupu zdanlivo nepodstatnej podstielky do mačacieho záchodu venovať veľkú pozornosť. Nie každá, ktorá sa bude páčiť vám, totiž bude vyhovovať vášmu zvieraciemu miláčikovi.

Najlepšie kočkolity

Na trhu je nespočetné množstvo mačacích podstieloka ak sa človek pri nákupe nechce napáliť, je ich treba prejsť desiatky a riadne sa vzdelať v tom, podľa čoho ich vyberať. My sme to urobili za vás a vybrali sme tie najlepšie mačacie podstielky dostupné v roku 2024. Aj napriek tomu však odporúčame prečítať si aj sekciu nižšie: Ako vybrať ten správny kočkolit?, kde sa dozviete všetko, čo pred nákupom potrebujete vedieť.

Najlepší kočkolit

Cats Best ÖkoPlus

Typ: Prírodné
Množstvo: 40 l
Orientačná cena: €30
2. najlepší kočkolit

Magic CatClin

Typ: Silikátové
Množstvo: 8 l
Orientačná cena: €9
3. najlepší kočkolit

Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite

Typ: Bentonitové
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €6
4. najlepší kočkolit

Magic Pearls Litter 

Typ: Silikátové
Množstvo: 16 l
Orientačná cena: €14
5. najlepší kočkolit

Kočkolit Mikeš

Typ: Prírodné
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €4
6. najlepší kočkolit

Biokat´s Bianco Fresh

Typ: Prírodné
Množstvo: 10 kg
Orientačná cena: €10
7. najlepší kočkolit

GREEN cat 

Typ: Prírodné
Množstvo: 12 l
Orientačná cena: €5
8. najlepší kočkolit

Asan Cat Pure stelivo 

Typ: Ekologické
Množstvo: 45 l
Orientačná cena: €15

Ako vybrať ten správny kočkolit?

Výber tej najlepšej podstielky býva často kompromisom medzi našimi potrebami a potrebami mačky. Pretože ale určite nechcete, aby váš štvornohý miláčik zrazu začal odmietať svoju toaletu používať, snažte sa mačacie požiadavky pred tými svojimi, napríklad, čo sa absorpcie pachov týka, uprednostniť. Spokojný domáci maznáčik vám to zaiste vráti.

Najväčší rozdiel medzi jednotlivými typmi podstielok je v materiáli, z ktorých sú vyrobené. Od toho sa potom odvíjajú ďalšie vlastnosti, na základe ktorých sa môžete pri výbere rozhodovať, ako je napríklad cena, šetrnosť aj otázka bezpečnosti. Každé z nich má svoje výhody a nevýhody, ale podľa nášho sprievodcu sa budete môcť rozhodnúť, ktorý typ vám, prípadne vášmu zvieraciemu priateľovi, bude vyhovovať najviac.

I. Podľa materiálu

Jednotlivé typy podstielky sa líšia predovšetkým materiálom, z ktorého sú vyrobené. Stretneme sa s týmito základnými:

  • Bentonitové – tento druh podstielky sa občas nazýva tiež aj minerálny. Jeho základom je totiž ílovitá hornina bentonit, ktorá pri styku s tekutinou mení svoju konzistenciu na mazľavú hmotu. Z mačacieho moču sa tak pri tomto type podstielky stávajú hrudky, ktoré sa ľahko odpratávajú. Z tohto dôvodu je bentonitové stelivo veľmi obľúbené.
  • Silikátové – občas sa môžeme stretnúť aj s názvom silikagélové stelivo. Tento druh má pórovitú štruktúru, ktorá do seba tekutiny vsakuje a nie je tak potrebné ich po každom použití vynášať.
  • Prírodné – pre výrobu tohto druhu podstielky sa najčastejšie používa drevo, a to ako smrekové či jedľové, tak aj to exotické.
  • Recyklované – stretnúť sa môžeme i s recyklovanými a ekologickými druhmi podstielok, ktoré sa vyrábajú z novín či starých plienok.
  • Špeciálne – v prípade automatických mačacích toaliet je potrebný tiež špeciálny druh podstielky, ktorá je po každom použití čistená a prepieraná. (zdroj)

II. Podľa prašnosti

Jedným z parametrov, v ktorých sa jednotlivé typy stelív líšia, je prašnosť. Tá je úplne najvyššia u bentonitového typu podstielky. Znamená to nevýhodu nielen pre vás, lebo budete musieť v okolí mačacej toalety často zametať či vysávať kúsky podstielky, ale aj pre samotnú mačku, ktorá tieto prachové častice bude pri používaní toalety vdychovať.

Pri ostatných druhoch stelív je prašnosť buď veľmi nízka, alebo žiadna.

III. Podľa absorpcie pachov

Tento faktor patrí k tým, ktoré majiteľa zaujímajú najviac. Páchnuca toaleta však zároveň nie je ani nič, čo by sa páčilo vašej mačke, takže sa jedná o veľmi podstatné kritérium. V tomto ohľade vyčnievajú silikónové a tiež drevené (prírodné stelivo), ktoré dokážu pachy pohlcovať veľmi dobre. Bentonitové aj recyklované za nimi zaostávajú.

Možnou alternatívou sú parfumované podstielky, ktoré ale nebývajú odborníkmi príliš odporúčané. Niektoré mačky totiž môžu skôr odpudzovať a tiež kvôli nim ľahšie zabudnete na dôkladné a nevyhnutné upratovanie mačacej toalety. (zdroj)

IV. Podľa absorpcie tekutín

Z hľadiska praktickosti nás zaujíma tiež schopnosť pohlcovať tekutinu, teda moč. V tomto ohľade opäť o niečo vedú silikónové a prírodné podstielky, ale ani bentonitové na tom nie sú zle. Majú totiž tú výhodu, že po absorpcii tekutín utvoria hrudky ktoré možno ihneď vyniesť. Silikónové a prírodné podstielky moč držia vnútri jednotlivých „granúl“ a ten zostáva v toalete tak dlho, kým jej obsah kompletne nevymeníte.

V. Podľa pohodlia

Ako sme už spomínali, je dôležité myslieť aj na pohodlie našich miláčikov. Niektoré druhy podstielky sú pre nich totiž príjemnejšie ako iné. Z tohto hľadiska vyniká to bentonitové, pretože svojou štruktúrou najviac pripomína piesok a je tak pre mačky prirodzené. Silikónové a podstielky z drevených peletiek sú oproti tomu kvôli väčším kusom materiálu pre niektoré mačky nepohodlné, pretože ich tlačia do labiek. (zdroj)

VI. Podľa šetrnosti k prírode

Vzhľadom k nutnosti meniť stelivo aspoň raz do mesiaca (skôr však častejšie) je jasné, že jeho spotreba počas života mačky je naozaj vysoká. Aj z tohto dôvodu možno chcete myslieť aj na prírodu a vybrať to najekologickejšie. Ich vyhadzovanie do popolnice alebo splachovanie do záchodu totiž nie je práve tým najšetrnejším variantom. V tomto ohľade je jednoznačným favoritom prírodné drevené stelivo, ktoré je kompostovateľné.

VII. Podľa ceny

Spotreba podstielky nie je nízka a zvlášť, ak máte viac mačiek, môže byť veľmi nákladnou záležitosťou. Otázka ceny vás potom logicky pri nákupe bude tiež zaujímať. Oproti ostatným druhom výraznejšie ušetríte s recyklovateľným aj bentonitovým typom podstielky.

Naopak drevené patrí k tým najdrahším, ale zase vydrží o niečo dlhšie. Viac peňazí si pripravte aj na nákup silikónovej podstielky.

Hoci chápeme, že je cena dôležitým faktorom, neriaďte sa iba podľa nej. Vezmite do úvahy aj ostatné výhody a nevýhody daného typu a tiež to, ako často stelivo meníte.

Často kladené otázky

1. Ako často kočkolit meniť?

To záleží predovšetkým na zvolenom type podstielky. Bentonitové stelivo tvorí z moču hrudky, ktoré je potrebné priebežne vynášať a vzniká tak vyššia spotreba podstielky. Oproti tomu silikátové či prírodné stelivo uzamykajú moč dovnútra a stačí ich tak meniť raz za 2-4 týždne, ale kompletne.

2. Ako mačku naučiť na nový typ podstielky?

Ak ste sa z nejakého dôvodu rozhodli prejsť na iný typ podstielky, urobte tak pokiaľ možno postupne. Najlepším spôsobom je umiestniť druhý záchod s novým typom vedľa mačacej toalety s existujúcim druhom podstielky. Mačka bude zvedavá a bude chcieť nové možnosti vyskúšať. Potom môžete začať postupne nahrádzať pôvodné stelivo novým. (zdroj)

3. Aké stelivo je vhodné pre mačiatka?

Pre mačiatka je spočiatku vhodnejšie použiť nehrudkujúci typ podstielky. Hrudkujúci totiž môžu skúšať zjesť a mohol by sa im tiež nepríjemne lepiť na labky.

Zhrnutie

Výber vhodnej podstielky je veľmi individuálnou záležitosťou. Neexistuje jeden dokonalý typ, každý z nich má svoje klady aj zápory a sami si musíte zvoliť, ktoré ste viac ochotní akceptovať.

Bentonitový typ podstielky je lacný, robí hrudky ktoré možno ľahko vyhadzovať, ale je veľmi prašný, čo je nepríjemnosť pre poriadok v byte aj pre samotnú mačku.

Silikátové stelivo dlhšie vydrží, dobre absorbuje pach aj tekutinu, ale výraznejšie otrasie s vašou peňaženkou a nepatrí k tým ekologickým.

Drevené či prírodné stelivo síce k prírode šetrné je, ale nezvláda príliš dobre pohlcovať pachy, jeho spotreba je vyššia a patrí k tým najdrahším.

Recyklovateľné vás svojou cenou poteší, ale zaostáva v pohlcovaní pachov a je potrebné ho častejšie meniť.

4.4/5 - (9 votes)

3 komentáre k “Najlepšie kočkolity a podstielky pre mačky 2024 & Ako ich vybrať (skúsenosti)”

  1. moja je velmi naročna a nezje len tak niečo. Teraz jej kupujem Brit konzervy a grnaule. Tak dufam, že jej to dlho vydrži, že jej to bude dlho chutit. Dost dlho sme hladali niečo, čo by jej chutilo

    Odpovedať

Vložiť komentár