fbpx

17 dôvodov, prečo si (ne)obstarať lhasa apso

Nenájde sa takmer nikto, kto by sa neraz nepozastavil nad vzhľadom lhasa apso. Pravdepodobne ste ju mohli stretnúť niekde v meste, ako si hrdo vykračuje po boku svojho pána, chvost vztýčený a svojou srsťou ometala všetko okolo. Poďme sa spolu na ňu pozrieť viac!

Psík nepočúva? Absolvujte online psiu školu!

DEVÄŤ dôvodov, prečo si OBSTARAŤ lhasa apso

  • Je to veľký pes vo vreckovom prevedení. Váš byt ochráni dokonale a žiadny zlodej sa k vám nedostane.
  • Dlho si zachováva šteňaciu hravosť, takže vaše šťastné a roztopašné šteniatko vám chvíľu vydrží.
  • Veľmi prítulné a maznavé plemeno. Takže až vám nebude úplne najlepšie, rada si vám ľahne do lona a vypočuje vaše problémy.
  • Je to tiež pes vhodný na šport. Najmä v agility sa naozaj nestratí.
  • Úplne miluje deti!
  • Má rada tiež ostatné zvieratá, musí na to byť ale odmala vedená.
  • Vcelku inteligentné plemeno, celkom rýchlo sa učí.
  • Jedná sa o pomerne zdravé plemeno, takže sa pravdepodobne s veterinárom nebudete stretávať príliš často.
  • Nemusíte sa báť, že by vám psík zomrel v mladom veku. Titul si drží pes, ktorý sa dožil 29 rokov!

OSEM dôvodov, prečo si NEOBSTARAŤ lhasa apso

  • Má vysoké sklony ku štekaniu. To sa určite nebude páčiť vašim susedom a čoskoro ani vám.
  • Často je veľmi nedôverčivá k ľuďom.
  • Tiež by ste ju najradšej uplatili maškrtami? Pozor na to, má sklony k obezite.
  • Niektoré môžu byť tvrdohlavé a nezávislé.
  • Nebaví vás vyčesávanie? To by sa vám iste sprotivilo hlavne v mladom veku. V ňom potrebuje vyčesávať najlepšie každý deň, v neskoršom veku stačí raz za týždeň.
  • Majú celkom časté zápaly zvukovodu, kvôli toho sa im musia často kontrolovať uši, prípadne z nich vytrhávať chĺpky.
  • Oproti iným plemenám mentálne pomaly dozrieva.
  • Očarila vás natoľko, že by ste jej najradšej všetko dovolili? O vašich pocitoch vie iste aj ona a veľmi rada doma preberie úlohu vodcu. Preto je treba dôsledná výchova.

Zhrnutie

Lhasa apso je plemeno vhodné pre skúsenejších kynológov, ktorí si poradia s jeho štekaním, tvrdohlavosťou a nezávislosťou. Odmenou im bude jeho dlhovekosť a vcelku dobré zdravie. Plemeno je vhodné do bytu, vonku pri dome to preňho naozaj nebude ono. Byt svojmu pánovi iste spoľahlivo postráži. Vyznačuje sa tiež svojou dlhotrvajúcou šteňacou hravosťou a roztopašnosťou. Tá je spôsobená jeho pomalým mentálnym dozrievaním. S jeho kúpou treba brať do úvahy aj jeho starosť o srsť. V mladom veku je psa treba kefovať denne.

Všeobecná charakteristika lhasa apso

O tomto večnom šteňati a tiež veľkom strážcovi, zabudnutom v malom tele sme si už povedali dosť, poďme sa ale naňho pozrieť podrobnejšie!

I. Povaha

Čulá, veselá, hravá, zároveň ale tvrdohlavá, neohrozená a trochu strániaca sa od ľudí. Tak by sa dala asi najlepšie charakterizovať v pár slovách. Miluje svojho majiteľa a dokáže k nemu veľmi úzko priľnúť. Rozhodne jej nechýba sebavedomie ani inteligencia.

II. Vzhľad

Jedná sa o malé plemeno, ktoré je veľmi súmerné s pevnou stavbou tela. Celkovo nadobúda veľmi pyšný dojem. Je bohato osrstené aj v tvárovej časti. Krycia srsť je dlhá a hustá, mala by byť hrubšia, ale rovná. Pod ňou je tiež slabšia podsada. Srsť sa môže vyskytovať vo viacerých farebných variantoch. Tie sú zlaté, pieskové, medové, bridlicové, dymové, tmavo sivé, dvojfarebné, čierne, biele alebo hnedé. Všetky farby majú rovnakú hodnotu.

III. Vzťah k deťom a domácim maznáčikom

Vzťah k deťom a maznáčikom sa dosť odvíja od jeho výchovy. Keď nie je zanedbaná, je z nej skvelý rodinný pes. Pokiaľ ale vo výchove boli nejaké nedostatky, tak sa to môže dosť prejaviť. Rada totiž preberá úlohu vodcu, takže by deti nemusela rešpektovať. So zvieratami musí byť oboznámená od mala.

IV. Zdravie a starostlivosť

Aj keď je to plemeno vcelku zdravé, pár chorôb sa ale tiež môže vyskytnúť aj u nich. Celkom častým problémom je zápal zvukovodu. Tomu sa ale dá predísť pravidelnými kontrolami uší. V nich sa totiž môžu vyskytovať chĺpky, ktoré treba vytrhávať. Ďalším častým problémom je apetít lhasy. Býva veľmi dobrý a môže viesť k obezite. Tá neprispieva k ich zdraviu, kráse ani radosti.

Veľkú starostlivosť musíme vynaložiť pri srsti. Mladí psi by sa totiž mali vyčesávať každý deň, u starších stačí raz týždenne. Približne raz mesačne by sa mala lhasa vykúpať.

V. Výchova a výcvik

S výchovou a výcvikom by sa malo začať už v útlom šteňacom veku. Odmala musí mať pevne stanovené hranice, ktoré treba za každej situácie dodržiavať. Sú to totiž nezávislí, tvrdohlaví psi, ktorí radi zaujmú úlohu vodcu. Bývajú tiež dosť odmeraní k cudzím ľuďom i zvieratám. Preto je treba riadna socializácia. Lhasa teda nie je veľmi vhodná pre začínajúcich kynológov. Pri dobrej výchove z nej ale môže vyrásť skvelý rodinný pes. Prípadne sa s ňou dá tiež športovať, napríklad na agility je skvelá.

VI. Náročnosť

Ak ste sa dočítali až sem, iste už viete ako je lhasa na chov náročná. Prvou investíciou do nej bude jej obstarávacia cena. Tá sa u psov s PP pohybuje medzi 400 – 1500 eurami, veľmi záleží na spojení. Krmivo by malo byť určite kvalitné, je to ale malý pes, takže ho nepotrebuje veľa. Za veterinu žiadne milióny tiež neminiete, je to pomerne zdravé plemeno.

Z časového hľadiska vám lhasa zaberie celkom dosť času kvôli starostlivosti o ňu. Je potrebné ju často vyčesávať a kúpať. Dorastajú jej chlpy, takže sa musí tiež pravidelne strihať. Aby sa predchádzalo ochoreniam zvukovodu, musia sa jej pravidelne kontrolovať uši, prípadne z nich vytrhať chlpy. Pravidelne sa jej tiež musí čistiť oblasť okolo očí.

VII. História

Plemeno pôvodne pochádza z Tibetu. Kedysi tam v kláštoroch slúžili ako ochrancovia Budhových pokladov. Tradovalo sa tiež, že sa do nich vteľujú duše jej zomrelých pánov, a tak boli považované za sväté. Ľudia kedysi verili, že prináša svojim pánom šťastie, ale bolo takmer nemožné ich kúpiť. Do iných krajín sa dostali len vďaka tomu, že dalajláma ich dával darom cudzincom, ktorí ho navštívili. Do Británie boli prvýkrát dovezené na začiatku 20. rokov 19. storočia a krátko potom predvedené na výstave v Londýne. Zo začiatku boli zamieňané za iné orientálne plemená a označované ako lhasa teriéry. Neskôr boli rozlíšené hlavne od tibetského teriéra, ktorý sa stal jedným z ich dávnych predkov. Klub chovateľov bol ustanovený v Británii v roku 1933.

VIII. Dôležité informácie

Hmotnosť:5-7 kg
Výška v kohútiku:25 cm
Typický znak:zvesené uši, dlhý zadok
Požiadavky na výcvik:20 min/deň
Energia:priemerná
Dĺžka života:12-14 rokov
Sklony k slintaniu:nízke
Sklony k chrápaniu:nízke
Sklony k štekaniu:vysoké
Sklony k hrabaniu:nízke
Potreba pozornosti:mierna
Pôvodné využitie:spoločník, ostraha vnútri domu
Dĺžka srsti:dlhá
Typ srsti:rovná
Farba srsti:všetky
Potrebná starostlivosť o srsť:vysoká

Kde kúpiť lhasa apso?

Všetko ste zvážili a ste presvedčení o tom, že budete pre lhasa apso dobrým pánom? Tak dobre teda! Nižšie prikladáme zoznam obľúbených chovateľských staníc na Slovensku a v Česku, ktoré sa zaoberajú chovom tohto plemena a pravidelne mávajú šteniatka lhasy na predaj.

Chovateľské stanice na Slovensku

Chovateľské stanice v Česku

Chcete vášho psíka naučiť úchvatné a vtipné triky?

  • Túžite po lepšom vzťahu s vaším psím parťákom?
  • Chcete sa blysnúť pred kamarátmi čo s vaším psíkom dokážete?
  • Hľadáte nenáročnú aktivitu pre akékoľvek psie plemeno?
  • Chcete vášho psíka zabaviť v nepriaznivom počasí a počas dlhých večerov?
4.8/5 - (10 votes)

Vložiť komentár